Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Dílna » Materiál na reprosústavy

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 25]

Téma: Materiál na reprosústavy

Ahoj.
Hľadal som na webe podobnú tému ale nenašiel som. Ak taká už existuje, vopred sa ospravedlňujem a prosím nasmerujte ma k nej.
Takže k veci. Z akého materiálu najčastejšie vyrábate reprosústavy ? Ja osobne mám radšej masív alebo preglejku ale ani MDF nezatracujem. Nedávno som však pri nákupe v OBI našiel lepené drevo (bežne dostupné v OBI, Hornbach) a finančne výjde aj lepšie. Otázka teda je... skúšal niekto použiť tento materiál pre ozvučnicu/e ? Aké ma vlastnosti v časovom horizonte ? Nekrúti sa ? Dá sa vôbec porovnávať s ostatnými materiálmi ? Respektíve aké máte s ním skúsenosti ?
Ďakujem

Re: Materiál na reprosústavy

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 59#p372359

Web

Re: Materiál na reprosústavy

Lepenou láťovku. Kapitalisté často dřevotřísku, nevytlumenou, to je "úspora" nakopat zadek.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil rvx73 22. 8. 2021 15:05)

Re: Materiál na reprosústavy

jedině beton wink ten se nekroutí, je nehořlavej a vlhko mu nevadí

https://opavsky.denik.cz/z-regionu/manz … 80717.html

Re: Materiál na reprosústavy

Olovo big_smile

Re: Materiál na reprosústavy

já bych volil granit

http://diyaudioprojects.com/Speakers/Se … -Speakers/

Web

Re: Materiál na reprosústavy

Titán

Re: Materiál na reprosústavy

Mluvíš o laťovce? Z principu takové desky budou nejspíš náchylné na rezonance, protože ten materiál není homogenní, mezi díly bývají mezery, dokonce tam budou i suky... takže asi nejhorší matroš. smile Zůstaň u MDF a ne-stavební překližky.

Jestli jsi nenašel nic tady, máme i stará fóra: https://www.audioweb.cz/fora/forum2/topic579.htm

Re: Materiál na reprosústavy

mluví o spárovce, laťovka jsou laťky s mezírkama potažený oboustranně dýhou, z toho se kdysi dělal nábytek nebo dveře.
Spárovka je celkem fajn materiál, ale má nevýhody pravýho dřeva - dost se kroutí i při instalaci v interéru, mě třeba pukla deska stolu z akátové spárovky, na jaře byla mezera v puklině na konci skoro 3mm, tak jsem to vyplnil disperzním lepidlem a dnes je mezera pod milimetr a vytvrzený lepidlo to vytlačuje ven... Na bedny raděj ne...
Tu spárovku by totiž měl skládat někdo, kdo ví, jak dřevo pracuje, a to se o nějaké velkosériovce nikdy nedá říct, jestli se toho vůbec dotkla lidská ruka, nedejbože lidská ruka vedená vědomím co dělá...

Re: Materiál na reprosústavy

V 70.letech XX století podnik Elektronika UV Svazarmu vyvinul a uvedl na trh materiál
obchodní značky Levisten (podobný bílému polystyrénu na balení skla) kterýž měl zlevnit
a urychlit = zjednodušit výrobu repro ozvučnice...jak už to bývá pokus to byl avšak skončil
v propadlišti dějin, jako kuriozita dobré.
(čti pramen Svoboda/Štefan - Reproduktory a reproduktorové soustavy SNTL 1983)

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Materiál na reprosústavy

Ono je vůbec otázka, jestli vysoká tuhost dřevěných ozvučnic není kontraproduktivní. Údajně měla kdysi velký úspěch zahraniční firma, která dělala ozvučnice z relativně tenkého materiálu, ale zato tlumené silnou vrstvou bitumenu. Podle mě je to dobrá cesta.

Re: Materiál na reprosústavy

Krampera dělá z březový překližky - taky ne uplně tvrdý dřevo

Web

Re: Materiál na reprosústavy

Bitumen pouziva i Xavian

Web

Re: Materiál na reprosústavy

Ono těch faktorů ovlivňujících volbu materiálu je kromě pevnosti samotného materiálu víc. Hmotnost (případně pevnost při dané síle materiálu), voděodolnost, mechanická opracovatelnost (např. DTD se frézuje s výrazně horším výsledkem než MDF nebo překližka apod.), také záleží, jaká se plánuje následná povrchová úprava,... a samozřejmě cena vždy až na prvním místě.

Březová překližka je víceméně standart v profi kategorii napříč výrobci (nejen u p. Krampery), MDF je na domácí bedny OK, ale v některých věcech umí oproti překližce víc pozlobit, DTD max. pro hodně ekonomické stavby (ale když si vezmeš kolik ušetříš na materiálu a kolik tě může stát případná náprava jejích neduhů, tak bych do toho nešel ani tak), spárovka ani laťovka nebude mít zásadní výhody oproti překližce. Čili za mě je vítěz jasný.

Re: Materiál na reprosústavy

Našiel som to pred pár týždňami v OBI big_smile https://www.obi.sk/police-a-nabytkove-d … /p/1663087
Osobne som s tým nepracoval tak preto sa pýtam. Časom sa samozrejme začne rozlepovať toho som si vedomý len ma napadlo či to niekto skúšal s týmto materiálom a ak sa začne rozlepovať tak či to je opraviteľné alebo je to zbytočné.
Tiež ma napadlo že zrejme aj poniektorí výrobcovia už prešli na tento druh materiálu. Mne osobne nejde o úsporu ale aby som to neopravoval o 1, 2 či 10 rokov. Kvalitou nevyzerali najlepšie keďže to bolo smrekové drevo a to je dosť mäkké a ľahko sa aj opracováva. Videl som tu aj niektoré projekty z kompozitu (mini nautilus) mramoru alebo nejakého kameňa, a inak iba MDF.
Preglejka je zase tvrdšia než MDF takže je vhodnejšia na konštrukciu keďže menej rezonuje. Preto ju rád používam. Masív zas musí byť suchý, inak sa tiež zvykne krútiť na krajoch a v prípade laku, praská aj lak, ale ak ozvučnice niesu lakované, tak masív je dobrá voľba. Mne sa s drevom pracuje veľmi dobre. Je to mäkký materiál, jednoducho opracovateľný a dobre tvárny.
Tieto dosky z OBI by sa možno dali tiež tvarovať ale čo som sa pýtal tak nikto s ním nemá skúsenosti (preto sa pýtam aj tu.... viac ľudí, viac skúseností).
Betón je chladný a po vytvrdnutí ťažko tvárny, takže pre mňa je použitie betónu či kameňa tabu.

Re: Materiál na reprosústavy

Běžně používám DTD lamino, řezaný na pokos, tj hned je hotová povrchovka, stačí slepit a je hotovo. U větších beden je potřeba přidat výztuhy, ale to snad není problém.
Spárovka se rozlepit nemusí, ale jak píšu, už se mi to stalo. Doporučuju nevymejšlet vymyšlený...

(upravil ondra.klofat 24. 8. 2021 6:43)

Re: Materiál na reprosústavy

Proč o tom tedy uvažovat, když píšeš, že si jsi vědom toho, že se začne časem rozlepovat a současně, že to nechceš po nějaké době opravovat? Nějak si nedokážu vybavit, že bych u některého výrobce (a že se po tom ze zajímavosti docela koukám, jak kdo skelety vyrábí, když jsou k tomu informace dostupné) viděl, že by přešel na výrobu beden ze spárovky (nebo u ní byl i původně). Navíc ta cena mi přijde jako hodně velký přestřel, 18mm březovou překližku jsem běžně kupoval kolem 15EUR za m2. Za mě opravdu není moc o čem přemýšlet.

Pokud chceš experimentovat a použít méně standartní materiál, hurá do toho, ale je to spojené přesně s tím rizikem, že to může skončit fiaskem. Pokud chceš jít na jistotu, pak viz to co psal Kaed nademnou... nevymýšlej vymyšlené.

kaed napsal:

Běžně používám DTD lamino, řezaný na pokos, tj hned je hotová povrchovka, stačí slepit a je hotovo. U větších beden je potřeba přidat výztuhy, ale to snad není problém.
Spárovka se rozlepit nemusí, ale jak píšu, už se mi to stalo. Doporučuju nevymejšlet vymyšlený...

To lamino samozřejmě jde brát takto, že povrchovka už je "hotová", ale z mého pohledu to pak hodně omezuje v designu i konstrukci, máš víceméně dané, že bedna bude striktně hranatá, bez oblých rohů např. Je to taky značně náročnější na vysokou přesnost formátování, než když povrchovku řešíš až na slepené bedně. A na konec samotný vzhled, který je samozřejmě naprosto individuální, ale mě pohled na ty lamino dekory nějak netěší, a pokud jednobarevné, pak je za mě lak lepší volba než lamino.

Re: Materiál na reprosústavy

Pro mě je absolutně nejlepší jak na zpracování, tak vlastnostmi MDF deska. Výborně se s ní pracuje, dá se dobře frézovat, lepit, můžeš tmelit, lakovat ..... vlastně všechno. Po sklížení se dají nedostatky opravit a co dáš nakonec navrch je jedno. Jestli lak, dýhu, laminát, kůži, vše se dá ve výborném výsledku. Na domácí reprosoustavy je prostě nejlepší.

Re: Materiál na reprosústavy

Pro možnost použití masivu pro stavbu repro tady padly dva poněkud nešťastné příklady.
Smrková spárovka z OBI – spárovka té nejnižší kvality za těžce přehnanou cenu. V SK je řada prodejců a výrobců smrkových spárovek kde koupíte výrazně vyšší kvalitu za poloviční cenu. Jen musíte vzít celou desku (ca 3m2). Jinak smrková spárovka – kvalitní, řádně zpracovaná a ošetřená v interiéru nemá důvod praskat a už vůbec rozlepovat se – lepený spoj je pevnější než samotné dřevo. Pro ohýbání vhodná není.
Jiný případ je zde uvedený akát.  U spárovek z akátu je tvorba prasklin nebo trhlin velmi častá a z tohoto pohledu je to nejhorší možná dřevina. O něco lépe je na to pařený akát – barva něco mezi americkým ořechem a wenge – s oblibou se používá na stoly a podlahy, ale trhliny se vyskytnou taky, klidně až za několik let. Prasklé místo potom pracuje podle vlhkosti prostředí – v zimě se rozšiřuje, v létě často takřka zmizí. Mám dřevo rád, ale jestli se nějakému vyhnout obloukem tak je to akát.
Jinak myslím, že spárovku používá řada výrobců repro, i Xavian - Epica a Natura.
Použití dubu, ořechu, jasanu, třešně, javoru bych se vůbec nebál. Když tak vynechat buk a břízu – tam je možnost kroucení, výjimečně trhlin vyšší a stejně nejsou nic moc vzhledově.
Kdo má problém s homogenitou materiálu – pár desítek let se vyrábí a běžně prodává třívrstvá lepená deska. U nás i v SK pod názvem biodeska. Zjednodušeně jsou to tři jednotlivé spárovky slepené křížem na sebe, žádné mezery, u listnatých žádné suky. Co se týká tvarové a rozměrové stálosti je to to nejlepší co je pod pojmem masiv na trhu. Vypadá líp než spárovka díky širokým lamelám na pohledové straně a opracovatelnost stejná. Tady na webu mám fotku malého hornu, kde boky jsou z javorové biodesky 13mm se středovou vrstvou břízová překližka. U VMA II (ještě s Dexonem) mám čelní stěny z 26mm spárovky ořech ami., hrany zaoblení R25, už nevím kolik let a problém žádný.
Cena až na prvním místě.
Jasně že masivní desky vyrobené z výběrového truhlářského řeziva budou dražší než desky z lepených pilin nebo překližka. Pokud si překližku necháte profi odýhovat můžou být ceny podobné. A výhody masivu – kdo chce bedny se vzhledem dřeva srovnejte Xavian Epica vs. Classic.

Re: Materiál na reprosústavy

MDF

Příspěvky [1 až 20 z 25]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Dílna » Materiál na reprosústavy

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£