Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 62]

(upravil rvx73 3. 4. 2021 8:45)

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Peknej qvasi-danwatt smile

To jsi stavěl těm kolotočářům?

(upravil danhard 8. 4. 2021 18:07)

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Denkez napsal:

T4 sleduje teplotu T6 nanejvýš při chodu naprázdno. Při zatížení (až 249 W při 4 ohm) se T6 značně ohřeje, T4 má ale stále teplotu spodní (ochlazované) strany DPS. To je podle tebe teplotní stabilizace. Hmm... Ale já ti tvou "pravdu" už nebudu brát.

A Ty jdi se svejma pravdama taky tam, kde Ti končí záda.
Ohřeje se jak T5, tak T6, jsou asi 3cm od sebe a T4 je umístěnej mezi nima vespod.
To si vážně tak hloupý, že si myslíš, že T4 bude mít výrazně jinou teplotu, než tišťák vyhřívanej teplotou vývodů T5, T6 ?

Na žádost administrátora jsem upravil moje nevhodné výrazivo big_smile

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Ztrácíš nervy danharde, pozor na to!

Navrhnul jsem a postavil dost zesilovačů na to, abych věděl, že systém budicích tranzistorů 250W zesilovače, budicích tranzistorů neumístěných alespoň na masivním chladiči spolu s koncovými tranzistory, bude mít při plném zatížení o dost jinou teplotu, jak SMD tranzistor umístěný zespodu DPS, byť v blízkosti těchto budičů. Takto se teplotně jednotlivé součástky nesvazují, pokud by to z funkčních důvodů bylo nutné.

Ale pokud trváš na tom, že je nutné teplotně stabilizovat klidový proud v T5 a T6 a že k tomu slouží T4, ani tobě tuto "pravdu" už nebudu brát.

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Porad nechapu proc tolik povyku kvuli takove mrdce big_smile

Web

(upravil hranatybraska 3. 4. 2021 10:31)

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Takhle na jaře se často rojej včely, obzvlášť, pokud mají někde blízko úl... big_smile

Web

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Denkez sem očividně přišel trollit

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

To abych se snad omluvil, že jsem sem dal info o jednoduchém koncovém zesilovači Yamaha?
Co tak zkusit dát stranou nesmyslné přetahování o jeho třídě, a zda má či nemá teplotně stabilizovaný proud v budičích?
Ano, z pohledu trochu pokročilého návrháře je to to nejjednoduší, co se dá vymyslet, třeba i "mrdka", ostatně tak jako třeba jiné pokusy o reinkarnaci Béčkového Transiwattu.
Ale tato "mrdka" tvoří základ všech nižších modelů od Yamahy A-S201, R-S202, R-N301, R-N402 a je komerčně úspěšná, ať se to komu líbí či ne.
V poslechových testech i v měření si tyto "mrdky" vedou docela dobře. Možná proto, že jejich recenzenti nejsou obvodáři, a zaměřují se jen a pouze na výsledný zvuk.
To tento web neumí unést ani pouhou informaci o komerčně úspěšné "mrdce"?

(upravil hranatybraska 3. 4. 2021 12:13)

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Trollo? smile https://www.youtube.com/watch?v=gkTb9GP9lVI

Web

(upravil danhard 8. 4. 2021 18:20)

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Jasně jsem napsal, že to stabilizuje napěťovou rezervu 0,3V pro činnost B-čka.
A protože je tam rezerva dostatečná, tak to zůstane v B i při rozdílu teplot přes 50°C.
Na teplotu okolí to reaguje samozřejmě v souběhu.
Změř si to infrakamerou, kolik je tam rozdíl teplot big_smile

A nervy neztrácím, takovej hloupý a samolibý člověk mě nemůže naštvat, ale když se mě snaží naštvat, tak to ventiluju okamžitě big_smile

Denkez napsal:

To, že v audio.com.pl zatížili zesilovač 4 ohm sin a dostali z něj 249 W, docela hazard je. S tím souhlasím. Ale zesilovač to přežil. V reálném provozu to nikdo nebude dělat.

Jenže v reálném provozu tam nedají reálný odpor, ale klidně tam nacpou bednu za 200k, která bude mít i o dost míň než 4R a k tomu ještě pěknou jalovinu a pak to při takovém testu půjde rovnou do háje ! i s tou bednou big_smile

Odolnost takových oškubaných zapojení se dělá také tím, že jsou výkonové prvky dostatečně předimenzované.

Ale je to ukázka, že dobrému jménu a pěknému kabátu naběhne po dobré recenzi kdejakej hlupák, co tomu vůbec nerozumí a plete si třídy zesilovačů.

A propó, offset na výstupu je u takových zapojení (vstupní differák je odvozený od napájení a teplotně nesvážený na 60V Uce)  klidně +/- 50mV.

Při jakém offsetu a zátěži 4R budou oba koncové tranzistory v klidu zcela zavřeny a bude to echtovní B-čko i pro uplné hlupáky ?

Na žádost administrátora jsem upravil moje nevhodné výrazivo. Denkez si na to dvakrát stěžoval. Z toho usuzuji, že jsem se v jeho označení nijak nemýlil big_smile

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Ohanet se nejakou komercni uspesnosti, poslechovymi testy a znackou Yamaha je usmevne. smile Je to proste osulena komerce kterou tady nikoho neoslnis..

Web

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Zvlášť když tu je Danhardův Danwatt, vyzkoušenej a změřenej, kterej má míň součástek, jednodušší napájení a nepotřebuje ochrany repráků

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

A lepší parametry smile

Web

(upravil danhard 3. 4. 2021 13:40)

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

No, to už nám Denkez neřekl, že to takhle zapojené po zapnutí práskne do beden těmi 250 Watty a že když bude nějaká chyba, tak to shoří komplet i s bednama.

V rámci úspor je tam jen síťová pojistka big_smile

ps. bedny ke kolotoči jsem dělal takto, 4xARE667 a poctivejch 60W.

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

To je jak u blbejch na dvorku. Já dám do sekce obecně o zesilovačích a receiverech, nikoliv do DIY projektů, odkaz na komerčně úspěšnou jednoduchou topologii koncového stupně od Yamahy, aby si z toho kdo chce vzal co chce, aby to případně bez emocí okomentoval nebo vysvětlil, a je z toho flame.

Můžete tuto topologii donekonečna kritizovat, nakonec ale bude stále na trhu a to docela úspěšně. A nějak jsem si nevšimnul, že by uživatelé těchto zesilovačů reportovali nějaké problémy, tím méně spálené bedny.
Ano, je to zesilovač "ohlodaný až na kost". Ale funguje, a ať si budete o jeho recenzentech nebo o uživatelích myslet cokoliv, s ohledem na cenovou úroveň těchto přístrojů jsou ohlasy na ně vesměs příznivé.
Já tím nechci nikoho oslňovat, nikomu to nevnucuji. To je tak těžké k pochopení?

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

No ale to se dá říct skoro o všem, že.

Web

(upravil danhard 3. 4. 2021 15:40)

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Flame si z toho udělal Ty svým "odborným" komentářem, jelikož to není nic jiného, než ten nejjednodušší kvazikomplementár v B-čku.
A pokud tam nebudou ty relátka na výstupu, zpožděné zapínání repro, hlídání nadproudu, dc na výstupu a teploty chladiče, jako to má ta Yamaha, tak je to nepoužitelné.

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

danhard napsal:

No, to už nám Denkez neřekl, že to takhle zapojené po zapnutí práskne do beden těmi 250 Watty a že když bude nějaká chyba, tak to shoří komplet i s bednama.

No, nevím, jak ty navrhuješ zesilovače, ale slušný návrhář vybaví zesilovač příslušnými ochranami, které ochrání bedny před přechodovými a poruchovými stavy. U zesilovačů Yamaha to není jinak. Ale já je tady nemusím obhajovat, ty se obhajují samy.

(upravil danhard 3. 4. 2021 15:53)

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

No vidíš, třeba u toho Danwattu není nic navíc potřeba big_smile

BV dělá zesilovače profesionálně, ten by Ti mohl povídat, jak mají být správně dimenzované konce, aby to bylo dostatečně spolehlivé v provozu, kde se od toho ty parametry očekávají.

(upravil Denkez 3. 4. 2021 15:58)

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Ale toto přece není diskuse o tom, jestli je lepší, výhodnější, ekonomičtější... zvukově nebo konstrukčně, ten či onen zesilovač.
A už vůbec ne, zda u Yamahy ten konec dimenzovali správně. Ale mám za to, že s ohledem na zaměření zesilovače ano. Jinak by s tím nemohli být úspěšní na trhu.

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Tak co si nám to chtěl vlastně sdělit ?
Že tam má ta Yamaha prachobyčejnej kvazikompl v B-čku a že to stačí, protože to stačilo už před 50. lety, jen Ty jsi tak blbej, že je to pro Tebe nová topologie a nejsi schopen pochopit, jak to funguje ?

Příspěvky [41 až 60 z 62]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£