Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [15]

Téma: rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

problém:
klasický 2ch AB výkonový zesilovač (2x200/4R), velký-BIG cca 600 VA toroid 2 x 2 x 35V, samostatný graetz + 2x20mF  pro každý kanál = klasický zdroj,
3 žilový přívod, PE spojen s kastlí ( odpojení PE zkoušeno)
při uzemněných vstupech velmi slyšitelné rušivé vrčení z reproduktorů (není to brum jako při zemní smyčce) a závislé na denní době - např.dopoledne hodně, večer skoro žádné,
samotný toroid je naprosto tichý, vůbec nevrčí-mechanicky v klidu-žádné vibrace,
z toho usuzuji, že je tento velký toroid velmi citlivý na bordel ze sítě (menší zes. s 300VA toroidem Tronic to dělá ve stejné zásuvce též-ale podstatně méně, u malého zes. s malým EI trafem vrčení neslyším),

rušení musí být ze sítě, protože u předchozího majitele byl zes. naprosto tichý,

co se s tím dá dělat? pomůže nějaký předřazený tovární odrušovač z elektroobchodu? (do toho se mi moc nechce, aby nějak nelimitoval dynamické vlastnosti zdroje)
byl by zdroj předělaný na dvě velká EI-trafa méně citlivý na rušení ze sítě?

prosím o radu děkuji!
(zes. musím buď upravit, nebo vrátit)

(upravil mechanik 16. 5. 2021 21:22)

Re: rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

Dá sa použiť sietový filtere, možno niečo vyrieši. Každopadne dobrá topologia s dobrým PSR by nemala takéto problémy mať ani bez sietového filtra.

EI by boli určite menej citlivé na prenos rušenia zo siete. Ale sú velké, mäkké a asi majú aj väčší rozptil magnetického pola do okolia. Ja by som ten toroid nemenil.

Ja by som definitívne vylúčil zemné slučky. Napríklad odpojením jedného kanálu. (Ale to ani nebude treba... Chcelo by to vedieť ako to máš poprepojované... Rozpoj vstupy ak majú spojené GND a nemáš to dual mono - teda používaš len jeden zdroj) Potom dal toroid mimo krabice aby sa vylúčila indukcia magnetického pola napríklad do DPS alebo niečoho. Potom by bolo zaujímavé si ujasniť či ide o blbé potlačenie 100Hz zo zdroja. Napríklad zvýšením filtrácie na dvojnásobok alebo skúškou prerobením zdroja na C+R+C. Ak by to bolo fakt rušením z siete. Čo by teda malo byť niečo trochu iné než 50Hz, 100Hz a násobky. Tak potom by som sa zameral na PSR topologie a samotný obvod koncáku. Ale ak by zafungovalo zlepšenie zdroja tak to je tiež o PSR a zvlnenie zdroja riešiť nemusíš. Dá sa to riešiť aj v samotnom koncáku.

Teda písal som to ako pre DIY koncák. Nepíšeš či je DIY alebo továrenský. Nebolo by zlé poznať schému a detaily v prevedení.

EDIT: možno by nebolo zlé sa aj zamerať na odrušenie diod v mostíku. Môžu robiť slúšné peaky a zvýšiť 50, 100Hz a násobky. No to sa prejavuje hlavne pri zatažení a ty máš ten problém bez signálu.

Re: rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

Vyloucit tapani ve tme, pomuze taky osciloskop.
Zmer normalne na vystupu ten brum a poradne se podivej na tvar toho brumu.
Zjistis pravdepodobne, ci se jedna o problem diod, indukce primo sitoveho napeti z rozptylu trafa, nebo se jedna o nejakou zradu zemni smycky.
Take muze byt problem uplne trivialni, treba v sitovem rozvodu, ze skratka vodic PEN, ma prilis vysokou impedanci, mozna nekde mimo tvuj barak, nebo byt a kdesi v nejakem vtipnem okamziku, se ti projevuje vyssi napeti, na zdruzenem vodici PEN. Ja predpokladam, ze to nemas pripojene na soustavu TNS, ale na TNC.
Dale pak vcelku vtipna pomucka, muze byt pomocne trafo, staci uplne miniaturni, na experiment i 2VA, kolem 6-20V na sekundaru.
Vezmes trafo, pripojis ho na stejnou zasuvku na primaru, jako zesilovac a na vystup pripojis osciloskop, na jeden drat a kouknes se, jak vypada signal ze site.
pak muzes zkusit pres potenciometr kolem 5K, nebo trimr, pripojit jeden konec sekundaru na PEN a zase budes koukat na osciloskop.

p.s.
Abys nebrucel po celym baraku, tak na vystup zesiku, zapoj odpory, nemusi byt zrovna 200W, postaci aspon 5W, nebudes si hrat na zatez, ale meris jen brum klidovy.

(upravil reeb 17. 5. 2021 8:45)

Re: rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

Pokud to zavisi na denni dobe muze to byt citlivost toroidu na stejnosmer v siti. Zkusit bryston filtr https://postlmg.cc/jw9qnRfD  nebo oddelovaci trafo. Sitovym odrusovacim filtrem nic nepokazis, pokud je na dostatecny proud (10-16A). Dej foto. Taky zkusit pootocit trafo, mnohdy rušení vyzařuje ve smeru vývodů.

Web

Re: rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

Zkoušel jsi zapojit z jiné zásuvky z jiné fáze?

Web

(upravil kal 17. 5. 2021 7:34)

Re: rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

díky všem za komenty,
je to tovární Classé Audio DR-10,

v bytě mám jen jednu fázi (1f jistič), dvoudrátový PEN+L, zkoušeno na více zásuvkách...stále vrčí, např. teď ráno úplně příšerně sad

u prodejce byly vstupy symetricky (má XLR vstupy a interní přepínání balanced-unbalanced, které jsem dal unbalanced) - může to mít vliv?

poprosím kamaráda s vošklivoskopem (tak tomu říká on) a kuknem na ten výstup zesu a do zásuvky

mám PDF/PNG schema, ale nevím, co vložit mezi tagy img, aby se obrázky zobrazily

Re: rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

Myslím si že se ti pri uzemněném vstupu naindukuje bordel vzduchem na odporu 5k, který jde v sérii do vstupu koncaku. Normálně bych si tam na vstup představoval filtr alespoň 10 krát menší odpor s kondikem do země tak 1 nano.

(upravil reeb 17. 5. 2021 9:42)

Re: rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

Schema https://manualzz.com/doc/38714119/dr-10 … ice-manual

Vypada to že tomu chybí vstupní RC filtr, takže paralelně k R10 (200k) dát tak 150pF..
Taky to vedení signálu od cinche nestíněným drátem neni uplně ideální.

Web

Re: rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

je to stará americká mašina, řekl bych tak 80.-léta a tehdy se odolnost proti rušení / EMC asi tak neřešila jak dnes v době digitálního bordelu...
zatím do toho nechci vrtat, jsem v jednání s prodejcem, že je mi to v tomto origo stavu k ničemu...
ale rád bych si ho nechal a umravnil, pokud to bude v mých skromných silách,

těch 2 x 6 robustních Motorol a řádně dimenzovaný zdroj je na zvuku znát - na basech bomba!

Re: rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

při uzemněných vstupech velmi slyšitelné rušivé vrčení z reproduktorů

Kam sú tie vstupy uzemnené? Podľa popisu to nebude mať nič s DC sýtením toroidu ani s prípadným kolísaním napätia, ale bude to zemnou slučkou a pod. , toto je zvuk z reproduktorov, nie hluk trafa.

(upravil kal 17. 5. 2021 12:38)

Re: rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

zes je přeplý na "regular" = unbalanced a na vstupních cinch jsou nasazeny zkratovací cinche, na DPS jsem nešahal,
když hrál u prodejce, tak byl přeplý na XLR input a byl úplně tichý

(upravil BV 17. 5. 2021 12:57)

Re: rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

Nie je to náhodou prepnuté na "mono" (mostík)? A RCA sú skutočne izolované od krabice (podľa obrázkov by mali byť..)

Re: rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

pán Bunta, nakonec to vypadá, že máte pravdu Vy a problém vůbec není v toroidu, nebo rušením toroidu ze sítě

vstup zesilovače za přepínači mono/stereo a balanced/regular neměl asi správnou zem, nebyla spojena hlavní zem GND (středy filračních elytů) s U6 / U29 =GND vstupních cinchů (zkratoměr-mulťák jenom pípnul a ukazoval kiloohmy, což naprosto nechápu...), signál asi vstup mít musel, když zes.hrál i s vrčením,
přepnul jsem to na XLR a krmil symetrikou a nevrčel,
procvakal jsem přepínače a regular vstup se chytnul, propojení zemí už na multimetru pípá trvale,
(kdyby to nebyla dvouvrstvá deska a dalo se k ní dostat zespodu tak ty přepínače vyhodím a proklemuju natvrdo, jak potřebuji...)

Podle schématu z netu ale přepínač bal./unbal.vůbec země nepřepíná, jenom přepínač mono/stereo připojuje zem k invertoru signálu v režimu stereo.

Po uvedení do provozu na unbal vstupech: hrál bez vrčení, po 5 minutách se rozvrčel tak, že vypla DC ochrana...znovu cvakání a teď hodinu hraje.

Ovšem když hraje, tak odstup je OK a zvuk je báječný! Hezčí basy jsem doma neměl.

Otázka : prostříkat / neprostříkat přepínače? čím?? mám nějaký historický modrý Kontox, ale aby nenadělal víc škody jak užitku.

Ještě jednou děkuji za navedení správným směrem a snad jsou problém jen ty přepínače.

(upravil BV 17. 5. 2021 19:08)

Re: rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

Ak tie prepínače blbnú, tak vymeniť za nové , lepšie, prípadne nahradiť signálovými relé . Alebo tvrdo predrátovať do stavu, ako sa to bude používať. Bez "rozborky" to ale nepôjde..

Re: rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

taky si myslím, že bude lepší je nahradit, než do nich stříkat nějaký sajrajt...
pokud získám jistotu, že je závada pouze v přepínačích, tak půjdou z desky ven a proklemuju to natvrdo jak potřebuji,
no, rozebrat jde všechno, horší je "sborka"  smile
spíš je to udělané jak svářečka, než jako zesilovač...ale ty basy jsem neměl nikdy slyšet! jak bych teď bez nich mohl být??
smile smile

Příspěvky [15]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » rušení napájení zesilovače s velkým toroidem z rozvodu 230V

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£