Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » MTL 461 nebo 468?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

Téma: MTL 461 nebo 468?

Tak mi doma došly poslední zbytky tavidla a na doporučení bych chtěl vyzkoušet jedno z tavidel v nadpisu. Dle infa je verze 468 o něco účinnější ale chtěl jsem se zeptat jestli není až moc agresivní. Na jednu stranu bych rád něco účinného protože musím při různých opravách a podobně pájet i kabely které nejsou úplně nejčistší i když se člověk snaží, na druhou stranu bych nerad aby to mělo nějaký neblahý vliv na DPS a součástky. U 461 se zase bojím jestli bude dostatečně účinné. Rád bych vás tedy poprosil o vaše názory.

Re: MTL 461 nebo 468?

U obou je napsáno "...Čistící schopnost zvýšena se zachováním nekorozívních vlastností...Korozívní účinek na Cu disku, tropické vlhko 21 dnů:nekorozívní. Korozívní účinek na měděném zrcadle:bez známek koroze odpovídá normě EN 29455-5 (ISO 9455-5:1992)"

http://www.marmot.cz/Produkty/Techlist/461.html
http://www.marmot.cz/Produkty/Techlist/468.html

Web

Re: MTL 461 nebo 468?

Já jsem se dostal jen k té čistící schopnosti a to tropické vlhko jsem nějak přehlédnul.
Nicméně ptal jsem se spíš na praktické zkušenosti.

Ale protože nakupovat půjdu tak za 2,5h tak to asi vypadá že vemu raději tu silnější 468. Plošňáky stejně budu omývat i nadále a na ty kabely to bude lepší. Dvě tavidla na každé něco si kupovat nehodlám.

Re: MTL 461 nebo 468?

MTL468 je na vše velmi dobře použitelné, akorát někde může vadit vyšší roztékavost pájky. Pokud to není vývod výkonového odporu, patice elektronky, vstup elektrometrického zesu, nejde to do tropů nebo není to vn zařízení, tak to oplachovat nemusíš. Pokud ale používáš trubičkovou pájku s nějakým jiným nekompatibilním tavidlem, tak se mohou dít divné věci smile

Web

Re: MTL 461 nebo 468?

Nevím jestli je tavidlo v mé pájce kompatibilní nebo ne. To se musí zkusit. Ale stejně to oplachovat budu protože nemám rád když je na tišťáku nějaký humus. To leda tak při oživování když vím že tam budu ještě pájet. Jinak hezky nejdřív v lihu nebo izopropylu a pak vyleštit jarem a vysušit smile Tedy pokud na desce není něco čemu by to vadilo (např. nazalité trafo).

Re: MTL 461 nebo 468?

A proč si nekoupíš pájku i s vhodným tavidlem v sobě ? Přídavné tavidlo potřebuju jen vyjímečně, nebo když pájím matice, plechy a podobnou klempířinu, a tu stejně pájím vodním.

Web

(upravil Thales 31. 10. 2007 1:25)

Re: MTL 461 nebo 468?

Já také většinou pájím bez tavidla a stačí mi to co je v pájce. Tedy pokud jsou spoj i vývody součástek čisté. To tavidlo je třeba jen na přepajované a zoxidované spoje a kabely. Ta pájka co mám není žádný zázrak ale nepájí se mi s tím zle. Určitě mnohem lépe než s tím co jsem měl předtím z GM. Až dojde zkusím třeba zase něco jiného lepšího  ale současná kvalita naní tak zlá abych to hodil do koše a běžel si hned koupit nový cín. Jak vypadají mnou zapájené desky se zeptej třeba OpAmpa který má teď u sebe vzorek.

A co si myslel tím vodním? Nemyslel si ten sajrajt z kyseliny a zinku že ne?

Re: MTL 461 nebo 468?

Vodní tavidlo je náš slang pro MTV124, MTV125 a podobné.
Já jsem v jistý okamžik odložil nemilosrdně celé zásoby a pak je pouze spotřeboval na pájení desek výhybek, kde pár kilo cínu zmizelo a na kvalitě moc nezáleželo.

http://www.czechaudio.com/docs/pajeni1.doc

Web

(upravil Thales 31. 10. 2007 1:55)

Re: MTL 461 nebo 468?

Zas až takové zásoby tu nemám. Jsme v řádu maximálně dvou až tří set gramů dohromady (různé tloušťky) a to jsem to ještě přehnal. Až to dojedu tak to dojedu. Že bych u toho nadával to nenadávám a kvalita tím také netrpí. Měl jsem vzorek tuším Crystalu nebo co to bylo. Ano bylo to o něco lepší ale rozdíl nebyl tak drastický abych to udělal jako ty. ty si pro to měl svůj důvod protože se tím živíš profi a jestliže si věděl že ten cínm naleješ třeba do výhybek tak nebyl problém. Mě by tu hnil v šuplíku až kdo ví do kdy a překážel mi tu. Ale fakt je že ať má člověk sebelepší cín tak tavidlu se zcela nevyhne (např. ty opravy).

Sendy neznáš něco na pájení silně znečištěných míst když se k tomu nelze rozumně dostat aby se to dalo mechanicky očistit?

Re: MTL 461 nebo 468?

No, prakticky opravy většinou řeším tak, že odcáknu starý a zapájím čerstvým, nemusím hledat tavidlo smile. Nejde jen o kvalitu tavidla, i o slitinu, a kdo vyzkoušel, ví své.
BTW, znám paní, které se živí ručním osazováním, pájejí už 25 let, a ty teda mají plnou skříň nafasovaného a nikdy nepoužitého cínu... občas prodají něco na výrobu figurek, nebo rozdávají.

Web

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » MTL 461 nebo 468?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£