Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 4)

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Alto Line mk(3?) (Visaton W130S-8, G20SC-8)

  Stránky: ««« 1 2 3 4

RSS

Příspěvky [61 až 70 z 70]

Re: Alto Line mk(3?) (Visaton W130S-8, G20SC-8)

R5 to ako keby tam ani nebolo wink

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil TheLastUnicorn 6. 2. 2021 20:07)

Re: Alto Line mk(3?) (Visaton W130S-8, G20SC-8)

Ten problém so smerovosťou je dosť typický pre kaloty bez zvukovodu. Robí to samotné čelo bedne. Čím je širšie, tým sa problém prejaví nižšie. Čím užšie, tým je to vyššie. Preto je ten typický setup "7+1" takmer vždy kompromisom a nie je také jednoduché vybrať meniče, aby sa to aj mimo os chovalo celé mravne.
Holt, vyžarovanie meničov a  odrazy, to je proste veda. Ale človek to časom pochopí a Wili je šikovný. smile

(upravil Wili 7. 2. 2021 0:57)

Re: Alto Line mk(3?) (Visaton W130S-8, G20SC-8)

ad veda... veda to je a bezdozvukova miestnost musi byt parada. Uz asi 2 hodiny tu bojujem s hrbom na 500Hz a zistil som ze to robi podlaha. Ked som medzi reprosustavou a mikrofon vyskladal vankuse zrazu je vsetko pod 1k neuveritelne rovne big_smile asi si kupim do obyvacky koberec roll a psik bude mat tiez radost ze sa ma po com valat big_smile

skusal som sa hrat s vyhybkou a skusal som delit kalotu nizsie, potom vyssie, potom basak vyssie a vsetko bolo len horsie a vyzera to tak ze asi najlepsim kompromisom bude tak ako som to mal s tym ze RLC pojde prec a na vyskaci ostane 4u7. Vtedy to mam relativne pekne rovne aj pod uhlom. Grafy sem hodim zachvilku...

https://i.postimg.cc/W1d52mmw/Alto-Line-mk3.png

Horizontalne vyskovo cca na urovni medzi kalotou a stredobasom:
Cierna: 0°
Modra: 15°
Zelena: 30°
Cervena: 45°

Vertikalne smerom hore je to trochu horsie, ked idem vyssie nad kalotu tak sa zvyraznuje ten prepad na 1,5k co tam je a nejak divne sa tam kruti faza, pretoze v takom pripade ak prepolujem vyskovu vetvu tak je to pri vertikalnom vychyleni ok, ale zase v osi je to blud.

Skusam uz aj pocuvat hudbu a mam pocit ze to hra o dost lepsie ako pred tym, mozno to je placebo po par hodinach pocuvania sumenia big_smile ale je to fakt super smile tiez ak porovnam s druhou neupravenou tak je trochu pocut rozdiel, asi najviac v podani hlasu

(upravil TheLastUnicorn 7. 2. 2021 9:51)

Re: Alto Line mk(3?) (Visaton W130S-8, G20SC-8)

To vyhladenie si nastav max. 1/9, lebo takto tam v podstate nič nevidíš. Ja používam 1/12. smile
To rozšírenia vyžarovania, resp. zmenšenie smerovosti medzi 3 až 7kHz je ten typický fenomén týchto 7+1 setupov, o ktorom som hovoril. S tým už nič neurobíš (bez prekopania tvaru ozvučnice). Ale celkovému vyžarovaniu, poťažmo lepšiemu priebehu vyžiareného výkonu pomôžeš, ak si za referenčnú posluchovú os naozaj zvolíš tých 30° horizontálne.
Čo sa týka vertikál - tam to vyzerá vždy horšie, pretože s každým uhlom sa Ti vzájomne mení fázový posun medzi meničmi. Riešením je len bodový zdroj...ale zase širokopásma majú viac nevýhod, ako výhod a slušné koaxiály asi aj spočítaš na prste jednej ruky. Jednou z možností je aj tzv. synergy horn, ale to už sme zase niekde úplne inde. Výhodu v tomto majú samozrejme aj dvojpásma s veľkým dobrým  zvukovodom (a nízkym delením), kde principiálne tiež nevznikajú fázové chyby (a teda aj defekty vo vyžarovaní, keďže vhodného fázového priebehu sa nesnažíme dosiahnuť kvôli fáze samotnej, ale kvôli želanej vyžarovacej charke) v uchometricky najkritickejšom pásme.

(upravil Wili 16. 2. 2024 0:21)

Re: Alto Line mk(3?) (Visaton W130S-8, G20SC-8)

Reprosustavy boli dlhsie prec a kedze sa po dlhom case vratili ku mne domov a medzicasom som nabral skusenosti s meranim tak som bol velmi zvedavy ako to cele vlastne bolo big_smile aby toto vlakno na fore bolo uplne kompletne prikladam sem co som nameral...

Impedancie 2xW130S/8R paralelne cervenou a G20SC modrou:

https://i.postimg.cc/1f0CL3hV/impedancie.jpg

Nearfield stredobasu + urovnou dopocitany nearfield natrubku k plocham dvoch stredobasov,
(pekne tu vidiet rozchadzanie fazy stredobasov ktory spominal unicorn v #43)
(celok nekalibrovany na realne spl)

https://i.postimg.cc/tsXSyGpS/near-port.jpg

Virtuixcad a co robi vyhybka ktoru som staval so vsetkym: stredobasy nearfield+natrubok+farfield+bafflestep, vyskac, impedancie...

aj ked je ten graf dost skaredy hra to celkom "ok", v ramci moznosti smile (usporiadanie ako appolito by asi bolo predpokladam ovela lepsie) myslim ze aj ten 100hz hrb celkom odpoveda realite - sustavy maju pocitovo akoby vela basov, co bude asi toto. Nemam z toho ale uduneny pocit, neviem. Mozno tym ze je BR zo zadu a umiestnim to k stene tak je zase vsetko inak...

Skusal som v simulacii LC filter na basoch (220uF+15mH/4,7R), da sa z toho hrbu ubrat asi 1-1,5dB ale vzhladom k cene danej upravy to zrejme nema zmysel hmm2

https://i.postimg.cc/9MmKHZfm/vyhybka2.png

Ak sa chce niekto pohrat, meranie nizsie:

https://webshare.cz/#/group/v6WJkWFdrP/

(upravil Wili 20. 2. 2024 15:56)

Re: Alto Line mk(3?) (Visaton W130S-8, G20SC-8)

Ja musim vkuse nieco vylepsovat tak mi to nedalo spat a pridal som (R)LC... (feritovy mundorf 15mH/4R7 + 220uF bipolar)

myslim ze to hra po uprave ovela lepsie, na basoch sa to dost ukludnilo a mam pocit ze vdaka tomu ze to menej duni tak pribudlo cosi malicko okolo stredov - viac vyniknu a hlas je jasnejsi / zrozumitelnejsi. Stale to je take "bum-cink" a na poriadne trojpasmo to nema, ale hra to po uprave lepsie ako pred tym, neveril by som ze ten filter bude takto pocut.

Nizsie je meranie impedancie celej reprosustavy pred / po LC basovom filtri a simulacia virtuixu:

https://i.postimg.cc/y6F0SfFd/alto-imp.jpg

https://i.postimg.cc/yYj9LkpC/alto-imp2.png

(upravil jardag69 16. 3. 2024 15:42)

Re: Alto Line mk(3?) (Visaton W130S-8, G20SC-8)

.

(upravil marcin 21. 2. 2024 2:52)

Re: Alto Line mk(3?) (Visaton W130S-8, G20SC-8)

Wili: RLC clenom si kompenzoval iba impendanciu s miernym vplyvom na frekvencku. Ten hrb v okoli 100Hz totiz v tomto pripade nesuvisi s vyhybkou a nema zmysel ho pasivne kompenzovat a ani sa ti to rozumne nepodari. Inymi slovami je rozdiel v tom, co sposobuje hrb na 100Hz v pripade 4-6'' menica deleneho nad 2kHz a co je hrb v pripade 10-15'' deleneho okolo 400Hz.

jardag69: snazil som sa, ale neviem kam tvojou otazkou mieris, aky to ma suvis a kontext s tym co pise Wili. Ubrat 3dB v okoli delicky a vysky taky tak, tak to zatlcies - bude to zniet tupo. Zvacsit 1mH? - je otazka na co konkretne? Ta bedna je z pohladu vykonovej charakteristisky este celkom OK (vzhladom na namerane data, vertikaly by to zhorsili). Problem su smerovky a s tymi sa v danom stave neda nic spravit.

Re: Alto Line mk(3?) (Visaton W130S-8, G20SC-8)

Ten hrb sice z většiny způsobuje vyšší Qts středobasů, ale jako u každého LPF v kombinaci s přirozeným průběhem impedance v bassreflexu je kolem 150 Hz zisk a právě ten RLCčkem sebral, zkrátka to o 1-1,5 dB míň hučí a Wili to popisuje dobře. Srazit víc to už moc nejde, protože by utrpěla impedance s ještě nižším EDPR; tady už je to věc měničů - přidat jim magnet nebo srazit Qms.

Re: Alto Line mk(3?) (Visaton W130S-8, G20SC-8)

MARCIN díky moc.
Reagoval jsem na bum-cink.

Příspěvky [61 až 70 z 70]

  Stránky: ««« 1 2 3 4

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Alto Line mk(3?) (Visaton W130S-8, G20SC-8)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£