Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 8 z 11)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Mini zosilnovac k PC

  Stránky: ««« 1 ... 6 7 8 9 10 11 »»»

RSS

Příspěvky [141 až 160 z 205]

Re: Mini zosilnovac k PC

Ja len keď už sa tu riešilo "woo doo" typu že 337 hrá lepšie než 78xx tak som chcel napísať že ono je v rámci spektra regulátorov na trhu uplne jedno či to je 78xx alebo 317/337...

Re: Mini zosilnovac k PC

Také jsem jedním  "woo doo" zdrojem s 317 nahradil  78xx v základním zapojení k naprosté spokojenosti a další 2 kusy s 317 + 337 pro napájení PA04B do monobloků mě ještě čekají.
Je to z tohoto vlákna,je tam i spousta grafů s měřením reálných výrobků a simulací obvodů...

https://www.diyaudio.com/forums/power-s … d-reg.html

(upravil wimshurst 12. 4. 2021 19:39)

Re: Mini zosilnovac k PC

Pokud chcete a potrebujete low noise stabilizator, pouzivejte LT1963.
Ale je nutno ho pro nizky sum, blokovat na vystupu, jen a pouze tantalovymi, nebo niobovymi kondenzatory, presneji baterii kondenzatoru, stejne tak pouzivat tantaly, nebo nioby malych hodnot,  na blokovani OZ, nebo vystupaku, jako je treba TPA6120.
Ale ono to rozdilne napajeni 78xx a blokovani beznymi elyty a napajeni LT1963, blokovanym baterii tantalu, poznat moc nejde.
Tedy sluchem asi urcite ne.

Stejne tak duzeite je, pokud se hraje opravdu na minimalni sum, maximalni odstup ruseni, udelat pro kazde takove zarizeni, dumyslne VF stineni, tedy na plosak krabicky z FeSn plechu, to cele do ocelove krabicky, stejne tak na napajeni modulu, na desce, pouzit VF pruchodky, odrusit na vstupu od site transformator, sitovym filtrem, stejne tak odrusit transformator na vystupu, odrusit usmernovac, kazdy stupen, musi mit barierove stineni, zejmena trafo a je jedno, ze je to toroid, nebo dokonce R core vinuti ovijene plechem.

Malokomu se stim chce takto parat a pak vznikaji vseliake dohady a odhady.
Pravda je, ze pro bezny poslech z PC, je toto uplne irelevantni, aj kdyby byla pripojena externi zvukovka, napajena lienarnim zdrojem, 5V, oddelena od napajeni z USB portu PC, a uvnitr by ten soundblastr mel opticky izolator dat, pro USB.

Ja se stimto peru leta, ponevac mam retezec, kde je na zacatku signal kdesi z anteny, prochazejici pres 3 mezifrekvence transcieveru, nasledne je demodulovan na uroven audio, kde vychazi pres oddelovaci nf zesilovac, dale jde do prevodniku (zvukove karty) a pak se spracovava v PC. Pro zajimavost, jedna se o digitalni mody, kupr. FT4, FT8, JT4, JT9, JT65, Q65, MSK144 atd.
Pri vysilani, se pak se tato cela cesta obrati a kolem celeho procesniho retezce, je dosti silne VF pole, ktere generuje vysilac.

Pro to se divim, ze nekdo v domacich podminkach, relativniho klidu, kde ponejvice bordelu, vyprodukuje signal WiFi domaci site, LTE pokud je mobil na siti dat od operatora a mozna BT, pripadne nejake jine domaci zarizeni, jako TV, kde se jedna o urovne ruseni v miliwattech, se nekdo zaobira, pro konstrukci sluchatkoveho, nebo "maleho" zesilovace, ku PC, kde zdrojem zvuku, bude pravdepodobne interni zvukovka ktera nema zadne stineni uvnitr toho PC, pak je propojena kusem stineneho kabliku do zesilovace, nejakym sumem stabilizatoru, kondiku, nebo vubec nejakym hifi, kdyz samotny zdroj signalu, je PC, resp. v nem zabudovana zvukovka.
Tak sem to tedy pochopil.
Asi se nejedna o nahravaci studio, nebo studio jako takove, ale bezne pouziti PC, na hry, filmy, muziku, kde nejsou nejake pasivni monitory na blizky poslech, ale bezne male repoduktory a jako zesilovac, zmenseny DPA.

Ponevac kdyby to bylo cosi jako studio, tak asi tam budou na vystupu nejake "levne" aktivni, monitory, jako Jensen DX-95, ktere se daji sehnat za 3 stovky, {eur} nebo nejake male aktivni fostexy, PM03H, PM04C,PM-SUBmini2, PM0.5d.
Nebo kdyz uz chce nekdo eliminovat sum, proste chce mit uplne ticho, kdyz ma ten monitor, jako sluchatka, vedle hlavy, tak treba monitory 6301DT z datovym vstupem.
Taky tam v tom monitoru 6301DT, ackoli je to od fostexu, neresi nejaky analogovy PA, ale je tam dobre osetrene Dcko.
Nemusi se nic bastlit, vyjde to stejne, ne li levneji, nez vyrabet na male desce DPA, ku neznamym menicum, ktere asi nebudou mit charakter pro blizky poslech, jako skutecne monitory.
Ale nechci zle radit, ani rypat, ja to mam jako zkusenost  na vlastni kuzi, ze kdyz treba mam poslouchat zvuk, treba cely den, celou noc, nekde pri PC, kde jako radioamater, ani tak neresim HiFi, High end, ale silne pole blizke z vysilace a koncoveho stupne, unavu polslechu ruznych hvizdu, sumu prskani a ruseni, ze ktereho se usima snazim vylovit nejaky signal telegrafni, nebo hlasovy, ale pri tom, po zaklicovani, nepotrebuju aby mi to pistelo, vrcelo, nebo chciplo na blizke pole, pouziju opravdicky monitor, nikoli neco, co me unavi poslechem, nebo odradi od poslechu.
Kuprikladu ja pouzivam, pro aktivni poslech, dva male repraky, nebo monitory, cert vi, jensen 300, ktere krmim TA2020, zakrytovanou, ofiltrovanou, napajenou linearnim zdrojem, tedy trafem linearnim z linearnim stabilizatorem, takze to mam jako pc repraky, ale pro me spis monitory. Na zadny sum, si nemohu stezovat, sam by sem si ho vyrobil.
Kdybych nemel toto, klidne bych sel do malych aktivich monitoru, jako treba tascam VL S3BT, nebo daleko odolnejsich, VL-S5.
Kdyz pri tom mam sedet hodiny a hodiny, predzi nema smysl bastlit neco co bude mozna fungovat.
Jelikoz sem doma i v praci, mel nekolik ruznych sestav monitoru a aktivnich systemu repraku ku pc, mohl sem si postupem casu dovolit vlastni reseni, ktere mi funkce a poslechove, vyslo jako pro me idealni.
Tuto moznost ale kazdy nema, to chapu, ale pres to, si myslim, ze neni uplne dobra cesta, resit jenom zesilovac, zesilovac a zasilovac, jako veliky projekt, ktery zastini pak vse ostatni, tedy zdroj zvuku, jako tedy PC a reproduktory, kdesi na konci retezce, pro pravdepodobne blizky polsech.
Mezi timto, kdesi nejaky zesilovac, ktery bude fajn, mozna lepsi, mozna horsi, mozna vyborny, ale jeho cena stejne nebude mensi, spis bude kdesi na dvounasobku levnych a spolehlivych aktivnich monitoru, ktere sou nektere urecene pro blizky poslech, levnych znacek, vyse jmenovanych, nebo rozsirim take jeste "levnejsi" a "nekvalitnejsi", jako yamaha, tannoy, pesenous, krk a dalsi.

Re: Mini zosilnovac k PC

wimshurst vo vacsine mas samozrejme pravdu a s vacsinou plne suhlasim. Preco ale staviam nieco z gruntu je lebo ma to bavi, je to hobby a vyplna to moj volny cas a casto sa podari vyrobit nieco co nekupim ani v obchode. Postavim si to tak aby robil presne to co od neho chcem a bude ma to stat 1/10 toho co by ma stal kupeny hotovy znackovy a kopu veci sa pri tom naucim. Ak mas dobre sluchatka a dobre reproduktory ver tomu ze rozoznas kedy do nich hra Dcko, lacny receiver, lampac, dobra celosymetrika pod... a ak uz je cely retazec dobry potom to je presne o tych malych detailoch.

To iste plati o reproduktoroch. Ano mohol by som mat studiove monitory, a aj jedne dokonca mam. Uz som u PC vystriedal vselico ale mam rozpracovane nieco co 90% studiovych monitorov strci s prehladom do vrecka ci uz po zvukovej alebo dizajnovej stranke dev coskoro budu v projektoch tu na webe ked ich dokoncim. Posledne tyzdne som ladil vyhybku a teraz cakam na suciastky do vyhybky aby som ich dokoncil.

(upravil mechanik 13. 4. 2021 0:25)

Re: Mini zosilnovac k PC

Je mi jasné že pre túto tému to nie je podstatné takže komu to vadí nech toto preskočí.

wimshurst, tak paradoxne na všetky tieto low noise regulátory sa používajú obyčajné X5R a X7R keramiky. Len sa upozornuje na mikrofonický efekt. Aspoň pri tých čo majú 50x nižší šum než tie spomínané LT1963... Niobové kondenzátory som nevidel nikde a tantaly len na starších a horších regulátoroch. Ktoré by boli s nízkym ESR keramiky asi už nestabilné.

Stačí sa držať datasheetu. K tým lepším regulátorom je občas aj 5-10 strán textu ako mu navrhnúť dosku a ako ho celý použiť. Tie s extremne nízkym šumom ako sa zvyknú občas používať na niektoré pozície DACov a na velmi kvalitné hodiny a podobne sú výhradne v SMD často s velkým padom cez celý spodok púzdra.

Ku všetkým tým obvodom ide kúpiť evaluation board kde je vidieť ako to použil výrobca a žiadne tienenie tam nikdy nie je. Všetky spoje sú navrhnuté tak že prakticky slúžia ako malé kapacity na zem. Doska je vždy dvojvrstvová. Na tých vzorových doskách sú vždy koaxiálne konektory čo v praxi keď je všetko na jednej doske netreba.

Re: Mini zosilnovac k PC

Wili
Odber TPA6120 je pri + - 15V max. 15mA na kanál, je to všetko v datasheete. Typicky je príkon naprázdno cca 0,6W pri + - 15V (grafy..). Ale nemeral som to, nebol dôvod..

Re: Mini zosilnovac k PC

https://en.wikipedia.org/wiki/Niobium_capacitor
Je to nie lepsi, kondenzator, ako tantalovy, ale najma LACNEJSI a malicko lepsi, ako tantalovy.

(upravil reeb 13. 4. 2021 10:08)

Re: Mini zosilnovac k PC

Tantal je vzacny tak přešly na Niob smile

https://www.tme.eu/cz/katalog/niobove-k … md_100634/

Web

(upravil danhard 13. 4. 2021 13:53)

Re: Mini zosilnovac k PC

Vy si pouštíte LM317 rovnou do repráku ?

Neleštíte nahodou tu zlatou kliku na blbym místě ? cool

Re: Mini zosilnovac k PC

ale taky zosilnovac s LM317 ako vykonovym prvkom to by bolo nieco pre teba big_smile ale neviem ci by to slo v Bcku hmm2

Re: Mini zosilnovac k PC

danhard napsal:

Vy si pouštíte LM317 rovnou do repráku ?

no ne že by to nešlo https://www.electroschematics.com/lm317 … amplifier/

(upravil jik 13. 4. 2021 16:21)

Re: Mini zosilnovac k PC

Tohle schéma je celkem známé, i na nějakých českých stránkách se objevilo. Spíše jako taková zajímavost...
Willi, tak můžeš navrhnout něco s LM317/337, kreativitě se meze nekladou přece smile


Ale k věci:

Mám takový dojem, že pokud někomu zesilovač / předzesilovač šumí, má chybu kapánek jinde než ve stabilizátoru napájecího napětí. smile

Re: Mini zosilnovac k PC

Porovnání stáblů

https://www.youtube.com/watch?v=rfjDMyn6VtA

Web

(upravil jik 13. 4. 2021 18:33)

Re: Mini zosilnovac k PC

Dobrý, ale tyhle rozdíly mají jaký vliv na šum zesilovače / předzesilovače při poslechu. Třeba jenom ticha mezi skladbami na CD...

... teda těch aspoň jakž takž obvodově dobře navržených, co se kondenzátorů v napájecích větvích týče

Re: Mini zosilnovac k PC

Hezké ! Máš ještě nějaká zajímavá videa pro patrony ?
Normálně se v seznamu Drirr90 nezobrazuje.

Re: Mini zosilnovac k PC

Nejsem patron, to mam z fb fora big_smile

Web

(upravil mechanik 13. 4. 2021 22:21)

Re: Mini zosilnovac k PC

Malé doporučenie. Ak budete na LM317/337 dávať ten paralelný kondenzátor tak nechodte s esr príliš nízko. Potom zle funguje delič a nejde tam nastaviť hlavne vyššie napätia tušim okolo 18V a viac. Nie je to moderný regulátor kde cez to môžete hodiť keramiku vyššej kapacity...

Re: Mini zosilnovac k PC

neviem ktory myslis ale s LM317 som s tymto nikdy nemal problem bez ohladu na napatie, pride mi to dost blbuvzdorne, ci tam dam keramiku, foliu alebo elyt mam pocit ze je uplne jedno big_smile a to s nim regulujem aj "300V..."

Re: Mini zosilnovac k PC

mechanik napsal:

... nechodte s esr príliš nízko. Potom zle funguje delič a nejde tam nastaviť hlavne vyššie napätia...

Dělič na DC se kondenzátorem těžko rozhodí. Znamenalo by to jediné, že to nějak kmitá a to by u stabilizátoru byl opravdu průser. A obecně je pravda, že jakmile je něco ve zpětné vazbě, nemusí být minimální ESR vždycky výhra.
Nebylo by nakonec nejlepší použít dva kondenzátory různých velikostí a k jednomu dát do série malý tlumicí odpor ?

(upravil mechanik 14. 4. 2021 0:01)

Re: Mini zosilnovac k PC

Wili, to napätie o ktorom som písal myslím výstupné. Regulátory som mal od TI a robili to aj iné tušim od ST. Ten kondenzátor bol polymer asi 10 alebo 47uF. Píšem len moju skúsenosť. Samozrejme každý môže použiť kondenzátor podla vlastného uváženia smile

Příspěvky [141 až 160 z 205]

  Stránky: ««« 1 ... 6 7 8 9 10 11 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Mini zosilnovac k PC

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£