Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Vyzdvihujete-li pouze omezené vlastnosti reprosoustavy, kterým rozumíte a máte je zrovna na papíře a podpoříte to posvátnou větou "hraje mi to na uši dobře", tak se nemá smysl o něčem bavit. Existují další důležité měřitelné vlastnosti, které zde uvedeny nejsou a rozhodli jste se je ignorovat, protože "hraje mi to na uši dobře" nebo "mě to takto stačí". To je v pořádku, ale nesrovnávejte se na základě takto omezených informací s jinými bednami.

Mě se zvuk pásku nebo planárů nelíbí, slyšel jsem jich mnoho v různých provedeních a kvalitách. Je to zajímavá technologie po teoretické stránce, bohužel praktická realizace není šťastná. Už jenom ten problém, kdy má hranatá membrána vyzařovat kulovou vlnu, absence lineárního poddajného závěsu, absence tuhosti membrány, nehomogenní magnetické pole, minimální zatížitelnost a nulová přetížitelnost, difrakce související s konstrukčním uspořádáním. Když se to všechno sečte, tak už je toho špatně opravdu dost.

Pásky a planáry mají svůj specifický zvuk, který se může líbit hlavně v opravdu špatné akustice malinké místnosti. Byť základní akustika místnosti s nábytkem už nahrává zvukově kalotám. A ano kalot je taky neskutečné množství druhů horších i lepších a záleží na konkrétní realizaci provedení.

Web

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

. . .

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Vertikální směrovky TLU neměřil asi proto, že dobře věděl, jak se takový design chová, to první bylo zvolit kompromis mezi zkreslením RBT dole a ještě slušnými horizontální směrovkami; to ostatní je vedlejší produkt, se kterým se nic udělat nedá, takže ani není potřeba se na to koukat. Jaké má RBT IMD nevíme, ale nečekaně špatné IMD může mít i výška s dobrými harmonickými.

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Vzhledem k tomu, že tvrdí, že má reprobedna vyrovnaný výkon, tak zřejmě neví, jak se takový design chová. Kdyby věděl, tak to netvrdí, protože ta bedna nemá vyrovnaný výkon. IMD je vlastnost převodní charakteristiky stejně jako zkreslení, obojí je provázané. Vyšší zkreslení je právě průvodcem vyššího IMD, které je slyšet normálně v základním pásmu.

Web

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Jaké má rbt-95 od monacoru zkreslení víme,kdysi se to tu řešilo a měřil jsem je = pod 6,5-7kHz je to tragedie a pod 4k jde o jeho život,navíc co kus to originál,osobně si myslím že domácí stavba beden je domácí stavba a řešit píččičinky okolo toho nemá moc dnes už význam,protože 90% lidí to stejně nepozná co je korektně a nebo blbě navržená bedna,ale vybere si co mu sedí na ucho (pokud to není samože uplnej úlet) ... já ač jsem byl spíše militantnější purista konstruktér tvrdíc buď pořádně nebo se na to vyser,tak dneska rozhodně podporuju každýho kdo se o něco pokusí a udělá mu to radost a doufám že nebudu podezíranej že jsem nějakej guerila-tlačič jako jiní nebo kudrík či bednovej fedrman big_smile

Není co dodávat...

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Tatko je už nahluchlej, tam to stačí asi já bych dal fountek.

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

chachá kdybys věděl na co (ne)poslouchám teď já big_smile kovářova kobyla nechodí bosa ale přišla uplně o všechna kopyta a hnáty ji uhnily až k prdeli big_smile

Fountek,Hivi,Aurum kentus a jiná navoněná čajna ,je podobná sračka jen je z lepšího matroše má lepčí konzistenci a v pěknějším provedení. Slušný pásky jsou klucí moji zlatí drahá legrace a časem bohužel degradujou,lepší volba pokud toto tak jednoznačně planár a nebo AMT harmoniku.Pásek malej je super jako supertweeter nad 10k je RBT-95 srovnatelnej s jinejma reprákama.Blbý je že má malou zatižitelnost a nulovou výchylku a imd a neharmonický zkreslení je slyšet opravdu hodně moc právě v komplexním signálu,je to podobný jako nevystředěnej klasickej výškáč,kterej na měření je horší ale na ucho je to hodně rozbitej zvuk.

Není co dodávat...

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

K tomu zbytku to stačí.

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Myslím, že TLU nepředpokládal, že ten výkon bude brát někdo zcela doslova, samozřejmě, že v rámci schopností RBT to do ideálního stavu má daleko.

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Kde sú časy tohto webu, keď sa neriešilo, kto ho má väčšieho. Dnes to už došlo do stavu, že niektorí musia nielen mať väčšieho, ale musia dokázať, že ostatní ho majú malého.....

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Tak, tak...

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

záleží na tom, co kdo na fóru hledá, má to dva póly:
1) buď budeme "politicky korektní" a "slušní" a budeme si tu navzájem chválit svoje mrdky
2) nebo se bez ostychu vyjadřovat k věci jako kdysi sinclair (extrém)

a polož si otázku, co ti po odborné stránce víc přinese...
já osobně zkousnu kritiku od lidí, co ví víc než já a můžeš se od nich něco přiučit, dozvědět,
var.ad1 vypadá mile, ale žádnou ti odbornost nepřidá...

samozřejmě můžeš argumentovat nějakým středem mezi extrémy, ale vždy se k jednomu přikláníš víc

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Že ty bedny nazve mrdkou někdo, kdo tomu alespoň rozumí jako check, dawsoo, Antonio (který je mrdkou ani nenazval a děkuji za zastání), nebo když je nazve mrdkama někdo, kdo je slyšel (zatím se žádný posluchač nepřihlásil)...tak to ještě nějak beru. Kritika sa blbě snáší, ale všichni tři odborníci maj v zásadě pravdu. Vertikální směrovky musí být z principu systému bídný (i když třeba výkonově jsem se snažil to i tam udělat vyrovnaný a to docela je, takže opravdu jsem měřil právě kvůli RBT i vertikály), IMD taky nebude bůhvíco...ale jak už jsem řekl, tahle konstrukce vůbec nevznikla za účelem sestavení špičkových beden. Měl jsem doma od roku 2011 ty měniče, na které jsem už v podstatě zapoměl a pak jsem z recese nechal nařezat trochu MDF, slepil to dohromady a napatlal bílým strukturálním denasem...postavil před mikrofon a udělal výhybku. S tím, že je rovnou pošlu do světa za cenu té mdf, barvy a součástek. No mě samotnýho ten výsledek velmi mile překvapil a tak jsem ho dal tak nějak k dispozici především pro lidi, co si taky tyhle měniče kdysi nakoupili v dobré víře, že z toho něco bude...a nakonec nebylo. Že ty bedny asi až takový mrdky nebudou potvrzuje i fakt, jak rychle se prodaly a nebylo to vůbec jen za cenu těch spomenutých nákladů. Tím bych se plynule dostal ke skupině lidí jako je kal, co ty bedny sice vůbec neslyšely, grafům taky nerozumí, ale odvažují se něco nazývat mrdkou. Na tyhle blbce, co nikdy nic nepředvedli a nikomu z komunity nijak zásadně nepomohli je imho škoda reagovat. Tímto považuji z mojí strany tuhle kauzu za uzavřenou a dál se k tomu odmítám vyjadřovat.

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Za seba - vedel som, do čoho idem, robil som to sebe pre radosť a tak trochu zo zvedavosti. Ak sa to niekomu nepáči - je mi to fuk. Len som nevedel, že je sprostosť to TU uverejniť sad
Ak (niektorí) naozaj nemáte čo lepšieho na práci - mudrujte kľudne aj do Vianoc...

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

kal

Hej? A kam ťa posunulo to prachsprosté hejtovanie? Dalo ti to informáciu, že ten pásik nie je povedzme najlepší reproduktor? No to si sa fakt dozvedel. Nikde Majo a tatko netvrdili, že je to najlepšia bedňa na svete. Proste s minima vyťažili maximum. Bodka. Toto je relevantná informácia. Ešte aj to, že niekto navrhuje a niekto stavia. To je dôležité. Že niekto dookola mele somariny, ako to robiť inak a lepšie ťa niekam posunulo?
Na tomto webe bolo kopu ľudí, čo vedeli pustiť info, nielen hulvát a problémista Malaník. Lenže hejteri ich vyštvali a dnes tu nikto radšej nenesie kožu na trh.

A fakt v mnohých príspevkoch tých hejterov vidím toľko odbornosti, že by sa jeden s tej ich vzdelanosti aj poblil....

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

myslel jsem to v obecné rovině, ne konkrétně na RBT-95, o kterým bylo jasný, co umí, už před 10-ti lety, to nestojí za řeč...
"politická korektnost" je jedna velká lež a pokud by se zatáhla i sem, tak se to může rovnou zavřít,
já jsem za názor kvalifikovaných oponentů vděčný
a jestli to chceš konkrétně, tak co se zde o RBT psalo, není žádné hejtování, ale zkušenosti lidí, co s ním něco dělali...
sorry, i piezo za 5€ hraje líp  smile
bodka.

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

On ten Sinclair taky dokázal tvrdit úplné nesmysly a stále na nich trval i po sáhodlouhém vysvětlování.
Viz.
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=10792

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

kal: Jak si pak vysvětlíš opačnou zkušenost lidí, kteří to RBT hodnotí pozitivně?

Vsadím se, že tohle by pseudo-odborníci hodnotili úplně jinak, kdyby se to poslechlo v kolektivu na místě a ideálně za plentou.

Tohle hejtování a povrchní žvatlání o něčem vypovídá, všimněte si, že u opravdových kapacit (kolem AES...) a znalých lidí obecně, tohle neexistuje!, to jsou skromní lidi.

(upravil ransom 24. 6. 2021 11:10)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Za sebe řeknu asi tolik:
Tyhle bedny jsem slyšel v delším setu na velkém srazu vloni na Slovensku. V konkurenci beden řádově dražších a (čistě technicky vzato) dvouřádově dokonalejších ničím nesraly.
Rozdíly byly asi tak v tom rozsahu, jak popsal Unicorn sám a nemám problém je zařadit do skupiny "velmi dobré". V rámci skupiny "velmi dobré" samozřejmě rozptyl ve zvuku je, každé jsou trochu jiné, ale kterékoli bych byl ochoten (po rozehrání uší) poslouchat trvale doma.
Kdo žádá ještě víc, sáhne jinam.
Ve většině případů (mimo audio, ale i v audiu) nehledáme to objektivně nejlepší, ale to, co nám dokonale sedne v naší konkrétní situaci.

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

antonio:
musíš reprodukci pořád srovnávat s živým zvukem to je pro hifi jediná reference (u rocku/bigbítu trochu problém, je to amplifikovaný zvuk), už se to tu řešilo párkrát, že lidi, co se vrátili z živé produkce domů chtěli svůj (papírově výborný) gear vyhodit z okna a ptali se, kde je chyba...
ransom:
pozor! já nehodnotím ty Monacor bedny, to bych si bez jejich poslechu nedovolil (TLU určitě ví, co dělá a umí dobrý věci...), já jsem se (po osobních zkušenostech s RBT) přiklonil k názoru, že je to - když to řeknu jemně : low end - když mu přidám - tak entry level
...a pokud se to tu nesmí říct, aby se někdo neurazil, tak je to špatně