Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Nezařaditelné » Keramické izolační podložky pod tranzistory.

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

Téma: Keramické izolační podložky pod tranzistory.

Používáte někdo keramické izolační podložky pod tranzistory z oxidu hlinitého?
Vyrábějí se v různých tloušťkách. Zajímalo by mne, jakou zvolit. Z hlediska napěťové odolnosti by měly stačit 0,5mm tlusté (odolnost 10kV), není tam ale třeba nějaký mechanický problém?

Re: Keramické izolační podložky pod tranzistory.

Je to krehké a citlivé na najmenšie nerovnosti povrchu. Má to význam, ak ide o malú kapacitu proti chladiču, napr. v spínacích aplikáciách. Používal som to v D koncoch s Tripath  budičmi. Pre lineárne aplikácie v nf  to veľký význam nemá.

Re: Keramické izolační podložky pod tranzistory.

Leda snad u DPA330 smile

Web

Re: Keramické izolační podložky pod tranzistory.

Však je tam (v DPA330) priamo na výstupe Boucherot s 4n7 kondíkom.. Tých 200-500pF nehrá úlohu.

(upravil Wili 16. 7. 2021 10:30)

Re: Keramické izolační podložky pod tranzistory.

Velka vyhoda keramickej podlozky je u puzdier co nemaju plastovu dieru pre sroub. Problem pri izolovani takych puzdier, napr. to220, je ze ak das tenku podlozku napr. sludu alebo kapton tak medzi chladicom a miestom kde je sroub aj ked das izolacnu priechodku je velmi velmi mala vzdialenost a par stovak voltov tam hned preskoci bez problemu. Tu je velka vyhoda keramiky, ze to dvihnes 0,5-1mm od chladica a das ten stycny bod dalej / pripadne mozes dat dlhsiu priechodku na sroub co zlepsuje izolaciu. Je to dobre skor pre napatia 300+ na dobre izolovanie uz spomenutych puzdier.

Ak mas puzdro s plastovou ochranou napr. TO247 / 246 tak tam staci aj kapton alebo sluda a keramiku davat nemusis ak sa nejedna o tisice voltov, odizolujes aj vysoke napatie bez problemu.

Tloustku na ktoru sa pytas by som volil podla mnozstva tepla ktore prevadzas / napatie. Do nejakych 400V by mala stacit aj ta tenka. Ak je ale mozne pouzit prevedenie tranzistoru v celoplastovom puzdre je to lepsie a lacnejsie ako podlozky len maju casto obmedzenu vykonovu stratu zalezi na aky vykon to je...

(upravil dawsoo 16. 7. 2021 10:54)

Re: Keramické izolační podložky pod tranzistory.

Ahoj chlapi,zkoušel jsem to použít párkrát a co dle mého názoru je hlavní problém,jak psal BV, že to vyžaduje naprostou rovinnost jak pouzdra tak i chladiče,což ne zdaleka vždy bývá standartem, jinak to buď nepřevádí dobře teplo a nebo to praskne při nerovnosti a větším přitažení.Na vysoké napětí a požadovanou extra nízkou kapacitu v nějakých speciálních aplikacích to asi je dobré řešení, avšak s vykřičníkem že je třeba ohlídat a ošetřit výše napsané. Používám na audio kde je to nutné kapton+kvalitní pastu,jinak slídu či takovej ten lepší šedej sajrajt (zapomněl jsem název - ne však obyč silikon).

Není co dodávat...

Re: Keramické izolační podložky pod tranzistory.

Takový pouzdra se montují přítlakem sponou a podložka je bez díry s přesahem.

(upravil dawsoo 16. 7. 2021 11:03)

Re: Keramické izolační podložky pod tranzistory.

JJ většinou ano ale dělaj i klasiku...např tu
https://www.conrad.cz/p/quickcool-5061- … -ks-180978

Já měl pár kousků od někoho jako vzorek na TO220,TO3P/247 a i na TO3 smile Bylo to jednak drahý jak čert, ale zajímalo mě to jak se to bude tepelně chovat a v běžném provozu, (servis či práce se strojově neupravenými profily)kde  to moc použitelné bohužel právě z těch důvodů nebylo.

Není co dodávat...

Re: Keramické izolační podložky pod tranzistory.

Díky za předání zkušeností.
Keramický podložky se dají koupit v Číně, při 50 ks kolem 3 korun za kus. To už je pak cenově konkurenceschopné slídě.

Re: Keramické izolační podložky pod tranzistory.

https://ecom.cz/DataStoreWeb/Novinky/Dokumenty/U110.pdf

Web

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Keramické izolační podložky pod tranzistory.

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£