Téma: Konektory

Přátelé, jaké konektory používáte na stavbu svých audiozařízení?
Zajímají mě jak ty do panelu (vstupní, repro) tak ty, kterými propojujete desky plošných spojů.
A rovněž důležitá věc - od koho je nakupujete, abyste za rozumný peníz dostali kvalitu?

Re: Konektory

To je otázka za milión smile Je to docela těžké know-how, na konektorech jsem si několikrát nabil rypák... Záleží na použití, jen u RCA používám čtyři různé varianty podle toho, jestli do panelu, nebo PCB, oddělené země pro dual mono atp. A propojovací zase podle situace, od molexů po různé connfly... S kvalitou je to tak, levné maso psi žerou, ale drahé ještě neznamená dobré... Takže hledám různě možně, např. 4.4mm jack pro balancovaný kabel k HD800 jsem musel koupit na ali, nikde jinde prostě nebyl. Dtto 6.3mm jack samice zlacené kontakty do dps s rozepínacím kontaktem jsem nakonec sehnal v Německu v jednom eshopu s hudebními nástroji, pošta byla dražší než konektor. A toho zabitého času, než to najdu... smile

Web

Re: Konektory

pzwak: aha, tak to jsi mi potvrdil moji zkušenost, že člověk zkrátka musí pátrat po celém světě, aby sehnal co potřebuje ... nicméně ten příspěvek jsem sem napsal, protože "víc hlav víc ví" a tak třeba zde někdo odhalí svůj zdroj, o kterém jsem dosud netušil smile

Re: Konektory

ono bych i odhalil, ale jak píšu, dotaz je hodně obecný a kombinací spousta smile

Web

(upravil mechanik 14. 5. 2021 21:20)

Re: Konektory

Ja uplne súhlasím s pzwakom. CINCH vyberám podla toho či do DPS alebo panelu. Každopadne kupujem drahšie, okolo 5e/kus. Tie CINCH do panelu z prodance, tuším rean sú použitelné ale drahší správne vybratý konektor je na prevedení a celkovej kvalite poznať. Už tymi strediacami podložkami že to nie je nejaka nepresne vylisovaná umelá hmota ale pekne vysústružené z niečoho ako nylon. Tiež teflonová izolácia. Zhodné vôle pri všetkých konektoroch. Na DPS sa snažím všetky konektory signálu použiť pozlátené. Pocínované mi robili vždy neuveritelné problémy. Tiež ten cín aspoň z mojich rýchlo liezol dole a pod tým bol nejaky kov na kontakt fakt nevhodný. IDC používam tiež pozlátené. Na VF pozlátené koax prípojky.

Najväčší problém vidím pri banánkoch a reprotermináloch. Tam nejde za rozumnú cenu nič vybrať. Sú tam diely rôzne nalisované. Niektoré časti praskajú. Každý má uplne inú vôlu... Najviac mi vadí že všetky drahšie hrozne trčia. Ani za 10 rokov som nenašiel konektory s ktorými by som bol fakt spokojný. Bananky nemám dodnes doriešené.

Väčšinou je to tá istá čína predávaná pod rôznymi výrobcami a potom sú už konektory značkové kludne za 40-50e pár. Takže pár párov na celé HiFi a je to drahšie než jeden slušný značkový reproduktor. Chýba nejaka stredná trieda.

Re: Konektory

machanik: dík za názor. Jo, s těmi reprosvorkami a banánky máš pravdu. Buď aušus, nebo předražené

Re: Konektory

Za mna, doteraz najlepsie banany Audioquest 507 series, RCA na signalove kable van den hul C,  rca do panela elecaudio er-103, repro konektory do panela som este neriesil…
Ako RCA sa mi este velmi pacia Elecaudio te-rc85

Re: Konektory

scoop, set 4 kusov 120e. Ak máš biwiring tak 480e len za konektory. Typujem že tak nejak bude stáť nejaky TOP 10"-12" basák od scan speaku čo sa dáva do bední cenovej kategorie kludne 20 000e/500 000Kč. Nie je to trochu mimo?

Re: Konektory

Ako som napisal, najlepsie banany ake som kedy mal moznost mat v ruke, vsetko lacnejsie je skladane lisovane, rozpadava sa, krivy…nema to ziadnu masivnost…audio ma jednu vyhodu, ze si stale drzi marzu, keby si tak drzalo marzu elektro, IT tak nakupujeme o 30% drahsie…

(upravil mechanik 14. 5. 2021 23:41)

Re: Konektory

Niesom ochotný proste z princípu dať za konektory tolko. Myslím si že ak sa dá za 120e vyrobiť slušný reproduktor a za dvojnásobok už vážne špičkový tak je niekde chyba ak výrobca chce tolko za banánky.

Z čoho sa to vlasne robí mosadz? a pár desiatok um zlata? Meď je príliš makká tam by sa trhali závity.

Ako konštruktér by som si tam už hádam dal radšej uzlík a kábel dal napevno. Tých 480e ide využiť rôzne a hádam všetko okrem konektorov a káblov bude rozumne utratených s reálnym zvukovým alebo iným prínosom.

Z drahších mne sa páčia tieto  https://www.trinasty.sk/tovar/viablue-t … plugs-4ks/   no v celku by to bolo stále 400e. Aj keby som staval reprobedne so samotnými reprákmi za 2000e tak by som ich asi nepoužil. Pripadá mi to stále neprimerané a viac než 2000e za reproduktory velmi dať nejde. Za to už máš tie najlepšie na trhu... Jedine že by ich v každej bedni bolo 5 a viac big_smile

Re: Konektory

zial ale v ponuke v tomto segmente nic normalne nie je...oblubene na nasom trhu:
https://www.gramofony-platne.sk/produkt … yQQAvD_BwE
konektor je lisovany....dve sa mi rozpadli po par mesiacoch...tie tvoje su tiez v dobra volba, ale bojim sa, za lacnejsie asi nepochodis ak chces kvalitne zlatene a pevne banany...

Re: Konektory

Tie nakamichi sú skutočne katastrofa. Praskajú rozpadajú sa. To už som písal viackrát za posledné roky. Tak ale cena toho konektoru je v číne asi okolo 1,5e/kus. Kvalita tomu odpovedá.

(upravil scoop 15. 5. 2021 0:46)

Re: Konektory

nakamichi ak sa nemylim ma nelisovane vidlicky, tak aj to je volba...len ako je to s tym pozlatenim u cinana netusim...mne vidlicky vypadli po case z konektora nech som ich utiahol akokolvek, mam hruby repro kabel a robil neplechu

Re: Konektory

a co speakony? Nebyla by to nakonec lepší volba než ty banánky?

(upravil Otas 15. 5. 2021 10:26)

Re: Konektory

Speakony značkové - Neutrik - určitě. Používá se to v profi a zatím mi (přesto, že je zasunuji a vysunuji na každé akci) neselhaly.
Obdobný závěr platí i pro napájení 230 V - powercon.
Na šňůry pak cinche, které nemusím upravovat, abych je dostal dovnitř a ven bez velké síly (což se zpravidla netýká ostatních z nabídky Prodance):
https://www.prodance.cz/cinch-sp-60-red.html
A XLR nebo jack 6,3 rovněž nejraději Neutrik, jsem asi snob smile.

Re: Konektory

Na propoje mezi plošnými spoji nepoužívám žádné konektory.Vše zaletováno,žiji jen jednou.Banánky v audiu nepožívám.Používám utažený holý vodič a speakony.Cinche mám obyčejné,levnější.Mechanicky drží a čas od času si kabely přeměřím a konektory očistím lihem a ošetřím silikonovým olejem.

Re: Konektory

Problem je, ze prevazna cast audiokonektoru, ktere se staly standardem, je konstrukcne zastarala a pro mnohe ucely modeni "HiFistiky" audiofilne zalozenych, na kvalitu se orientujicich uzivatelu, uplne nevhodna.
Vylepsovanim a materialovymi nuancemi, se moc vylepsit uz neda.
Bananek zustane bananek, ale vylepsit se da.
RCA konekotor, neboli cinch, zustane porat cinch, i kdyz se vylepsit da.
stejne tak jack 6,3mm, nebo 5,2mm, pripadne 3,5mm.

Pri tom by stacilo, uplne v pohode, treba pro gramo, pouzit na misto RCA konektoru, kvalitni BNC, nebo TNC konektory, pripadne SMA.
stejne tak konektory speakon, se pro domaci propojovani reproduktoru pouzivaji malo.
Kdysi uplne v pohode vyborne konetory na propojovani beden, byli stare "jezky"
https://www.bazos.cz/img/2/345/135303345.jpg
Ale nestali se standardem.

Bananek kdyz uz, tak klidne v podobe konektoru XT60 a pod. Tam je jistota, ze i pri mnoha spojenich a rozpojenich, kvalita prechodu neklesa. Problem je, ze to neni standard.
Stejne tak treba konektor D SUB, kupr. 3V3, temer idelani konektor, pro pouziti na pripojeni repraku, ktery nesklame, ale neni standardem.
D-SUB 3W3 DIP, uplne podobny typ.

stejne tak kabely, ktere se pouzivaji pro propojovani, existuji krome koaxialu, take vynikajici stinene kabely, kupr. Cordial, ktere maji celkem zajimave vlastnosti, ponevac pod stinicim opletem, maji jeste rezistivni jadro, az pak je uvnitr PTFE izolace a samotne jadro.
Vyborna vec, kdyz se jedna o prenos velmi slabych signalu, kde se lehko muze indukovat ruseni, treba z mobilu a pod.
Ale neni to standardem. Kupr. pro propojeni MM prenosky vyborna vec, ale hifista si radeji koupi kabel hotovy za bambilion, nez by si nechal udelat par kabelu z RCA konektory od Neutriku na kus cordial instrument.

Jinak kabely na reproduktory, to je dalsi zahada..
Od doby, co se zacali pouzivat frekvencni menice, existuji take vynikajici kabely, ktere maji dokonce stineni, ktere sou idelani pro pouziti na pripojeni beden.
existuji v ruznych prurezech a lze je bez problemu pouzivat, nejsou drahe, ale neznam prakticky krome me, ze by nekdo resil takovou vec, ze by pospojoval kose reproduktoru galvanicky, stinil plechem vyhybku, nebo vedl od multiampingu, ku bednam stinene kabely a resil stineni kosu reproduktoru a jejich pospojovani.
Ono totiz ruseni, se do zesilovace muze dostat i opacnou cestou do zesilovace, tedy kdyz se naindukuje na kabel k reproduktoru ktery vede do zesilovace, tam obvykle neni zadna bariera, aby se "moderni pulzni ruseni" a bordel nedostal do skrine zesilovace.
Treba "hloupy kabel" SLCM-JZ 4x1,5 vytvori vynikajici moznost sdruzeni prurezu na 3mm2 a poskytne stineni, ktere bezne kabely pro repraky nemaji.
Kdyz se opatri bananky, a stineni se u repraku nikam nepripoji, ale u zersilovace, se vyvede tineni kazdeho reprokabelu na spolecny zemni bod soustavy, tak uchem poznat moc nejde, ale pri mereni se opravdu da poznat, ze do zesilovace se omezuje sireni ruseni.

Jenze to je tezko nekomu vysvetlovat, jak se siri ruseni v blizkem poli vysilace a jak se chovaji VF proudy indukovane v blizkem poli silneho VF.
Vetsina stejne resi spis brum a bordel, ktery vznika zemni smyckou, nebo nejakou drobnou patalii, pri propojovani komponentu, nikoliv nejakou smrt zarizeni spotrebni elektroniky, po zaklicovani vysilace.
Kdyby skutecne mela zarize pro domaci pouziti, opravdu dodrzene normy a standardy, ktere deklaruje vyrobce (obv. asie), bylo by mene problemu, kupr. takovy USB adapter, zejmena USB 3, ktery ma deklarovanou odolnost EMC, pro prumysl, ale schazi mu kompletni vstupni filtr na sitove strane, se stane vdecnym rusitelem domacnosti, znemoznujici prijem od DV, az po DAB.
Stejne tak mnohe zarovky LED, panely, pasky, se stavaji vdecnym rusicim prvkem, ktery zamoruje okoli rusenim, ktere uz lze uchem slyset, i u kvalitniho HiFi.
Ja se usmivam, kdyz vidim odhalene lampy na preampu, nebo na zesilovaci, pro efekt vypadajici a svitici, ale jak se zda, nikomu nevadi, ze ta odhalena anoda, je vdecna prijimaci antena, zejmena puzniho ruseni vznikajiciho pri provozu mobilnich siti.
Pak opravdu postrada smysl vylepsovani konektoru a nuanci materialove laborace drahych kovu a reseni prechodovych jevu na kontaktech.

(upravil Otas 15. 5. 2021 10:17)

Re: Konektory

Ano, ježky (také jsme jim něžně říkali sluníčka) jsem definitivně vyřazoval ze svého profi až v roce 2010 (!!) jen kvůli  unifikaci, měly prostě smůlu že byly z Československa. Ovšem ne to výše nafocené provedení (tam jsem zaznamenal v profi i selhání), ale s dlouhými noži a dvojitou samicí (alternativu pro stereo). Fantastické, šikovné pro zesilovače s výstupním trafem s možnostmi volby různé zatěžovací impedance.
U výstupu zesilovačů považuji za nutné z důvodu rušení mít LC členy. Pak to různé impulsy nebo vysoké frekvence v éteru omezí (mne "vyučily" policajtské vysílačky).

Ještě dodám názor na Jack 3,5:
Po několika špatných zkušenostech z vlastnoručně dělaných kabelů je zásadně kupuji (pro DJe v éře noťasů jsem potřeboval propojku J3,5 / 2*cinch). Je to spotřebka, raději vozím dva takové kabely náhradní. Nakoupím zalevno na GME apod. po deseti kusech. Profi kabely Jack 3,5 se neosvědčily - jsou těžké a příliš zatěžují samici na NTB.

A ještě k napájecímu konektoru 230V:
Nejprve jsem nesnášel powercon (lze ho totiž v nabídce snadno koupit blbě, což se mi přihodilo sad ). Prošel jsem ale trnitou cestou průšvihů s Eurokonektorem - zesilovače, digitální mix, RCF sub mi občas kiksaly díky rozdílným tlouštkám nožů samců a nepružným čelistem samic. Můj závěr je, že eurokonektor pro elektroniku doma ano, pro světla ještě klidně také, ale pro profi zvuk už nově raději dávám ten powercon.

(upravil scoop 15. 5. 2021 11:16)

Re: Konektory

Powercon a speakon povazujem za dobre konektory, len montuju sa hlavne myslim na velke prenosne audio supravy kde to potrebujes mat zaistene proti vypadnutiu a zaroven sa to casto prenasa , rozobera a sklada...
doma mam neustale nervy ked mi macky prejdu poza stolik na kable a povytahuju power C13 zo zariadeni...neviem preco uz to davno nevymenili, je to uplne labilny konektor...
https://www.prodance.cz/cinch-sp-60-red.html na tychto konstrukciou podobnych cinchoch sa mi nepaci prstenec, kruby material a tazko sa rve do konektoru...taky DPS konektor, ktory nie je uchyteny skrutkou na panely s tym kludne by slo aj odtrhnut.
dobry konektor je pre mna po skusenostiach s tenkym prstencom, napr:
https://www.tme.eu/sk/details/acpr-red/ … 9HEALw_wcB
ako som pisal odporucil som Van den Hul z dovodu, ze sa da cely rozobrat , pajkuje sa len stred a je velmi lahky a splna moju predstavu dobreho konektora ked sa musim prisposobit RCA standardu...
https://www.audioteka.it/images/stories … ioteka.jpg
aj ten stredovy kolik sa da vytiahnut..

ja by som rad prijal uplne novy standard v audio

(upravil Otas 15. 5. 2021 12:05)

Re: Konektory

Jo, už se mi přihodilo, že i ty mnou výše doporučené konektory cinch šly těžko. Ostatní od Prodanců chodí ještě hůře, tyhle - viz níže jdou prý nejlíp, ale ta cena, pane Khon, ta cena big_smile .. Jenže ty mnou doporučené původně začínaly na 60 kačkách. Teď už to k 254,50 Kč za kus nemají tak daleko.
https://www.prodance.cz/profi-cinch-nf2c-b2.html
Nejsnadněji chodí ty nejlacinější lité na šňůrách smile.

Ano, souhlasil bych s názorem potřeby nového standardu. Škoda odklonu od DIN5, kdysi jsem je používal pro napájení hadů a snesly mi bez jediné poruchy zátěž 24V 5 A (čsl. provenience). A myslím si, že kapacita mezi piny byla menší, než u Jacků.

U připojení reproduktorů téměř hystericky nesnáším různé svorky, které se u spotřebky používají. To už raději starý malý čsl. konektor. Jenže to by pravověrní hifisti nerozdýchali, protože by se jim tam nevešel naprosto nezbytný pozlacený kabel o průřezu minimálně 5 mm sad . Samo, dnes je to jen šmejdovská Čína.
https://www.gme.cz/repro-konektor-11249