Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Sluchátka » Recenze: Yamaha HPH-MT5 - japonská univerzálka

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [3]

1

Téma: Recenze: Yamaha HPH-MT5 - japonská univerzálka

Když jsem tuhle testoval DT770, v balíku s nimi přišly i tyto Yamahy. Oboje určena pro studio a monitoring, ale jak už to bývá, "když dva dělají totéž...", kontrast mezi těmito začíná už samotnou krabicí.


Balení
Potisk, velikost a pevnost krabice mě mile překvapila. Po otevření víka se ukáže černý kryt s logem uprostřed, sluchátka jsou zabalená a zapuštěná ve tvarovaném kartonu. Je tu 3m kabel s 6,3mm redukcí, nylonový vak a manuál ve fólii. Vskutku balení na úrovni a připomnělo mi otevírání krabice s japonským sklíčidlem. Mimochodem Audio-Technica ATH-M50x mají krabici identickou, i výroba je na Taiwanu.

https://i.postimg.cc/Sjxx1J5f/DSC01571s.jpg https://i.postimg.cc/gnfc040g/DSC01572s.jpg


Provedení
Sluchátka jsou lehká a kompaktní, je vidět, že tady někdo přemýšlel. Vyrobeny jsou z matného plastu a v tomto provedení jsou všechny díly ve stejném odstínu. Působí nenápadně, pozornost poutá pouze reliéfní logo uprostřed mušlí. Nastavení velikosti je ocelovým pásem bez značek, jde přiměřeně volně. Koženka mostu je na první omak tužší, náušníky jsou středně měkké a z příjemné koženky, mají netypický obdélníkový tvar. Levá mušle má zdířku pro napojení flexibilního kabelu s 2,5mm jackem s bajonetovým závitem. Mušle jsou jemně polohovatelné a sluchátka lze složit. Na obrázku jsou s Takstar PRO 82.

https://i.postimg.cc/SJ0WFSTK/DSC01640s.jpg https://i.postimg.cc/qzdjd6fW/DSC01584s.jpg


Pohodlí
Sluchátka se ze stolu chytají a nasazují jedna radost, na hlavě sedí velmi dobře; na začátku byla znát větší tuhost koženky mostu, provozem se ale vymačká. Přítlak je ideální, sedí jistě. Díky tvaru náušníků je kolem uší více místa, nedotýkají se jich, takže bolest z delšího nošení se nedostavila. Po nasazení se neobjevuje pocit tlaku v uších, jen se utlumí ruchy okolí. Kabel nemá mikrofonní efekt. Nastavení velikosti je i pro malou hlavu. Po dvou měsících začal jeden z kloubů na mušli malinko kvílet, kápnul jsem trochu oleje. Vidličky držící mušle mají hrany sražené, zaoblení by jim neuškodilo.

https://i.postimg.cc/YGGbt1CB/DSC01578s.jpg https://i.postimg.cc/0MTZjbzM/DSC01579s.jpg


Zvuk
Je jednoduché vypichovat jasné nedostatky, tady jich ale moc nenacházím, až mám pocit, že něco dělám špatně. Při hraní UT2004 nikde nic nevyčuhuje, basy jdou dostatečně hluboko, jsou vyrovnané a neduní, výšky bez zvýraznění a nesyčí. Prostorová orientace bez výtek. Klepání do klávesnice je dostatečně utlumeno. Tento test hodně napověděl. Při poslechu "Já to tady vedu" od 4TETu a jiných vokálů, jsou hlasy přirozené a vcelku nezabarvené, sykavky se neobjevují. Poslech je příjemný a hlavně neunavující, to přikládám utlumenějšímu podání vyšších středů a absencí sykavek. Basová linka je neobtěžující a nehučí, nejdou do nejspodnější oktávy jako Beyerdynamic DT770 ani nekončí někde uprostřed jako Samson SR850.

Při projetí generátorem jde slyšet pod 50 Hz pozvolný pokles, nahoru se dlouho nic neděje, až kolem 5 kHz je propad, dál se citlivost vrátí do normálu a nenacházím frekvenci, kde by výšky vyloženě pískaly. Až po zhlédnutí měření jsem si ověřil pokles kolem 300 Hz, který mi unikl.

https://i.postimg.cc/PNPmvmHF/Yamaha-HPH-MT5.png

Na měření zkreslení (které nedávám) je zvýšení 2H na 3,7 kHz. Nepřišel jsem na to, co by to mohlo způsobovat, u obou kanálů je přesně na této frekvenci, takže předpokládám, že je to vlastnost měniče. Do sluchátek jsem nevrtal, nenapadá mě, co bych měl měnit, navíc to stejně nejde slyšet, není třeba se tím zabývat.


Audigo Brno
Abych líp věděl jaké jsou v porovnání s konkurencí, navštívil jsem tuto poslechovku. Vzal jsem mobil a zaměřil se na dvě skladby: 4TET - Já to tady vedu a Pink Floyd - Another Brick in the Wall; ale měl jsem i něco jiného.

Audio-Technica ATH-M50x - provedením mě nenadchly, plastu a polstrování je až příliš a sluchátka jsou těžší, plast při poklepu na mušle působí levně a v případě bílé varianty je lesklý a nepůsobí tak hodnotně jako na fotce. Nastavení velikosti je pevné a sednou na hlavu velmi dobře. Mušle se volně otáčí a to mě dost iritovalo - jasně, má to svůj význam, ale takto je máte na stole stále "rozhozené". U 4TETu jsem si hned všiml nepříjemných plechových výšek, ne vyloženě sykavky, únava z poslechu se asi dostaví rychle. Basová linka u PF duní - cítím efekt "těla mušlí", to přisuzuji zvýraznění kolem 150 Hz, na měření bývá vidět i pokles na 70 Hz.

Audio-Technica ATH-M40x - výšky proti M50x umírněnější, basy podobné. Jsou kompaktnější, lehčí a snad i provedení je lepší. Celkově se mi líbily víc a je to rozhodně lepší volba, navíc i za lepší cenu. Nevěnoval jsem jim ale moc času.

Sony MDR-7506 - kvalitní old-school provedení, lehká, kompaktní, nastavení velikosti pěkně tuhé. Jediná šílenost je těžký plandající neodpojitelný kabel. U 4TETu mi asi nic nevadilo, středy a výšky jsou jemné, čisté, někdy je jich možná víc, rozhodně se mi ale nezdály zabarvené a dokonce asi i přirozenější než u MT5. Basová linka je vyrovnaná, jde nízko a žádné hučení se neděje, oproti zbytku spektra je jich dostatek. Příjemný poslech.

Pak jsem zkusil i jiná, ale nic tak zajímavého, abych to tu tahal. Každopádně v hledáčku jsem měl ještě AKG K361 a K371, tyto jsem zatím neslyšel, ale už teď se mi moc nelíbí, jednak: AKG uvádí u K371 rozsah mnohem větší než u K361, což podle měření je lež, K371 jdou níž, ale nahoru ne. Pak jsem častokrát narazil na výtky ohledně rozbitého mechanismu mostu nebo dokonce chybějící tlumení na mřížce. K361 jsou přítlakem mnohem volnější a nakloněním hlavy můžou přestat těsnit. Materiály a provedení obou typů jsou odlišné, i když se to tak na první pohled nezdá.

https://i.postimg.cc/4H4crHrg/IMG-20201222-160722s.jpg


Další body navíc
Sluchátka jsou poměrně hlasitá, změřená citlivost při stejném napětí je cca o 3-6 dB vyšší než u PRO 82, SR 850 nebo DT 770 a to i přestože je impedance o něco vyšší. Výhoda tedy na cesty, mimochodem jsem je takto neplánovaně cestou z Audiga otestoval - dlouhý kabel jsem zmuchlal do vnitřní kapsy bundy, sluchátka se nosí komfortně a na hlavě drží fest. Umí toho ale ještě víc - nebyl problém s nimi sprintovat!, šalinu jsem sice nestihl, ale zato si užil 2 km večerním Brnem. Na konci cesty začalo kapat a abych nemusel soukat z bundy kabel, odpojil jsem ho z mušle a sluchátka složil a hodil do vaku.


Shrnutí
MT5 jsou univerzální sluchátka, neutrální do studia, pro dlouhodobý neunavující poslech a skvělá na hry. Navíc jsou kompaktní, složitelná a nenápadná, plus mají vysokou citlivost a použitelná tak i venku. Jen k nim výrobce mohl přibalit kratší kabel.

2

Re: Recenze: Yamaha HPH-MT5 - japonská univerzálka

Pěkná a podrobná recenze smile Do sluchátek hraješ z té Yamahy A-S500?

Web

3

Re: Recenze: Yamaha HPH-MT5 - japonská univerzálka

Jojo, to platí a dlouho bude. wink

Příspěvky [3]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Sluchátka » Recenze: Yamaha HPH-MT5 - japonská univerzálka

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£