Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Vím že VA jsou relativní, a proto jsem řekl, že na porovnání jsem venku poslouchal venku na místě, kde chci ten nový, Tesla 3-pásma s mojí vyhýbkou s 226 basákem a hrálo to suprově, chci akorát, aby ten jeden hrál tak čistě ale silněji, protože je to přeci jenom na ven. Řekl jsem si, že musím tedy použít robustnější a dražší basák, takže jsem si našel tu Beymu za cca 2200, jsem ochoten jít i víš, ale nečekal jsem, že někdo řekne, že má Beyma nevýhody a že ji přehraje basák za 5 600, to bych si tak tipnul

(upravil Otas 20. 5. 2021 17:06)

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Karlůsek:
Připletl jsem se zde do rozdělaného tématu, měl jsem obdobný problém, hledal jsem 12", ale účinnější, než potřebuješ ty. Takže pokud jsi se díval na mnou zmíněný EMI KPL 3012 LF - pro tebe není takový reprák nutný, navíc se musí dělit na výhybce dost nízko a proto by i výšky byly drahé.
Nebo je potřeba na počátku zmíněné třípásmo a složitá výhybka. To bude největší problém; musí být správně navržená právě pro ty repra a vyzkoušená, doladěná. Nějaké univerzální výhybky, nebo součásti vypočtené podle vzorců, se nedají použít, výsledky budou špatné.
Lze jít nějakými již dříve doporučenými cestami.
Někde se dají nalézt návody na bedny, rovněž doporučuji (kvůli výhybce) dvojpásmo. Bez alespoň základních znalostí bude i správná volba obtížná (zde můžeme pomoci), bude potřeba postavit bednu o správném objemu a naladění basreflexu (dovedeme poradit) a k tomu správnou výhybku - to musíš zvládnout sám.
Příkladem hlasitější bedny může být třebas toto:
https://www.prodance.cz/data/attachment … a7570u.pdf
Ale nečekej nějakých 25 Hz, to to neumí. Ale skutečné basy (diskotékové) cca 60 - 70 Hz docela dobře. Jak psal Ondra Klofat - vždy je to kompromis. Výhybka je odměřená, takže je vlastně potřeba to složit dohromady, žádný výzkum.
Takováhle bedna snese i pořádný - výkonný zesilovač.
Ale návodů lze najít více, třeba i s tou Beymou 12BR70, což není špatný reprák.

Benazi: Díky za odkaz.

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Vím že VA jsou relativní, a proto jsem řekl, že na porovnání jsem venku poslouchal venku na místě, kde chci ten nový, Tesla 3-pásma s mojí vyhýbkou s 226 basákem a hrálo to suprově, chci akorát, aby ten jeden hrál tak čistě ale silněji, protože je to přeci jenom na ven. Řekl jsem si, že musím tedy použít robustnější a dražší basák, takže jsem si našel tu Beymu za cca 2200, jsem ochoten jít i víš, ale nečekal jsem, že někdo řekne, že má Beyma nevýhody a že ji přehraje basák za 5 600, to bych si tak tipnul

Jelikož už Beyma 12lx60 není lehce sehnatelná, narazil jsem na toto: https://www.emas.cz/12lx60-reproduktor-basovy, jaký je rozdíl mezi tímto a původní Beymou. Děkuji za odpovědi

(upravil Otas 21. 5. 2021 7:53)

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Nejsem si jist, zda stačí pouhá výměna basového reproduktoru za větší a účinnější. Najednou budou sice basy hutnější a mohutnější, bude možno to připojit na větší zesilovač. A teď začnou chybět středy a výšky (jestli tam byla původně ARN226, tak o cca 3 dB, čili polovina výkonu) a když jim na korekcích přidáš, tak je budeš zatěžovat dvojnásobným výkonem a fakt hrozí, že je odepíšeš. Nevím, čím je to osazeno, ale obvykle nemají středy ani výšky příliš velkou výkonovou rezervu. A možná začnou i nepříjemně zkreslovat.
Proto ten odkaz se změnou na basech, ale i na středovýškách.

Podle označení se jedná o výrobek Beymy, problém je, že je nedostupný. Respektive emas se obrátí na Dexon (coby dovozce) a ti to podle možností buď objednají u výrobce, nebo, pokud se to už nevyrábí, nebudou mít šanci.
Po upřesnění na stránkách asi budou mít šanci na verzi 2:
https://www.beyma.com/en/products/c/low-mid-frequency/

Mám takový pocit, že repra Beyma dovážel i někdo jiný, než Dexon, dokonce za lepší ceny. Ale nevybavím si, kdo, snad někdo pomůže.

(upravil Benazi 21. 5. 2021 9:38)

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Dexon dováží z Polska hlavni dodavatel je:
https://www.elmuz.com.pl/k257,glosniki-beyma.html

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Omlouvám se Otasi, jsme se nepochopili. Já mám to Tesla stereo, s mojí vyhýbkou, které mám doma. Měnit jim basák nebudu, ani by mě to v životě nenapadlo, byli jenom na porovnání akustického tlaku, který by měl být prostě nejlépe 3x větší, co já vím

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

OK, výše uvedené návrhy kompletních beden pro to vyhoví.

(upravil Bobeš1 25. 5. 2021 9:48)

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Karlůsek
Nikde nepíšeš jaký výkon jsi do těch Tesel pouštěl? Snesou hudebním signálem obrovské i dlouhodobé přetížení a potom to ozvučí i terasu/zahradu.
Možná by stačilo jen vyměnit zesilovač, výměnou reproduktorů o moc víc nedosáhneš a když, tak to bude drahé.

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Chtěl jsem přispět něco k tématu o repro,ale zjistil jsem,že tady se jedná o mono,což ti starší vědí že není ono:-)
Toto řešení,oproti poctivému stereu,nepřináší absolutně nic pozitivního.To může umět hrát nahlas,čistě,s malým zkreslením,bez šumu,ale stereo efekt spojený s psychoakustikou,jistým základem,to neumí.Lidé se nechali zblbnout moderníma monoštěkačema strčenýma v koutě(ale hezky blikají),které z principu nemůžou přinést pozitivní hudební zážitek a naladění.Často se to dorazí parametrově dobrým,ale zle hrajícím D zesilovařem.Toto mono řešení bych déle než chvíli pouštěl jen lidem které chci naštvat.Někdo by řekl:...jen hudební kulisa... To je však argument lidí,kteří o vlivu hudby na živý organismus a dokonce i lidí,nic nevědí.
Jednu výhodu to má.Moderní "moňáci" si mohou,jestli už nezačali,začít ukládat hudbu v monu jednokanálově a jejich MP3 budou velikostně menší.
Omlouvám ze za OT,ale i kdyby měl můj text odradit od mono řešení třeba jen Karlůska,bude to úspěch.

(upravil Bobeš1 25. 5. 2021 15:17)

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Představ si, že v dnešní době si na kvalitní aparatuře naladíš rádio Impuls a divíš se, proč to nepřepíná do sterea a oni to v monu vysílají. Od té doby ho nemám v předvolbách - nechápu jak toto mohl někdo prosadit?
Mám 2 apárky na tahání miniPA a mikroPA a taháme je po zahradách, ale jednoznačně stereo!
Když jsem po revoluci sháněl stereo video a stereo kameru, tak na mě též koukali divně, ale je to už 30 let a sehnal jsem obojí. A když pak začala naše TV vysílat ve stereu, to teprve bylo! Konečně se naplnil sen z písně Puhdys - teeveeshowstererio! Pamětníci možná vzpomenou.
Stereo TV jsem měl již za komunismu, to tehdá Tesla vyrobila vč. teletextu - prototyp. Jeli jsme pro ni do podnikové prodejny do Ostravy.

(upravil Otas 28. 5. 2021 11:03)

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Jen ještě doplním výsledek poslechového testu změn basáku v AQ Kentaur 680, když už jsem to výše nakousl.
Včera jsme porovnávali tyto bedny s různými basáky:
Eminence Alpha 12 = původní osazení, trochu bučení, jinak slabota, prakticky nulové basy, zkreslování nižších středů sad
PD912 = co jsem našel doma na polici, o poznání lepší, už to nějaké basy zahrálo, ale jen když byly korekce basů naplno +.
Eminence KPL 3012LF = teď to bylo skoro ono, krásné vyrovnané hluboké basy, jediná slabina, že se na korekcích musely přidat basy cca + 6 dB. Majitel se rozzářil jak sluníčko big_smile, prohlásil, že teď je to konečně dokonalá bedna a prý ještě večer dva kousky objednal smile. Jen jsem ho ještě důrazně upozornil, že ten kus v bedně byl cca 30 diskotékami  (a zesikem 600/8 RMS) rozehraný reprák a bude trpce zklamán z projevu tuhého nového kusu sad.
Kupodivu to přesně odpovídalo simulaci ve Winl Pro SD Alpha, až jsem byl překvapen.

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Hodnotit projev reprobedny s korekcema basů vytočenýma na plno, nebo na +6 dB, to teda čumím. Vždy jsem hodnotil jak to hraje s korekcema v nule, nebo ještě lépe s jejich vyřazením. Pokud se musí něco korigovat korekcema, tak to nepovažuju za dobrý výsledek.

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Ono na rovno to nehrálo basy u Alfy, nebo i PD912 skoro vůbec smile.
Z hudebních akcí v profi jsem zvyklý na podobné věci - naprosto normálně. Nejsem blázen,  abych se zatěžoval optimálními - velkými objemy (a tím hmotností) beden. Musím je tahat v rukou sad.
Nakonec ani obýváky nejsou bezdozvuková komora nebo bezodrazové místo, musí se s korekcemi pracovat (koberce, pozice bedny, pozice posluchače atd.) a upravit kmitočtovou charakteristiku. Ne nadarmo existuje room ekvalization a měřící mikrofony smile.
A třeba, až se dá bedna do rohu (čili + 6 dB na basech smile ), tak se vše perfektně srovná. Teď stála uprostřed místnosti.

(upravil ondra.klofat 28. 5. 2021 22:50)

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Tak Alpha12 je celkem mizerný i na středy/(středobasy) v PA, jako basák ho brát snad ani nelze, takže projev mě nepřekvapuje, spíš se divím, proč někoho napadlo osazovat to na basech zrovna tímhle v třípásmové obývákové bedně. Naopak u té 3012LF věřím, že to už na basech fungovalo dobře... mám vyzkoušenu deltalite 2512, v dvoupásmu dost slušný, na to že jsem z Emi nikdy kdovíjak odvařený v dané cenové třídě nebyl.

K té korekci na basech a EQ v řetězci obecně... jedna věc je nějaká reference, o což zde asi nešlo. Pokud vím, že jsem ochoten nebo vyloženě chci používat nějaký řetězec s přítomností EQ, pak mi přijde OK si to tak nechat předvést. Pro běžný poslech se ekvalizéru taky vůbec nebráním a bez EQ se prakticky neobejdu. U domácích dvoupásmovek EQ dle nálady +4 až +6dB cca od 60Hz dolů. V PA je pak nakopnutí basů prakticky samozřejmostí a rovné PA vlastně moc nepotkáš... běžně na subwooferech +6dB i víc, podle toho, co a kde se hraje a co situace dovolí (ať už db přidá EQ resp. procesor, nebo zvýšený počet basovek). Pokud v menším sále mám např. jen malé 12" dvoupásmovky bez subů, pak to samozřejmě bez nakopnutí na EQ kloudné basy nikdy moc nevyloudí, tedy ekvalizace přijde opět víceméně vždy ke slovu (ikdyž jak u PA, tak i v obýváku, samozřejmě může být nějaký ten nedostatek způsoben třeba comb filtrem než samotnou frekvenční charakteristikou beden, což EQ logicky nevyřeší... ale to už je asi zbytečně mimo téma). Každopádně... přestože pro nějaké hodnocení a především srovnání je použití korekcí přinejmenším zavádějící, tak jako způsob jak dosáhnout zvuku, který chci poslouchat je to za mě naprosto relevantní (přestože určitě ne jediný) způsob.

Za mě by to mělo být o tom zvukovém vjemu a prožitku z něj. O poslechu hudby tak, aby se líbila, ne o poslechu reprosoustav tak, aby hrály z technického hlediska sice korektněji, ale za cenu toho, že si to užiju třeba o něco méně. A jestli zvuku, který mě bude bavit, dosáhnu tak nebo jinak, je mi vlastně v samotné podstatě jedno.

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Přesunuto:

Karlůsek napsal:

Chtěl bych poradit středový a výškový reproduktor k Beyma 12LX60 V2. Aby byly hlavně ještě k sehnání. Děkuji za všechna doporučení.

BV napsal:

Urob to ako 2-pásmo..Nekomplikuj si to
https://www.beyma.com/wp-content/upload … SYSTEM.pdf

ondra.klofat napsal:

A je to myšleno jako regulérní PAčko, nebo reprosoustava na nějaké gardenparty apod.?

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Šel bych určitě do PA. Má to být pod ven altánek a uvítal bych docela nízké basy.

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Na tento požadavek (jeden kus PA, co zahraje hluboké basy - i když se zde bude muset přidat na eqalizéru, jenže se jen tak nezahltí - nepřekročí Xmax) bych navrhl realizovat tuto soustavu s 18" a odměřenou výhybkou:

https://www.prodance.cz/data/attachment … ._._._.pdf

Komponenty se dají sehnat (basák na vseprozvuk.cz) a 18" je prostě 18", to se prostě neokecá. A kámoši budou zírat, jakou velikou krávu basák tam máš smile . To téměř nikdo doma nemá. Hubert Mašín (již zesnulý expert, který odměřoval tuhle výhybku) to glosoval, že to zvukově dopadalo překvapivě dobře.

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Předpokládám, že střed nechceš dávat do horny, pak by se to dalo řešit stejně jako hifi s tím, že použiješ 6" a k němu menší driver v menší horně - možností je na místě měničů hodně, horen pak málo. To je ale spousta komponent navíc a šlo by to řešit 6-8" koaxem: Celestion FTX0617, FTX0820 nebo Oberton 8CX. Hluboké basy budou u 12LX asi na hraně, těžko říct, EQ udělá dobrou službu, záleží jak moc chceš prudit sousedy.

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Nebál bych se, že by ta 12LX60 nešla dostatečně nízko (jasně, to, co jsou hluboké basy je relativní, ale předpokládám, že na zahradní grilovačku není nutné hrát od 25Hz). Nechá se to naladit vzhledem k použití řekl bych dostatečně nízko a zdá se (z toho co jsem zatím stihl vyzkoušet), že s odpovídajícím processingem snese, zdá se, až skoro nelidské zacházení. Nepředpokládám, že by se to pohánělo (vzhledem k nastíněnému použití) nějakým nesmyslným výkonem, takže bych se nebál postrčit to případně EQ a třeba to zkusit i naladit ještě o pár Hz níž, než by bylo standartní i za cenu kompromisu v zatížitelnosti (která bude tipuju i tak bohatě dostačující). Průběžně ho testuju a ladím do subwooferů k malému PA, oproti the.Box 12-280/8W, které tam mám původně to sice jde do úplných spodků nepatrně méně ochotně (což přičítám charakteru gumového závěsu u 12-280), ale limit s osazením Beymou je o takový kus dál, že to je zanedbatelný ústupek.

Samozřejmě, s 18" to nemůže být srovnatelné, ale dělat zahradní party box s osumnáctipalcem mi přijde asi až trochu ujeté, nehledě na to, že kombinace 18" + slabý 1" driver dělený na skoro 2kHz nebudí na první pohled zrovna velkou důvěru (ale poslech by třeba opravdu překvapil, jak Otas zmínil).

Koax nad slušný 12" je určitě zajímavá varianta, která by to byla schopná zároveň i rozměrově značně zkompaktnit.

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Otas,
jaký mono zesilovač použít a kde ladit br?