Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 5)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 83]

(upravil lukasik145 1. 2. 2021 15:25)

Téma: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Zdravím . Potreboval by som radu ohľadom zosilňovača Peavey CS800

Kúpil som to v dosť dezolátnom stave za pár korún . Dosť bol zasiahnutý kutilom a jeden kanál nešiel lebo boli odpálené koncové tranzistory (2ks) . Vidno na ňom ,že už bol opravovaný viac krát lebo na miesto pôvodných koncových tranzistorov Motorola niekto zamenil za Tesla na obidvoch kanáloch asi po 2-3ks   . Tak isto tam bolo dorobené oneskorené zapínanie cez relé ktoré poznám z AZK tak som to vyhodil . Všetko som dal do pôvodného stavu až na pár detailov ktoré budem riešiť neskôr .

Môj problém je ,že ak ho nechám zapnutý bez toho či je vybudený alebo nie začne sa mi po čase nahrievať kanál A (to je ten čo bol v poriadku iba som ho skontroloval a premeral) .

Teplotu som nemeral no tak po hodine má okolo 50stp. odhadom .Všimol som si že  tam niekto pripájkoval odpor paralelne na odpor ktorý je sériovo zapojený s Termistorom . Skúsil som to dať preč ale nič sa nezmenilo tak isto som meral hodnoty Termistorov zdali sa byť v poriadku no s istotou to povedať neviem keď ,že chladiče mali rozdielnu teplotu a Termistori tam sú prinitované o chladič počkám až budú mať rovnakú teplotu .
Na B kanálu som pri 6ohm zátaži na výstupe nameral tuším 0,7mV na prázdno . Na A kanálu okolo 2,8mV . Hodnoty sa nelíšili so záťažou ani bez .
Inak to hrá normálne nevidím a nepočujem žiaden problém .


Je to Hobby nie vidina zisku . Ak  by bol niekto ochotný mi poradiť na čo by som sa mal zamerať poprípade čo pomerať  bol by som rád .

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Co klidový proud,měřils?

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Nemeral . Vedel som to nastaviť na Tesle a odmerať ale ako sa to robí na tomto zosilňovaču neviem s istotou .

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Nejprve kliďák změř za chladna u obou (emitorový odpor nepřehlédneš). Pak při zvýšené teplotě.
Čekal bych nějaký číhož kolem termistoru - já bych si nedovolil ten odpor odpájet.
Máš-li osciloskop, prověř, zda zes nekmitá na nadzvukových kmitočtech.
Výstupní napětí v mV nemá žádný vliv na teplotu.

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Nazdar Otas smile Ty už si mi raz pomohol ak sa pamatáš smile Dobre ak sa dnes dostanem do dielne tak to skúsim pomerať kl. prúd .

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Ahoj, rád pomůžu, pokud to dovedu. Pilně testuj smile, tohle vypadá, že nebude jednoduché.

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

No tak nejako sa s tým trápim viac ako som čakal . Pomeral som úbytky na Emitorových odporoch a zistenie je také ,že som nezistil nič big_smile

Začal som meranie na bloku ktorý sa javil ,že je v poriadku no zrejme to nebude pravda .
Hodnoty za studena sa menia ťažko je niečo rozumné poznačiť . Po nejakom čase sa to trochu ustálilo a zistil som ,že hodnoty sú dosť rozdielne pripisujem to tomu ,že nie sú rovnaké Tranzistory .

Vykonal som 4 merania a navačšiu odchýlku som na meral na 2N3773(ani neviem čo je to za značka) : 18mV / 24,1mV / 11,7mV / 10,3mV .
Najmenej na Tesla KD3773 a to : 1,4mV / 2,3mV / 1mV /1mV
Motorola 6343A : 7,2mV / 8,3mV / 4,6mV / 3,9mV

Na druhej vetve je to veľmi podobné s malými rozdielmi ešte podotknem ,že všetky Emitorové odpory som skontroloval každý má 0,33Ohm a prvé merania som uskutočnil tak ,že jeden hrot V-metra som mal pripojený na jednom mieste čo som neskôr zistil ,že trochu skresľuje meranie tak som začal merať priamo na odporoch .

Neviem do akej miery  sú prípustné odchýlky mám len minimálnu prax a skoro žiaden odhad v tomto odvetví . 

Tak ,že moja otázka je ,že ako postupovať ďalej . Ak by hodnoty boli približne rovnaké tak by som sa držal jednej ale keď ,že sú rozdielne neviem ktorej sa mám držať  tým pádom Vám neviem ani odpovedať koľko je kľúdový prúd .

Ten druhý blok ktorý sa mi zahrieval má podobné hodnoty no pri tom ako bol zapnutý mi spadol na izbovú teplotu a po pol hodine sa začal zohrievať pri 50 stp. som ho odpojil s tým .že sa mu budem venovať neskôr .
Ešte ma napadla možnosť nejako spárovať tranzistory z oboch blokov aby úbytky boli približne rovnaké alebo neviem ako ďalej postupovať .

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Musíš stáhnout klidový proud na tom špatném zesilovači.Výměnou těch tranzistorů se to celé rozhodilo.Většinou tam bývá nějaký trimr,ale bez schematu těžko říct,jak to tam je.

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Celkem úlet je, že jsou paralelně tranzistory různých značek a typů. Jak tohle může fungovat?

(upravil jmd 3. 2. 2021 10:23)

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Ono ešte keď sú to štvorice jedného typu, výrobcu, prípadne šarže, tak sa to celkom ešte dá vyberať nakombinovať od viacerých serióznych výrobcov resp. zdrojov. Tie tranzistory v TO3 sú drahé a tie štvorice na napájacích šínach tam sú 4. Neviem ktorý model presne a rok výroby je tento CS800. Predsa sa vyrábal dlho v obmenách konštrukčných a neviem či aj zapojenia výkonovej časti.

Rozladené to je riadne od 3,3mA po 73mA.

(upravil Otas 3. 2. 2021 11:24)

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Fungovat to sice může, ale dobré to není smile. Kdysi, když jsme s Hazysem mailově komunikovali jím stvořený zesilovač SPA, byl třebas velký rozdíl (Ube) mezi Tesla KD3773 a Tesla 2N3773, nedaly se dát k sobě. Pasovaly do paralelních řad vždy jen KD a nebo jen samé 2N.
Navíc pro minimální přechodové zkreslení by tam měl téci vyšší proud, než jednotky mA.

Problém měřících hrotů na měření jednotek mV je nejspíše problémem materiálu, který má být odolný korozi.  Kontakt pak není dobrý - může to tvořit galvanické napětí; to znám, proto na podobná měření používám sondy s háčky:
https://www.gme.cz/sada-mericich-snur-b … 52a-r-b-1m

Průlomem je pro mne to, že jsem získal schéma toho stroje. Přinese to jiný pohled na věc smile. Vytáhl jsem jen důležitou výseč, jinak je to klasika, diferák na vstupu a 4 páry koncáků.
https://i.postimg.cc/8FncVRZQ/Peavey-cs-800-detail.png
Co ze schématu a (naštěstí) uvedených napětí dle mých znalostí amatéra vyplývá:
Koncovými trandy by neměl téci žádný proud, na všech rezistorech J33 by mělo být nulové napětí, protože Ube těch koncáků by mělo být jen 0,45V (viz zvýraznění a červený kroužek). Tuto hodnotu by měl lukasik145 oměřit. Stejně tak bude potřebné oměřit napětí +1,62V a -1,62V (viz zelený kroužek).
Domnívám se, že napětí bude vyšší a budeme hledat příčinu. Pak se bude muset oměřit celá kaskáda, tvořící předpětí pro koncovou část. Teď bych si tipnul, že někdo se jím nejspíše pokusil pohnout v amatérské snaze dostat koncáky do třídy AB. Přitom Q126 a Q127 drží střed výstupu při malých signálech a není žádná potřeba se do toho hrabat. Navíc je to profi zes a tam dnes i QSC používají třídu B, není to na tichý poslech hifi do obýváku, kde se přechodové zkreslení na zvuku podepíše. 
Problémem bude to, že se to občas hřeje a občas ne, to zavání studeňákem na kaskádě předpětí, nebo hůře v diodových blocích CR127 a CR128. Ale to až v dalším kroku.
Otázkou je napájecí napětí +- 75 V, to je za katalogovým maximem Uce trandů 3773 (140V). Zkušenost s desítkami KD3773 mne ale naplňuje klidem, mívaly Uce kolem 200 V a Ucb 200 - 330V (při 1 mA).

(upravil lukasik145 3. 2. 2021 19:03)

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Presný model neviem povedať keď ,že nikde nevidím žiaden štítok ani nič čo by ho upresnilo a sám som hľadal schémy a našiel som viac typov .
Vzhľadovo je to tento model :

Peavey CS 800 rok.  1984 zrejme je to prvý model .

https://peavey.com/manuals/80300068.pdf

Tie hroty sú fajn používal som ich v predošlej práci no v dielni ich momentálne nemám ,ale budem objednávať nejaké veci tak si zaobstarám .
Ani nie 20km tu je kamenná predajňa Avelmak no bohužiaľ pre pandémiu ,že možný iba internetový predaj momentálne .

K tej schéme od Otas to asi nebude ono . V mojom je 5 párov koncových tranzistorov . Po dlhom skúmaní som našiel schému ktorá sa zhoduje s tým čo mám ja ako bolo spomenuté vyššie bolo ich naozaj veľa a každý sa líšil či už konštrukčne alebo výzorom  to som si všimol až neskôr tak ,že moja chyba keď ,že som ani neupresnil o aký model a rok ide  .
Tu je link na schému od toho čo mám ja . Sedia aj typy OZ aj osadenie DPS .

https://dokumen.tips/documents/peavey-c … alpdf.html

Ešte raz sa ospravedlňujem za nepresnosti z mojej strany .

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Odporem R30 se nastavuje klidový proud konc. tranzistorů. Změř jaké máš DC výstupní napětí na výstupu bez vybuzení. Možná by nebylo od věci, změřit závěrné napětí konc. tranzistorů, mám zkušenosti pokud jsou trochu nabořené, poznáš to na závěrném napětí, bývá zmenšené. Na pozice Q3 a Q4 bych vybral tranzistory z paralení pětice co mají největší úbytek napětí na emitorových odporech (největší zesílení), je z nich braná el. ochrana, ať zabírá podle největšího proudu z pětice konc. tr. . Napájení konc. tr. bych přivedl přes omezovací odpory cca 68- 100 ohmů /10W ať nezpůsobíš nějaké škody při měření, je potřeba zkontrolovat osciloskopech jestli se zesilovač nerozkmitá po přidání těchto odporů.

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Ako keby si to predpovedal . big_smile Mal som to celý čas cez obvodovku no chcel som pomerať Napatie podľa manuálu a nesedeli mi tak som to dal priamo na sieť a smozrejme sa mi prekrížili svorky na konektore odniesli si to budiče SJ 6387 . Ostatné polovodiče som prešiel a vyzerajú byť v poriadku . Je pre tie SJ nejaká adekvátna náhrada ?

K tomu odporu R30 máš pravdu , na tom bloku ktorý sa mi zahrieval bol ten odpor pôvodne 47Ohm premostený odporom 68Ohm odporom . Skúšal som ho aj odpojiť ale bez zmeny . Problém bol zrejme niekde inde .

(upravil jmd 3. 2. 2021 22:16)

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Hľadaj, Peavey má tabuľku, Cross-reference list, kde originál značené SJ-6387 môže byť alternatívne označené aj 81180 alebo pod obj. kódom 70481180, a malo by to byť MJ-13330, avšak to je v podstate parametrami koncový tranzistor v TO-03 NPN 200V 20A 175W.

Sú to všetko staré tranzistory, v drahých TO-03 púzdrach. Napárovať a nastaviť by sa to dalo aj z novších typov. Len mi nie je celkom jasné že meriaš 4 paralelné koncové tranzistory. Jeden ti tam v každej vetve chýba? Podľa schémy z 1979 revidovanej 3/84 je ich 5 paralelne a kvazikomplementárne zapojené až po budiče len samé NPN. Odpáli sa ti len výkonný budič v TO-03, ktorý by obstál aj na pozícii koncového tranzistora?

(upravil Otas 3. 2. 2021 22:47)

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Mno, to jsi si vydělal smile.
To moje schéma se 4 koncáky bylo hezčí smile, tohle je (zbytečně) složité jak betlém. A má to skutečně klidový proud. No, alespoň to snad nikdo nevylepšoval, bude se snadněji hledat problém.
Náhrada tranzistoru NPN v pouzdře TO3 za provozu +-81 V bude vcelku prostá (jedno, jaké má SJ6387 parametry sad), nic než MJ15024(G) v běžné nabídce obchodů není. Alternativou je výběr KD3773 (někde ze šuplíku big_smile), jestliže splní Ucer minimálně 200 V při Rbe 100 J. Vyšší H21e vítáno.
Zkus koupit i ty kabely s háčky, jeden fous zaháčkuješ a když hlídáš jen jeden hrot nebo se zahákáváš, je riziko o řád menší.
Až budeš mít opraveno, bude se měřit dále...

Já při rozjíždění zesilovačů po opravě používám sériově zapojenou žárovku v napájení primáru, respektive zástrčky 230V. Odpory 100 ohmů jsem používal dříve a pro malou praktičnost zavrhl. Ale možná že pro měření mohou být vhodnější, nabité kondy dovedou divy a mají v sobě dost energie na zničení trandů.

Edit: No fakt, s těmi počty měřených trandů něco nehraje. V novém schematu je 2 x 6 trandů, které v nákresu vypadají jako TO3.
Nevypadá to třebas takto?
https://i.postimg.cc/J7DSB51M/Peavey-konc-ky.png

(upravil lukasik145 3. 2. 2021 22:38)

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Otas veď to je používam 75W a stále si na to dávam pozor . No zmeral som napatie na zdroji v schéme bolo 81V ja som mal iba okolo 60 tam som to napojíl rovno do siete ale nejako sa mi prekrížili hroty na konektore a šlo to do skratu . Aj tak nechápem prečo si to odniesli budiče a samozrejme aj   Triak na ochrane repro.už som ho dal preč aby som mohol pokračovať .

Tak ,že ako náhradu budičov by som mohol použiť aj toto bez merania ? :

https://www.avelmak.sk/index.php?lm=429 … icle=10561

JMD tu tabuľku som našiel ale nič z toho čo tam je nieje u nás dostupné alebo aspoň som to ja nenašiel .

https://www.audiolabga.com/pdf/PV_Semi_Cross_Ref.pdf

(upravil Otas 3. 2. 2021 22:48)

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Je-li libo riskovat no-name...
Já bych neriskoval, 15024G On-semi (to G je tuším s vyšším H21e) by to jistil sad.  Já jsem ale často součástkový snob smile.

(upravil jmd 3. 2. 2021 22:49)

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Nie sú v dnešnej dobe vhodnejšie MJ21194, sú lineárnejšie a trochu strmšie? Neporovnával som SOA ale aj tu majú tuším navrch aj voči MJ15024.
Cena je samozrejme násobne vyššie. Nad no name by som sa neuvažoval.

Re: Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Otas napsal:

Je-li libo riskovat no-name...
Já bych neriskoval, 15024G On-semi (to je tuším s vyšším H21e) by to jistil sad.  Já jsem ale často součástkový snob smile.

Nie práve preto sa pýtam aby som vedel v čom je rozdiel a čo do budúcna brať čo nie . Aj tie koncové som kúpil najlacnejšie z ponuky lebo mi ich hodili na pult ani sa ma nepýtali či chcem niečo lepšie . Ochota predavačov je na bode mrazu a niekedy ich aj chápem .

Příspěvky [1 až 20 z 83]

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Peavey CS800 . Prosím o radu (Nadmerné sa zohrieva jeden kanál)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£