Re: Rodina vs koníčky

Tenhle příspěvek mě nejvíc pobavil lol Dost jsem toho už ale daroval elektrokroužku HK.

george napsal:

Neprodávej ale daruj !!! Uděláš mě tím velkou radost. Adresu ti napíšu do SZ. Poštovné samozřejmě hradím.

Web

Re: Rodina vs koníčky

#21:... však také některým z těch žáků, kteří už se dary stačili pokochat, lezli oči z důlků. Když teď zadávám písemnou práci (příklad) na úbytek napětí na vedení, leckteří si hned vzpomenou na skříňku pro 100 V rozhlas, pro ně až neuvěřitelné vyprávění o rozhlasu po drátě, a již mně vyjmenovávají, co ta plastová krasavice skrývá, jak má řešenou hlasitost, jak to souvisí se školním rozhlasem, s přenosem energie vodiči, s odbočkou transformátoru, atd. Tyto dary jsou stále pro vyučování, v němž je potřeba věci vidět, sáhnout si na ně, manipulovat s nimi, měřit je, doslova k nezaplacení!!! 
Blázinec s virem nás teď brzdí, ale věřím, že www.technickykrouzek.cz se zase brzy rozjede.
Ještě nedávno tam byli zdejší dárci uvedeni v sekci Poděkování. V mezičase se nám však také daří získávat i větší podporu z projektových soutěží, v nichž jsme lecjakou techniku (nejčastěji měřicí, laboratorní) nebo prostředky na její pořízení "vyhráli", a tak začínáme s kolonkami pro poděkování šetřit, aby obzvlášť významní podporovatelé nezapadli v moři menších, prospěšných nám jinak. Nezřídka poklady, které bychom za peníze neměli jak pořídit. Třeba proto, že od soukromých osob je ze školních nebo grantových peněz obtížné cokoli pořídit. Pokud jde pak o nějaký unikát a najde-li se prodejce či inzerent, který nespekuluje a žádá morální peníze, asi je jasné, za čí peníze ty věci do kroužku kupuji (sem naštěstí moje žena nechodí). Mimochodem, poslední příspěvek do učebny byl zcela funkční Tesla K 103 Delta a k němu doma vyráběné, ale po truhlářské stránce takřka excelentní třípásmové reproboxy. Těším se, až si i přes ně naši chlapci poslechnou muziku, kterou znají např. z hotprasetu či empétrosek, ale puštěnou z CD či z gramodesky. Mimochodem, že jsme vydali gramo singl, Testovací gramodesku, o tom jsem zde již psal.
Vám zdejším, co jste nám cokoli věnovali, často neváhali balit, posílat či sami dovézt, znovu děkuji. Ty věci pro nás, pro technické vyučování, pro rozmanitost, mají význam. Často, když je beru do ruky či do jiných půjčuji, mám hřejivý pocit z pohnutek takových podporovatelů.

Re: Rodina vs koníčky

hranatybraska: jiný důvod můj příspěvek neměl. Škoda, že jsem já nebyl u tvé reakce (třeba blbec jeden co si myslí).

(upravil dawsoo 10. 6. 2021 12:27)

Re: Rodina vs koníčky

Ahoj,můj názor je jednoznačnej 100% rodina,hifi a bastlení je hlavně záležitost výplně volnýho času nebo kšeftů či drobnýho přivýdělku. O zkušenosti a radost z těch věcí tě nikdo nikdy nepřipraví a nevezme. Pokud to máš kde skladovat a cítíš že tě to stále táhne, tak to skovej a pokud máš s místem problém a nejsi si jistej tak to prodej/věnuj ,dokud to má nějakou hodnotu.

Za x let bude bohužel i tahle věc asi minulostí,pár věcí (N.O.S.) se bude vyvažovat na servis starých krámů asi zlatem, ale bude problém najít solidního kupce a v důvěře a deklaraci případný originality ...

Není co dodávat...

(upravil Otas 11. 6. 2021 21:11)

Re: Rodina vs koníčky

Podám to z pohledu toho, kdo by už měl mít čas - starobního důchodce. Ale nebojte se, čas mít nebudete...
Na Hifi v SD zapomeňte, nebudete slyšet nejen to, zda to hraje čistě nad 10 kHz, ale ani zda to nad 10 kHz hraje sad.

Ano, určitě si nechte něco, do čeho se můžete pustit, ale raději jen to, co nepatří do spotřebky, něco, co každý nemá. Může přijít období, kdy se ten čas najednou urodí. Přichází to náhle a nečekaně (např. žena uprchne i s dětmi hmm ).
Ono člověk by neměl své práci věnovat víc, než je dáno placenou pracovní dobou (ode mne to sedí, od vola s managerskou minulostí pray ). Je fakt, že u nás jsme v tomto zaostalí - slyšeli jste určitě od západních cizinců rčení: to víte, odbory!

Vždy přeochotně vysvětluji přítomným přítelkyním/manželkám/družkám mých mladých kolegů (obvykle na Demo Prodanců), aby byly strašně moc rády, že má jejich mužský elektroniku jako koníčka.
Protože každý chlap se někde musí realizovat a to je zpravidla něco z těchto pěti aktivit:
1. V práci (a když se mu něco nepodaří, sesype se a dokonce zpravidla nefunguje jako chlap sad )
2. V nějakém sportu nebo koníčku (dámy, právě při elektronice vám sedí doma, nikam vás nehoní jako sportovci... A tenhle obor nedělají ženské)
3. Popíjení v hospodě (není doma, páchne, utrácí peníze a jsou tam i ženské)
4. Leží věčně na gauči a stává se z něj otylá troska (co s ním v posteli?).
5. Jiné ženské (pro manželky samozřejmě absolutně nejhorší varianta cool )

Čili z racionálního hlediska musí mít ženské z chlapa elektronika radost big_smile.
A měly by tedy jeho zájmům vycházet vstříc i v bytě. Nějaký kout by se snad našel.

Re: Rodina vs koníčky

První odstavec mě děsí, je to přesný. Na levém uchu mám 24% pryč. Když ležím na pravoboku, neslyším ráno, jak ptáci řvou. Otočím se, a je to v pořádku. Mám to změřené, na audiu, kdy jsem asi půlhodinu seděl v kukani, paní doktorka to propískávala, propípávala, jedno a druhý ucho, je to v řiti. Jinak manželka rezignovala, dovolí mi skoro vše. Mám i svoji trucovnu. Tam bastlím, hrabu se v těch kazeťácích, mám skvělou ženu. Sice nechápala, proč musím mít dvě sestavy, čtyři páry repro, a asi šedesát kazeťáků, ale dobrý. Vydělám tolik, že máme 3+1, skoro devadesát metrů, vlastní, a můžeme topit hypotéku - ještě sedm let, a je náš. Po týhle stránce, i po jiných, nemám důvod, sebemenší naříkat. Jenom to ucho... Stáří, no. Je mi jedenapadesát.

Re: Rodina vs koníčky

Ahoj, oživím to. Někdy v listopadu dorazí příbuzní, kteří doposud jezdili k rodičům kousek od nás, ovšem po úmrtí tchána jsme jedinou možností - velký byt - kde by mohli nocovat na víkend my. Přijede klučina který chodí do první třídy, jehož potřebuju nějak zabavit, takže se mu pověnuju ve svý dílničce, kde by si mohl zkusit něco postavit. Je šikovnej, ale dost nesoustředěnej. Už koukám po nějaký jednoduchý stavebnici, něco, co bude něco dělat, a co si odveze, řekněme do pětistovky, ale co si postaví za mýho dozoru sám. Měli by jste nějaký tip? Jo, pájení si zkusíme taky...

Re: Rodina vs koníčky

Budou Vánoce, tak co třeba tohle?

https://www.fyft.cz/vanocni-stromecek-s … TAEALw_wcB

Re: Rodina vs koníčky

Jo, něco blikacího, pípacího, hracího smile Třeba odsud Kterou stavebnici vybrat, to musíš odhadnout sám, co spolu zvládnete. Ono je to hlavně ve finále o tom, aby to něco dělalo, to pak baví. Kdysi jako dítě někdy na prvním stupni jsem jako úplně první věc postavil astabilní multivibrátor se dvěmi tranzistory a žárovkami ještě na germaniu a pamatuju se, že ještě dlouho jsem si ho občas zapnul a zamilovaně koukal, jak bliká a měnil mu frekvenci big_smile

Web

(upravil rvx73 16. 10. 2023 14:56)

Re: Rodina vs koníčky

pzwak mám to podobně - jako první věc jsem stavěl napájecí zdroj 5V ze zvonkového trafa a KU611 podepřeného zenerkou, a hned potom astabilní multivibrátor, tehdy z posledního výkřiku módy - LED diod! Dlouho jsem se nemohl jejich krásného červeného světla nabažit smile

Dlouho jsem nemohl pochopit, jak to zapojení funguje, protože na papíře to nedávalo smysl, když byly v obou větvích předepsané stejné hodnoty součástek. Měřící přístroj jsem tehdy žádný neměl, a ani jsem nevěděl nic o tolerancích součástek. Jo, to byly časy ...

Re: Rodina vs koníčky

rvx73, moje první LED byla LQ100 (mám jich z nostalgie ještě celý pytlík) a na základce jsem s nimi postavil jednoduchý pasivní indikátor špiček pro reprobedny, se kterým jsem zazářil na okresní soutěži Hi-Fi Ama big_smile Ano, byly to krásné doby, měli jsme sice ho...o, ale měli jsme z něj radost big_smile

Web

Re: Rodina vs koníčky

Jj, pánové, díky za tipy!

Re: Rodina vs koníčky

Pokud nechceš, aby příště přijeli znova, postavte sirénu.

Re: Rodina vs koníčky

A tak... tohle jsou ti příbuzní, který jako jo. Když my jedeme tam, je tam naraženej sud, a je to o játra, tak tihle mi nevadí, a Šíma je v pohodě, kluk, no... To máme daleko horší příbuzný, rodinu, respektive. Ale - už nedohledáš, kdo komu co udělal první.

Re: Rodina vs koníčky

ransom napsal:

Pokud nechceš, aby příště přijeli znova, postavte sirénu.

Kdysi(30 let?) v amáru vyšla filmová siréna "Kojak". Určitě bych ji někde vyhrabal koplet i v krabičce smile

Re: Rodina vs koníčky

Listopad je tady. Tak potom napiš jak to dopadlo.