Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 62]

Téma: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Při občasném prohlížení servisních manuálů jsem narazil na velmi jednoduchou topologii koncového zesilovače, kterou používá firma Yamaha. Dá se najít v zesilovači A-S201 a stereoreceiverech R-N301, 402. Schema jsem překreslil a mírně zjednodušil:
https://i.postimg.cc/G8JZmV3z/Yamaha-A-S201.png
Nejprve jsem si myslel, že se jedná o běžné kvazikomplementární zapojení AB koncového stupně. Proč ale dnes kvazikomplementár? Při bližším zkoumání jsem zjistil, že se nejedná o AB třídu, ale o jakousi "BAB" třídu.
T7 je zavřený s nulovým klidovým proudem. Mírně otevřený je jen T8, kterým společně s T6 protéká klidový proud z T5. T4 zde není k teplotní stabilizaci klidového proudu, není v tepelném kontaktu s koncovými tranzistory.
Jak to může fungovat? A co přechodové zkreslení?
No, zjevně to funguje, a podle různých testů to žádný zvukový prů*** není, v rámci své třídy mají tyto zesilovače vcelku dobré hodnocení.

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

to že T4 nemá tepelnou vazbu na koncové tranzistory ještě neznamená, že nemůže plnit funkci stabilizátoru. Danhard Ti to určitě vysvětlí wink

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

T4 neslouží k teplotní stabilizaci, jak by se možná na první pohled mohlo zdát. Tím není řečeno, že nestabilizuje proud v T5.

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Postav si aspoň toto   http://hobbyelectronicsdri.blogspot.com … art-2.html   T2 a T3 môžeš dať preč a s T4 a T7 by tiež niečo išlo urobiť. Tie 3 páry mosfetov samozrejme nahradiť jedným párom bipolárov.

Alebo toto   http://www.lf-pro.net/mbittner/Sym5_Web … ym5_3.html   Q7, Q8 ide vyhodiť a Q5 nahradiť odporom...

Obe topologie mám vypočuté, odskúšané aj premerané. Ale v trochu zložitejšej verzií.

(upravil danhard 1. 4. 2021 21:41)

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Teplotně je tam rezerva, jede to v B-čku smile

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

V B třídě, čili bez klidového proudu, je jen T7. T8 je protékán malým klidovým proudem.

(upravil danhard 1. 4. 2021 21:51)

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Nejde o klidový proud, ale že je tam situace, kdy dojde k zániku proudu obou koncových tranzistorů současně.
Na to, aby jsi udělal jeden konec s klidovým proudem stačí odpor proti napájení.
A je z toho demagogie mistra Jandy smile

(upravil Denkez 1. 4. 2021 22:21)

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Nejde o klidový proud, ale že je tam situace, kdy dojde k zániku proudu obou koncových tranzistorů současně.
V daném zapojení k zániku klidového proudu T8 nedochází.

Na to, aby jsi udělal jeden konec s klidovým proudem stačí odpor proti napájení.
Ale já nechci v tomto zapojení nic měnit, protože se jedná o bezesporu fungující komerční zapojení.

(upravil danhard 1. 4. 2021 23:10)

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Ale to je každý B-čko nějak nesymetrický, ale jde o demagogii, že když tam teče v klidu jedním koncem nenulový proud, tak že to není B-čko a že to řeší třeba přechodové zkreslení.

BAB třída ukazuje jen Tvojí omezenost v chápání třídy zesilovače, je to jasný B-čko.
A bootstrap z výstupu u B konce tomu dává korunu big_smile

Prostě se to dá udělat o řád lepší, se stejným materiálem.

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

- prostuduj si vlákno věnované Danwattu

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

danhard, rvx73:
Já jsem tento post nevytvořil proto, abyste mě poučovali o třídách koncových zesilovačů nebo mě tady odkazovali do jiných postů. Mým záměrem bylo pouze upozornit na zajímavou modifikaci B třídy zesilovače, na jednoduchý zesilovač bez nastavovacích prvků, protože vím, že po jednoduchých zesilovačích je stále poptávka.
Odkazované zapojení není přitom žádná teorie, jedná se o reálné, komerční zapojení, v testech vesměs dobře hodnocené.

Je otázka, jak kdo chápe třídy koncových zesilovačů. Já třídu B chápu v tom smyslu, že oba koncové tranzistory jsou v klidu 100% zavřené. V odkazovaném zapojení je v klidovém režimu zavřený jen jeden tranzistor, druhým protéká malý klidový proud. Jedná se o "čistou" třídu B nebo o nějakou její modifikaci? To je otázka spíše filozofického charakteru, každý to může vnímat jinak a není to nijak podstatné pro účely tohoto postu.

Bootstrap je v podstatě povinný, pokud rozkmitový stupeň nepracuje do aktivní zátěže (proudového zdroje).
Každé zapojení lze udělat lepší. Pokud si myslíte, že odkazované zapojení lze jednoduše vylepšit, směřujte prosím připomínky inženýrům do Yamahy.

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Tak stejným inženýrům adresuj své dotazy

(upravil reeb 2. 4. 2021 12:58)

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Je to čistá B třída, za učelem např. zmenšení chladičů a z toho plynoucích uspor. Nikdo příčetný takovou sračku v roce 2021 nebude stavět smile  Zminovaný Danwat má mnohem lepší parametry..

Web

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Je otázka, jak kdo chápe třídy koncových zesilovačů. Já třídu B chápu v tom smyslu, že oba koncové tranzistory jsou v klidu 100% zavřené. V odkazovaném zapojení je v klidovém režimu zavřený jen jeden tranzistor, druhým protéká malý klidový proud. Jedná se o "čistou" třídu B nebo o nějakou její modifikaci? To je otázka spíše filozofického charakteru, každý to může vnímat jinak a není to nijak podstatné pro účely tohoto postu.

To chápeš špatne.. B trieda je z definície stav, kedy bez signálu tečie každým koncovým tranzistorom optimálny kľudový prúd (závisí od Re, tie čiastočne pomáhajú aj prúd stabilizovať) pre minimálne prechodové skreslenie, nie je to stav úplne bez kľudového prúdu. Pretože to zapojenie je z komerčných dôvodov (úspory..)očesané na kosť, nemá žiadne Re v koncoch  a bolo by to teplotne nestabilné, tak presunuli kľudový prúd čiastočne na horný budič . Ten pri minimálnych výkonoch v okolí nuly pracuje cez emitorový odpor priamo do výstupu,( horný koncový tranzistor sa ovára až pri vyššom vybudení, kedy sa ale cez ten regulačný tranzistor už zatvorí spodný koniec) a z jeho emitorového odporu sa odvozuje regulačný signál pre obvod predpätia.
To zapojenie nemá žiadne technické výhody, len ekonomické pre výrobcu. Že to nie je počuť a mnohým to "nevadí", nehovorí nič o jeho kvalite..

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

ještě jinak: http://isst3.hys.cz/wp-content/uploads/ … -dalsi.pdf
a pokud si to matně pamatuju ze školy, tak nás to učili taky takhle. Něco, co má klidový proud už je třída AB. A pak už jenom polemika, co je víc A a co je víc B, ale to už jsou žabomyší války, základ je jasnej.

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

AB je "niečo", čo má kľudový prúd vyšší ako optimálny pre minimálne prechodové skreslenie, ale nie je to čisté A, pri vyššom vybudení prúd vždy jedným koncom zaniká. Len sa bod prechodu posunie k vyššiemu vybudeniu, za cenu horšej účinnosti.
Ale to je nepodstatné, ten zosilňovač z prvého príspevku nie je žiadny zázrak..

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Denkez napsal:

Každé zapojení lze udělat lepší. Pokud si myslíte, že odkazované zapojení lze jednoduše vylepšit, směřujte prosím připomínky inženýrům do Yamahy.

To je detinská predstava. Taká yamaha si zaplatí človeka typu danhard a ten im vyvinie zapojenie ktoré budú následne roky používať. Potom si nájdu dalšieho danharda. Yamaha bude v prvej rade stabilne zamestnávať ludí čo im budú schopní sračky podobného typu so ziskom predávať. Takže by som mal väčší rešpekt k skúsenostiam ľudí typu danhard a BV. To že tu píšu svoje know how zadarmo ešte neznamená že je zlé. No kto je tak blbý že chce yamahu pretože yamaha, nech si tú sračku kúpi...

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

A-S201
POPIS PRODUKTU

HIFI stereo zesilovač, maximální výkon 2x140W (4 ohmy, 1 kHz, 0,7% THD), vnitřní symetrické zapojení, PURE DIRECT, repro A/B nebo A+B, vstup Phono MM, hlinikový čelní panel, dálkový ovladač.

Tak je to PURE DIRECT, no prostě kvalitka smile

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Nějak se v tom ztrácím.
Zpracuji a dám sem odkaz na topologii jednoduchého zesilovače Yamaha z cenového dna, bez nastavovacích prvků, aby se tím případně mohl kdokoliv inspirovat, a vzápětí jsem poučován, co je a co není třída B zesilovače, že Yamaha dělá sračky, že snad nemám respekt k danhardovi a BV...

(upravil BV 2. 4. 2021 14:05)

Re: Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Ale však sa pozri, čo si napísal (okrem iného..)v prvom príspevku..

Při bližším zkoumání jsem zjistil, že se nejedná o AB třídu, ale o jakousi "BAB" třídu...Jak to může fungovat? A co přechodové zkreslení?..

Je to nejaké "CB", keď už.. A nie je to žiadny vhodný zdroj inšpirácie, skôr príklad ako sa to robiť nemá.. Nemáš to náhodu doma? wink

Příspěvky [1 až 20 z 62]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Velmi jednoduchá topologie zesilovače Yamaha

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£