Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

co je to odladěná sestava? když ten reprák hraje nějak od 4-5 kHz, tak se jeho charakter zvuku zásadně nezmění, když posuneš děličku na 7 kHz...sorry tím ho nepřeonačíš a žádné další kompenzace mu nepomůžou - to je moje (poslechová) zkušenost...nějaký charky-no, dobrý, ale pak do toho pustíš hudbu-různý žánry-a posloucháš "odladěnou" charku??
..když se ti to líbí, tak to klidně provozuj, nic proti...měl jsem i lepší ribbony OEM JVC / Pioneer, ale ani ty neměly makrodynamiku (mikrodynamika výborná) a to byly o dvě patra výš, než to levné fejkové RBT,
řeknu ti to asi tak : když bubeník udeří do činelu, tak se ti to musí zařezat do uší (a slyšet i tělo činelu ), ne šustění alobalu, jako když dlábíš u telky čokoládu...pokud chceš makrodynamiku, tak udělej, co ti radí kluci: dej tam jinou výšku, odlaď si to ušima, (nebo čím chceš) a na charky nehleď  smile

(upravil mechanik 18. 6. 2021 22:17)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

kal, inak toto je dosť problematická vec smile Dosť to ovplyvnuje aj elektronika. S jfetmi a vlastne fetmy všeobecne máš výšky pekne vykreslené a počuješ viac zvoniť ten kov. Ale ten činel má trochu menej úder. Pri bipolárnom vstupe to má väčší "attackt" pecka do uší smile Tiež tu vela robí zvyk. Keď si napríklad zvyknem na agresívnejšie výšky mám potom dojem že iná zostava ich nemá dostatočne výrazné. To sa celý čas nebavím o frekvenčnej charakteristike. Elektronika ju má vždy rovnú smile Také humus ostré výšky mala tušim tesla MC902 a celkovo staré cd palyery. Kludne sa môže stať že keď to majitel vymení za dobrý DAC tak to bude príliš velký nezvyk...

(upravil tatko Tom 21. 6. 2021 10:41)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Som spokojný - mne spĺňajú požiadavku, ktorú som mal nad očakávanie.
Unicorn popisuje nectnosti toho RBT dostatočne, teda som vedel, že nieje bohviečo.
Bedne som robil pre seba, nie pre netopiere. Opakujem - nepočujem výšky nad 11 kHz, no v rozsahu, ktorý počujem, to tu v konkrétnej miestnosti podáva pre mňa vynikajúci zvuk. Kto počuje podstatne vyššie - vyberie ši, čo chce on smile

Ešte dodám - na starých teslovkách som musel usoliť basom, výškám, stiahnuť stredy a vytočiť Volume, aby som mal nejaký pocit z ich hudby. Tu aj pri predchádzajúcich počúvam všetko na Direct, akákoľvek ekvalizácia mi zhoršuje dojem. A prevažne aj pri hovorovej hlasitosti. Málokedy viac nahlas.
Mám to pre seba zadefinované tak, že chcem počuť to, čo počujú moje uši tak, ako to je - bez príkras. A to mi splňujú.

Vieme polemizovať o tom, čo by bolo (technicky, akusticky) lepšie, ale načo?

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

tatko: v pohodě, nic ve zlým, tvůj účel / zadání, to plní a seš spokojenej, to je nejdůležitější...
já chtěl jen dodat, že každý reprák má svůj vlastní projev a je zbytečné s ním čarovat a chtít od něj něco, co neumí,

mechanik: jj, je to řetězec, a proto máme krásně široké pole na hraní! ...pořád můžeme v řetězci něco měnit a poslouchat, co to udělá  smile smile

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Přeji vlastníkovi, aby byl i nadále se zvukem spokojen. Ty měniče opravdu nejsou nic extra. RBT95 doporučuji zahodit a nahradit snad čímkoliv jiným. Pokud vlastník tvrdí, že neslyší výšky, může udělat jednoduchý test a odpojit je. Pokud rozdíl pozná, výšky slyší a je na místě řešit náhradu za RBT95. A právě někdo, kdo slyší výšky špatně by měl mít jiný výškáč než RBT95, který příliš směruje.

Web

(upravil TheLastUnicorn 22. 6. 2021 12:55)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Třeba SB29RDNC, který taky nehraje výšky a prodává se v bednách za 60 táců? big_smile
Záměrně jsem tenhle projekt nechtěl tahat na AW, ale když už se tatko pochlubil, nenadělám nic. Ano, já jsem to prase, co tam nechalo tu hroznou sračku RBT-95 s vysokým THD, co nehraje výšky. big_smile

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

TheLastUnicorn: Jak se to projevuje, co ti na tom poslechově vadí? A ukaž pls kde to dělíš a jaký tam vzniká nárůst harmonických, víc jak 3. není třeba.

(upravil tatko Tom 22. 6. 2021 16:04)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

A ja som zas ten, kto hoci nikdy nič nestaval, som si ich napriek problémom so zháňaním repro, dlhým výberom ktoré bedne, atd - postavil. Zvuk nám s manželkou v našej obývačke sadol ako riť na šerbel, koho to baví alebo nemá čo iné na práci - nech sa páči špekulovať, kritizovať.
My s nadšením počúvame smile

A vlastne - k čomu riešiť nejaké vyššie harmonické pri kmitočte napríklad nad 12 kHz ???
Priznajte sa a rýchlo - kto počuje tretiu? big_smile

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Já bych neviděl problém ani s druhou pokud je to dělené opravdu vysoko. Co na to odborníci?

(upravil tatko Tom 22. 6. 2021 16:49)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Zámerne som písal o tretej, mám dôvodné "podozrenie", že ľudia väčšinou nevnímajú javy v súvislostiach, teda ani čo to vlastne je a čo z toho (ne)vyplýva.
Samozrejme ani prvý (aj tak slabší dvoj) násobok z 10 kHz tu drvivá väčšina nemá ako vnímať - ale majú o čom polemizovať smile

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Mně na tom poslechově nevadí v zásadě nic. Zvuk jsem popsal na RM, takže to jen okopíruju:
"Zvuk: Je to charakterově jiný, než kalotové bedny typu URS3100. Jednak to dělá samotný RBT-95, jednak za to může i vysoká dělička střed/výška a s tím spojený vyzařovací diagram (mimo poslechovou osu). Výkonově je to ale samozřejmě vyrovnané. Hraje to velmi příjemně, přednes je velmi živý, lehký a vzdušný (abych použil trochu hifistického žargonu) s až monumentálním basem (na 8"). Nechají si opravdu hodně naložit.
V diskuzi k UMM380 se objevila výtka, že jsem neuvedl, jak vlastně hraje RBT-95...že ten výškáč necinká, jen šustí...
Já pochopitelně RBT95 dobře znám, znám i jeho projev a celou hromadu zlých vlastností. Ale zas není pravda, že by jen šustil. Chybí mu však to známé převýšení výkonu na těch cinkacích frekvencích...proto necinká. Ale výškovat výškuje a měli jsme UMM380 přímo vedle URS3100 a poslouchali jsme za neustálýho přepínání já, penjo a Peet67 (který si je nakonec vybral místo URS). V podstatě jediný, co bych UMM380 vytknul je mírně tupější projev mezi 4-6kHz, což je daný nemožností dokonalého směrovostního navázání SPH102kep a RBT95. Na výškách jsem problém nepozoroval. Není u nich cítit to výrazný cinknutí, ale ani tomu v zásadě nic nechybí. Naopak, výšky z toho neznějí těžkopádně, jako z některých větších kalot. Ty sice cinkají, ale nad 10kHz jim chybí taková ta jemnost a lehkost...to zase ty lehoučký pásky umí, včetně prevíta RBT95."
Sixpack a zkreslení pro 2,83V:
https://img18.rajce.idnes.cz/d1802/10/10620/10620212_0a2734231bf5c1c55a77bcb7346978ef/images/sixpack.jpg?ver=0
https://img18.rajce.idnes.cz/d1802/10/10620/10620212_0a2734231bf5c1c55a77bcb7346978ef/images/Distortions.jpg?ver=0

Pro věčný rejpaly: Z recese jsem dokončil projekt, který léta ležel zapomenutý v krabici a nějak ho zpřístupnil lidem především proto, že někteří maj ty repráky pořád v doma. Nedělal jsem to proto, abych vyrobil nejlepší bedny na světě a ukájel se nad nima. Vím, že s lepší výškou to šlo udělat ještě lépe. A ty starý kevlary se sice z finančního hlediska až tak nevyplatí, ale zvukově maj pořád co říct. THD není všechno a 8" SB Acoustics mě rozhodně nijak neoslnil i přes nízký THD (které mě osobně u měničů zajímá jako poslední). Btw., u mě jsou měřítkem kompetence nějaký hmatatelný výsledky. Ne počet příspěvků v každém vláknu.

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

A k tomuto jsem se chtěl přesně dostat - nakonec to hraje velmi dobře a RBT není žádná neposlouchatelná sračka, jak někteří pseudoodborníci, co neumí číst z grafů a nedokáží si dát věci do souvislostí, tvrdí. To je ale taková naše nátura... no škoda mluvit.

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Dá se to tak říct. Rozhodně ty bedny nejsou žádný zkreslovátka, ani ořezávátka. Není to nejlepší koncept, jaký jsem kdy stvořil...ale ten starý  původní záměr vyzkoušet levný pásek RBT-95 a přiřadit k němu SPH-102kep v zásadě vyšel. A můžu naplno říct, že ty monacoří kevlary hrajou na svůj věk exceletně a kazí to jen současná vysoká cena. Kdyby se ten projekt tehdy dotáhl, kdy RBT stálo 12€, 102kep 28€ a 200KE 65€, byly by ty bedny skoro zázrak. Ale to už je jedno...
Zde nějaký fotky mých originálů, který se u mě ohřály ani ne tři týdny a byly pryč. Aby bylo vidět 102kep i s krycím kroužkem.
https://img18.rajce.idnes.cz/d1802/10/10620/10620212_0a2734231bf5c1c55a77bcb7346978ef/images/IMG_20200328_092055.jpg?ver=0
https://img18.rajce.idnes.cz/d1802/10/10620/10620212_0a2734231bf5c1c55a77bcb7346978ef/images/IMG_20200328_092126.jpg?ver=0
https://img18.rajce.idnes.cz/d1802/10/10620/10620212_0a2734231bf5c1c55a77bcb7346978ef/images/IMG_20200328_092459.jpg?ver=0

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Tieto biele vyzerajú dosť dobre smile Inak mi to nedá. Ak nejde o smerovky ani THD o čo ti pri ladení teda ide?

(upravil marcin 22. 6. 2021 22:23)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

TLU nikde nepovedal, že nejde o smerovky. Mám pocit, že napriek množstvu dostupnej literatúry, informácií na fórach a aj relevantných slepých testov, ludia stále nerozumejú, čo je potrebné dodržať pre kvalitne navrhnutú reprosústavu. Už Sýkora v 90tych o tom písal vo svojom seriály, aj keď to nebolo z jeho textu také zrejmé a ťažko sa to predstavovalo. Dnes to máme ako na zlatom podnose vizualizované v pekných grafoch a stále to nie je vačšine ľudí jasné.

A tiež si neodpustím poznámku na VMA, ktorý píše o smerovosti. Tak sa pozrime na cenovo porovnateľné VMA-II S, ako smerujú nad 10kHz (vyššie modely na tom tiež nie sú lepšie, niektoré aj horšie) smile

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Ako naznačil Marcin, ja som nikde netvrdil, že ma nezaujímajú smerovky, alebo že o ne nejde. Práve naopak a spomenul som to aj v popise zvuku. Čo ma však naozaj nezaujíma, je THD. THD samotné ako také je totiž v prípade sústav takmer ničnehovoriaci parameter. Človek potrebuje vidieť v prvom rade separátne skreslenia vyššími harmonickými (3. a vyššie). A na to všetko sa tiež treba vedieť pozerať...nielen zbadať jedno prevýšenie na grafe a povedať "je to zlé". A pretože sa v domácich podmienkach veľmi zle meria absolútna hodnota skreslenia, obmedzujem toto meranie len na jednoduchú kontrolu, či tam nevylezie nejaký vyložený prúser alebo poškodenie meniča. Pre mňa je najdôležitejšia pri grafoch spinorama. Teda súbor grafov priamej vlny, posluchového okna, "in room response", výkonovej charakteristiky a smeroviek. Ďalej impedančka (aby hlavne neklesala pod nejaké nebezpečné minimá) a až na konci kontrolujem skreslenie. Samozrejme, čím je menšie, tým lepšie ale ak sa drží v nejakých prijateľných medziach (cca -40dB pre vyššie harmonické, druhá ma príliš netrápi), tak ho ďalej vôbec neriešim.

(upravil check 23. 6. 2021 8:20)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Kontrolní otázečka, měřili jste si na bednách vertikální směrovou charakteristiku? Protože hozizontální je ještě rozumná, ale ta vertikální už opravdu nevypadá dobře. Nebo si snad myslíte, že něco co má ve svislém rozměru přibližně 70 mm může mít příznivou vertikální směrovku?
Kontrolní otázka dva. Jak asi vypadá vertikální směrová charakteristika v okolí dělícího kmitočtu cca 5 kHz s rozteč měničů cca 140 mm ?
Kontrolní otázka tři. Výkonová vyzařovací charakteristika reprobedny prostoru se počítá z kružnice a nebo z koule?
Kontrolní otázka čtyři. Jaký vliv má vyšší harmonické zkreslení třetí, pátou a 6+ harmonickou na intermodulační zkreslení v základním pásmu?

Něco do sebe to má akorát do prázdné místnosti, kde je příšerná akustika a nízký strop. Ale debatovat jestli jednu hrůzu řešit jinou hrůzou nemám zapotřebí.

PS: Grafy k tomu mám, RBT95 jsem měřil v roce 2010.

Web

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Tak nedebatuj, neřeš a je to vybavený. Já už na tyhle Tvý otázky taky nemám chuť odpovídat, uploadovat další grafy s vertikálou a rozmazávat to. Svý jsem k tomu už napsal a opravdu necítím potřebu se tady před Tebou nebo kýmkoli jiným donekonečna obhajovat. Nejsem komerční výrobce.

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

check-TLU: kvulivá té horší vertikální směr.charce ribbonu nasázeli (před 35. lety) u Infinity RS-1 tolik těch EMITů a EMIMů nad sebe?
aby to do té (poslechové) koule pralo prostorově vyrovnaný výkon?
prej to RS-1 ani neměli v plánu prodávat a postavili si to jako referenci pro sebe, ale hrálo to tak dobře, že to lidi chtěli i za ty šílený love...

fakt se jen ze zvědavosti ptám, to není žádné rýpání / flame (na to jsem moc velká technická lama, co neumí číst grafy smile )

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Ľudia - kedy počúvate?
Vedieť, čo sa tu "namudruje" tak to sem fak nedám...