Téma: Dvojity NF milivoltmeter

Ahojte, kedze moja snaha ziskat dvojruckovy mV, pripadne aspon samotne meradlo s 2 systemamy stroskotala, rozhodol som sa postavit vlastny vyrobok. Mal by to byt NF milivoltmeter s meracikmi 100uA z BM579. Mam tu 2ks nefunkcne, tak by som ich vykuchal. Otazka znie, ci vie niekto poradit spolahlive zapojenie, pripadne aj nieco modernejsie, co som nasiel nejaky clanky atd vsetko este je postavene na OZ od Tesly. Ale snad sme sa za ten cas posunuli aj niekam inam, a samotny mV by mohol ist tym padom aj vyssie ako do cca 100kHz.
Dakujem za kazdy navrh.

(upravil dhaman 23. 1. 2021 13:20)

Re: Dvojity NF milivoltmeter

Myslíš dvojkanálový osciloskop ? wink

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Dvojity NF milivoltmeter

S tym problem nemam smile Chcem si zabastlit, a postavit pristroj, ktory nie je lahke zohnat.

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/142086525_4277016872312783_3106340457951896056_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=2&_nc_sid=825194&_nc_ohc=l8dCYbE6bj0AX-kfw8L&_nc_ht=scontent-vie1-1.xx&oh=e31b2327c889b731239e9c517b6fb471&oe=603359F4

Re: Dvojity NF milivoltmeter

Vubec nechapu, na co tohle někomu v dnešní době škopků je. Předpokládám, že tak to myslel i danhard.

Re: Dvojity NF milivoltmeter

Normalne mi kazite chut nieco spravit. Skopek je ok, to je mi jasne, ale preco si nieco nevyrobit, co viem ze pouzijem a potrebujem?

Re: Dvojity NF milivoltmeter

Ono dnes i moderní multimetry mají kompenzovaný dělič do 100kHz takže vyrabet ručkový měřák je nestandart smile

Web

Re: Dvojity NF milivoltmeter

Zdenoeddie: to tak neber smile Já stavěl zapojení s OZ, ono to chodí tak do těch 100k, pak je problém s kapacitou diod v zv operáku. Dneska na to určitě bude existovat nějaký integráč, ale jak říká Robert, buď to změřím multimetrem, nebo na škopku, na další kisnu tohoto typu ani nemám na stole místo smile

Re: Dvojity NF milivoltmeter

Ja este miesto mam smile Ale v podstate len by som dal prec BM579 a namiesto nej dal moje udelatko.
https://i.ibb.co/68RqYX5/dav.jpg

Re: Dvojity NF milivoltmeter

Než dělat nový mV , tak bych radši opravil BM 579, taky jsem kdysi nějaký postavil a aby to za něco stálo, není tak jednoduché. Jednoduché mV rozebírá Punčochář v knize Operační zesilovače. V dílně mám pár slušných digitálů, ale stále oprašuji starý dobrý ručičkový Racal Dana 9300, měří do 15Mhz TRUE RMS a základní rozsah má 100µV. Pokud bych něco stavěl, tak bych se podíval po převodnících True RMS to DC třeba AD536  nebo lepších.

Re: Dvojity NF milivoltmeter

Nasiel som AD736, mozno by to stalo za to. Skusil by som to modernou cestou, SMT atd. myslim ze by to mohlo byt zvladnutelne.
Este by som si tak skusol dorobit odcitanie signalov, pre nastavenie symetrie apod. Ale to az potom.

Re: Dvojity NF milivoltmeter

U AD636 jsou v datasheetu  na konci uvedena nějaká schémata - pro inspiraci, něco podobného jsem kdysi stavěl. Asi bych ten mV dělal bateriový, vyhnul bych se zemním smyčkám a rušení.

Re: Dvojity NF milivoltmeter

Jo, dost jsem se vyblbnul, když jsem stavěl mV metr - měřič šumu, bez hlubších znalostí teorie obvodů.
Nechtěl jsem přitom zázraky v přesnosti, +-10% na 0,1mV mi v pohodě vyhovuje. Výstupem je ss napětí na svorkách (1V ss = 1 mV st. na vstupu). Kupodivu to něco smysluplného naměří i u 10 uV, docela se zadařilo.
Zato napájení ze sítě bez rušení je zádrhel, také doporučuji baterky, já jsem si poradil takto: 3 trafa za sebou: 220/24, uzemněných 24 V, pak zase 24/220 a na závěr znovu napájení už v krabičce 220/24 sad. Naštěstí i trojnásobné ztráty umožnily napájet zdroj 2*12V. Na to, že měřím odstupy tak jednou za rok, si tuhle ptákovinu dovoluji neřešit smile.