Téma: Zaťaženie (ohm)

Zdar,
Potreboval by som pomôcť..
Neviem si rady zo zaťažením, nedokážem sa dopátrať k uvedenému zaťaženiu reprakov. 
Repraky sú značky auna 2x 150 W RMS
Zosilňovač Novex sx2000 k tomu som našiel že by mal stabilne frčať pri 2ohm zaťažení.
Pri normálnom zapojení to hrá fajn len slabo, pri premosteni (teda ak som dobre premostil) to hrá super ale....pomerne rýchlo sa zosik zohreje... A obávam odpalenia zosika.
Som len lajk ale už som pozapajal zopár reprakov ale z týmto tu neviem čo ďalej keďže nie je uvedené to zaťaženie. 
Vopred ďakujem za rady možno tipy.

Re: Zaťaženie (ohm)

Je to toto? https://www.electronic-star.cz/Ozvuceni … lneelektro
V popisu se pise, ze maji 8 ohm.

(upravil ALDUiN 17. 4. 2021 7:44)

Re: Zaťaženie (ohm)

Nie nie..
je to konkrétne toto..
https://www.electronic-star.sk/HiFi-a-T … d_53001993

Re: Zaťaženie (ohm)

Tak to jedine nekde na webu vyrobce dohledat parametry, nebo to zmerit.

(upravil Otas 17. 4. 2021 12:57)

Re: Zaťaženie (ohm)

Teď jsem se podíval na ten Novex sx2000 a z italštiny ? (ponticellato smile) jsem si odtušil minimálně 4 ohmy do můstku.
2 Ohmy jsou tedy na něj moc málo, není divu, že se hřeje.
http://audiodirbtuves.lt/viewtopic.php?t=1850

Re: Zaťaženie (ohm)

jj, dva ohmy zvládne, ale ne do můstku (ponticellato)

(upravil ALDUiN 17. 4. 2021 18:32)

Re: Zaťaženie (ohm)

Aha tak diky veru toto som nenašiel..
Takže pravdepodobne majú tie repro 2 ohmy?
A ak tomu správne rozumiem tak zosik má málo odporu preto sa hreje?
Sorry ak je to blbá otázka ale tieto ohmy mi moc nejdu hmm yikes hmm2

Re: Zaťaženie (ohm)

Je k těm reprákům houby dokumentace. Prodejci nepíší ani ohmy a je strašně těžké něco s jistotou radit.

Takže jen hypotéza:
Jsou-li to paralalně zapojené 4 ohmové repra, mají celkově impedanci 2 ohmy. To snese 1 kanál zesilovače samostatně a nebude přetížen.
Pokud se zesilovač zapojí do můstku - čili mezi živé výstupy obou kanálů zapojí ta repra, tak je to na ten zesilovač málo ohmů, teče moc velký proud, kanály jsou přetížené, protože dávají do repráků příliš velký výkon (2* více, než na co je to stavěné). A hřeje se to. A za krátký čas to odejde, repra nebo zesilovač.

(upravil ALDUiN 17. 4. 2021 22:23)

Re: Zaťaženie (ohm)

Takže pre mňa riešenie je asi také že:
1.Necham to zapojené tak ako to ma byť (bez mostíku)
ale bez plného využitia repra...
2. Vymením zosik za výkonnejší (čo si myslím že ten čo mám je dostačujúci ale iba môj názor čo vy na to? )
3. Vymením repra za tie ktoré budú mať vyššie ohmy
Hm.. no celkom na zamyslenie..
A ešte jedna otázka...
Keby tie repra zapojím sériovo a nie paralelne?
Pomôže to k niečomu?

Re: Zaťaženie (ohm)

Nelze odsouhlasit jakékoliv kroky, dokud neuděláš, co už ti napsal Kratz výše. Je potřeba změřit (nebo dohledat) impedanci těch reproduktorů.

Ani nedokážu z obrázků nebo textu prodejce bezpečně zjistit, zda jsou spojeny (paralelně) již v bedýnce, na tohle můžeš odpovědět ihned.

Jinak ty reproduktory jsou výkonem 150W RMS (a SPL 90dB/m/W) dosti slabé, pravděpodobně je již teď repro využito blízko maxima. Optimální zapojení k tomu zesu může být každý kanál na jedno repro, ale to je pouhý slepý odhad bez změření impedance nebo jejího spolehlivého vyhledání u jiného, serioznějšího prodejce.

Re: Zaťaženie (ohm)

No momentálne mám zapojené oba repraky na mostíku...
Hneď zo zosika ide kabeláž k jednému aj k druhému repru zároveň..
Tú bednu som rozobral a použil iba repra.. spravil som si vlastnú ozvucnicu na mieru auta..
Áno pokiaľ mám zapojenie 1 repro 1 kanál tak to nezohrieva ale nehrá to tak dobre ako keď je to na mostíku.. 
Okej pôjdem ti skúsiť niako zmerať potom napíšem ci som uspel alebo nie..

Re: Zaťaženie (ohm)

pomůže, teoreticky. sériové impedance (Ω) se sčítají
ohmův zákon: I=U/R (P=U*I, P=U²/R) dosaď si
bohužel: dvojnásobná impedance znamená poloviční proud (I) a ten zas poloviční výkon (P)
ale provoz bezpečný...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)