Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Schema boosteru k el. kytaře

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

Téma: Schema boosteru k el. kytaře

Našel sem ve starším Amatérském rádiu pro konstruktéry (1/1991) schéma boosteru k el. kytaře. Chci se zdejší komunity zeptat, zda-li to někdo stavěl a jak to fungovalo. Díky za info.

Schema zde:- https://hordek.rajce.idnes.cz/Booster_k … 1482262452

(upravil wimshurst 31. 3. 2021 21:01)

Re: Schema boosteru k el. kytaře

Booster je zesilovac, zesilovac nemusi nutne prznit zvuk.
Booster je obvykle myslen ke kytare, bud jako autonomni maly zesilovac, produkujici prebuzeny zvuk, bez nutnosti prebudit cely velky zesilovac, nebo budic signalu, zvysovac urovne, ktery prebudi vstup zesilovace a vyprodukuje prebuzeny zvuk.

Kdysi ano, stavelo se, MAA748 dik vsem jeho nevyhodam a necnostem, opravdu krom vysokeho sumu a neuveritelne schopnosti kmitat, nebo delat cosi, jako VCO, envelope filtr plus VCO, rozmitane podle nalady vyrobeneho kusu OZ, mohl by jeste krome boosteru vzniknout automaticke kvakadlo. stari harcovnici ti to mohou potvrdit, nebo me svozit pod cernou zem.

Ja tam nevidim nic zaludneho, krom toho, ze napajeni je 18V, takze to asi nebudes provozovat na baterie.

Je daleko vice a lepsich schematek, zkus zalovit na strankach o kytarovych krabickach.
Jako hodne modernejsi zapojeni boosteru, je zapojeni z tranzistory IRF, BUZ, nebo pod. kde zkresleni je mene sumive a mene ovplyvneno kmitoctovou zavislosti MAA748

Treba neco podobneho..
https://i.pinimg.com/originals/23/58/cc/2358cc3b75654b08aa4f5c7857bd37f7.gif

Ja jenom netusim zdali nechces fuzz, nebo overdrive a nebo neco podobneho, jako distortion a pod.
Booster je totiz siroky pojem.
Ne kazdy si ho spravne umi predstavit.
Je dobre si kouknout nejake video, kde mas i zvuky a take se kouknout, jaky proces, ten ktery zvuk vytvari.
https://www.youtube.com/watch?v=VQXaCFr8ePU

jako experimentalni zaklad, je kus univerzalni desky, nebo nepajive pole, dva konektory jack 6,3mm kombo, nebo zesilovac, nebo aspon vetsi PC repraky, kde se daji pripojit i sluchatka.
Vysledky overovani, pak je dobre si zakreslit, udelat to pak poctive do nejake krabicky, nebo si udelat nejaky multiefekt.

(upravil Hordek 1. 4. 2021 5:46)

Re: Schema boosteru k el. kytaře

Díky za info. Ještě sem dumal nad tím, zkusit nahradit MAA748 čipem MAA741 a upravit to zapojení na napájení 9V, ale podívám se i na stránky o nichž píšeš. Kdysi jsme v radiokroužku stavěli podobnou "fičurinku" a myslím, že právě s čipem 741, ale už si nepamatuju to schema --- a to staré amáro ve mě vzbudilo jistou dávku nostalgie, si něco podobného zas postavit. Tehdy to mělo úspěch i přesto, že krabička (sletovaná z desek kuprextitu) měla jen  spínač ON-zkreslenej zvuk, Off-čistej zvuk kytary. Postavili jsme jich tehdy přes šedesát kusů a na tu dobu to bylo zvukově "IN". smile

P.S:- Jo bylo to kreslítko, tehdy jsme znali jen pojem "bustr" nic víc. smile

Re: Schema boosteru k el. kytaře

Ja se necitim byt moc erudovany, na to abych mohl radit kde kam dat jaky operak, kde jaky odpor, nebo kam co dat, jaky to ma zvuk.
Tady na foru je asi nevetsi krabickar kytarovych efektu, j_paseka.
To je clovek, ktery tomu dava nejenom funkcnost, ale i krasu.
Co se me tyce, ja sem kdysi toho postavil hodne, neco bylo dobre, neco stalo za houno.
Dneska je doba, kdy se vraci zase ta manie krabicek, sam sem tomu mnoho let neholdoval, ale existuji efekty, ketere modelingove efekty, komba a ani zesilovace modelingove neumi. Presneji zvuk neni to, co da ta krabicka.

Pokud chces neco doma stavet, mas pajecku, koronasvatky, soucastky, treba jen vytahane z nejakych plosnych spoju, tak doporucuju jako zakladni literaturu, pouzit modre amaro B1 1991, kde nejaky pan Lipka, venoval znacnou cast toho amara, konstrukcim kytarovych efektu.
Dneska zajiste, nebudes stavet dozvuky na baze MM5058, FX209, ale zakladni principy, ktere maji zakladni efekty, jako booster, overdrive, fuzz, kruhovy modulator, nebo korekce do komba, typu SVF filtr, tam najdes.
A je to poplatne sve dobe, autor cerpal napady v zahr, literature, ale prizpusobil to na nasi tenkrat dostupnou soucastkovou zakladnu.
Je nutno si uvedomit, ze pouzite soucastky, ve vetsim mnozstvi,tenkrat se loupaly a vyletovavaly z ruzne prumyslove elektroniky, zejmena operacni zesilovace. Nove byli drahe, tak se stavelo z ceho se dalo.
..
Pak je spousta stranek, co se zabyva krabickami a efekty pro kytary, jejich konstrukci, replikaci, nebo primo prumyslovou spionazi.

Za me bych se ale do obvodu z OZ MAA748 jiz nepoustel, nebyl to dobry operak v dobe sveho vzniku, neni dobry ani dnes.
Kdysi diky tomu, ze sumici hlavy zmichanych zapojeni, jako music40 a podobne, meli sum na takove urovni, ze sum nejakeho OPZ v boosteru, se nedal rozeznat, je davno pryc.

Nedavno se mi velice zalibil efekt, ktery ani nepouziva zadny OZ, nebo nepotrebuje tranzistory, ale je postaveny na obvodu 4049.
http://www.diyguitarpedals.com.au/shop/ … 0Llama.pdf
http://3.bp.blogspot.com/-leeS_gB54pI/UXMQJmrknBI/AAAAAAAAAmw/aYVmIaWG3L0/s1600/Screen+Shot+2013-04-20+at+6.00.13+PM.png

Mirne vylepseny o vstupni obvod, bez ktereho se zaobejde, ale je to tak lepsi..
http://home-wrecker.com/3leggeddog.png

Podle me, to mas mene zaludne, mene sumici a daleko snaze doma replikovatelne, jako se divit, proc asi ten MAA748 se hreje a kmita.

Re: Schema boosteru k el. kytaře

Tohle se mi taky líbí, ale bude asi problém sehnat ten tranzistor MPF-102.......
https://media0.webgarden.cz/images/medi … g/ruby.png

Re: Schema boosteru k el. kytaře

wimshurst:- děkuji za sz. Ahoj a pěkné svátky jara.

(upravil wimshurst 2. 4. 2021 14:41)

Re: Schema boosteru k el. kytaře

To je schema zesilovace, pro kytaru z prznitkem zvuku, ten tranzistor je predzesilovac vykonoveho zesilovace, ktery teda podle mne, neni moc cool, ale..
Kdysi jeste na stredni skole, sme delali zesilovace pro kytary, treba z koncaky A211D, MBA810, A2010, 2020, A2030,..
Nejlepsi metalovy zvuk, resp. zvuk prebuzeni, davali prave A211D, nebo MBA810.
Zabudovano obvykle do skrinky reprodulktoru skolniho rozhlasu, nebo podobneho zazraku.
Jako predzesilovac, slouzil obvykle obvod, ktery mel charakter fuzzu, nebo boosteru, podle nastaveni zisku, tedy GAIN.
Jednoho dne, totiz z tesly elektroakustika, nejaky spoluzak, me pozadal, abych mu pomohl, v ramci mesta, prenest vyhozene veci, ktere sestavaly z vyhozenych neosazenych, nebo osazenych modulu z TV, radii, skrinek, repraku, sepleti a balastu.
Tak sme to navlaceli na dilny, rozdavali spoluzakum, menili za cigara, nebo skladali z toho vseliake kraviny.
Dodnes den, mam nekde reprak skolniho rozhlasu, osazeny modulem Ge tranzistoroveho NF PA z TV, doplneny obvodem predzesilovace, ktery sestava z najdenych tenkrat vyhozenych tranzistoru.
Ja slibuju a pohledam, to schema ve starem sesitu, mozna ti to pomuze.
Pokud ti pomuze info, tak v onom schematu, muzes pouzit klidne tranzistor KF521, nebo BF245, J113 nebo prime eqv. NTE457, nebo spoustu neprimych nahrad, BF256A,2N3819, NTE312,2SK518,2SK162....

Jelikoz je to predzesilovac z vyssim vstupnim odporem, vyhovi urcite, mozna by stalo za uvahu, dat na misto odporu pevneho 3k9, odpor cca 1k/az 1k5 a trimr 5k/10k, nastavit tak zesileni toho prvniho stupne, ale klidne se na to muzes.. ponevac to bude fungovat tak jak to je, bez nejakeho dalsiho nastavovani.
Podminka je, ze pokud to ma nejak zmysluplne fungovat, jako kombo ke kytare, potrebujes co mozna nejcitlivejsi sirokopasmovy reproduktor, idealne jako kdysi, treba v bedne ze skolniho rozhlasu, treba ARS236, tam ti to vleze cele, aj z baterkovym drzakem, nebo i bez nej..
Idelani byli menice aspon dva, ARO 689, zapojene do serie, to uz bylo cosi.. Nevim co skreslovalo zvuk vic, zdali ty moduly zesilovacu, kliping poklesu napajeciho napeti, nebo samotne menice, vyklepane a olezle z rohlasovych rozvodu.

Jinak to schema je krasne popsane, kupr. zde..
https://robrobinette.com/How_the_Ruby_Amp_Works.htm

Re: Schema boosteru k el. kytaře

Před mnoha a mnoha roky jsem pro kamarády muzikanty dělal spousty různých boosterů, fuzzů, kompressorů či prodlužovačů tónu kytary. Všechny ty elaboráty nějak fungovaly, ale jakmile se dalo i v dobách reálného socialismu koupit, sehnat originál kytarové krabičky, už o mé bastly nebyl zájem.
Několik námětů z dob dávno minulých…

https://i.ibb.co/T4N2y7Y/kytarov-zkreslen-a.jpg
https://i.ibb.co/KX2Yv83/kytarov-zkreslen-b.jpg
https://i.ibb.co/z43BkHJ/prodlu-ova-t-nu-kytary.jpg

(upravil wimshurst 3. 4. 2021 21:10)

Re: Schema boosteru k el. kytaře

Betatrone, ty schemata sou tak krasna a wintage, ze normalne citim, jak voni ten zazloutly papir.
Ja nemohu najit stary sesit, kde sem si zakresloval ruzne nuance krabicek a prznitek zvuku.
Ale jak sem hledal zapojeni fuzz face, tak sem narazil na video, dnes je jina doba, vsechno je na netu.
Opravdicky a pravy fuzzface, sem nikdy nevlastnil, ale opravoval sem ho nekomu, kdo si to dovezl v dravnych dobach ohrady, nekde z prohnileho zapadu.
Mel sem original vox wah wah, hodne sesly a hodne levny, koupeny po plysaku, na nejakem vyjezdu do Germanie.
Take sem mel nekolik original zesilovacu, ktere sem si dotahl jako vetes, po kterych mi je dnes smutno, ponevac dneska by meli cenu.

Ja napisu jenom toliko, pokud dneska neco konstruovat, treba z nostalgie, tak radeji nez nekde shanet, nebo vytahovat z nejakych desek MAA741, tak lepsi pouzit MAB356, nebo cokoli, co dnes je bezne TL071..074. Ne ze by ten zvuk byl lepsi, nebo horsi, ale bude min sumu. Take se radeji obloukem vyhnout MAA1458. Zase ne ze by to nefungovalo, ale je to nekdy vic generator sumu, jako spolehlivy OZ.

Co se tyce toho fuzz face, to byl podle mne v dobe uz pred 30 lety, takovy zakladni obvod, zakladniho zvuku, ktery se v ruznych nuancich objevoval od pocatku, kdy se prestal prebuzovat vstup zesilovacu pro kytary, ale zkresleny zvuk se tvoril primo v krabicce, na zakladnim obvodu dvou tranzistoru.
Tady zase, ale velmi opatrne, zasoby starych Ge tranzistoru, mohou udelat furu radosti, nebo nemusi obvod fungovat vubec.
http://experimentalistsanonymous.com/diy/Schematics/Fuzz%20and%20Fuzzy%20Noisemakers/Crybaby%20Fuzz%20Wah%20Fuzz.gif
https://www.electrosmash.com/images/tech/germanium-fuzz-face/fuzz-face-bias.jpg
https://www.electrosmash.com/germanium-fuzz
krasne video, jak sprznit nadhernou repliku fuzzface, na misto toho tomu udelat novou krabicku..
ale video je vyzivne, typek vi co dela, asi i podpis jeho, je cennejsi, jak ta replika fuzzface.
https://www.youtube.com/watch?v=ghxwcSiY7GQ

V dobe kdy sme si vyrabeli, co bylo ku kytare potreba, nebo vyrabeli i kytary, navijeli a pravijeli snimace, nebylo moc informaci, ani zadnych hrajicich techniku.

Jedna vec me dodnes mrzi, kdysi kdesi, sem mel krasne kovove krabicky, myslim ze to byla pochromovana mosaz, ktere slouzily puvodne jako obal sterilizovatelnych strikacek chirana.
Mel sem ruzne velikosti, do mnoha sem daval ruzne efekty, mnoho jich rozdal, dneska by to bylo vyborne wintage zakrabickovani.
Kamarad zase delal krabicky, do kovovych krabicek na mydlo, ktere nasel vyhozene v po nejakem CO skladu, take kovove chromovane, velmi krasne a neokoukane. par sme si jich vymenili, krabicek i efektu.
Nasel sem, jeste ty krabicky..
https://wimshurst.rajce.idnes.cz/Krabicky/1482455411
https://wimshurst.rajce.idnes.cz/Krabicky/1482455439
Ty mydlove sem ale nikdy prazdne nemel, ale nasel sem aspon obrazky.
Ja si to pamatuju, ze nozicky se delali z gumicek typu hribek, do vodovodnich baterii, na vrch se davala jeste z mosazneho dratu hrazda, aby se nohou neukopli knofliky
https://www.fler.cz/zbozi/mydlo-na-cest … ka-6781952
https://static.flercdn.net/products/dd2o/b/52/19/06781952_gtcyrjerwlxbrn-b.jpg

Re: Schema boosteru k el. kytaře

Taky jsem kdysi dělal nějaký efekt pro kamaráda, ale řekl jsem mu, že musí obstarat krabičku. Jeho táta mu jí svařil z hliníku naprosto luxusně, ani se to nemuselo stříkat, stačilo vyleštit a vypadalo to skvěle. Škoda, že mě nenapadlo to tenkrát vyfotit.

Když jsem uviděl první z těch schémat na zažloutlém papíru, zamáčknul jsem slzu. Přesně tohle jsem taky stavěl a kupodivu to fungovalo výborně!

Re: Schema boosteru k el. kytaře

Betatrone:- díky, to je paráda. smile

(upravil Hordek 3. 4. 2021 18:01)

Re: Schema boosteru k el. kytaře

wimshurst:- i tobě díky. smile

Re: Schema boosteru k el. kytaře

Wimshurst, svou knihu plánků ve formátu A4 mám od roku 1970, nakresleno je v ní několikset schemat včetně vložených nákresů plošných spojů.
Njn, hezky jsme se roztesknili, tak ještě něco přidám pro nostalgiky.

Zde je plošňák a hotový modul pro třetí schema z prvního listu výše uvedených dokumentů.
https://i.ibb.co/gT0XnLn/NF-kompresor.jpg https://i.ibb.co/vj6k3hL/OLYMPUS-DIGITAL-CAMERA.jpg https://i.ibb.co/yQjKrPY/OLYMPUS-DIGITAL-CAMERA.jpg


Pak Overdrive, které jsem vyráběl do krabiček v různých barvách.
https://i.ibb.co/TbSt54x/P4180194.jpg https://i.ibb.co/B24vrPM/P4180195.jpg https://i.ibb.co/6B39W4Q/P4180196.jpg https://i.ibb.co/1Q2mHNR/P4180197.jpg https://i.ibb.co/Jjv5hRs/P4180198.jpg


Taky několik kvákadel mě neminulo. Právě jsem v dílně nalezl torzo ubastlené plechové krabice s pedály, cca z roku 1975.
https://i.ibb.co/4dhGqK2/100-9814.jpg https://i.ibb.co/bWwm9hQ/100-9815.jpg https://i.ibb.co/kgMmZfD/100-9817.jpg https://i.ibb.co/qytc7XK/100-9819.jpg

.. a do krabice jsem dělal toto kvákadlo, původní schema z HaZ
https://i.ibb.co/HdrPT7N/sch-ma-z-chytr-knihy-zm.jpg


Výborně hrálo i toto velmi jednoduché kvákadlo
https://i.ibb.co/gtPm8B2/kv-kadlo-Colorsound.jpg https://i.ibb.co/JrntWXb/kv-kadlo-Colorsound-dv-verze-dps.jpg

(upravil Zerro 5. 8. 2021 18:04)

Re: Schema boosteru k el. kytaře

Já jsem ho kdysi stavěl, a fungoval bez problémů, i když šuměl. Pak jsem tam dal 741 a taky dobrý. Samozřejmě musíš počítat se šumem. Zkus TL071 a KC239F. Jinak, na výstupu budeš mít vždycky amplitudu cca Ub, což je moc, takže to budeš muset redukovat nějakým napěťovým děličem.

Pokud máš zájem se porochnit ve všech možných kytarových mršidlech od éry časopisů Hudba a zvuk, Radiový konstruktér až k zahraničním udělátorům, tak na ulozto.cz mám archív. Je volně ke stažení pod adresou https://ulozto.cz/file/IDZy4jZeJQIS/kyt … 5fYzD1ZD==

Občas ho aktualizuju.

Co tam je, hlavně ty naše starší věci, tak jsem většinou revidoval a často i opravil, byly tam chyby v zapojení či hodnotách součástek. Například zde zveřejněné obrázky na tom starým žlutým papíře, tak u prodlužovače tónu kytary a u toho fuzzu s diodami ve zpětný vazbě, jsou chyby, zakže nefungujou. U mně jsou opravený schemata. U tohoto vehementu (booster) jsem přidal kapacity do zpětných vazeb u tranzistoru i u integráče, cca 330pF pro tranzistor, a 680pF u integráče, a omezující diody LEDky, každou jinou. Takže na výstupu bylo přijatelné výstupní napětí. Taky je tam dobrý dát diody na výstup. Antiparalelně. U tohohle boosteru tak omezíš výstupní šum. Jo, a na vstupu místo toho elytu dej kondík 22nF nebo něco kolem.

https://i.postimg.cc/r0QzRc4B/booster.png

Lidi se teď vracejí k těm starým dřevním věcem - shánějí na ebayi ruský germaniový tranzistory a lepí všelijaký percolatory a brutalizery, všechno jadnoduchý mršidla s pár tranzistorama.

Jak to kdysi řekl Radim Hladík, naše kytarová legenda? "Často to trvá delší čas, než člověk zjistí, že nejlíp mu to hrálo s těma starejma vehementama co měl na začátku."

Zerro

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Schema boosteru k el. kytaře

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£