Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 5)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 90]

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

kal: Multisub v místnosti je komplikovaný a prakticky jsem ještě neslyšel řešení, které by mě přesvědčilo o tom, že bych to měl chtít. Sám jsem jednu dobu provozoval obývákový systém s dvěma subwoofery (původně myšlenými pro stereo), nakonec to pokračovalo přes LRsum a suby u sebe na střed než jsem od nich upustil úplně. Na hudbu je prakticky nepotřebuju. Baví mě štelovat a zkoušet různé subwooferové konfigurace v PA, ale v obývákových podmínkách je to spíš za trest, protože mi přijde že se tam vše, kromě single source řešení, chová dost nepředvídatelně a když už se to chová jakžtakž dobře, tak pouze v jednom daném místě a stačí poposednout o 10cm a je veškerá krása pryč. Ve "velkých" prostorech popřípadě open air už je to pak o dost zajímavější a výsledky celkem uspokojivé... ale to už hodně odbíhám.

Bobeš1: tak ARN 66xx je konstrukce stará x let, takže by už bylo opravdu zarážející, kdyby se toho tvrdohlavě drželi dodnes. Teslu ale i přesto už vnímám prakticky jen jako závan "vintage", pokud bych chtěl stavět současné reprosoustavy, sáhl bych určitě po jiném osazení, pokud bych chtěl vintage, koukal bych po zachovalých originálech.

Repro jako takové zabere určitě víc objemu než prostá díra pro něj vyřízlá v desce (pokud se nebavíme o desce řekněme 40mm... což je samo o sobě špatně zase z úplně jiných důvodů). Doporučuju si objemy spočítat co nejvíc pečlivě... ono je to půl litru sem, půl litru tam a pak to najednou nefunguje. Věř taky tomu že dovnitř potřeba přístup bývá... Budeš pravděpodobně potřebovat zkoušet míru vnitřního tlumení, co když se ti v průběhu provozu třeba jen uvolní kabel na terminálu nebo něco jiného. Mít to natvrdo zalepené bez přístupu dovnitř je podle mě nesmysl a jakýkoliv problém, za normálních okolností banálně řešitelný, pošle v tvém případě celý sub do kamen.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Jseš si jistej s tím, že repro zabere víc objemu, než díra vyřízlá v desce pro něj?
Membrána, koš, cívka = 0,0 nic, jediný magnet zabírá objem, ale i v mém případě, kdy je dost veliký, tak stále má poloviční objem, než díra v desce.
Deska je tl. 26 mm.

(upravil ondra.klofat 8. 12. 2020 13:37)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Vlastně si to dělej jak chceš... ale 8" basák s větším feritovým magnetem zabere dejmetomu 2-2,5 litru při frontmount (slušný výrobce tento parametr udává). Díra v 26mm stěně je něco málo přes půl litru. To už máš v tvém případě rozdíl klidně 2 litry pro každou komoru (pokud budeš oba měniče montovat ze stejné strany stěny, nebo oba frontmount/rearmount, bude se rozdíl samozřejmě měnit). Totéž přepážky, tlumení,... jak říkám, dá se to odfláknout a říct si, že to zanedbeme, ale lepší je si s tím těch pár minut počítání dát a udělat to pořádně.

Ty k tomu na jednu stranu přistupuješ takhle ambiciózně a prosazuješ si tu něco, od čeho tě ostatní odrazují (a šance že ten subwoofer opravdu bude dobře fungovat z mého pohledu moc velká není) a pak tu na druhou stranu zanedbáváš věci, které by při návrhu měly být celkem automatické a některé věci chceš vyloženě odbýt. Pak skoro nechtěj, aby se tu tím někdo zabýval, když si nenecháš poradit. Samozřejmě více smysluplné (pro všechny) by toto vše bylo pro řešení subwooferu s regulérním osazením, ale pokud se na tomto chceš něco naučit, být tebou to dělám tak, jako by to byla konstrukce cenově v řádu vysokých tisícovek se super osazením).

PS: 26mm stěna už je dost, záleží pak i na tvaru koše atd., ale v tomto případě být tebou určitě udělal zkosení vnitřní hrany otvoru pro měnič (to ARNko má koš poměrně uzavřený a široký), takže dejmetomu klidně do 2/3 desky zkosit, pozor na místa po obvodu kde budou šrouby/matice pro uchycení... tam je většinou potřeba nechat to nezkosené.

(upravil Bobeš1 8. 12. 2020 14:16)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Jak jsi přišel na 2,5 litru? Objem má jen magnet, ostatní je objemově nic - membrána tenký papír, koš tenký plech... V mém případě, kdy jsou repra proti sobě tak se v každé komoře uplatní jen magnet, ostatní se vyrovná.
Šlo by vzít staré repro a ponořit jej do vody, ať Archimédes řekne jaký má objem.

(upravil ondra.klofat 8. 12. 2020 14:50)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Netvrdím, že má právě 2,5l. Dal jsem to jako příklad z toho co mám teď v čerstvé paměti, že v určitých případech to zanedbatelné rozhodně být nemusí (8" Daytony týden zpět z kolegy autosubu, měly v datasheetu 2,25L, IRB20 od Dexonu jestli si dobře pamatuju 1,8l) a třeba takový 15" profi subwoofer má třeba 7L, což ti v 70L ozvučnici, ve které to umí fungovat udělá 10% rozdíl. Jestli má tvůj měnič tolik nebo tolik si spočítej/dohledej sám, nebo to zanedbej, když to uznáš za vhodné. (btw: do objemu měniče pro tento parametr spadá vše, co je oddělené od objemu ozvučnice, tzn. že membránu je nutné počítat jako konus, né jako cár papíru atd., pak objem pod spiderem, samozřejmě magnet, atd... ). Ikdyž OK, nutno uznat, že tady by se to vzhledem ke všem okolnostem zanedbat i dalo (nedošlo mi hned, že komory mají objemy skoro 50 a 74l) takže tam nějaký jeden litr sem/tam tolik neudělá. Ber to tedy jako demonstraci principu, který nic nemění na tom, že když už se tu tím zabýváme a je to jako projekt na naučení, tak to vezmeme poctivě.

(upravil Bobeš1 8. 12. 2020 19:01)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Ale ten objem, který ty chceš odečítat v těch komorách bandpasu pořád zůstává. To co je před membránou, pod membránou pořád zůstává v těch komorách, ten se nikam neztratí. Naopak pokud bych ho odečetl, tak bych dělal chybu. V tom objemu je pořád vzduch, který je obsažen v té které komoře. Odečíst by se měl jen ten magnet a vzduch pod kopulkou, a přičíst ten vyříznutý otvor a to je pořád víc.
Pro zajímavost velký magnet u 230 nemá ani 0,4 litru. Ostatní je prt. Objem pod středícím prvkem bych nepočítal, když je to síťka. Vyříznutá díra má objem 0,66 litru. To znamená, že bych měl ještě něco přičíst.

(upravil mechanik 8. 12. 2020 19:32)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Ja napríklad používam reproduktory s velkými magnetmi a nič neodpočítavam. Pretože používam predné steny do 36mm a reproduktor pri koši je tenký a membrána je tenká a zarovno s vonkajším okrajom prednej steny čím vznikne objem navyše ktorý sa zhruba vynulujem s magnetom ktorý objem uberá a prípadne membránou pri strede kde môže byť trochu hlbšia než tá hrúbka steny... Ono sa to aj tak v praxi stratí. Podstatnejšia je presná dlžka BR a jeho ladenie.

(upravil Bobeš1 9. 12. 2020 16:10)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

V mém případě u bandpassu je to přesně naopak - viz můj předchozí příspěvek.
Uf. Graf-

https://i.postimg.cc/gxXfdytd/subgraf-001.jpg

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Konečně se to pohnulo.

https://i.postimg.cc/z3N9Rnp1/IMG-20210317-180615.jpg https://i.postimg.cc/k2LHM8Dz/IMG-20210317-180647.jpg https://i.postimg.cc/nMnPLncF/IMG-20210317-180723.jpg

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Tady je vidět kdy jsem je objednával, a kolik stály. Dost dlouho trvalo, než je dodali.

Datum objednávky: 19.09.2009
Zboží
------------------------------------------------------
2 x Hlubokotónový reproduktor ARN-230-0000/4 (ARN-230-0000/4) = 820,0
Kč(410,0 Kč/ks)
2 x Hlubokotónový reproduktor ARN-180-0000/4 (ARN-180-0000/4) = 780,0
Kč(390,0 Kč/ks)
1 x Hlubokotónový reproduktor ARN-230-0000/8 (ARN-230-0000/8) = 410,0
Kč(410,0 Kč/ks)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

To víš, po moři to něco trvá... smile

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Jsem ani nevěděl, že je Valmez za mořem.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Některá ARVčka byla Čína, koše a nejspíš i magnety a jiné díly této poslední řady, taky.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Takhle tam teda namontuju ty reproduktory.
https://i.postimg.cc/crk3q70D/IMG-20210426-174902.jpg

Nebo jinak?
https://i.postimg.cc/k2C0mSsb/IMG-20210426-154330.jpg

Při montáži na mezistěnu jako zepředu, je tloušťkou stěny dost omezené vyzařování zadní strany membrány, proto se mně zdá lepší montáž jako zezadu, kde přední strana má celý průměr volný a zadní strana má maximum volného okolo koše.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Pokud se tam nebudeš chtít dostávat z konkrétní strany, tak bych dal první způsob. Zkreslením to bude malinko lepší.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Díky, zároveň je vidět, že se žádný objem pod membránou nikam neztratí a není ho potřeba odečítat, naopak, jak už jsem počítal nahoře, tak nějaký objem přibyde - pro Ondru.klofata.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

"Multisub v místnosti" - páni, a čo tak zvážiť pre konkrétnu miestnosť (posluchový priestor s jeho konkrétnymi parametrami) reprobedne, ktoré v tom priestore poskytnú možné maximum bez potreby akéhokoľvek SUBu ... ?

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

tatko Tom, vhodne urobený multisub ti budí v miestnosti rôzne mody a priemeruje výsledok. Frekvenčná charakteristika bude bude rovnejšia a konštantnejšia v celej miestnosti.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

slyšel jsem spec.bedny Canton DC-1 a ty SUB rozhodně nepotřebovaly...kolega je pořídil dle jeho vyjádření z druhé ruky za velmi dobrou cenu 100.000,-CZK...tak nějak...sub (na hudbu) je z nouze (hlavní bedny, místnost etc...) ctnost sad , když nemáš těch 100 kolíků smile

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Píšem k princípu multisubwooferu a jeho prínosu. Niekde v závislosti od umiestnenia hrá bedna prebasovane, niekde zase nebasuje. Celé je to o akustike. Plus to kolko hrá bedna basov záleží od pozície z ktorej sa počúva. Dobre postavený multisub je o tom že tento problém šikovne minimalizuje. Spôsobom čo som písal vyššie.

Příspěvky [61 až 80 z 90]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£