Re: "DPA 220" z PE

Ten tranzistor musí (mal by..) byť v tepelnom kontakte s hornou stranou koncového tranzistora, najlepšie v strede, nad čipom. Tam sú tepelné zmeny najrýchlejšie. Preto tá "opičárna".

Re: "DPA 220" z PE

Aha, jasne. Otazka je, jestli opravdu potrebujes tepelnou kompenzaci resit pres co mozna nejpresnejsi derivaci v case, nebo ti staci ustaleny stav s nejakym zpozdenim - tj. brat to z chaldice pobliz tech tranzistoru. Je tam nejaky zasadni meritelny rozdil?

(upravil mechanik 16. 2. 2021 20:07)

Re: "DPA 220" z PE

BV, aký to má potom v praxi dopad na správanie zosilňovača? Keď sa to neurobí tesne nad čipom. Okrem toho že to trochu cestuje hore dole... Ja to zatial používam presne tak ako má CW/hypa/SPa.

(upravil BV 16. 2. 2021 20:56)

Re: "DPA 220" z PE

Ak to sleduje teplotu s oneskorením a navyše " priemerovanú" tepelnou zotrvačnosťou (hmotou chladiča) , tak ( zbytočne)cestuje optimálny kľudový prúd.. Po dlhšej hlasitej pasáźi v nasledujúcom pianissime vylezie prechodové skreslenie , po zvýšení výkonu ( teploty čipu) zase koniec prechádza z B do AB. Jednoducho sa zbytočne zvyšuje dosiahnuteľné skreslenie pri budení  hudobným signálom. Prechodové javy pri zmene výkonu, než sa ustáli optimálny kľudový prúd sú zbytočne dlhé. Optimálna( najrýchlejšia  odozva, sledovanie okamžitej teploty ) je dioda priamo na čipe. Preto je to " thermal tracking".

(upravil kal 17. 2. 2021 9:16)

Re: "DPA 220" z PE

teď je v inzerci vintage zes.DENON-PMA720, který má fičůru "optical class A bias", která opto-prvky řídí bias superrychle se signálem,
což je z jiné strany potvrzení výše uvedeného,
není drahej a docela mne láká ho koupit a poslechnout...kdybych neměl zesíků plnou skříň sad

...tak jsem nevydržel-neodolal sad a koupil jsem ten optickej zázrak  smile  smile

(upravil laco 17. 2. 2021 9:39)

Re: "DPA 220" z PE

ja nic take tam nevidim
http://smanuals.ru/files.html?file_id=7863

Re: "DPA 220" z PE

https://www.hifiengine.com/mwg-internal … KI2KqoibY,

že by si taková firma jako Denon vymýšlela a psala na frontpanel : OPTICALLY CONTROLLED BIAS SYSTEM, a vevnitř to nebylo? ...uvidíme/uslyšíme  smile

v r. 1989 se ještě tak nelhalo, jako se mohutně lže dnes sad

Re: "DPA 220" z PE

"optical class A bias"

Asi je to Áčko iba "opticky", nejakým nápisom na paneli  smile

Re: "DPA 220" z PE

Ono je mnoho nesmyslu a radoby A trid. Je to vejicka na hifisty- ti upadaji do tranzu kdyz to vidi.. big_smile

Web

Re: "DPA 220" z PE

kdysi dávno, když začínalo Dynaudio, tak měli slogan "Dánové nelžou", to bylo fajn - chlastají, ale nelžou! smile smile
Japonec nesmí lhát z podstaty!, ztratil by čest a musel okamžitě spáchat sepuku smile

(upravil laco 17. 2. 2021 15:25)

Re: "DPA 220" z PE

Oznacenia ako New Class A, Super-A, Super optical Class-A, nemaju nic spolocne s Class-A.

Denon PMA 1560 Super optical Class-A, tu som uz nasiel optoclen TLP-521 wink
http://bilder.hifi-forum.de/max/588660/ … 999562.png

(upravil kratz 19. 2. 2021 2:53)

Re: "DPA 220" z PE

reeb napsal:

Ono je mnoho nesmyslu a radoby A trid. Je to vejicka na hifisty- ti upadaji do tranzu kdyz to vidi.. big_smile

Tak marketingovy kecy. To je kolem cehokoliv. smile
Jak moc se ve svete dodrzuje to "nase" deleni na A - AB - B - C - D .... co bylo X-krat popsany v Amaru a vsude mozne? Tj. u A bych (mozna zcela naivne) cekal, ze tam nebude prechodovy zkresleni a zaroven se to pripadne da vyuzit jako alternativa k vytapneni sauny. smile

Re: "DPA 220" z PE

AB je B, H je G, G je H lol

(upravil danhard 17. 2. 2021 18:28)

Re: "DPA 220" z PE

V klidu je to v B-čku, při malém signálu se to přepne do AB a při velkém signálu je to zase v B big_smile

Jak se tam objeví apoň nějaké A, tak se dostaví HiFi slintací efekt smile

Re: "DPA 220" z PE

jj, marketingová masáž a nápisy na frontpanelu, to funguje!  smile
...Technicse s STK a "New Class A synchro bias" jsem kdysi měl, a dopadl stejně jak bájné a adorované DPA...šli z domu  smile
uvidíme, co předvede Nippon Columbia, když bude obstojně hrát a ukápne aspoň malá slina, tak těm žlutým kur... odpustím i ten chybějící opto-kopler a B-čko v klidu  smile smile

(upravil Otas 19. 2. 2021 20:18)

Re: "DPA 220" z PE

DJ_Rix napsal:

Mně na nich (těch Tesláckých) vadí jediná věc, a sice to že jsou už k nesehnání. A to stejné platí o těch sankoších.

Možná to není pravda. Potřebuji-li starší součástky, zamířím k Vonkovi, má to z dávných časů nasyslováno. Zatím měl s výjimkou kondů Tesla 470uF/40V všechno smile. Rada zavání to reklamou, ale ať se toho plného sklepa zbaví big_smile. Já byl vždy spokojen.
http://racvonka.cz/tranzistory/tranzistory.html

I když teď mi došlo, tam jsou vlastně 649/650 - omlouvám se za mystifikaci, slabší den smile - nějak mi tam v hlavě skočilo 366/367B sad.
Ale jinak ostatní zajímavé věci od Tesly tam jsou, tak se nebudu gumovat .

Re: "DPA 220" z PE

Pana Vonku doporučuju. Příjemná komunikace vždy vše přesně doručeno, kvalitně zabaleno. Sežene i to co nemá "na skladě" nejedná-li se vyloženě o nějakou raritu. Taky spokojenost.

Re: "DPA 220" z PE

Vonka je ale za ten "šrot" dost drahej big_smile

Radší stavím přiznaná B-čka s přechodvým zkreslením menším, než klasická AB-čka plná dogmatickejch nesmyslů.

Re: "DPA 220" z PE

kal napsal:

teď je v inzerci vintage zes.DENON-PMA720, který má fičůru "optical class A bias", která opto-prvky řídí bias superrychle se signálem,
což je z jiné strany potvrzení výše uvedeného,
není drahej a docela mne láká ho koupit a poslechnout...kdybych neměl zesíků plnou skříň sad

...tak jsem nevydržel-neodolal sad a koupil jsem ten optickej zázrak  smile  smile

Pozor, toto fungovalo velice dobře, vlastně jsem neviděl jiný AB zes, kde by to fungovalo líp. Princip je snímání proudu emitoráky a dynamické řízení předpětí mezi bázemi optočlenem. Proto to nikdy neujede do B ani s kliďákem do nebe jak vám už vysvětloval BV.
Proč tam je napsaný class A netuším, ale to řízení funguje pěkně. Žádný snímání teploty, prostě řízení proudu. Ty uPC obvody se ale už leta nedělaj a není k nim už sehnatelnej ani DS, navíc to bylo celkem složitý a celkově ta 720 taky kdovíjak dobře nehrála, protože zbytek zapojení byl oholenej na kost že to nějaký řízení kliďáku nezachránilo, tak od toho nakonec asi upustili.

Re: "DPA 220" z PE

hranatybraska napsal:
DJ_Rix napsal:

Mně na nich (těch Tesláckých) vadí jediná věc, a sice to že jsou už k nesehnání. A to stejné platí o těch sankoších.

Jakpak to?
http://www.hezkyden.cz/shop/tesla-tranzistory-kd/

Mají Ft 7Mhz, nevím, co by na nich bylo špatného.
Se současným osazením (KSA1831/C3503, mosfety v diferáku) by to mohlo být i dost dobré.


Skladem 20+20 kusů 649/650 kdovýjakých přebraných výmětů, prostě je to součástka, co se 20 let nevyrábí, tak stavět s ní cokoliv novýho je nesmysl smile