Téma: Band-pass

Ahoj, řeším domů subwoofer k domácímu kinu. Jediná varianta co mi příjde reálná to integrovat do skříně co je instalovaná pod TV. Jediné co by takhle moho fungovat je ozvučnice typu band-pass. Ovšem pravděpodobně to bude muset být nějaké řešení na míru. Není zde někdo, kdo se zabývá návrhem a případně i realizací takového reproduktoru (něco obdobného jako ICS-8 od Monitor audio)? Co jsem si zatím zjišťoval, tak navrhnout dobře tento typ už je vyšší dívčí. Díky moc

(upravil Otas 1. 2. 2021 20:49)

Re: Band-pass

I když hifi nedělám zkusím odpovědět. Z čeho soudíš, že se dá použít jen bandpass?
Mám pocit, že band pass se sice může integrovat, ale skříň musí být jen jeho.
Na návrh bandpassu jsou simulační programy, se znalostí parametrů použitého reproduktoru a objemu, který je k dispozici, se pak dá něco navrhnout. A určitě ti zde někdo pomůže. V nouzi já sad.
Jen podotknutí: Pro snadné pochopení raději nepoužívej termín reproduktor pro celou reprobednu, může to zmást smile.

Re: Band-pass

Bandpass není podmínkou, nicméně co jsem si pročítal různé typy ozvučnic, tak u tohoto jediného se dá samotná skříň zatlumit a akusticé vibrace vyvést nátrubkem mimo. Ovšem rozhodně to není podmínka.
Samotný reproduktor vybraný nemám, rád bych za něho dal max. cca 10k (klidně méně smile, záleží co má a nemá smysl), rozměry reprobedny by měly být max 61x25x23cm (ŠxVxH)

Celé by to mělo fungovat s regálama Monitor audio silver. Díky moc!

Re: Band-pass

takže 20l vnitřkem bedýnka. Tam se velký kouzla udělat nedají. ale pokud tě neurazí klasickej BR s divně vypadajícím reprákem, tak tohle https://www.hadex.cz/spec/q338a.pdf
jsem testoval ve 35l BR naladěným na 28Hz a je to celkem síla, spíš na efekty k filmům než na muziku, na tu by to stačilo dát do uzavřené bedny. Ale potřebuje celkem nakrmit, 100W zesilovač je minimum na "tichej poslech", nemá moc velkou citlivost, tady je o tom celý vlákno:  http://repromania.net/forum/viewtopic.p … 39#p112539 a i pokus o bandpass a hornu... Pokud by to mělo být spíš na muziku, tak bych to zkusil do hodně zatlumené uzavřené bedny, možná tě to překvapí jak to dokáže zahrát a bude ti to stačit. Testoval jsem to i se zacpaným BR v těch 35l a už se ten reprák "plácal".
Co k tomu máš za zesilovač?

Re: Band-pass

ten q338a podle té diskuze na repromanii vypadá dobře. Ano mělo by to být spíše na filmy. Nepotřebuji aby to vysklilo okna a slyšeli to i sousedi, jen ty satelity co mám moc nízký frekvence neumí, tím subwooferem bych to chtěl nějak smysluplně podpořit. Ten bandpass by se mi líbil i z důvodu, že bych je vložil do zavřenné skříně a jen z boku nebo zespodu vyvedl ten basreflex (nevím teda jestli má představa není naivní), což u klasické uzavřené reprobedny nebo s basreflexem by takhle určitě fungovat nemohlo.
Zesilovač pro subwoofer nemám, to bych řešil souběžně s ním (klidně si nechám poradit). Celé to bude pověšené asi na DENONu AVR-X1600H.

(upravil KocuR 2. 2. 2021 9:28)

Re: Band-pass

karelkreysa napsal:

Bandpass není podmínkou, nicméně co jsem si pročítal různé typy ozvučnic, tak u tohoto jediného se dá samotná skříň zatlumit a akusticé vibrace vyvést nátrubkem mimo.

Vonku vyvadzas stale tie iste akusticke vibracie. Ked si myslis, ze ti bandpass bednicka nebude triast skrinkou, tak sa mylis. To, co trasie skrinkou je pohyb membrany reproduktora a teda so skrinkou to bude triast v osi pohybu membrany (downfiring alebo upfiring reproduktor preto bude bit do podlahy) bez ohladu na typ ozvucnice.
Jediny sposob ako sa vibracii zbavit, je pouzit dva basaky oproti sebe. Alebo to nezabudovavat do skrinky.

Re: Band-pass

bandpass reproduktor se instaluje do podhledu, tak předpokládám, že je možné tu bednu nějakým způsobem trošku utlumit? Například že ji nakotvím přes silendbloky? nátrubek potom vyvedu ze skříňky ven a samotná bedna může být úplně skrytá?

Re: Band-pass

karel: do podhledu? V úvodu píšeš o skříňce pod TV. Předpokládám, že sub nebude v ní, ale bude jí maskovaný a bude stát na zemi? BP, co sis vybral, funguje prakticky stejně jako BP s trubkou uvnitř a není to žádná speciálka, co by neměla "vibrovat": http://www.troelsgravesen.dk/vent_tuning.htm

Podobně malý sub mám taky v plánu, jsou to dva 8" v isobariku v BP; ještě jsem moc neřešil jak to udělat, abych se k reprům snadno dostal:

https://i.postimg.cc/VSwqRQhV/m8n-iso.png


Rozpočet máš velký, dala by se vybrat i jedna silnější pumpa, ale isobarik je výhodný v tom, že snižuje zkreslení. Z levných by mohla fungovat dvojice QTX QXW8 (902.426), TS parametry tady: http://www.avsl.com/assets/downloads/th … 902127.pdf, ale neměl jsem v rukách.

Re: Band-pass

Díky za reakci, zde fotka toho jaká je u mě situace

https://i.postimg.cc/wxh0QxdS/145444286-1546093898928086-637826726580025077-n.jpg

Skříňka je zavěšená do zdi, konstrukce je dostatečně festovní. Potřebuji nějaké co nejvíce subwofer zamaskovat. Tedy udeálně vyrobit vestavbu. Popravdě nevím jaký typ ozvučnice by byl nejvhodnější? Ve výsledku bych si asi i uměl představit uzavřenou/basreflexovou/isobarik s tím, že bych výdechy natočil směrem k zemi a zespodu skříně pro ně vyfrézoval otvory. Vnitřní objek skříňky má cca 25litrů.

antonio napsal:

karel: do podhledu? V úvodu píšeš o skříňce pod TV.

ano ta odpověď je trošku zmatečná. Nicméně myslel jsem to tak, že pokud funguje nějaký typ subwooferu v podhledu, tak by obdobně mohl i v uzavřené skříňce. Nicméně čím více to řešim tím menší mi dává band-pass ozvučnice pro tento účel smysl

Re: Band-pass

Brácha má  tuto ozvučnici volnou,dva basáky proti sobě,je to na osmipalce,dvě komory a 2 nátrubky,ozvučnice slušná od AQ. Bez zadní desky,míry š:28 h:31 v:48 cm

https://i.postimg.cc/hXS4j5R9/aq.jpg https://i.postimg.cc/5HXVQc7F/aq1.jpg

Re: Band-pass

myslim ze som rovnako zmateny ako ty predomnou vyssie z podhledu/skrinky atd. Ale ak chces sub do tej skrinky co je na obrazku je viac menej jedno ci to bude bandpass alebo obyc bassreflex bedynka. Ako pises, ak to chces neviditelne tak do spodnej steny tej skrinky mozes vykruzit otvor pre basovy reproduktor a hned vedla neho bassreflex tiez smerujuci dole. Prednu stenu upevnis napevno k skrinke a mas hotovu ozvucnicu. Je otazne ale ak tam osadis fakt dobry sub reprak co aj v malom objeme zahra fakt hlboko, obavam sa ze ci ta skrinka upevnena o stenu nebude rezonovat - asi bude potrebne gumene tesnenie medzi skrinku a stenu + veci vo vedlajsej skrinke budu ma velku radost a budu tiez tancovat smile ak tam teda nebudu nejake knihy alebo ine makke veci co nerezonuju. Asi to bude ladane dost nizko preto BR odporucam zaobleny s kolenom a dlhou rurou aby to slo pekne hlboko a vosiel ti tam dostatocne dlhy natrubok... ale aj tak celkovo sub upevneny napevno do steny to neni dobry napad, ak si v byte urcite nie, ak v dome, aj tak z toho bude basovat cely barak :-/ nie je v interieri iny volne stojaci predmet kam by to slo schovat? napr. sedacia suprava, taburet a pod... ?

k tipom na nizke objemy pozri soundimports, nejake sb acoustic alebo daytony co maju nizky vas by mohli ist pekne hlboko aj v malych objemoch, ale ako bolo spomenute maly objem + nizke frekvencie = nizka citlivost = treba silny zosilnovac.

(upravil Benazi 3. 2. 2021 14:41)

Re: Band-pass

záleží jaký rachot chce,kolega odrovnal sadrokarton v kvartýru,na doplnění nižších freqvencí k bedynkám co tam vidím by  mohl stačit i skromný zesík.
50-80w.

Re: Band-pass

Tohle je místo na "hudební skříň" - přímo do spodku udělat BR a díru na reprák, pod dvířka našroubovat druhý, který budou těsnit, doplnit nějakou výztuhu a je hotovo. Do těch 20l co ti zbydou bych víc než 8" nedával. Otázka je, jestli to na té zdi doopravdy drží...

Re: Band-pass

vyuzijem toto vlakno na svoju otazku, pretoze uz asi tyzden riesim problem ktory by sa mohol tykat aj tohto vlakna...

Ak sa pouzije subwooferovy reproduktor s nizkym vas, fs, a dobrym qts pre BR (dajme tomu ze 8" v 30litroch) si pre uplne najnizsie basy perfektne v siimulacii sadne s 22-25Hz naladenym natrubkom. Problem ale je ze naladit tak zniko BR v tak malom objeme aby nevznikali turbulencie je sakra velky problem. Napr. 10cm rura s dlzkou 1m = to uz mi pripomina organ big_smile resp. zacina to zavanat transmission line.

Riesili ste niekedy podobny problem, resp. ako na to a co s tym, ako to vyriesit alebo ci vobec taketo riesenie (maly objem+nizko ladeny BR) pouzivat? Jedine prakticke riesenie mi pripada strbinovy bassreflex poskladany ako leporelo, otazne je ci to natrubku vadi ak sa ohyba az do 180°, samozrejme pocital by som so zaobleniami v hranach... je to blbost? ako inak to riesit? jedine mi este napada trubkovy BR skrutit vnutri skrinky do nejakeho sneku alebo nieco to je ale asi blbost.

Re: Band-pass

Dělal jsem štěrbinovej BR, s tím, že ohyb jenom o 90° tj po spodní a zadní stěně bedny, uprostřed br mám laťku, kterou je BR rozdělen na dva poloviční šířky, a ohyb je vlastně rozdělenej na 2x45° -v rohu je zalepená trojůhelníková laťka a desky BR jsou seřízlý na 45° - ale to je 120l bedna pro LAB12, tam to dost pomohlo i pevnosti. Dělal jsem i BR průměru 80mm do původně 40l bedny  s délou BR nějakejch 70cm. Řešení je prosté. To, co je vidět, je nátrubek tuším že od dexonu, na kterej je uvniř bedny nasazená klasická čevená chránička - kopoflex - varianta, co je vevnitř skoro hladká, ne ta "harmoniková", a je to uvnitř bedny ohnutý do U, leží to tam, kde si to našlo místo, jak kočka pod gaučem smile . Každejch cca 20cm dýlky BR bedně ubere litr objemu.
Samozřejmostí u obou variant je nutnost změřit impedančku a podle toho BR doladit. Při prvním pokusu s LAB12 jsem BR nedokázal na mé zvukovce naměřit, protože jsem to přehnal s dýlkou a spodní maximum na impedančce bylo někde na 15Hz, což už moje zvukovka korektně nezpracuje...

Re: Band-pass

Ahoj, tak jsem trošku pokročil.

Vzhledem k omezeným rozměrům skříňky jsem nakonec došel k následujícím variantám

1) uzavřená ozvučnice. Vzhledem k rozměrům bedny by se vešel maximálně 8" reproduktor. Upřímně netuším, zda nějaký takový existuje co umí zahrád od cca +-30Hz

2) basreflex. Uvažoval jsem například Q338a, co zde byla uvedena. Pokud vezmu doporučené parametry z datasheetu, tak je s BR nasimulovaný objem ozvučnice 18l. Když vezmu mé maximální rozměry bedny 61x28x25cm, odečtu 21mm MDF a basreflex cca 1,5l (prům. 6cm *45cm), tak se můžu dostat na max cca 20l. Tzn v této konstelaci mám ještě malou rezervu. Co jsem pochopil viz výše, tak basreflex nemusí být nutně rovný, tzn. můžu použít chráničku s hladkým vnitřkem a ohnout o 90° tak, aby výustek byl směrem dolů?

https://i.postimg.cc/FRBM3n9p/q338a.png

3) postavit isobarickou konstrukci, abych ušetřil případně nějaký objem. Ale nevím jestli viz. 2) varianta to není v mém případě zbytečné.

Re: Band-pass

S 8" pumpou je těch 8cm průměru BR na hranici, při vyšší hlasitosti to začíná trochu "svištět" , ale na domácí poslech je to podle mě dostatečný řešení, 6cm BR s 8" s Xmax přes 12mm raděj ani nezkoušej, budeš to předělávat, BR bude svištět jak meluzína v komíně... Pokud to vbastlíš přímo do skříňky, ještě ti zůstane dost peněz i na slušnej modul zesilovače. V uzavřence 8" do 30l jedině s ekvalizací toho nejnižšího pásma, někdy to umí přímo receiver s použitím měřicího mikrofonu, ale nejsem příznivcem tohoto řešení.