Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

jo preto sa asi KEF dopracoval ku svojej Uni-Q stredo vyske.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

dhaman: Koaxiální řešení má také svoje nevýhody, i když je pravda, že KEF je jeden z těch lepších koaxiálů. Nevýhodou je modulace vyzařování výškáče pohybem středobasu a pokud to hraje i basy, tak docela zásadní modulace. Dále problém difrakce u výškáče od závěsu konusového měniče. Problém mohou být konstrukčně i stísněné rozměry a příliš malý prostor na výškáč, to je ale technicky řešitelné - jenom si na tom spousta výrobců vylámala zuby. Nejčastější problém je neplynulé navázání výškáče na membránu, nesprávný profil membrány, nesprávný typ závěsu a že to hraje zároveň basy. Pokud koax tak raději třípásmový s basákem vedle. Je to více detailů, které když nejsou bezchybně vyřešeny, tak je koaxiál horší řešení.

Web

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Za mě je velká osová vzdálenost měničů u OSWG konstrukcí špatný kompromis.

Je to presne rovnaký kompromis, ako pri trojpásmovej konštrukcii, kde sú tie kompromisy dva a na iných kmitočtoch ako pri dvojpásme s WG. A dosť sa s tým dá "čarovať" (minimá dať do uhlov, kde to nevadí) axiálnym posunom WG, čo pri trojpásme dosť dobre nejde.
Aby sa to všetko jasne ukázalo, netreba ani prácne merať, stačí simulácia vo VituixCad a hrať sa so súradnicami stredov meničov, ktoré majú z princípu vyžarovanie rotačne symetrické (ak nerátame vplyv ozučnice..). Všetko má pre aj kontra.

(upravil check 4. 8. 2021 10:56)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Není to stejný komprosmis. U třípásma na spodní dělícím kmitočtu díra prakticky není (když se to udělá dobře), jenom menší pokles a to v pásmu, kde končí směrovost střeďáku, respektive navazuje na první směrovou difrakci ozvučnice.
Horní dělící kmitočet pak někde nad 3kHz, kde už případná 1 díra mimo osu není tolik slyšet.
Jak říkáte "čarovat" se dá s pousem díry i u třípásma, ale tam je jenom jedna  (když se to udělá dobře).
U OSWG vychází na 2-3 díry (nahore 2-3, dole 2-3) na verikální směrovce někde na 1kHz uprostřed nejdůležitějšího pásma.

Tady ten příklad s RBT95, tam těch děr bude mít 3-5 na každé straně. Když se to změří s malým krokem, tak možná nebudou vidět, schovají se mezi úhly měření, ale jsou tam a jsou slyšet.

Web

(upravil BV 4. 8. 2021 14:59)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Obrázky simulácie vertikálnych smeroviek po 5 stupňov, normalizované (pre zobrazenie vplyvu usporiadania)  na 0stupňov (os výšky).
2pásmo, bas 12" , WG priemer 340mm (bas Y -340mm.)
3pásmo (10"+5"+tweeter v obvyklom usporiadaní. stred Y -140mm, bas Y -440mm.). Neviem, čo bude (ak vôbec..) viac počuť..
http://www.bvaudio.sk/TEMP/2W_1050.png


http://www.bvaudio.sk/TEMP/3W_400_2500.png

(upravil check 5. 8. 2021 10:14)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Tam máte špatně fázové navázání měničů a v třípásmu se dá udělat strmější filtr bez problémů. Navíc já mám rozteče 250 a 115 mm. To je pointa mých konstrukcí.
Relevantni graf je v serialu Stavime reproduktorove soustavy od B. Sykory. Nebo programek Xdir. Nebo si to apočítat sám.

Dále s běžnou šířkou bedny je první difrakce kolem 1kHz, takže se ta směrovost třípásmovek podstatně srovná.

Web

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Nedalo mi to a OSWG bedne (tentokrát s final výhybkou) som zmeral po 5° (horizontálne aj vertikálne). V podstate sa tým nič nezmenilo, ani neupresnilo. Žiadny tragický prepad na výkonovej charakteristike nie je (cca 1,5dB v okolí 1kHz) a je dokonca mierne menší a v užšom pásme ako na VMA.

https://i.postimg.cc/0b1wcFvX/Power-DI.png https://i.postimg.cc/SXY9Zhn5/VMA-I-EVO-Power-DI.png
https://i.postimg.cc/H8d7s86D/Directivity-hor.png https://i.postimg.cc/nMG3K4bm/Directivity-ver-pos-front.png https://i.postimg.cc/SYdYXQPX/Directivity-ver-neg-front.png

check a dawsoo prosím nezavádzajte

P.S.: sorry za pokazenie vlákna, ale musel som reagovať.

(upravil dawsoo 28. 8. 2021 23:23)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Nemusel, ale nevadí podstata je jasná,nemyslím si že check nemá s takovým řešením zkušenost,já rozhodně ano a ne jednu, včetně těch matbatovin,  grafy sice skoro pěkné,ale vertikálně se žádná sláva nekoná,protože ty blbý úhly nastávaj při bližším poslechu mnohem dříve ... např moje 4p byly do 60st na tom vertikálně lépe... měření od toho nemám, ale to je jedno měl sjem to písklý v 15 bodech H i V. ...je škoda,že takové řešení pro dost lidí mezi něž se počítám i já hraje jako z pr....e smile na PA ok ale domu opravdu ne. Protože kdyby ano tak by šlo udělat takové řešení co by si vzalo to lepší z obou směrů. Takže je mi líto ale je to stejně blbej kompromis něco za něco jako cokoliv jinýho, což neřeší samože podstatu,která tobě a podobným asi uniká,když se zaměřujete jen na jeden parametr na úkor jiných a to že neumíte udělat klasickou bednu která lze poměřovat není přeci problém těch co ano... cílem není řešit parametry, ale vždy akustickej poslechovej výsledek a to je jedinný měřítko o které tu jde.

A za druhý opakuju znovu a znovu že CD jen jeden a dle mého ne zrovna ten nejdůležitější aspekt konstrukčního řešení, to že ty a část lidí si myslíte že jo a že tobě typickej zvuk takovýho řešení vyhovuje a nevadí či neslyšíš že ty horny jsou od středů výš na většinu hudebních žánrů zvuková mizerie, neznamená že tomu tak skutečně nemůže být a že to někdo nemůže vnímat jinak smile  Toliko odemne smile

Jste s těma hornama už fakt jako sekta,smiřte se s tím že je to super věc ale ne pro všechny nic více netřeba. Neb kdyby tomu tak bylo tak s tím nikdo problém nemá a používali by to všichni neb by to bylo jasný a i většinově by to zákazníci chtěli.

Není co dodávat...

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Čo to kecáš? cool
Ty si asi fakt pár rokov pozadu.
Aká sekta? Objektívne výhody a že to niekto nevie pobrať a pochopiť je jeho problém.
Nie je to nič, čo by vo svete nefungovalo a aj v štúdiách.

No nič ja končím, tu sa dostať k objektívnosti ťažko...

(upravil dawsoo 29. 8. 2021 0:05)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Bedny jsem stavěl a řešil přes 20 let na úrovni o který se ti v tý době ani nezdálo,moji práci slyšelo dost lidí,nejen zde ale i v zahraničí, o studiovou techniku pro záznam a produkci se starám profesionálně v práci kontinuálně až doposud přes 15 let smile Takže si nemyslím že jsem pozadu,neb mám přístup k různým řešením,jen a pouze jsem se vyprdnul na pro mne již neperspektivní činnost co leze dost do peněz a ztrácením času nekonečnejma dohadama s lidma jako ty smile Takže promiň, ale ty jsi ten poslední co tu může kázat o nějaké objektivnosti, když jsi zaslepeně zaměřenej jen jedním směrem,netřeba zasírat všechny vlákna jako tvoji předchůdci debilové mabat,zorg a spol slintama o tom že OSWG je svatej grál a jedinná správná cesta a kdo nesouhlasí je zaostalej smile Na to tu fakt nikdo po tom co proběhlo není zvědavej,lidi co tomu přišli na chuť tak takové řešení mají a ti co ne tak si ho určitě pořizovat nebudou jen proto že to někdo napíše na netu.

Není co dodávat...

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Škoda reagovať.
Snáď len posledná vec, ak si za tých x rokov nepochopil, že CD je základný parameter kvalitnej reprosústavy, tak si žiadnu kvalitnú ani nevytvoril. A že CD nemusí byť iba úzko smerujúca s nejakým WG, ale aj široko vyžarujúca nechápu aj iní.
OSWG a iné WG nemám za svätý grál, ich použitie je vecou racionality a posúdenia plusov a mínusov aj vzhľadom na akustiku priestoru, v ktorom má byť bedňa použitá. Mne je vcelku jedno, kto si čo stavia a čo sa mu zvukovo páči/nepáči.
Ale je mi proti srsti, čo tu písal check o smerovosti a je mi prosti srsti, čo tu píšeš a zavádzaš ohľadom zvukovodov.

BTW: ten "debil" mabat pustil do sveta viac praktického know how ako ty! A výsledky jeho práce chváli aj Geddes, ale toho ty pre svoje malomeštianstvo asi veľmi za autoritu neuznávaš.

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Nehádejte se!
Samozřejmě, v každé výhodě řešení je implicitně obsažena i jeho nevýhoda, ale sama skutečnost, že trychtýř víc -lépe- vyplňuje poslechový prostor akustickými vlnami (se všemi fyzikálními návaznostmi na tento fakt) neříká nic o "kvalitě" těch výšek v subjektivním poslechovém vjemu...v posledku ti to musí libozvučet a když tomu tak není, tak ti je nějaká CD na dvě věci, i kdyby skutečně byla nejdůležitějším měřeným parametrem...
BTW: když je slyšet rozdíl už jen při různém materiálu kaloty, jak by nemohl být slyšet vliv takové trouby?
Já jsem nejhezčí výšky slyšel z papírových tweeterů z malé bedny Pilot v polovině 90.-tek (když ještě Pilot existoval), od té doby jsem "sladší" výšky neslyšel, ani se mi nepodařilo je doma realizovat sad

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Koľko ľudí - toľko chutí. Akceptujem, že hlboké zvukovody na výškách majú veľké opodstatnenie a prínos - no doma by som to nechcel smile
Proste sa mi popri zvuku musia bedna aj tak trochu páčiť. A zmestiť...
Ozaj to nestojí za spor - lepšie sa hádať mimo audio - napríklad o šmakulajdách a zvukárinu nezasierať zbytočnými spormi big_smile big_smile big_smile

(upravil dawsoo 29. 8. 2021 12:45)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

O spor tu vůbec nejde,mě je to v podstatě uplně jedno čemu Marcin kterýho ani neznám,jeho produkt jsem nikdy neslyšel, věří nebo na co hraje,ale jde o něco jiného. Jde o princip nepochopení základní věci a to korelace poslechu s různými technickými řešeními a tolerování jiných cest než o kterých je dotyčný přesvědčen,zvláště v oboru kde je výsledek vždy výhradně o subjektivním vnímání čehosi.

Ti co neustále mají potřebu cpát svý řešení vesměs nemají žádnou konkrétní argumentaci a konkrétní poslechovou zkušenost popisující exaktně v a konkrétně v čem a proč je výsledek při domácím poslechu řešení s hornou lepší než jiné koncepce,neustálé opakované kecy o CD dnes dávno již neobstojí,neb takových řešení je k poslechu dnes již dost v profi i studiových monitorech určených pro trošku jiné použití kde to opodstatnění má avšak v oblasti o které se tu bavíme s velmi tristním poslechovým výsledkem, stejně jako i u jiných klasicky koncipovaných řešení na to, aby se z toho stalo dogma a uznávaný fakt napříč odbornou komunitou. Respektoval bych to tak že pokud je jejich poznání a srovnání s klasickou koncepcí takové jak tvrdí,ok nemám s tím problém,ale je třeba říci i b že to platí subjektivně pouze pro ně a skupinu lidí co to vnímá podobně, ale v žádném případě jako obecná pravda.Vždy je to něco za něco a je to jen o tom čemu dá konstrukční filozofie přednost na úkor něčeho jiného čili jen volba pořadí často protichůdných priorit.

Já jsem tu již dávno jasně řekl proč je to pro mě nepoužitelné a toto se mi v čase vždy nadále jen více potvrzuje, neb je tam jasná zvuková signatura této koncepce bez ohledu ja jakost použitých driverů a měničů,která činí u mě dlouhodobější poslech nemožným.

Dále se k tomu už rovněž vyjadřovat nebudu neb moje pozice je jasná a na základě zkušeností s různými řešeními pevně daná,nejsem jedinný co to tak vnímá, ale jsem jeden z mála co to říká takto natvrdo a veřejně, nic více v tom není. Nemám žádné komerční ani jiné zájmy,jen nemám rád demagogii typu máš to slyšet jinak protože jen toto je správně.

Tímto debatu na téma řešení CD s hornou vs jiné možné koncepce z mé strany ukončuji, neb stejně jako v minulosti by to k ničemu beztak nevedlo.

Není co dodávat...

(upravil check 30. 8. 2021 14:45)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

marcin: Můžeš prosím napsat jaké bedny a rozteče měničů, aby to navazovalo na diskusi s BV?
Vychází technicky sice rozumně na vertikále, ale psycho-akusticky není 1kHz a 3 kHz vnímáno stejně, takže podle toho jsou 1 kHz díry horší. Vidím na těch směrovkách tolik problémů, které vím, že se projevují negativně na zvuku... A taky vím, že OSWG liga ty problémy ignoruje, protože jsou v tom uspořádání implicitní neřešitelné. Zoptimalizované je to celé kvůli jedné křivce, která je pokládána za absolutní ukazatel kvality zvuku. S tím já nesouhlasím, záleží na více grafech a zřejmě my dva koukáme na stejné grafy a čteme je dost jinak. Moje zkušenost s OSWG byla zatím buď, že to bylo hrozné nebo se to alespoň dalo trochu poslouchat, ale vůbec to nebylo o hezkém zvuku, který by mě bavil a chtěl bych ho mít doma. Porovnávat je potřeba porovnatelné. A není pravda, že by OSWG eliminovalo necnosti akustiky. Obecně univerzální pravdy nejsou, proto i ten dotaz na konkrétní realizaci OSWG, kterou prezentuješ na grafech. Nepreferuji sluchátkový poslech OSWG, to si můžu dát sluchátka, o tom pro mě poslouchání vůbec není.

Tady to není o hejtování, je to o cestě za věrným zvukem, který baví poslouchat. Když by mi to znělo líp než moje konstrukce, tak je hodím do koše a začnu stavět OSWG, ale za X let mě to zatím nepřesvědčilo, že je to cesta. Zatím jsem je ale neslyšel v rozumné akustice. Nejlíp OSWG hrály u BV, co jsem měl možnost slyšet, ale tam to brzdí horší akustika. Nicméně vzhledem k tomu, že si umím oddělit vliv zvuku železa od vlivu zvuku beden a vlivu akustiky, tak si nemyslím, že by mě to zvukově uchvátilo ani v dobré akustice. Je mi totiž jedno, co je to za konstrukci, důležité je jak to hraje a myslím si, že různé konstrukce se snaží různými metodami dosáhnout ve výsledku jednoho reálného zvuku. A i stejný typ konstrukce realizovaný jinak, někým jiným hraje diametrálně odlišně, takže často se nedá generalizovat, proto se ptám na konkrétní typ.

Web

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Ahojte,dotaz na autora či konstruktéra.. ty kolečka pro 102jky jsou děláné jak a z čeho a musely se kvuli tomu ty ušáky zapouštět hlouběji?  a to kulaté RBT je v něčem jiné než to obdelníkové,nebo omohlo by kdybych mu ten plast vytiskl jiný? smile nebo ho mím použít k arn 226+ 116 a tady dt něco lepšího,ikdyz už pro něj mám v ebdne obdelnikovou diru a konstrukci dovolujici max cca 10cm a chtěl jsem pásek,je umistěný uprostřed pod předkloněným středakem a nad zaklonenym basakem (tam mam Usher 8137).. jednou ybch rád dotáh ty metrové 3P sloupy co jsme vymýšleli ještě s Kyselymem (kdo si pamatuje,tak ví jak je to dlouho big_smile) ...