(upravil divnypocit 25. 4. 2021 12:35)

Téma: Teplota ohřevu vody u plynového kotle

Ahoj, jelikož v návodu ani nikde na netu se nemohu dočíst odpovědi a vím, že jsou zde chytré hlavy tak zkusím dotaz tady.

Bydlím nově v bytě, kde je plynový kotel s průtokovým ohřevem vody: Junkers ZW 24-2 DH KEP CERACLASS. Mám dva pokoje a kuchyň je to byt cca 70m2. V každé místnost je klasické ústřední topení, které ohřívá zmíněný kotel. U kotle jde nastavit teplota v rozmezí 45-85°C a já aktuálně netuším jak nastavit tuto teplotu abych zbytečně neplýtvala plynem. Existují nějaké obecné rady, simulátor nebo nějaký postup jak si nastavit optimální teplotu? Jediné co jsem vypozoroval, že když mám ústřední topení "otevřena" na max a ohřev byl nastaven na 60°C tak se tu nedalo za 30 min dýchat (termostat nastaven na 23°C) Takže jsou dvě možnosti 1) nechat vysokou či ještě více zvýšit teplotu a přiškrtit topení 2) nechat teplotu nižší kolem 45°C a topení nechat otevřená. Co poradíte?

Re: Teplota ohřevu vody u plynového kotle

Teplota topné vody by měla být nastavená podle venkovní teploty.
Jestli jsem to pobral, tak asi spínáš kotel prostorovým termostatem? V tom případě se stane toto: Teplota poklesne - termostat dá kotli povel - kotel posílá vodu do okruhu.
Teplota stoupne - termostat vypne, kotel zhasne, leč v radiátorech zůstane horká voda. Teplota stoupá dál až kdo ví kam.
Pokud nastavíš teplotu topné vody malou, může se stát, že výkon nebude stačit (za mrazu).
Optimální je kompletní ekvitermní řízení, kdy si kotel upravuje teplotu topné vody podle teploty venkovní, tu nechá cirkulovat trvale v systému a na radiátorech máš termohlavice.
Jinak budeš muset empiricky vysledovat přibližnou závislost potřebné teploty topné vody na teplotě venkovní, a neustále to korigovat.

Re: Teplota ohřevu vody u plynového kotle

Každý plynový kotel vyžaduje pravidelnou údržbu a revize. Servisní technici, kteří kotle instalují a servisují, budou také nejlépe vědět, jak má být celý systém nastaven. Jak z hlediska minimalizace nákladů na vytápění, tak z hlediska dosažení optimálních podmínek pro uživatele, tak také ale z hlediska zatížení kotle a dosažení co nejdelší životnosti (nepřetěžování důležitých komponent). Takže řešit to jakoukoliv svépomocí bez odborných znalostí je nesmysl.

Re: Teplota ohřevu vody u plynového kotle

Okok díky, jakmile budu řešit servis a revizi kotle letos tak si nechám poradit od technika smile Asi zbytečně moc přemýšlím a čtu internetové diskuze.

(upravil Benazi 25. 4. 2021 16:03)

Re: Teplota ohřevu vody u plynového kotle

Nastav si teplotu na 22,5,nevim jaký máš pokojový termostat starší typy citlivost 0,5 stupně,při poklesu půl stupně sepne kotel a topí v intervalech až vytopí na požadovanou teplotu kotel vypne a 30 vteřin dojíždí čerpadlo,pak netopí.jak netopí celkem rychle radiatory chladnou,a to se celé opakuje.Já mám nastaveno  na 55 stupnu.
Pokud máš zatepleno stačí  mít vodu nastavenou na 50 stupnů,není takový rychlý pokles teploty v místnosti,tudiž se rychlejí vytopí.

(upravil bastl 25. 4. 2021 16:08)

Re: Teplota ohřevu vody u plynového kotle

TUV mám na 55, topnou na 60. Kup si Netatmo termostat. Občas je v akci za 4000. Naučí se tepelnou kapacitu bytu a bere v potaz i predpoved pocasi z netu a zbytecne netopi kdyz ma bejt teplo. Kdyz vis ze se par hodin zdrzis tak kliknes na mobilu a netopi.

https://www.ceskymac.cz/netatmo-thermostat-recenze/

(upravil Elox 25. 4. 2021 16:11)

Re: Teplota ohřevu vody u plynového kotle

Benazi: Až na ten detail, že tenhle kotel má plynulou regulaci výkonu 8-24 kW, takže umí podstatně víc, než jenom zapnuto-vypnuto.
https://www.junkersplus.cz/ZW-24-2-DH-K … S-d511.htm
Potřebuje tedy přiměřeně inteligentní regulaci, která je samozřejmě součástí kotle a nastavuje se řada parametrů, do kterých laik nevidí (ani já ne).
Proto doporučuju odborný servis.
A když už by do toho chtěl někdo vrtat, tak tyhle stránky obsahují dost informací:
https://valter.byl.cz/uvodni-strana

(upravil Benazi 25. 4. 2021 16:15)

Re: Teplota ohřevu vody u plynového kotle

Kotle JUNKERS jsou dosti specifické ohledně termostatů. Je nutné vždy použít termostat JUNKERS. Pro Váš kotel jsou určeny termostaty TR 12 nebo TR 12-2, tyto jsou pouze v drátové variantě.Nastavení provádí montážní pracovník ,a do nastavení se již nedrbe ,ty jako uživatel nastavuješ pouze teplotu.
Elox :tak potom je něco špatně jak mu kotel přetápí.

Re: Teplota ohřevu vody u plynového kotle

Letos nám po 15 letech starý kotel Thermona a tak jsme šli do kondenzačního kotle Junkers CERAPUR ACU SMART ZWSB 30-4 E, k němu máme ekvitermní řízení EasyControl CT 200. Kotel je naprosto neekonomické řídit dvoustavovou regulací. Jsem nadšená opravdou významně nižší spotřebou. Max. teplotu otopné vody máme nastavenou na 42 stupňů, minimální na 20. Řídí se to přes aplikaci v telefonu, je tam vidět spotřeba za minulý den, tedy lze analyzovat, proč mám některý den vyšší spotřebu. Spotřeba je rozdělená zvlášť na ohřev vody a zvlášť na vytápění.

Web

Re: Teplota ohřevu vody u plynového kotle

To já mám druhým rokem právě kondenzační  kotel  Thremona a teplou vodu topím do externího zásobníku Dražice . Barák asi 130m2  , topím max na 22C , termostat obyčejný . Voda topení je na max 50C , na teplou vodu do bojleru  75C . Tuto sezonu jsem protopil 17000kč, bez teplé užitkové vody . Za uhlí jsem dal  předtím  + -  14000kč  + dřevo  na zátop . Zatím jsem spokojený .

Re: Teplota ohřevu vody u plynového kotle

1. Kotol sa nastavuje v SERVISNOM mode, do ktorého sa nedostaneš, jedine zázrakom, servisaci z toho ziju, tak kód ti ani jeden nepustí, navyse draho platia za prístupy do firemných aplikácii.

2. Cesta je Easycontrol a servisaci.

3. V servisnom mode sa dá nastaviť aj milión iných veci, ktoré v krajnom prípade môžu skončiť tragédiou. Aj preto ti kód nikto nedá. Ak áno, tak ten servisaci je imbecil.

4. Máš dobrý kotol, chce to len zájsť za niekým, kto to robí a investovať do regulacie.

Píšem ti to v dobrom, som RT plynových zariadení a videl a riešil som mnoho pruserov samoupravcov......

Re: Teplota ohřevu vody u plynového kotle

Jěště mne napadlo, že ten kotel na tak malý byt je dost předimenzovaný. Já mám na barák 130m2  jen 18kW kotel  a bohatě to stačí. Taky jsem původně chtěl  24kW kotel , bylo mi doporučeno vzít menší . Mám tu lepší řadu od  Thermony. Ptal jsem se technika ,kerý mi montoval kotel , jaký je rozdíl mezi Termonou a Junkers, protože je taky montuje  . Prej žádný , jen Junkers má  o dost dražší náhradní díly . Tak nevím .

(upravil DJ_Rix 2. 5. 2021 9:02)

Re: Teplota ohřevu vody u plynového kotle

Elox napsal:

Servisní technici, kteří kotle instalují a servisují, budou také nejlépe vědět, jak má být celý systém nastaven.

Zřejmě máš Eloxi štěstí na jiné servisní techniky než já. Dnešní praxe je naopak taková, že servisáci ví s prominutín naprostý hovno a pokud si člověk trochu něco málo nastuduje na internetu sám, ví toho víc než oni. Povětšinou jsou to prostí výměnkáři (a ještě ne moc šikovní) co přijedou s deskou a pokud to po její výměně dělá pořád, začnou ti couvat z kéru a koukat jak co nejrychleji zmizet.

JoinerNet napsal:

Jěště mne napadlo, že ten kotel na tak malý byt je dost předimenzovaný. Já mám na barák 130m2  jen 18kW kotel  a bohatě to stačí. Taky jsem původně chtěl  24kW kotel , bylo mi doporučeno vzít menší . .

Těch 24kW je na průtokový ohřev TUV, výkon na topení je výrazně menší.

Re: Teplota ohřevu vody u plynového kotle

To já vím, že výkon topné soustavy  je menší . U dnešních kotlů je modulační výkon , asi 1:10 ,ale pořád máš u silnějšího kotle větší spalovací komoru , tím pádem větší  spotřeb  plynu . Silnější kotel  často  spíná , protože rychle vytopí  menší  prostor, má míň vody  v otopné soustavě   a tím taky roste spotřeba . Důležitý faktor  je i teplota  vratné vody  do kotle , měla by být  o 10C  menší . To znamená že když kotel topí na 50C , tak vratka má být 40C  a míň, jinak klesá účinost  kondenzačního kotle . Proto jsem neměnil  rozvody  trubek topení , aby otopný systém měl dostatek vody . To jsou poznatky  instalatéru z praxe , které jsem  získal  ještě před  instalací  nového plynového kotle . Předtím jsme měl 20 let zplynovací kotel Atmos , dřevoplyn , uhloplyn . Topil jsem  jen hnědým uhlím.

Re: Teplota ohřevu vody u plynového kotle

Já mám elektrokotel, barák taky asi 130m, nezateplenej, původně měl 15kW, teď má jen 7kW a taky to stačí smile