Re: Ktorý reprák do basovej debny?

OK. Co tam teda radíš osadit? Hraju tu sestavu venku a není to ono. Chtěl bych tam něco, co můžu pořádně zatížit a s daným zesákem vymačkám maximum.

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Narovinu, ak to má byť k niečomu, lacné to nebude. A takisto sa rozlúč s tým zosikom, lebo 100W/4R je tak akurát v dome, ale nie na vonkajšie zvučenie. Ako minimum by som videl od Eminence Delta15LF, Kappa15LF, či Kappalite15LF. Ten prívlastok LF značí low frequency, čiže od verzie bez LF ide hlbšie a je vhodnejší do subov. Potom lepšie od toho BC 15TBX100, RCF LF15G400...ale ceny sú tam násobne vyššie.
Druhá vec, že treba vyberať aj podľa ďalších kritérií. Objem ozvučnie, k tomu doladiť bassreflex, cena, použitie.
Alebo sa poobzerať po bazároch.

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Důležité je mít představu o rozpočtu, lze radit ve velkém rozpětí. A zpravidla platí, že výsledek je úměrný penězům.
Hledej repro s vyšším Xmax a slušnou citlivostí ba basech.
Když jsem projížděl tuhle lajnu, tak tam byla zmínka o reprácích s Alnico magnetem, mne napadla stařičká Tesla ARA9918, kterou lze levně koupit. Pokud s ní nepojedeš stále naplno (má RMS150W a program. výkon 300W), tak udělá velmi dobrou službu.
Jinak se bude muset na rozpočet přitlačit.

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Tak je to na táborové zvučení, takže pro puberťáky na diskotéky nemá cenu řešit aparaturu za desítky tisíc. Máš pocit, že ten zesák nebude stačit? Těch 100 W není špičkových ale trvalých. Mohl bych mít Delta 15LF za nějakých 80 EUR s dopravou, o tom už by se dalo uvažovat ne?

(upravil Otas 10. 3. 2021 13:07)

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Ono je to vlastně jen Aldax 100, takže ta ARA platí dvakrát podtrženě, to jí neuhřeje a má 97 dB účinnost i na basech (mnohem vyšší, než Delta LF nebo ta 12" Beyma).

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Otas napsal:

Ono je to vlastně jen Aldax 100, takže ta ARA platí dvakrát podtrženě, to jí neuhřeje a má 97 dB účinnost i na basech (mnohem vyšší, než Delta LF nebo ta 12" Beyma).


Tak už jí jen sehnat a bude. Naposledy byla v inzerci někdy loni a moc dostupný mi nepřijde.
https://www.hifishark.com/search?q=ARA+9918#

(upravil Otas 10. 3. 2021 19:16)

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Jo, teď vidím, že na aukru mají jen jejich předchůdce ARO9408 (má Xmax jen 4,5mm), nebo ještě starší ARO932, který se nehodí a navíc za něj chtěji neuvěřitelné peníze. To ARA jsem před časem někde viděl za rozumno (1200,-).
Podle mého soudu to znamená i potřebu většího zesu; moderní 15" basáky sice zahrají basy krásně a velmi hlasitě, ale musí se nakrmit.
A pokud mne neplete paměť, ten Aldax dá do 4 ohmů 100W, ale do běžných 8 ohmů jen něco přes 50W. Spíše by to bylo na dva 8 ohmové 12" paralelně ve společné kysně. Lze uvážit i dokoupení druhé Beymy (předpokládám, že ta první je 8 ohmová), získáš tím téměř 6 dB.
Vzhledem k účelu bych hledal v inzerátech, nebral bych nový. Možná by hotová bedna vyšla laciněji, jen se musí obezřetně vybírat.
Delta 15LF mi připadala (zes 250W/8) dost tichá. Kappalite 15LF mi basy hraje hezky a vydatně, jenže zes mám 600W/8 a není to náhoda.

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Kedysi sa u nás tlačilo hlavne na vysokú citlivosť, príkon išiel za tým. Ono iných možností ani nebolo, vzhľadom na výkonové zosilňovače a koncové tranzistory. Preto tých 100dB.
ARA som v rukách nemal nikdy, len ARO9408 a 9415, ktoré vedia potiahnuť aj dole, ale na subwoofer to nie je. Za posledné dva roky som ich videl u nás len raz v inzercii, aj to za 100€/ks.

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Tak to asi nechám být a podívám po hotovém aktivu někde v inzerci. Jestli bych měl měnit i zesák, tak to nemá smysl a radši pořídím něco hotového. Satelity mám totiž Beyma SM110N, jdou hezky zatížit a nebojím se o ně, ale nezahrají spodek. Proto jsem chtěl pořešit ten sub. Ale když on by to byl spíš downgrade v nějakém nižším rozpočtu a kupovat nový smysl nemá. V inzerci by teď mohly být zajímavé ceny celých setů vzhledem k situaci s tím oným...

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Ono ten ARA má jen 97 dB (Xmax snad pod 7 mm, nebylo uváděno) ale vynikající Alnico magnet spolu s lehkou mempránou (resp. kmitacím systémem) tomu dával výtečné t-s parametry, takové šikovné, že s nimi postavíte každou basovou bednu smile. Basy to hrálo ochotně.
S těmi zesy je to úplná pravda, 100 W sinus bylo obvyklé dostupné maximum (Music 130).

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Ve 120 litrech v basreflexu mám ověřené, že výborně funguje DAS 18H. Takový BC 18ps76 by měl být ještě o chlup lepší.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

(upravil mr.garisson 11. 3. 2021 8:20)

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

exxxi napsal:

Ve 120 litrech v basreflexu mám ověřené, že výborně funguje DAS 18H. Takový BC 18ps76 by měl být ještě o chlup lepší.

18" Tam nenarvu. 15" verze budou asi podobné, ne?

Navíc od 100 Hz tam vidím u DAS Audia docela strmou charakteristiku impedance směrem nahoru, to je proboha co?

http://www.loudspeakerdatabase.com/DAS/18H

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Hrb vľavo je rezonančná frekvencia, v tomto prípade Fs 33Hz. Nárast impedancie vpravo je normálny priebeh imp. smerom k vyšším.
https://www.prodance.cz/data/attachments/lf18g401.pdf

(upravil Otas 11. 3. 2021 11:12)

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Jo, budou podobné, trochu posunuté k vyšším kmitočtům.
Jinak plocha membrány se do výkonu vyzářených basů odráží druhou mocninou (zjednodušuji), takže rozdíl mezi 15" a 18" je dost zásadní. Samozřejmě ještě větší rozdíl je mezi 12" a 15".
Navíc tenhle reprák by měl hrát basy dost ochotně (soudím podle Cms 164 při Bl 20). Pokud by se zadařilo tam nějak 18" vtěsnat (třebas z boku, zdroj basového zvuku nemusí být dopředu), přimlouvám se za Exxxiho radu.

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Zboku by se to tam snad na 18" dalo upravit, musím to přesně změřit, jelikož tam možná bude zasahovat kastlík na zes.
Plus teda ještě vyvstává otázka, jesli to těch 100 W sinus nějak dokáže rozhýbat repro, aby to bylo i zvukově smysluplné. 8 Ohm verze, to s tím podle mě ten zesák moc nepohne, jedině, kdyby byla 4 Ohm verze, tak bych tomu upgrade byl více nakloněn.
Jak jsem napsal, pokud bych měl ještě řešit výměnu zesáku, tak se na to vykvajznu a prošmejdím bazary, na stavbu teď nemám moc prostoru, to bylo na dlouho. Materiál na ozvučnici by i byl free.

(upravil Otas 12. 3. 2021 21:52)

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Koukal jsem se na běžné nabídky skladem u Prodanců a určitě bych si 15", natož 18" ve 4 ohmech do 120 litrů hrající na malý příkon nevybral.
Začínám to také vidět na bazar.

Edit:
Tak na tohle bych se na tvém místě asi nachytal:
https://hudebnibazar.cz/tesla-aro-9408- … /ID364220/
Předpokládám, že to předělával někdo, kdo tomu rozumí (p. Kříže neznám) a pohnul kostrukcí ve správném směru. Čímž to musel přiblížit k té ARA. A šikovný Alnico magnet udělá zbytek.