Téma: Monacor RAPTOR-6

Ahoj, do nějaký aplikace by se mi docela hodil ten monacor raptor-6, vypadá, že díky svýmu velkýmu zdvihu by mohli i malý bedničky docela dost basovat. Zkusil sem je ale odsimulovat v amplionu a nevidim z toho že by byli vhodný do jakýkoliv ozvučnice:

https://www.2i.cz/images/2021/02/13/raptor-6.png

V uzavřený je to naprostá katastrofa a v bassreflexu maj obrovskej hrbol na 46Hz a kdo ví jestli vubec budou takhle fungovat.
Co si o tom myslíte ? Máte s nim nějaký zkušenosti ? Dík.
Jenom doplnim, že bych to chtěl do bedínek k počítači, který budou tří pásmový a bude tam DSPčko, takže nějaký neduhy toho basáku můžu dokompenzovat equalizérem.

Re: Monacor RAPTOR-6

pretoze je to autoreprak, chce malicky objem, asi ma nizke vas aj qts. Uber objem a uvidis. pripadne nizsie nalad BR..

Re: Monacor RAPTOR-6

Proč 40 l? Dal bych mu tak 10 max, kdybys měl k němu změřené parametry, počítal bych s menším Dd, tak 10-11 cm. Každopádně pro objem 5-10 l bude trubka dlouhá, nabízí se 2m TL nebo TQWT.

(upravil DaVidsob's 22. 4. 2021 19:26)

Re: Monacor RAPTOR-6

ahoj, tak jsem si jeden ten raptor na zkoušku koupil a zjistil sem, že lze naladit na fakt nízkou frekvenci a při větší bedně ani nevychází uplně nereálná délka nátrubku, objednal sem si i nějaký nátrubky a ozkoušel sem ho na základě simulace ve dvou různejch bednách, 12 a 28 L a vypadá, to velmi dobře, bedny ve kterejch bych je chtěl finálně mít zřejmě kvůli velikosti ostatních měničů nepudou udělat menší než asi 35L, to ale nevadí i ve velký bedně se dal naladit velmi dobře.
https://2i.cz/images/2021/04/22/raptor62.png
Při low pass filtru 100Hz a potlačení hrbolu na 35Hz z toho vznikne soustava, která má pokles 3dB asi na 30Hz.
Problém je ten, že i v případě nátrubku s vnitřnim průměrem 5,5 cm ten nátrubek dělá hrozně moc parazitních zvuků i při malý hlasitosti, při tom jinej program mi k tomuhle průměru napsal, že rychlost proudění tam bude kolem 0,08 mach, což by mělo bejt v pohodě (mam nátrubky, který maj na koncích trumpetky) takže musim zvětšit průměr a zvětšit počet, asi nejlíp vychází varianta se dvěma nátrubkama o rozměrech 6,5 x 37 cm širší nátrubek už vychází moc dlouhej ve vztahu k rozměrům bedny.
Mam pár otázek:
1, může bejt nátrubek v bedně svisle, tak, že bude vyvedenej na horní stěně ? (jinak tam nic rozumnýho nedostanu)
2, kde scháníte nátrubky, když potřebujete specifický rozměry ? Znáte nějakou stavebnici nátrubku, která by obsahovala například koncový trumpetky a trubku, kterou si říznete podle sebe ?
Dík.

Re: Monacor RAPTOR-6

Nesháním, bastlím. Novodur, trn na roztažení, horkovzdušná pistole. A nebo využít 3d tisk, aspoň na ty konce, a jinak novodur. Už jsem použil i ohebnou trubku kopoflex (variantu, co je uvniř skoro hladká na koncích naraženou na uříznutou novodurovou redukci. Má výhodu, že se dá uvnitř bedny udělat klidně celej závit...

Re: Monacor RAPTOR-6

Turbulence se obvykle spojují s hodnotou víc jak 5 % rychlosti zvuku, tj. 17 m/s, ty jsi na 27.

Pokud ladíš výš (třeba kolem 50-60 Hz) potřebuješ větší průměry, ty ještě navíc ladíš nepřirozeně s velkým Q - ten nátrubek prakticky zafouká jen v úzkém pásmu. Dobrý bassreflex je nízkoladěný s adekvátním reproduktorem - koukni se v jiném softu na průběh nátrubku WF182BD10 v 20 l/33 Hz.

Nátrubek může být kdekoli, na hlavní fci to nemá vliv, ale u reprobeden je dobré ho dát mimo maxima stojatých vln.
V tvém případě bych se s nátrubkem popasoval šterbinou, která bude končit těsně u protější stěny, případně ho podél stěny protáhnul.

https://i.postimg.cc/V6SnLG7p/brs.png

(upravil DaVidsob's 25. 4. 2021 20:40)

Re: Monacor RAPTOR-6

no, tak štěrbina taky koukám neni žádná velká výhra, když bude široká jako vnitřek bedny, což je asi 25cm, tak jí vejška vychází na 8,5cm aby se to nepřiblížilo 0.02 mach, délka po tom vychází na 1.5 metru.
Když udělám bednu vysokou metr, hlubokou 32cm a širokou 29cm, tak do ní tuhle štěrbinu schovám v délce max. asi 1.2 metru a pro basák potom po odečetení objemů co zabíraj ostatní měniče zbejvá ňákejch asi 30L, bedna bude vypadat i dost nepřirozeně:
https://2i.cz/images/2021/04/25/IMAG3537.jpg
takhle bych chtěl mít rozmístění komponent, je to pro to, abych měl vejškáč ve vejšce max. asi 45cm (zhruba v úrovni hlavy když sedim u počítače) štěrbina by byla dole pod nižšim střeďákem a basák uplně nahoře a ještě by nad nim bylo asi 30cm holýho místa...
Nevim jestli to je vůbec celý reálný, chtěl se původně malý bedničky k počítači a teď sou z toho metrový sloupy a ještě je to málo, dál mam podezření, že ten raptor bude o proti ostatním měničům z daleka nejvíc výkon limitujícím v tej bedně

Ad1: jinak teda ten wavecor vypadá v simulaci velmi dobře, mnohem líp než raptor a vypadá, že by tam díky němu pak nemusel bejt nižší střeďák, že bude schopen hrát do vysoký frekvence, nicméně ohledně rozměrů bassreflexu je to uplně stejná bída

(upravil mechanik 25. 4. 2021 23:39)

Re: Monacor RAPTOR-6

To sa mi páči. Konečne zaujímavé osadenie, teda samotná koncepcia osadenia. Išlo by to osadiť násobne drahšími reproduktormi... Ideálne vybrať ešte kratší pásik ale to už je problém v rozumnej cene...

Re: Monacor RAPTOR-6

Tak to já to zase hodnotím jako paskvil roku. Všechno blbě i představy o nátrubku. Kdybys ty oba basy vyhodil a nahradil jedním, třeba SPH-165CP (ale vyhádal bych si na něm slevu), byla by z toho ta malá bedna k PC, kterou jsi původně chtěl.

Re: Monacor RAPTOR-6

ohledně těch basáků ještě nejsem pěvně rozhodnutej, ten střdobas mi z něčeho zbyl, tak sem myslel, že ho tam použiju a ten raptor mam taky jenom jeden na zkoušku

SPH-165CP vypadá dobře, ale nátrubek mu na moje požadovaný parametry vychází uplně stejně velkej jak u těch předchozích dvou meničů

Re: Monacor RAPTOR-6

A jaký bys mu dal?

Re: Monacor RAPTOR-6

no jak sem tu už psal, chci to ladit na 35Hz, vnitřní rozměr štěrbiny mi vychází nejmíň 25x8.5cm aby rychlost proudění byla těsně pod 0.02 mach, objem pro basák mi vychází že je potřeba mít kolem 30L, délka štěrbiny po tom vychází zhruba na 1.5 metru, což bednu předurčuje k velkým rozměrům

Re: Monacor RAPTOR-6

A nenapadlo tě, že něco třeba děláš blbě? tvoje návrhy jsou totiž úplně zcestné. Chceš-li nějaké bedny ke kompu, tak to blíž upřesni, ale nech navrhnout někomu jinému.

(upravil DaVidsob's 27. 4. 2021 20:43)

Re: Monacor RAPTOR-6

no, zatim mi nikdo neřek co dělám blbě, zadání je takový, chci bedničky ke kompu.......ze kterých vyleze 30 Hz big_smile bude (je) v tom utopeno nějaká nemalá kačka, tak bych rád aby výsledek za něco stál
ono totiž, to co poslouchám, nebudu vypisovat co to je, jinak byste se na mě všichni vysrali, u toho je ten rozsah směrem dolu velmi znát a proto ho vyžaduju

Re: Monacor RAPTOR-6

Ke kompu, 30 Hz, jasně... předpokládám tedy, že máš zařízenou místnost a v místě poslechu bude jen minimálně zasahovat do odezvy beden? IRONIE

RAPTOR, co jsi vybral, jsem už komentoval na začátku... přenechávám štafetu někomu jinému.

(upravil TheLastUnicorn 6. 5. 2021 14:10)

Re: Monacor RAPTOR-6

Souhlas s označením "paskvil roku". Jediná věc, co je tam imho k něčemu je ta 2" hivina. Pod ní bych švihnul Dayton DC160 nebo DS175 a nahoru nějakou šikovnou malou 0,6-0,75" kalotku. Ale tak dejme tomu, že by se nechal i ten pás. Objem mezi 10 a 15L. A pak to stejně bude chtít slušnou vexli. Jenže když někdo plave v základních věcech, tak tu slušnou vexli rozhodně neudělá. A na 30Hz u kompu bych taky rovnou zapoměl...

(upravil mechanik 6. 5. 2021 18:12)

Re: Monacor RAPTOR-6

antonio tak ja myslím tú koncepciu. Kebyže je ten pásik fakt malý, pod tým stredová kalota. Potom nejaky pekný čistý 7" a pod tým 8" pumpa. Tie konkretne reproduktory čo tam sú nepoznám a hodnotiť nebudem.

Je fakt že ten basák vyzerá skôr ako pupma do auta a to ladenie hore je dosť mimo. Rozhodne by som to tak ladené a v takom objeme nepoužíval... Ale ak by sa to osadilo vhodným reproduktormi tak koncepcia je to zaujímavá. Ale ako malý stlp, k PC je to dosť mimo...

Hore RAVEN point source. Pod to dobrú stredovú kalotu. Potom čistý rovný 7" a potom niečo basovo orientované. Tušim tak to má Bubuxin. Len má dole 15" audio technology big_smile Ale s menšou pumpou by to bolo tiež zaujímavé.

Re: Monacor RAPTOR-6

Paskvil je i ta koncepcia a nadto se párat ještě se 4!p výhybkou...? Jak říkám, přenechávám jiným.

(upravil mechanik 6. 5. 2021 18:28)

Re: Monacor RAPTOR-6

Koncepcia pásik a stredová kalota, pod tým 7" (+ basák) nie je tak divná. Ako píšem má to bubuxin. Výhybku ladil tušim velký bobo. Ale dole nemusí nutne byť 15"... Len to chce vybrať pásik tak aby nesmeroval viac než tá kalota. Aby to dávalo zmysel. SP audio pripravuje tiež podobné bedne. Pásik + stredová kalota + 7" a pumpy asi 2x8". Výhybku ladí velký bobo...

Mne by sa so 4 pásmom tiež nechcelo. Myslím že dnes už velké basáky 10"+ nikto velmi nechce. Je to podla trhu jasne vidieť. No a tie malé basové pumpy sú niektoré výborne ale tahať to k 5" stredáku nie je najlepšie...

Ak je pásik dlhší než stredová kalota a basová pumpa je autohifi ktoré nejde rozumne naladiť tak sa z tej koncepcie stáva paskvil, asi. Tie reproduktory konkretne nepoznám. Viem si predstaviť osadenie s ktorým by to pecka bola ale bolo by to drahé a pracné. Tie pumpy a pásky s ktorými to má zmysel sú velmi drahé.

(upravil DaVidsob's 6. 5. 2021 19:10)

Re: Monacor RAPTOR-6

Já mam totiž dost podobnou sestavu v autě, tam mam ten hivi střeďák, monacor 28mm kalotový vejšky, monacor 8" PA střeďák a dvě pioneer 12" pumpy, mam tam miniDSP jako výhybku, a mam tam právě problém s tim, že ty pioneer woofery nehrajou nad asi 100Hz a mam tam trochu díru mezi tim basákem a nižšíma středama, tak sem to tady nechtěl podcenit. Že z toho nakonec bedničky ke kompu nebudou, to je tu už asi jasný každýmu, ještě nikdy se mi snad nepovedlo, aby projekt dopad tak, jak sem ho plánoval. Autohifi pumpy samozřejmě sou svoje kategorie, která se do domácích beden nepoužívá, ale řekněme, že to je nějaký moje zvrhlý přání, proto sem si jeden objednal, abych se pokusil najít důvody ho tam použít big_smile
Trochu mi furt uniká co je špatnýho na kombinaci páskovýho vejškáče a kalotovýho střeďáku, parametrově to vypadá velmi dobře, kdybych o audiotechnice věděl všechno, tak nechodim na tohle fórum.
Skoro mi připadá, jak kdyby se tu některejch lidí osobně dotknul můj koncept, no možný je dneska všechno, s tim já bohužel nic neudělám.