Re: Mosfetový kapacitní násobič

Nechápu, dal jsem o stránku před sofistikovanou verzi, která nepotřebuje velký výstupní kond a Vy sem dáváte blbosti od Eliota a jiné pitomosti smile

(upravil Wili 21. 6. 2021 16:06)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

tu schemu som neskusal predpokladal som ze bude fungovat podobne ako ostatne, skusil som to nasimulovat ale mas pravdu ten nabeh je tam ovela pomalsi a s rozumne velkou kapacitou na vystupe by to prezilo zapnutie. Stabilizacia cca podobna ako tlmivka + 7x taka kapacita na vystupe 100u vs 680u.

Pre zaujimavost hodim to aj sem... zelena napatie na vystupe, cervena napatie pred stabilizatorom, tmavomodra rozdiel napati = napatie na mosfete, svetlomodra vykonova strata mosfetu, fialova prud mosfetom

https://i.postimg.cc/cJMJ7tMR/danhardmosfet.png

Porovnanie stabilizacie mosfet+100u(zelena) a tlmivka hammond 0,6H + 680u(modra)

https://i.postimg.cc/xCf16jtW/danhardmosfet2.png

Re: Mosfetový kapacitní násobič

A teď si ještě nasimuluj výstup se skokovou zátěží Imax.

(upravil danhard 21. 6. 2021 17:45)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Nebo výstupní impedanci 0,1-10Hz.

Re: Mosfetový kapacitní násobič

to neviem ako nasimulovat hmm2 nieco poskusam mozno na to pridem smile

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Zatížíš to pulzním zdrojem proudu - časová odezva.
Zatížíš to sin zdrojem proudu - napětí na frekvenci ac odezva.

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Willi, pre velke kapacity pouzivam klasicky "soft-start", oneskorenie par sekund, skor pozor na diody ako pisal pzwak. Odporucam nieco rychle a prudovo naddimenzovane.

(upravil Wili 28. 6. 2021 11:26)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

jj softstart bude

diody = klasicka stredne velka kocka - mostik 10A / 800V

nakoniec to zrejme spravim klasicky s tlmivkou, a obyc nesym. zdroj len jednoduche dva kondy 680u/500V CLC

Re: Mosfetový kapacitní násobič

nejjednodušší softstart je relé zapojený za filtrační kondenzátory, dokud na nich není napětí, relé se nesepne a tím pádem jede trafo přes odpor (výkonový NTC?)a když napětí přesáhne jmenovité spínací napětí pro relé, tak se toto sepne a přemostí odpor. Samozřejmě je možný do toho zahrnout i nějakou elektroniku (zenerka, tranzistor,) ale nejjednoduší věci mi fungují nejlíp...

(upravil Wili 26. 2. 2023 11:20)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Skusali ste niekto postavit Danhardov mosfetovy kapacitny nasobic? premyslam ze ho vyskusam hmm2

(upravil 10. 10. 2023 13:53)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Wili: Ahoj Wili, chystám se na to, chci to použít do SE s EL156. Mám to  v plánu použít na filtraci anodového napětí, jen ještě potřebuji druhý zdroj, tentokráte stabilizovaný na 300V.

Nenapadlo by prosím někoho nějaké dobré schéma na stabilizovaných 300V? Chtěl jsem použít něco s TL431 alias LM4041. Zkoušel jsem porovnat stabilizátor se zenerkou v gate fetu, zpětnovazební stabilizátor s dvěmi tranzistory a odpory a zpětnovazební stabilizátor s TL431. Ten poslední mi z toho vyšel v simulaci nejlépe (nejmenší úroveň zvlnění vzhledem k předpokládané zátěži 75mA) Schéma sem hodím. Případně jestli se dá nějak vylepšit? Zkoušel jsem i reakci na změnu zátěže, řekl bych, že se to chová poměrně slušně. Bohužel anodové napětí v zesilovači bude cca 500V, pro G2 a předzesilovač potřebuji 300V. Na 300V nemám vhodné vinutí (jen jedno vinutí s odbočkami, bez CT, 0, 280,360 a 380V). Napadlo mě použít zdvojovač a využít vinutí pro BIAS.

https://i.postimg.cc/TK0HYYM7/sch-ma-stabil.png

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Zdravím.
Existuje pro řízené zdroje s napětím do cca 450V/DC obvod LR3N od firmy Microchip, u Mousera v Brně k sehnání za asi 20kČ.
Třeba by šel použít?

http://ww1.microchip.com/downloads/en/D … 05399B.pdf

https://www.google.com/search?q=lr8& … nQFgSfUdCM

https://cz.mouser.com/c/?q=LR8N

(upravil peedros 17. 10. 2023 6:32)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Zdravím barnodaji,
díky za podnět a radu. Na LR8 jsem koukal již dříve. Je to jedna z možných variant, použít mosfet podepřený LR8, není to špatný obvod. Případně i něco na styl Maida s LM317HV.

Teď jsem o víkendu zkoušel v simulaci regulátor s N mosfetem, zdrojem proudu 10M45 a dvěmi bipoláry s napěťovou referencí, překvapivě se to chovalo zatím nejlépe, už mám objednanou zkušební desku a součástky, tak chci vyzkoušet obvod v praxi.

Neporadil by mě prosím někdo, zda přecijen nelze využít nějak odboček na vinutí? je to jedno vinutí s -20 0 280 320 360V, ale předpokládám že využít nelze, protože vinutí nejsou oddělená, pouze odbočky. Potřebuji zdroj cca 500V/300mA a k tomu 300V/70mA.

(upravil Wili 17. 10. 2023 8:33)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Ten zdroj som skusal napr tu: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=24694

Funguje to velmi dobre, ale sprava sa to trochu ako tlmivka tj vystup nie je presne definovany ale vzdy o cosi nizsi ako vstup - idealne pre napajanie anod a pod.

Ak chces presne definovane napatie musis pouzit zdroj s referenciou, bud vyssie spomenutu hv variantu podopretu niecim silnejsim pre vyssi prud alebo ja osobne casto pouzivam obyc lm317 oprety zenerkou o mosfet. Prud to zvladne kolko da lmko a zvlnenie vzhladom na vysoke napatie “nulove”, zatial najlepsi hv zdroj a preto ho stale pouzivam…  napr. https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=24628

z toho 280vac vinutia usmerni jednou diodou dalsi elyt, ziskas makkych 400vdc. Tymto napoj hore spomenuty regulator. Tym ze tam bude jedna dioda asi to bude celkom makke, ak nedas prilis velky elyt pripadne do serie s diodou este nejaky maly odpor tak na regulatore ani nepretopis prilis vela. Odpor s diodou sa bude spravat ako vakuova dioda aspon to bude viac elektronkove smile a na zdroji aj keby si mal zvlnenie 20V tak toto LMko to zvladne vyhladit v pohode na 2mV

PS: on je to sakra nebezpecny zdroj - obzvlast ak je regulovany, kvoli bezpecnosti odporucam pouzit plastovy mosfet a LMko zo spodu dpsky ako smd s dostatkom medi aby uchladilo aspon 0,5-1W podla toho kolko nim pustis. Samozrejme mozes pouzit klasicke to220… to ma zase vyhodu ze LMkom mozes pustit aj 24V a vyssi priud a ulavis mosfetu

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Potom ještě existuje obvod TL783, zapojuje se stejně jako LM 317, ale má použitelný rozsah regulace přes 100V.
https://cz.farnell.com/texas-instrument … d9dd9c710d