Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » 4 tlačítkový přepínač

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 49]

(upravil kratz 30. 6. 2021 23:12)

Téma: 4 tlačítkový přepínač

Zde uvádím verze přepínače, které jsem dovedl do nějakého finálního stavu:

Původní text:
Zkouším si odsimulovat přepínátko na 4 tlačítka, ale nějak mi v tý simulaci nefungujou asynchronní RS KO (rucne zdratovany z hradel). Netušíte někdo, jestli je problém v simulátoru, nebo tam mam něco blbě?
Logika se zdá být OK. Tj. po stisku tlačítka se rozsvítí správný výstup. Ale když po vypnutí tlačítka MKO překlopí zpět, tak se to vždy přepne do špatnýho stavu.

navrh logiky
schema pro http://falstad.com/circuit/circuitjs.html

(upravil kratz 3. 3. 2021 1:19)

Re: 4 tlačítkový přepínač

Zajimave, kdyz jsem vyhodil vstup s tlacitky a MKO a jako vstup pouzil ciste logicke urovne pro hradla, tak ta simulace krasne funguje. Kdyz tam pridam ty tlacitka s tranzistorovym MKO (v podstate ucebnicove zapojeni), tak to zacne magorit.
Nevite nekdo o simulaci, ktera by mohla opravdu zafungovat, treba i s realnyma soucastkama? Tohle schema je sice docela slozite, ale zas ma vyreseny cely stavovy prostor a melo by byt celkem blbuvzdorny. smile

Edit: Ty 2 ruzny verze RS jsem tam dal ze zoufalstvi, jestli se nejaka nahodou nechyti. Zkousel jsem i detektor nabeznych hran jako zdroj hodin, ani ten se v ty verzi s MKO nechytal.

Re: 4 tlačítkový přepínač

Tak pokus cislo 4. Simulace zde.
Puvodni MKO jsem nahradil verzi, ktera generuje impulz omezene delky. Trochu si hraju s citlivosti a delkou impulzu. Nicmene tohle vypada uz nadejne. Skrz vsechny ty 4 vstupni obvody tece v klidu cca 5 mA. Pri stisku tlacitka to jde o cca 2 mA nahoru. Casovy prubeh impulzu se mi taky zacina libit. Tohle uz by stalo za pokus o zbastleni.

Re: 4 tlačítkový přepínač

kratz s tímhle simulátorem si také občas hraju. Dobrý je na rychlé ověření obvodu funguje - nefunguje. Ale je fakt, že někdy zlobí kvůli nějaké chybce. Jinak lepší bude asi přímý odkaz: Simulace

(upravil kratz 5. 3. 2021 0:30)

Re: 4 tlačítkový přepínač

Diky za typ. smile Je pravda, ze to tam obcas vygeneruje nejaky podivny zakmity v mistech, kde nemaji co delat a simulaci logiky to pak uplne rozhodi.
Me ted jeste hlavou vrta myslenka postavit prepinatko, co by dokazalo prehazovat X vstupu jen jednim tlacitkem. Doma jsem si delal predbezny navrh automatu pro 4 nebo 8 vstupu. On je to v podstate citac pulsu v Grayove kodu s naslednym dekoderem na 1 z N. Problem je ale s osetrenim vstupu. To bude chtit tam dat detektor nabezny hrany, z nej postavit pseudohodiny a RS master-slave, aby klopil s hranou, ne hladinove. Jinak to tam bude nekontrolovatelne litat pres zpetnou vazbu. Zkusim neco nadratovat v tom simulatoru. Prechodova funkce aspon pro 4 vstupy bude primitivni.

...jinak, ja jsem sice expert na automaty, ale tyka se to prekladacu programovacich jazyku. big_smile Tj. bezkontextovy gramatiky, zasobnikovy automaty (coz je matemiaticky ekvivalent). Nastesti ta teorie kolem boolovsky algebry a mealyho/moorova automatu je dost podobna regularnim gramatikam a stavovym automatum, co se pouziva pro lexikalni analyzu, takze jsem si po 20 letech prolistoval Logicky systemy z FELu, zopakoval ohmuv zakon a na tyhle ptakoviny mi to staci. big_smile

(upravil danhard 5. 3. 2021 13:39)

Re: 4 tlačítkový přepínač

A není jednodušší tam dát rovnou 4 RS klopáky ?
Postavíš to z 1x 74HC00 a 2x 74HC20 smile
Nic to nežere a nepotřebuješ na to ani simulátor.

(upravil kratz 5. 3. 2021 18:16)

Re: 4 tlačítkový přepínač

Danhard: Zrat to bude. Nakonec jsem musel udelat dokonce o neco tvrdsi verzi MKO, abych se v nem zbavil zakmitu. Ale ted to vypada uz docela pouzitelne. A 12,5 mA zas neni nic strasnyho. Pri pouziti CMOS, tj. 12V to je nejakych 150 mW na vsechny 4 vstupy. Navic tam mam par redundantnich hradel, ty jeste muzu vykostit a drobet ten obvod zjednodusit.

Jinak ty RS klopaky myslis jak? Resit vnitrni stav jako 1 z N? Taky je to moznost, odpadne vystupni funkce, ale logika mezi tlacitkama a KO bude komplikovanejsi, pokud se tam (stejne jako v mym navrhu) chci vyporadat i s tim, ze nekdo muze zmacknout vic cudliku najednou a porad ma byt zaply jen 1 vystup. Blbuvzdornost ty logiky si muzes otestovat zde.

Re: 4 tlačítkový přepínač

Tohle je taky blbuvzdorný, když zmáčkneš více tlačítek, tak jsou všechny klopáky nulovaný, na negovaných výstupech jsou všude 1, na přímých zmáčknutá tlačítka.
Na co taky nějaký MKO, když je ta logika bezhazardní, proto se RS klopáky na ošetření stavů používají.

Re: 4 tlačítkový přepínač

To je pravda. Hazardy ani v jednom z pripadu nejsou, takze kdyz za tlacitko dam max. nejakej RC clanek abych to trosku ucesal, fungovat to bude taky. Asi to do konecnyho navrhu tak udelam. Zaroven tvuj pristup je asi vazne lepsi - pri stisku vic jak jednoho tlacitka na R/S vstupy vsech KO poslat 0. To logiku dost zjednodusi. Moje snaha to v tech prechodech nejak zprioritizovat sice funguje, ale zbytecne to zeslozituje logicky funkce.
Zkusim si to nahazet to K map co z toho vypadne, nadratuju v simulatoru a vysledek sem hodim.

Ale v hlave mam ted jeste jednu myslenku - jednotlacitkovou verzi. To uz bude vyssi divci, protoze kdyz si v hlave predstavis prechodak, tak je to vlastne citac pulzu a nemuzu to resit hladinovym KO. To si jeste chci taky odzkouset a odsimulovat.

(upravil danhard 6. 3. 2021 13:33)

Re: 4 tlačítkový přepínač

Není zapotřebí žádnej RC článek, i když to zmáčkneš s 10-ti prelama, tak to udělá to samý.
RC článek by tam byl na něco jen kvůli impulznímu rušení, kdyby jsi ty tlačítka někam táhnul.

(upravil kratz 6. 3. 2021 14:14)

Re: 4 tlačítkový přepínač

Tak jsem si udelal mapu na tu tvoji verzi a ono to zas uplne jednoducha funkce neni. Tady je priklad pro RS 1:

Funkce S1

|T2| 0 | 0 | 1 | 1 ||
|T1| 0 | 1 | 1 | 0 ||T3 |T4 |
 -- --- --- --- ---  --- ---
|  | 0 | 1 | 0 | 0 || 0 | 0 |
|  | 0 | 0 | 0 | 0 || 1 | 0 |
|  | 0 | 0 | 0 | 0 || 1 | 1 |
|  | 0 | 0 | 0 | 0 || 0 | 1 |

S1 = T1 & !T2 & !T3 & !T4 = !(!T1 | T2 | T3 | T4)

Pro dalsi pozice to bude stejny, jen se vzdycky obrati stav postupne pro T2, T3 a T4. Nicmene 1 NOR se 4-ma vstupama to resi.

Funkce R1:

|T2| 0 | 0 | 1 | 1 ||
|T1| 0 | 1 | 1 | 0 ||T3 |T4 |
 -- --- --- --- ---  --- ---
|  | 0 | 0 | 0 | 1 || 0 | 0 |
|  | 1 | 0 | 0 | 0 || 1 | 0 |
|  | 0 | 0 | 0 | 0 || 1 | 1 |
|  | 1 | 0 | 0 | 0 || 0 | 1 |

Takto vyjde "cista" logicka funkce pro pripady kdy je nutne delat RESET. Vytknul jsem !T1 at se to vejde aspon na radek. smile
R1 = !T1 & [ T2 & !T3 & !T4 + T3 & !T2 & !T4 | T4 & !T2 & !T3 ]

Teoreticky potrebujeme mit RESET v 0 pouze pokud je SET = 1 a nebo vsechny tlacitka v 0 . Takze si muzu dovolit udelat treba toto:

|T2| 0 | 0 | 1 | 1 ||
|T1| 0 | 1 | 1 | 0 ||T3 |T4 |
 -- --- --- --- ---  --- ---
|  |_0_|_0_| 0 |_1_|| 0 | 0 |
|  |_1_| 1 | 1 | 1 || 1 | 0 |
|  | 0 | 0 | 0 | 1 || 1 | 1 |
|  |_1_| 1 | 1 | 1 || 0 | 1 |

R1 = T3 & !T4 | !T3 & T4 | !T1 & T2 = ![ !(T3 & !T4) & !(!T3 & T4) & !(!T1 & T2) ]

|T2| 0 | 0 | 1 | 1 ||
|T1| 0 | 1 | 1 | 0 ||T3 |T4 |
 -- --- --- --- ---  --- ---
|  |_0_|_1_| 0 |_0_|| 0 | 0 |
|  |_1_| 1 | 1 | 1 || 1 | 0 |
|  | 0 | 1 | 0 | 0 || 1 | 1 |
|  |_1_| 1 | 1 | 1 || 0 | 1 |

R2 = T3 & !T4 | !T3 & T4 | T1 & !T2

...analogicky zbytek. Vstupni NANDy pujde recyklovat ve vsech vyrazech, takze staci jen 4.

Re: 4 tlačítkový přepínač

To jsem nevěděl, že je na to zapotřebí taková věda ?
Já si udělám s 1/4 7400 a z 1/2 7420 RS klopák s 1 /set vstupem a se 3 /reset vstupy a pak to jenom prodrátuju big_smile
Tlačítka jsou proti zemi a na + mají pullup.
Po zapnutí se přivede na jedno tlačítko přes diodu /reset od napájení z RC článku.

(upravil kratz 6. 3. 2021 19:08)

Re: 4 tlačítkový přepínač

Chapu to spravne tak, ze kazdy stisk tlacitka generuje pro svuj KO SET a pro ostatni 3 RESET?
Pak ti nekdo zmackne soucasne 2 tlacitka a na RS mas zakazany vstup (R = S = 1). Ta veda tyhle pripady eliminuje. Proto se snazim popsat cely stavovy prostor ty logiky. smile

(upravil danhard 6. 3. 2021 21:18)

Re: 4 tlačítkový přepínač

danhard napsal:

Tohle je taky blbuvzdorný, když zmáčkneš více tlačítek, tak jsou všechny klopáky nulovaný, na negovaných výstupech jsou všude 1, na přímých zmáčknutá tlačítka.

Asi to píšu pro pro voly, pardon, pro vědce smile
Proč by měl mít RS klopák zakazanou kombinaci vstupů, když má k tomu jasně definované výstupy ?

(upravil kratz 6. 3. 2021 23:07)

Re: 4 tlačítkový přepínač

Tak si presti toto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bistabiln … D_obvod_RS:

RS je jedním z nejzákladnějších a nejjednodušších BKO.
Vstup R se označuje jako Reset. Přivedení hodnoty logická 1 na tento vstup vynuluje hodnotu Q (neboli nastaví výstup na hodnotu logická nula).
Vstup S se označuje jako Set, přivedení hodnoty logická 1 na tento vstup nastaví hodnotu Q na logickou 1.
Pokud je na R a S zároveň logická 1, mluvíme o zakázaném nebo také hazardním stavu. Znamená to, že tento stav není definován a pokud nastane tato vstupní kombinace, není předem možné určit, v jakém stavu se bude nacházet výstup obvodu.

To je prvni vec to ti ve skole reknou kdyz se to uci. smile Definovany to ma az JK.

(upravil danhard 6. 3. 2021 23:23)

Re: 4 tlačítkový přepínač

Čteš literaturu pro blbečky a nejsi schopen si odvodit jak to funguje, zakázanej stave ?
Není tam nic zakázaného ani hazardního, jen je na Q a /Q stejný stav.
Pokud použiješ jen jeden výstup, tak je to automaticky RS klopák s prioritou.

(upravil kratz 7. 3. 2021 2:29)

Re: 4 tlačítkový přepínač

Vim jak to funguje, sam si ty klopaky skladam z hradel takze vidim presne co se tam deje. Ale stejne tak jako si mi rikal, ze na koncaky se nema davat linearni stabilizator, tak ti ja zas rikam, ze kdyz neco nema definovany stav, tak i kdyz se konkretni implementace nejak deterministicky chova, tak z pohledu obecnyho RS by se to delat nemelo. Proto mi prijde lepsi udelat slozitejsi logiku, ale zaroven budu mit jistotu, ze at tam das jakykoliv RS, tak to vzdy bude fungovat spravne. Coz u toho tvyho neplati. smile

Edit: Navic ucelem tohohle vlakna je si s tim pohrat, zkusit ruzny moznosti, jejich klady a zapory. Tvoje reseni ma taky svoje pro a proti. Je jednoduchoucky, ale predpoklada specificky chovani konkretni implementace RS. I v ty wikipedii je napsany, ze se to chova jinak, pokud ho poskladas z NANDu nebo NORu.

Jinak ...te poslu za Simkem na katedru kybernetiky, at mu tam vysvetdlis, ze jeho skripta Logicke Systemy jsou literatura pro blbecky. big_smile

(upravil danhard 7. 3. 2021 16:26)

Re: 4 tlačítkový přepínač

Ale hovno nedefinovaný stav, výstup u klasického statického RS klopáku je jasný a definovaný.
A když je něco jasné a definované, tak to není žádný hazardní stav, to si nějak pleteš pojmy a dojmy.

Nedefinovaný stav je po konci hodin u synchronního RS klopáku, ale to je paskvil tak dobrej na blbnutí volů, v praxi samostaně neexistuje a používá se jako součást složitějších obvodů, kde jsou vstupy ještě jinak ošetřené.

A Šimkovi je asi 82, to už bude pěkně senilní dědek smile

(upravil kratz 7. 3. 2021 20:05)

Re: 4 tlačítkový přepínač

Hele tohle nema smysl dal rozpitvavat. Oba mame svym zpusobem pravdu. A vsechny ty tlacitkovy prepinace budou nejak fungovat.

...se Simkem me nejak uniklo, jak ten cas strasne leti. To uz asi ucit nebude. smile Ale on a Janes z katedry pocitacu nas tyhle veci tehdy ucili. A byli to oba docela fajn chlapi.

Jinak myslim, ze uz docela chapu rozdil nasich pristupu. Ty ses tim nekdy v minulosti zivil, takze proste vemes nejakej pattern co si nekde pouzil. Ja tyhle veci delal naposledy na skole, tak to povazuju spis za hracku na dlouhy zimni vecery. smile

Kazdopadne me mnohem vic zajima jednotlacitkova verze. Funkcni logiku jsem zmatlal zde Ale je potreba to krmit kvalitnim pulzem. Tj. musim poladit nekterej z tech klopaku, aby z nej padal cistej obdelnik.

(upravil danhard 7. 3. 2021 21:28)

Re: 4 tlačítkový přepínač

Jestli to není tím, že jsem si takový obvody stavěl jako kluk z germaniových tranzistorů a relátek smile
Šimkovi a obávanému triu asáků Baxa-Kropáč(ek)-Havlíček jsem se dostal do pazour na ČVUT až o deset let později smile
To je taky důvod, proč nepřijdeš na něco, co Tě nenaučili.
S jedním tlačítkem to udělám ze dvou brouků. MH7474 jako čítač a MH7400 jako dekodér.
Nic víc a to je 74 háklivá na hodiny.

Příspěvky [1 až 20 z 49]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » 4 tlačítkový přepínač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£