Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Sluchátka » Odibu - sluchátkový zesilovač

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 42]

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

rvx73 napsal:

  ... ty proudový zrcadla určitě budou chtít do emitorů i nějaké odpůrky plus další "bižu", co? wink

V simulaci ne, oba tranzistory jsou naprosto identický a mají stejnou teplotu.
Napájecí zdroje nemají žádné zvlnění.
V reálu to bude krapítko složitější, emitorové odpory, blokování kondenzátorem proti šínám...

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

no já jsem si to myslel ...

škoda že danhard nedělá do sluchátkáčů, že by nám vymyslel nějakýho headdanwatta - pár součástek, "z hnoje" jak on říká, a dispre by se mohlo jít klouzat smile

(upravil dawsoo 30. 8. 2021 11:56)

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

Až to vyštrachám klidně to sem upnu :)Ten diamond byl lepší než ten obyč,porovnávla jsem různý struktury samostatně bez operáku a výsledky byly docela přesvědčivý. Těch pár součástek navíc za to imho stojí. Pokud je hotovej tišťák tak chápu ale pokud to budeš malovat... tak

lepší jsem nenašel předek tam není neb to byla aktivní vyhýbka tak proto ořez... koncáky lze lepší než BD139/140 znát to je .
https://1iq.cz/img/2WJf8/8Mn9W.jpg

R17 nastavuje kliďák,hodnota se dost liší podle toho jak jsou upečený trandy,doporučuju trimr 22k na začátek. T1-T6 BC55x-56x nebo cokoliv podobnýho 150MHz+ To92.

Není co dodávat...

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

No každopádně to napřed vyzkouším na bastldesce

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

Sluchátkáč - no, to bych si napřed musel pořídit nějaký AKG, ideálně, nebo... Ale před časem jsem už uvažoval.

(upravil reeb 30. 8. 2021 13:32)

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

To zapojení Odibu se dá zbastlit na DPS od Dudka- desce CLC- výstupní modul

https://i.postimg.cc/rF6sqz9m/output.jpg

, nebo na vstupní dps pro DPA222, zapojení prakticky sedí. Zvukově je to slušné, zvuk jde ovlivnit OZ. Neco podobneho mel i Frank v DRCu.
Vyjde to levněj než s BUF634 (cca 500/ks )

http://pmacura.cz/buffer_new.htm

Web

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

Dudek měl přímo produkty Sound Refiner I a II.

Není co dodávat...

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

No jo, ale zas je tu Ciufolli, je jednoduchej a fakt dost dobrej na to, že možná smete ze stolu i slavnej TPA...... smile

(upravil rvx73 30. 8. 2021 16:18)

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

reeb: dík za tip. Kde se ty desky daj případně sehnat?

dawsoo: to schémátko vypadá dobře wink
R10+C3 tam má jakou funkci, s těmahle hodnotama? Boucherot pro operák?

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

Obcas sli koupit za par kacek v bazaru, projekt nebyl dokoncen...

https://www.hifiroom.cz/diy-projekty/di … 15116.html

Cuiffoli bude mozna muzikalnejsi diky vyssimu zkresleni, tohle je neutralnejsi..

Web

(upravil dawsoo 30. 8. 2021 22:40)

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

rvx73: Ano zajišťuje stabilitu celého obvodu s uzavřenou nfb a zabraňuje hf zvonění OZ. ta struktura i s blbou OPA604 v inv zapojení reálně měří (žádná sim ale reál obvod) pod 0,00003% při 2V a v celém ak pásmu do 75R, více jsem změříit nedokázal, neb byl limit v mém AD převodníku. Tyto hodnoty byly stabilní a ok pro 95% testovaných OZ,pro AD797 a nějaké rychlé spešl potvory ala THS a spol bylo třeba upravit hodnoty... zisk byl nastaven na 3,2x.a předtím celým byl buffer OZ jako sledovač s 10R v NFB.aby invertující obvod viděl pevnou impedanci. někde to mám ale nevim kde mam starý data . Koncáky byly sanyo 2SA1538/2SC3953 zvuk byl danej jen použitým OZ. První nevymazlenou variantu beta pokus variantu odsud myslím mohl slyšel na akci u Pistoleho na chatě Basstl a PMA. A měřo viselo někde na slovanetu v té době (2010-11 cca).

Reeb:
Od TABa nic nebrat,je to kulihrášek big_smile Pavel Macura ho slušně rozebral.

Není co dodávat...

(upravil Milos66 4. 9. 2021 8:32)

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

Myslím, že nie len mňa, ale možno aj iných ľudí by zaujímala problematika OZ. Ak by si sa mohol rozpísať, bolo by to fajn.
napr. ako to stabilizovať aby to nekmitalo, ako stabilizovať a viesť napájanie ku OZ. Ako zaťažovať výstupy + nejaké tie filtre a ich použitie.
Poprípade ako navrhnúť sym. zdroj pre napájanie OZ tak aby to bolo čo najlepšie a najefektívnejšie. A samozrejme svoje poznatky a postrehy.
To by bolo celkom fajn.
Takéto veci tu hrozne chýbajú a datasheety nie sú o nič múdrejšie.

(upravil rvx73 4. 9. 2021 7:23)

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

Milos66: zrovna včera dával Laco odkazy na podobnou literaturu do vlákna K300

https://ocw.mit.edu/ans7870/RES/RES.6-0 … haptrs.pdf
https://www.electronicsworld.co.uk/wp-c … 4/amps.pdf

akorát je okolo toho spousta matematiky, což pro člověka který zrovna nemá FEL nebo MatFyz může být problém smile
takže i mě by se hodilo, kdyby tu někdo shrnul nejdůležitější zásady do jednoduchých, srozumitelných pouček

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

Pre mňa, ako anglicky nevzdelaného starého chlapa sú tie pdf-ka moc zložité.
Chcelo by to naozaj jednoduché a zrozumiteľné zhrnutie problematiky okolo OPA.

(upravil rvx73 4. 9. 2021 8:57)

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

no, to asi nebude tak jednoduché.
Z českojazyčné literatury mám doma Punčochářovo knížku Operační zesilovače v elektronice. Je to ale hodně teoretické se spoustou matematiky. Odlehčenou verzi napsal Belza, Operační zesilovače pro obyčejné smrtelníky, ale to je zase takový souhrn nejrůznějších zapojení OZ v různých oblastech elektra, aplikacím v audio oblasti je tam věnovaná útlá kapitolka, vyčíst z toho lze jen naprosté základy. O něčem zaměřeným přímo na hifi aplikace OZ v tuzemské literatuře nevím.

obecně je problém, že podělit se o svoje know-how je dnes ochotný málokdo

(upravil Otas 4. 9. 2021 9:33)

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

Já OZ v zapojeních přímo miluji, ale znám jen běžná okoukaná zapojení. Ale vystačím si s nimi, občas trochu zaexperimentuji.
Kdysi vyšly základy v AR, i různé filtry; to je můj pramen: Takže modrá AR: 4/1993, 1/1996, 3/1996, 3/1997.
Tam v podstatě najdete základní možnosti OZ v akustice.
Napájení v signálové cestě - VŽDY používám RC členy na obou větvích cca 100 ohmů/100uF, nebo 51/220. Tím se člověk vyvaruje různých nachytání brumů díky nedokonalé zemní cestě apod. Není to z mé hlavy, často se to vyskytuje u profi zařízení. U rychlých OZ dávám do blízkosti patic i kondíky M1 proti zemi. Ale například u mých milovaných big_smile LME497.0 nejsou potřeba.
Zpětné vazby realizuji rezistory v řádu jednotek kohmů (kvůli šumu i kapacitě invertujícího vstupu). Kondíkům ve ZV se pokud možno vyhýbám, nebo dávám jen zcela minimální; kazí zvuk.
Jsem jen praktik, teorie si vyčtete v těch odkazech od kolegů výše. Já si tím hlavu nezanáším smile.

(upravil rvx73 4. 9. 2021 10:02)

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

tak ono je těch problémů víc a souvisí to hodně i s návrhem desky - zvlášť u sluchátkáčů.
Takže člověk musí dobře promyslet rozložení vstupních a výstupních obvodů, a také napájecích přívodů, vč. toho do jakého místa připojí blokovací kondenzátory apod. Člověk samozřejmě může opakovat jakž-tkaž vyzkoušené řešení i bez detailní znalosti jeho funkce, ale vždy je lepší když vím, co a proč dělám wink

PSRR opampů směrem k vyšším frekvencím klesá, takže je určitě dobré blokovat jejich napájecí přívody RC členy. Otázka je, jaké hodnoty RC členů, jaký typ kondenzátorů (elyt, tantal?) a kam je uzemnit.

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

rvx73: Návrh desky je důležitý vždy, ještě důležitější je návrh zemnících systémů, zvláště tam, kde tečou větší proudy a vytváří se nezanedbatelné napětí na cestách.
Ale to není jen problém kolem zapojení OZ, nebo sluchátkových zesů smile.
Jinak ani jako praktik nemohu jen tak něco řešit bez vědomí co a proč dělám big_smile .

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

Otas napsal:

Ale to není jen problém kolem zapojení OZ, nebo sluchátkových zesů smile.

tak jasně - sluchátkáče jsem zmínil proto, že tam to je dobře slyšet - šum, přeslechy apod.

Re: Odibu - sluchátkový zesilovač

D.Self ma několik knižek

Small signal electronics

https://nvhrbiblio.nl/biblio/boek/Self% … ign-2e.pdf

Web

Příspěvky [21 až 40 z 42]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Sluchátka » Odibu - sluchátkový zesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£