(upravil Michal2000 1. 4. 2021 19:41)

Téma: Vylepšení audia v Octávii 3 - cena do cca 10 až 15k, +-

Ahoj,

pořídil jsem si z druhé ruky trojkovou Octavii a chtěl bych si vylepšit zvuk audia. Mám standartní ozvučení - autorádio Bolero,
toto: https://www.sbazar.cz/733222335/detail/ … edia-cd-sd
a osm reproduktorů (dva v každých dveřích - nejspíš vejškáč a středobass).
Přijde mi, že tomu "něco" chybí - zvuk je takový plochý, nudný, prostě slabý.
Poslouchám hlavně rock/beat - skupiny typu Led Zeppelin, Deep Purple, ale i tvrdší - metal, nebo skupiny typu Rammstein a občas i "bassovou" hudbu typu Prodigy, Die Antwoord, atp.
Moc jsem toho v autech neslyšel, ale vůbec by mi nevadilo, kdyby to hrálo jako Canton v Superbu 2 smile


Mám zatím dva tipy, co s tím:

1. tip -  SUBWOOFER:
Přemýšlel jsem, že bych dokoupil jen nějaký subwoofer, nejdříve jsem koukal po SW pod přední sedadlo, ale asi by mi tam fyzicky vadil - např. tento:
https://www.ahifi.cz/aktivni-subwoofer- … z5EALw_wcB
Ale pak jsem narazil na tuto sadu a dost mne zaujala:
https://www.ahifi.cz/subwoofer-do-skoda … 3-c-2.html
Vyšlo by to s montáží na cca 12k, ale nevím, jestli je vůbec vhodné tento (či všeobecně jakýkoliv jiný) subwoofer zkombinovat s mým stávajícím audiem. Není na něj příliš/zbytečně výkonný a "nepřehluší" mi ostatní (stávající) repro? Chci mít pokud možno vyvážený zvuk, ale ostatní reproduktory se mi spolu s doplněním o SW kvůli dalším nákladům za materiál a práci moc měnit nechtějí..

a 2. tip - VÝMĚNA REPRODUKTORŮ:
Navštívil jsem jeden specializovaný obchod (CarMedia) a tam mi doporučili výměnu stávajícího repra za dvě sady (přední a zadní dveře) reproduktorů BLAM Relax 165RX, respektive za jejich nástupce BLAM Relax 2 165 R2S:
https://www.carmedia.cz/reproduktory-bl … 14QAvD_BwE + ODHLUČNĚNÍ DVEŘÍ, s tím, že SW by se nedával. Repra jsem slyšel hrát v malé hale, usazené do dřevěné desky na stěně a hrály moc dobře. Cena by byla o něco vyšší, než u doplnění o SW (celkem cca 15k) ale teoreticky by zvuk měl být vyváženější, plnější (lepší). Jen si nejsem jistý, jestli bude stávající rádio Bolero (jeho zesilovač) dostatečně výkonný, aby to hrálo dle mých představ. Obchodník tvrdil, že ano, že to tak prý dělají běžně a stávající rádio díky nízké impedanci reproduktorů 2 ohmy bude stačit (dokonce říkal, že se kvalitativně dostanu na úroveň Cantonu, jehož projev se mi u Superbu 2 moc líbil) ale může to být jen obchodní kec..


Těch 15k je +- asi takový strop, co bych do toho chtěl dát, ptž auto budu mít tak na dva, max tři roky a nechci do toho moc cpát - nový majitel to nejspíš neocení, nebo minimálně nezaplatí, a vytahovat/vyměňovat to a prodávat už je taky takové "nepohodlné". Pokud bych se vešel do 5k, tak super, ale chci si opravdu podstatně polepšit, na což by to byl asi moc nízký rozpočet..

Tak co by jste mi prosím poradili? Dávejte prosím i jiné tipy, já tomu opravdu moc nerozumím.. smile
Dík moc!

Re: Vylepšení audia v Octávii 3 - cena do cca 10 až 15k, +-

Oddělej tapec ze dveří a utěsni tlumícím materiálem všechny otvory.Zvuk je potom úplně někde jinde a nemusíš ani vrážet prachy do nových repro a ani za nové radio.

(upravil DJ_Rix 1. 4. 2021 22:51)

Re: Vylepšení audia v Octávii 3 - cena do cca 10 až 15k, +-

A pokud nemíníš jezdit vzadu,nebo tam vozit někoho, komu bys chtěl dopřát lepší poslech, tak se na zadní dveře úplně vykašli a nechej je stock. Zadní dveře se na výsledném zvuku na místě řidiče podílejí až překvapivě málo (respektive téměř vůbec).

BTW, bacha na to, že ty blamy jsou 2R, je to oblíbený trik upgrade autohifi, osadím tam repráky s 2R impedancí, na muziku to půjde víc ohulit, doženu tím tu mizernou citlivost těch "lepších" repráků (prej 95dB big_smile big_smile big_smile ) a on to stejně nikdo nevydrží ohulený dlouho, aby upekl rádio.

Re: Vylepšení audia v Octávii 3 - cena do cca 10 až 15k, +-

Cvrkajs napsal:

Oddělej tapec ze dveří a utěsni tlumícím materiálem všechny otvory.Zvuk je potom úplně někde jinde a nemusíš ani vrážet prachy do nových repro a ani za nové radio.

Sám se do toho pouštět nebudu, nemám žádné zkušenosti a pokud bych to nechal udělat (pouze zatlumit) tak sice ušetřím tak polovinu, ale těžko říct jak si polepším. Nevím co je tam za základní repráky, ale mám strach že jsou slabý a moc si nepomůžu a když už to budu mít rozkuchaný, tak už bych tam chtěl dát něco podstatně lepšího..
A nové radio kupovat opravdu nechci, ani nevím jaké, abych nepřišel o funkce, které jsou spojené s ovládáním, nastavením a kontrolou vozidla. A to teď mluvím o neoriginálním, originální je drahé jak prase..

Re: Vylepšení audia v Octávii 3 - cena do cca 10 až 15k, +-

DJ_Rix napsal:

A pokud nemíníš jezdit vzadu,nebo tam vozit někoho, komu bys chtěl dopřát lepší poslech, tak se na zadní dveře úplně vykašli a nechej je stock. Zadní dveře se na výsledném zvuku na místě řidiče podílejí až překvapivě málo (respektive téměř vůbec).

BTW, bacha na to, že ty blamy jsou 2R, je to oblíbený trik upgrade autohifi, osadím tam repráky s 2R impedancí, na muziku to půjde víc ohulit, doženu tím tu mizernou citlivost těch "lepších" repráků (prej 95dB big_smile big_smile big_smile ) a on to stejně nikdo nevydrží ohulený dlouho, aby upekl rádio.

Také mě napadlo, že nechám zatlumit a vyměnit jen přední - vzadu opravdu prakticky nikoho nevozím - ale pak jsem si uvědomil, že zadní repra mám ještě blíž, nežli přední. Zadní mám prakticky u zadku a nemám žádnou překážku mezi nimi a ušima, vzhledem k tomu, že mám sedačku hodně vzadu.
Nebo jak je možné, že se zadní repra tolik nepodílejí na výsledném zvuku?


A jak to myslíš, že to nevydrží ohulený dlouho? Jakože mi může odejít rádio (zesilovač)? To snad ne? sad