Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 5)

Audioweb.cz » Teorie & praxe » Vazobne kondenzatory

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 85]

Téma: Vazobne kondenzatory

Je zvukovy alebo meratelny rozdiel medzi polyesterom, polypropylenom a audio elytom ako vstupnom kondenzatore audiozariadenia? pocul som uz vselico aj cital rozne voodo a mam pocit ze pravda bude niekde uprostred, ake s tymto mate skusenosti?

napr.

klasicky maly polyester

mini polypropylen

velky polypropylen na vyssie napatia, alebo caste "vyhybkove" kondenzatory:

"audio elyt" alebo low esr

vyuzitie napr. vazobny kond na vstupe OZ, takze maly signal ~1-2V max.

Re: Vazobne kondenzatory

Jedině Siemens MKL, mám jich dost a můžu Ti je za draho prodat smile
https://www.ebay.com/itm/4-7uF-100-V-MA … Sw32lYtcSK

Re: Vazobne kondenzatory

Záleží na použití kondenzátoru. V rejekčním filtru jsem si nabil hubu použitím polyesterových kondenzátorů, které zkreslovaly. Ovšem někde na úrovni -125 dB. Po výměně za polypropylen O.K. Ovšem ve filtru je na kondenzátoru třeba polovina zpracovávaného napětí. Na vazebním kondenzátoru je minimální napětí, stoupat může až na kmitočtech, kde je omezen kmitočtový rozsah zdola, tedy při správném návrhu jednotky Hz nebo méně.

Re: Vazobne kondenzatory

Wili, ak sa pýtaš na zvukový rozdiel tak je najlepšie si to skúsiť nie? smile

Re: Vazobne kondenzatory

Meratelny rozdiel je, ze MKT/MKS ma asi 10x horsie tgD ako MKP (1kHz). A zvukovy zalezi od vela okolonosti. Ja som sa vydal cestou ruskych PIO a hybridnych kondenzatorov, a v pohode. Ak uz nieco male, tak bud Wima, alebo rozne MKP/MKPH co mam z roznych rozobratych veci.

(upravil BV 19. 4. 2021 21:04)

Re: Vazobne kondenzatory

Ak je toto vlákno o väzobných kondenzátoroch pre audiosignál ( nie o kondenzátoroch v kmitočtových filtroch, výhybkách a pod..), tak je vhodné si uvedomiť, aké AC napätie je na takýchto kondenzátoroch pri použití ako väzobný , ak je použitá "dostatočná" kapacita a záťaž rádovo kohm. Vplyv vlastností kondenzátora pri takomto použití je priamo úmerný tomu AC napätiu na svorkách kondenzátora, medzi jeho vývodmi ... Presne tak aj zvukový "rozdiel". Toto je večná téma.. sad

(upravil Wili 19. 4. 2021 21:12)

Re: Vazobne kondenzatory

Wili napsal:

vyuzitie napr. vazobny kond na vstupe OZ, takze maly signal ~1-2V max.

a DC rozdiel minimalny

preto mi pripada divne pchat tam PP kond na 250V... ale teda fakt neviem aky to moze mat vplyv. Napr. u elytov je vraj na skodu ak sa celu dobu zivota provozuje na minimalne napatie. Foliaky by tymto logicky trpiet nemali, ale neviem aky moze mat vplyv napatove pre/dimenzovanie u foliaku ci to ma naopak priaznivy vplyv alebo co to robi, teoreticky hrubka pouzitej folie a to nieco spravi, ci pozitivne alebo negativne netusim. Ja osobne som sa tymto nejako nezaoberal aby som si zhotovil nejaku testovaciu sadu a siel jeden za druhym, neviem ci by som to dokazal rozoznat.

danhard ten siemens MKL mi nic nehovori big_smile vyzera to byt nejaka stara exotika big_smile kolko by si chcel za 2-4ks?

Re: Vazobne kondenzatory

Wili:
Zaznělo to tu dvakrát, jednou jsem to napsal já, podruhé BV. Klíčové je, jaké napětí je na svorkách vazebního kondenzátoru.
Zkus si spočítat, nasimulovat nebo změřit, jaké napětí bude na vazebním kondenzátoru 1uF pro rezistor na vstupu 100 kOhm a signál 1 kHz 2Vrms.
Nápověda: Nebudou to ty dva volty, ale podstatně méně.
A za druhé, i ve filtrech, kde se vlastnosti kondenzátoru mohou v extrémních případech projevit, se dá něco malého naměřit, ale v žádném případě slyšet.

(upravil Wili 19. 4. 2021 22:13)

Re: Vazobne kondenzatory

Elox nechapem ako to myslis ved AC bude rovne AC signalu nie? preco by malo byt podstatne menej? DC bude rovne rozdielu v DC zlozkach tj. za idealnych podmienok par mV ak vobec v pripade ze uvazujeme vstup bez DC zlozky.

A to co som pisal vyssie... skusim to napisat zrozumitelnejsie: uvazujeme rovnake dielektrikum a druh kondenzatora, myslis ze 1u/30VDC kondenzator bude mat iny zvuk ako 1u/250VDC kondenzator? v pripade ze bude pouzity na vstupe a pojde nim 1VAC 0DC

Re: Vazobne kondenzatory

Wili napsal:

Elox nechapem ako to myslis ved AC bude rovne AC signalu nie?

Aha, tak tady je zakopaný pes, Ty netušíš o co jde. Nic ve zlém, zkus to opravdu odměřit.
Zkušební obvod: Kondenzátor v sérii s odporem. Na vstupu dva volty. Voltmetr dej nejdřív na odpor a potom změř napětí na kondenzátoru.
Samozřejmě AC, hodnoty například z předchozího příspěvku.
A můžeš sem napsat, co jsi naměřil a jestli Ti to už docvaklo.
Fakt, praktický pokus je nejlepší, věř mi.

(upravil Wili 19. 4. 2021 23:02)

Re: Vazobne kondenzatory

ahaaaa uz rozumiem ako to je myslene, nejak blbo som to pochopil. Ked som precital viackrat uz mi to dotrklo big_smile ok a tym padom na kondenzatore dimenzovanom pre vyssie napatie je mozne ze by bolo toto napatie / "ubytok" nizsie? predpokladam ze by to mal byt opak, alebo nie?

Re: Vazobne kondenzatory

toto napatie / "ubytok" závisí na hodnotě kondenzátoru, hodnotě odporu, frekvenci a vstupním napětí.
Dimenzování, na jaké je kondenzátor napětí, s tím opravdu nesouvisí.
A teď bez prdele, jsi opravdu šikovnej, děláš zajímavý věci a navíc Ti to jde od ruky.
Ale moc  doporučuju doplnit si alespoň základy teorie, ono se to fakt často hodí.
Nejde o to, rvát si do hlavy poučky a vzorečky. Ale pochopit principy a souvislosti...

Re: Vazobne kondenzatory

Nevím jak vy, ale já dávám vstupní kondík dimenzovaný vždy aspoň na 63V ... sichr je sichr

(upravil BV 20. 4. 2021 7:00)

Re: Vazobne kondenzatory

Však skúste rozmýšľať a nie slepo veriť predsudkom..
Wili, pri 1V AC cez 10uF do 10kohm bude na tom kondenzátore AC úbytok na 100Hz asi 15mV AC, pri 1kHz cca1,5mV AC. Pri vyššej kapacite úmerne menej..
rvx
A kde sa vezme tých "63V" napr. na výstupe preampu, ktorý je napájaný cca +-15V?? AK to bude lampový preamp, tak to je iné, ale ten by mal mať príslušne dimenzovaný kondenzátor na svojom výstupe..

Re: Vazobne kondenzatory

Asi jsi nikdy nezapojoval soustavu zařízení napájených z různých fází wink

(upravil Otas 20. 4. 2021 9:05)

Re: Vazobne kondenzatory

Kdysi jsem tyto úbytky na různých kondenzátorech měřil (20 kHz a nízkoohmová zátěž) - někde to tu je a vycházely mi překvapivě malé i u autsajdrů (těmi byly prastaré ellyty Tesla). Ale PP svitky zvítězily.

Rvx73 - já také kondíky předimenzovávám a pro profi dávám ještě sériové odpory a ochranné transily (musím ale kalkulovat s jejich kapacitou). Není to ale z mé hlavy, kopíruji zapojení Rodec.

Re: Vazobne kondenzatory

rvx73
Zapojoval som všeličo, ale vadné zariadenia nezapájam..Tie zeme prístrojov sú plávajúce, spojenie je jedným vodičom? Ak je medzi rozpojenými zemami viac ako  pár V " mäkkého " napätia, tak je niečo veľmi špatne a väzobný kondenzátor to nezachráni..Niekedy je fakt lepšie rozmýšľat a nie bezmyšlienovito kopírovať.

Re: Vazobne kondenzatory

BV nebudu ti to rozmlouvat, ale už jsem viděl v jednom starém baráku rozdíl mezi zásuvkovými okruhy 40V ... Já s tím radši počítám a součástky na vstupu raději trochu předimenzovávám

Re: Vazobne kondenzatory

Ale však zeme tých prepojených prístrojov musia byť spojené cez signálový kábel, cez jeho zem.. Na tom vodiči vznikne úbytok 40V?? A tých 40V AC sa privedie na vstup druhého komponentu?? A nebrumí to "trochu"?
Ak si vezmeš prístroj triedy II. napr. nejaký CD prehrávač a s ničím ho nespojíš, tak na zemi výstupného RCA kľudne nameriaš aj 100V AC , podľa otočenia dvojpólovej vidlice, proti "kolíku" v zásuvke..Ale to je len priesak cez parazitné kapacity zdroja, prúd je veľmi obmedzný a zapojením signálového kávla sa potenciály zemiíedzi prístrojmi vyrovnajú.. Však to sú elementárne veci.

Re: Vazobne kondenzatory

BV: dobře. A co případ, kdy předzes bude mít poruchu a na výstupu se objeví plné napájecí napětí - to taky nemůže nastat?

na jak velké napětí - podle Tebe - by tedy vstupní obvody měly být dimenzovány, když 63V je moc?

Příspěvky [1 až 20 z 85]

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Teorie & praxe » Vazobne kondenzatory

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£