Téma: Uher UA-220R

Ahoj,

po čase jsem vyhrabal ze sbírky zesák Uher 220R. Trochu jsem ho začal rozehrávat, ale zjištuju, že při reprodukci se střídavě zesiluje spodní spekrum nebo to hraje "tence". Vše na Source Direct. Po stisknutí a vypnutí Loudness se to hodí do normálu.

Co navrhujete zkontrolovat jako první? Signálovou cestu nebo klidové napětí koncového stupně? V signálové cestě e několik elytů, co jsem koukal do schematu, co se týká nastavení klidového napětí, tak v servisce není úplně jasné, jestli je tam trimr nebo je to napevno. To asi pak zjistím, až ho otevřu, ale nejprve jsem se chtěl zeptat zkušenějších, než se v tom začnu vrtat.

Rád bych ho pořešil, je to klasika z mnichovského Uher Werke, mám k němu UCD-410, což byl v té době top model a mám pocit, že ten zesák má navíc než ted hraje.

Re: Uher UA-220R

Klidový proud koncáku nemá vliv na tebou popisovaný jev. Píšeš, že po zapnutí - vypnutí loudness to jede normálně. Takže zakopaný pes bude zřejmě v kontaktech přepínače. Rozebrat, vyčistit a nakonzervovat. Kontrola přechodového odporu. Pokud nejde rozebrat, tak vyměnit. Záleží jaké máš možnosti a schopnosti. Kontrola a údržba i dalších přepínačů, potenciometrů či konektorů nebude na škodu. Kdoví v jakém je to stavu.

(upravil mr.garisson 9. 2. 2021 16:20)

Re: Uher UA-220R

To by byla dobrá zpráva, kdyby to dělal přepínač. Rozeberu přední panel, pročistím vypínače a uvidíme. Typoval jsem to na některý z kondíků v signálové cestě.
Možnosti mám takové, že umím číst schéma, něco málo proměřit, pájet atd. Ale návrhy nebo modifikace, to už je nad moje schopnosti. smile Pokaždé se něco nového naučím, ale není to moje hlavní záliba.

Re: Uher UA-220R

U té starší elektroniky můžeš čekat cokoliv. Ale zatím se zaměř na ten přepínač-e. Pak můžeš zkontrolovat i celou signálovou cestu včetně těch elytů.

(upravil mr.garisson 18. 3. 2021 11:22)

Re: Uher UA-220R

Mám pro vás update. Po delší době, kdy jsem čekal, než mi dorazí druhý zesák, abych měl na čem poslouchat, jsem se pustil do řešení té oxidace. Vypájel jsem všechny mechanické mikrospínače, kromě Source Direct, nedělal problémy a navíc jsem neměl koule na to rozebírat 12 pinové tlkačítko.
smile

Po vypájení jsem měřil odpor na jednotlivých pozicích, pohybovalo se to mezi 0,2 - 0,3 Ohm a kupodivu problematický Loudness házel cca 170 Ohm. U zbylých to nebylo tak hrozné, 2 tlačítka byly cajk, ale i tak jsem je chtěl případně vyřešit.

V prvním kroku jsem chtěl tlačítka nahradit novými, ale v servisce jsem moc nevyčetl specifikace, jen typové označení a fakt, že jsou tam 3 různé typy - respektive 2, jeden z nich je source direct. Pak byl problém najít stejný rozměr, aby pasovaly na hmatníky. No po tomto ohledání jsem se rozhodl je rozebrat, vyčistit a pak se uvidí.

Rozebral jsem první a hned jsem tušil, že to bude slušná mikrochirurgie, ale nakonec to šlo, oškrabal jsem to jehlou, našmrdlal tužkou, složil, proměřil a napájel zpátky.

Výsledek je perfektní, uvidíme, jak dlouho to vydrží.

Poslední věc, kterou jsem chtěl dořešit byl Rec Selector, jelikož neposílal signál ze žádného zdroje ani na jeden Tape, přepínač jsem rovněž vypájel, rozebral, očistil jemným smirkem, máznul silikonovou vazelínou a vrátil zpátky.

Vše nyní funguje, jak má, je to opravdu hezký kousek historie od německého Harmana. Děkuji všem za příspěvky a návrhy na řešení.

Re: Uher UA-220R

Kompletní sestava UA-220R, UCD-410, UCT-370CR

https://i.postimg.cc/1XYKYNK9/IMG-20210318-112407.jpg

Re: Uher UA-220R

pěkné, to oko potěší...

Web

Re: Uher UA-220R

Pekná zostava, trochu mi pripomína Yamahu, hlavne ten deck....

(upravil mr.garisson 19. 3. 2021 9:38)

Re: Uher UA-220R

clarion napsal:

Pekná zostava, trochu mi pripomína Yamahu, hlavne ten deck....

Ono je to sice všechno "harman Germany", ale CD má mechaniku Hitachi HOP-M3, řídící elektroniku Sony.
Deck je zase mechanika Teac. Zesák klasická konstrukce Harman Kardon.
Pravdou je, že poprvé jsem si ho domů přivezl někdy před 10 lety. Teprve letos jsem začal sbírat zbytek, ono těch nejvyšších modelů moc není, hlavně ve slušném stavu. Už chybí jen UT-1000, ale ten jsem tak rok neviděl na žádném bazaru.
Jo a design je dost podobný Yamaze z toho období, to je fakt.

Re: Uher UA-220R

Oživím téma. Po vypájení a vyčištění rec selektoru, stále stejný problém. Nějaké tipy, kde začít?

Re: Uher UA-220R

Začal bych postnutím schématu.
Teď už je to asi jedno, ale ten smirek není uplně best řešení. Na první pokus se dává WD 40 a pak se s tím cvaká. Vzduchem se vyfouká a dá se druhá dávka. Procvakat, vyfoukat. Pokud to jde, tak okolí zakrýt savým papírem.

(upravil mr.garisson 12. 2. 2022 11:08)

Re: Uher UA-220R

Ahoj,

jasně smirkem to asi nebylo ideální, ale byl to jemný smirek a ojel jsem to jen zlehka, zbytek doleštil a dal film ze silikonové vazelíny.

Tady najdeš v sekci: "manuals\uher" servisní příručku. Kdo má link, může vidět. Je to i pro ostatní, najdete tam i další servisky, manuály katalogy...

https://drive.google.com/drive/folders/ … sp=sharing

Re: Uher UA-220R

Jestli tomu dobře rozumím, tak teď už jsou vyčištěné všechny přepínače a přes to se mění množství basů?

Re: Uher UA-220R

" Po stisknutí a vypnutí Loudness se to hodí do normálu"  Na jak dlouho? Je v pořádku to relé na Source Direct?

(upravil mr.garisson 21. 2. 2022 13:40)

Re: Uher UA-220R

jardag69 napsal:

Jestli tomu dobře rozumím, tak teď už jsou vyčištěné všechny přepínače a přes to se mění množství basů?

Ahoj, tlačítka fungují, jak mají, asi jsem to špatně napsal. Přepínač "Rec Selector" je mrtvý a nepřepíná vstupy. Nepisílá signál na Rec Out pro magnetofon.

pecan napsal:

" Po stisknutí a vypnutí Loudness se to hodí do normálu"  Na jak dlouho? Je v pořádku to relé na Source Direct?

Tohle jsem vyřešil, prostě mikrochirurgie s tlačítky, trochu grafitu a přechoďáky jsou fuč. Sice otázka, na jak dlouho, ale je to veterán, tak počítám s nějakou údržbou.

Re: Uher UA-220R

Udělej to s tím WD, jak jsem psal. Není to z mé hlavy, videl sem to na Youtube. Manik servisak to ukazoval jako navod, co s tim.

Re: Uher UA-220R

jardag69 napsal:

Udělej to s tím WD, jak jsem psal. Není to z mé hlavy, videl sem to na Youtube. Manik servisak to ukazoval jako navod, co s tim.

OK, zkusím to prostříknout, ale nemyslím si, že to bude fungovat. Přepínač jsem měl vypájený, rozebraný a vyčistil jsem ho. Zapájel zpět a stejně nefunguje.

(upravil jardag69 22. 2. 2022 13:30)

Re: Uher UA-220R

No tak to už asi ne.
Nemusí to být přepínačem. Je tam integrovaný obvod, který se o to stará.
Je tam toho víc, co to může dělat. Obvod na přepínání nebo buffer.

https://i.imgur.com/uTRIvMU.gif

Někde tam musí být! smile

https://i.imgur.com/1KfNoZK.jpg

https://elektrotanya.com/uher_ua-220r_a … ad.html#dl

Re: Uher UA-220R

To jsem tak trochu tušil, že bude problém v tom logickém obvodu. Co s tím? Některý z těch kondíků bude špatný? Když to přepnu, kolik bych tam měl naměřit?

(upravil jardag69 22. 2. 2022 14:45)

Re: Uher UA-220R

Začal bych tím, jestli tam vůbec nějaký signál je. Může to být cokoli. Odprásklej operák nebo i kondíky. I když se mi nezdá, že by byly v háji všechny na totálku. Poměř nejprve signál na odporech. Pokud nebude ani na jednom konci odporů R291/R292 signál, tak je to už v tom přepínacím obvodu nebo zkrat v operáku proti zemi. To mužeš proměřit u vypnutého zesilovače jako první. Nožičky operáku proti zemi. 1,3,5,7
Platí pro výstup na TAPE3.