(upravil Wili 12. 7. 2021 23:51)

Téma: Novela daňového zákona v EU

Od 1. 7. 2021 dochází k významným změnám v zákoně o DPH u elektronického obchodování (e commerce). Tyto změny se dotýkají zejména prodejců zboží uskutečňujících přeshraniční prodeje zboží koncovým spotřebitelům (např. e-shopy), digitálních platforem nebo dovozců zboží z třetí země.

Podobne ako Otas spomenul napr. tu: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 97#p370197

Zakladam tuto temu pre vsetky otazky a odpovede tykajuce sa noveho danoveho zakona ako aj pre skusenosti s eshopmi a nakupovanim mimo EU...


Zacnem mojou otazkou. Ma s tymto zatial niekto realnu skusenost? (v Cesku) moje doterajsie skusenosti:

- nakup na ebay z britanie cca pred tyzdnom, mala blbost za 200kc, prislo rovno do schranky, ziadne extra poplatky nic, klasika

- nakup na ebay z ciny, mala blbost za 250kc, zatial na ceste ale zatial odomna nepytaju ziadne extra poplatky, asi dorazi v klasickom rezime

- nakup na ebay z ciny nad 20e ale za menej ako 150e - musel som zaplatit eu dan, ale ebayu! - zrejme vymeranu pre CR vo vyske 21%, normalne v ebay mam vystavenu fakturu kde je predajca ebay, vymerana dan ktoru som zaplatil, faktura kde mi fakturuje nemecky ebay na cesku adresu ale spomenute je na fakture "item shipping from china"

tu zacina moja otazka, myslite ze ak som zaplatil dan v nemecku, nebude odomna teda miestna colnica uz pytat platbu dph? mate niekto s tymto cerstvu skusenost?

Re: Novela daňového zákona v EU

Ja som sice slovak, ale pravidlo znie rovnako pre staty EU myslim, ak si platil dan obchodnikovi uz dalej dan neplatis.
Jedine ak predajca urobi nejaku chybu na zasielke pri vyplnani IMO kodu moze posta pytat spracovatelsky poplatok na SK od 2 do 9€, do konca septembra s 50% zlavou na SK
Ja som teraz kupoval veci na ALI s VAT platbou, tak dam info na forum ci mi joeco uctovali.
Ak bol tovar objednavany pred 1.7 a do teraz nedosiel a neplatil si dph, tak si ju budes musiet zaplatit.

(upravil Wili 12. 7. 2021 19:30)

Re: Novela daňového zákona v EU

scoop dik za skusenost.

Este mi napada dalsia skusenost asi 1-2 mesiace dozadu, sice nebola este platna novela, ale z JLC som mal predplatenu sluzbu DDP (delivery duty paid), takze som si myslel ze uz ma ziadne clo a papiere okolo necaka, ale musel som v dhl vyplnat celne prehlasenie tak ci tak a generovat si na to jednorazove eori bezohladu na to ze sa to clilo uz v cine pri exporte. Ked som im volal preco to musim robit, tak vraj lebo tak ci tak to ide cez clo v cesku, ale naklady fakturuju odosielatelovi... takze som v CR uz extra nic neplatil ale papierovanie ostalo.

Ak som dal lacnejsieho kuriera cez PPL + DDP sluzbu nemusel som vyplnat nic, balicek prisiel rovno ku mne domov, asi preto ze sa vsetko udialo v nemecku na preposielacom bode mimo mna ale dodacia doba bola ovela dlhsia...

Re: Novela daňového zákona v EU

https://zive.aktuality.sk/clanok/pftxfb … ahaniciam/

Re: Novela daňového zákona v EU

skvely clanok je to tam presne popisane, no som zvedavy ako toto bude fungovat v praxi. Obavam sa situacie dvojiteho zdanenia aby im stacila faktura o zaplateni dane v EU, nie v danom state kam ide zasielka, no uvidime...

Re: Novela daňového zákona v EU

Uvidim co bude ked mi pridu zasielky. Objednaval som dve nezavisle dodavky suciastok od dvoch cinskych obchodov z ali, tak uvidime co posta na mna vytiahne, ale verim, ze nic a dorucia to bez poplatkov ako deklaruje Ali.

(upravil Hippo007 12. 7. 2021 21:30)

Re: Novela daňového zákona v EU

Podle údajů o stavu zásilky na Aliexpressu  mám právě po úspěšném ukončení celního řízení jednoho balíčku objednaného před 1. 7., kde jsem u Ali ještě neplatil DPH a jednoho objednaného už o prázdninách, kde jsem DPH platil. Protože oba prošly přes celnici, předpokládám, že oba dojdou bez nějakého dalšího dodávání údajů celnici a placení dalších peněz.
U obou jsou přidělena čísla doporučených zásilek České pošty, ale na sledování ČP je zatím napsáno, že byly obdrženy údaje k dosud nepodané zásilce. Do EU se obě zásilky dostaly letecky přes Budapešť, nejspíš se proclívaly až v Belgii, přes kterou teď pošta od Ali chodí.

Re: Novela daňového zákona v EU

https://www.idnes.cz/mobil/tech-trendy/ … ob_tech_jm

Není co dodávat...

(upravil Wili 13. 7. 2021 18:24)

Re: Novela daňového zákona v EU

dnes mi prisiel z ciny maly digi panelovy meracik za 200kc objednane pred 1.7. netrebalo platit ziadnu dan ani papierovacky okolo... banana

Re: Novela daňového zákona v EU

tak som zvedavy ako to pride, mne prave od vcera preclievaju zasielku v Belgicku...ale mam dojem, ze stare male zasielky pustaju, lebo maju toho urcite dost a ratam, ze system nikomu poriadne nefunguje...

Re: Novela daňového zákona v EU

https://celnicka.cz/clanky/prehledne-co … d-1-7-2021

(upravil dawsoo 15. 7. 2021 16:05)

Re: Novela daňového zákona v EU

Pecan: super odkaz díky

Ta moje přešla z oboru co koroňáč zabil právě do štěrbohol,z toho co povídala mi vychází že je v tom u nás tradičně bordel min do doby, než se rozjede systém na proclívání/vybírání DPH všech zásilek, to je asi to hlavní co tomu nyní v ČR brání big_smile Aneb klasické IT po česku a vazby mezi dodavateli služeb a vedení čp celníků a potažmo MV.

Není co dodávat...

Re: Novela daňového zákona v EU

Prave mi dorazila vystupni trafa z Aliexpresu objednana 26.6. v cene par set USD,dorucila posta,neplatil jsem nic...cena zbozi prodejcem neuvedena...

Re: Novela daňového zákona v EU

Tak to máš rychlé, já o týden spíš objednal motor na cnc, ještě nic.

(upravil Hippo007 19. 7. 2021 10:28)

Re: Novela daňového zákona v EU

Doplním příspěvek č. 7.
První balíček objednán 24. 6., bez placení DPH na Aliexpressu. Došel 15. 7.
Druhý balíček objednán 3. 7., DPH zaplaceno při objednávání na Aliexpressu. Došel 19. 7.
U obou balíčků byly přelepeny adresní štítky firmou Sinotrans Global E-Commerce Logistics Ltd., 22570 Praha 025 - takže asi proclení v Praze.
Oba balíčky došly bez jakékoli mojí další asistence s dodáváním dat poště či nějakého dodatečného placení.
Vypadá to, že u Aliexpressu se od 1. 7. jen zvyšuje cena o DPH a u objednávek nad 22€ do 150€ se už nemusí chodit na celnici a platit výpalné poště.

(upravil Wili 19. 7. 2021 10:51)

Re: Novela daňového zákona v EU

zaujimave, vyzera to tak ze nakoniec to cele dopadne opacne ako sme cakali, ze vdaka tomu DPH bude ovela menej problemov s clenim a zbytocnostami okolo beznych balickov.

Re: Novela daňového zákona v EU

Hippo007 napsal:

Vypadá to, že u Aliexpressu se od 1. 7. jen zvyšuje cena o DPH

jj ve vyuctovani je kolonka Tax

Web

Re: Novela daňového zákona v EU

ano,skutecne se od 1.7. k objednavkam z ali pripocitava tax...moje objednavka z konce cervna byla jeste bez toho poplatku,na stitku bylo rozesila:Sinotrans Global E-Commerce Logistics Ltd., 22570 Praha 025...
U dvou zasilek z USA cca pred dvema lety (eBay) uz jsem taky zaplatil tax primo ve vyuctovani a pak uz jsem nic neplatil ani nevyrizoval...

Re: Novela daňového zákona v EU

Ano, Ali nebude problemom... dnes mi prisli tazko dostupne trany platene s VAT bez opletaciek a preclili si to cele mimo mojej asistencie...ta DPH nikoho nezabije a aj tak plno veci tu clovek nedokaze vobec kupit.

Re: Novela daňového zákona v EU

A jak je to se clem u výroby DPS? Když si v Číně nechám vyrobit plošňák a poslat do ČR. Nechávám si dělat u Allpcb