Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zase jeden "klenot"-Videoton

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [6]

(upravil Anti 11. 1. 2021 20:41)

Téma: Zase jeden "klenot"-Videoton

Jedná se o Videoton Prometheus RA5350S. Donesen bývalým šéfem, zřejmě citová fixace. Úkol je zprovoznit a... zabudovat vstup pro kytaru. Proč? Vstupy jsou klasické pětikolíky, ale především jen magnetofon a dva gramo pro magnetodynamickou a krystalovou přenosku. Předpokládám správně že ani jeden nepůjde použít?
Pokud má někdo ochotu a nápad jak mi s tím pomoci, přivítám každou radu. A nejvíc zdůvodnění proč to nepůjde smile
https://i.postimg.cc/dV97fWjB/IMG-20210111-201841.jpg

Re: Zase jeden "klenot"-Videoton

Neni toho skoda, ale podle mne, by bylo lepsi, to spovoznit a zkusit prodat, za utrzene penize, si koupit nejake modernejsi kombo.

Pokud udelas odporovy delic, alias utlumovy clanek, alias atenuator, tak kytaru muzes primo pripojit na vstup pro krystalovou prenosku.
V dobe kytaroveho davnoveku, se to tak delalo na ruzna starsi radia, gramoradia, nebo treba i velke gramoradia.
Chytrejsi si vyndali zesilovac a napajeci zdroj z "humoresky" po babicce a nacpali to do budky z 2ma, nebo 4mi repraky, vykuchanymi ze skolniho rozhlasu, treba ARO667 a pod.

Pokud ma nejaky efektovy pedal, nebo predzesilovac, muze se pouzit primo vsup pro MGF.
Ale zesilovac kytarovy to rozhodne neni, ani korekce, ani nejak oslnive prebuditelne to neni, pravdepodobne tomu odkouri zesilovac, nebo repraky vyplivnou membrany.

Ale dnes, takto vyuzivat stary radiozesilovac, je vic jak trochu divne.
Male kombo modelingove, ktere vcelku slusne dokaze napodobit zvuk starych zesilovacu a ma zabudovane efekty, dozvuk, chorus, flanger, umi i tape echo a ma vstup i pro mikrofon, ze samostatnym dozvukem, stoji kolem 100 eur.
A jeste se to da ne dlouho, ale provozovat na baterie tuzkove, nebo 2-3ks 18650 cely weekend na chate bez elektriky.
Kupr. vox 3
Existuji i levnejsi a mozna lepsi vetsi.

Re: Zase jeden "klenot"-Videoton

Díky smile
Takže vstup na krystalovou přenosku můžu použít? Jaká je tam citlivost? On si prej koupí snímač pod struny. Po laborování s kombem z autosubu vím že vstup pro kytaru musí být citlivý.
Bylo by to fajn, protože dodělávat solo vstup se mi fakt nechce.
Standu(majitele) mám fakt rád, jiného bych poslal do... On je staromilec. Prej že to hrálo dobře...když si to koupil... big_smile

Re: Zase jeden "klenot"-Videoton

ano můžeš ačkoli...lepší (citlivější) pro kytaru je vstup MIC (v rádiu běžně není instalován)
stačí upravit (zmenšit) odporové děliče (pokud jsou v cestě signálu) asi tak na 30-50%
původních hodnot (nejsou nikterak kritické) nebo - zbastlit jednoduchej předzesilovač s jedním
NF trandem, KC149, KF503...návodů na netu jsou desítky
citlivost krystalky ? hm, asi tak 200-300 mV, mikrofonu 2-3 mV

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil wimshurst 14. 1. 2021 21:34)

Re: Zase jeden "klenot"-Videoton

Pokud tam bude mit snimac pod kobylku, nebo na telo kytary, tak to stacit bude, je to totiz vatsinou piezzo snimac.
Tedy vstup pro krystalovou prenosku uplne idelani.
Pokud to bude magnetoelektricky snimac, tak bych se nebal pres potenciometr na snimaci, pripojit to na vstup pro magnetodynamickou prenosku.
Kdyz to osoli za snimacem, ale volume stahne, bude to pravdpodobne mit krasny fuzz, nebo distortion, mozna kdyz to bude davat aspon 10x vyssi napeti, jak je vstup RIAA, tak to bude mit zvuk boosteru z vyssimi harmonickymi.
Zalezi od toho, jak je na tom signal snimace a jak je na tom zapojeni predzesilovace v tom videotonu.
Ale kdyz bys mu dal do skrinky se skolnim reprakem obycejny zesilovac, pro mne za mne i TDA2030, nebo modul z ciny TPA3118 PBTL mono, plus nejaky zdroj a predzesilovac, postaci i obycejny jediny FET BFxxx, bude to lepsi, jak nicit ten videoton.
Nepotrebujes ani vysoke napeti, na napajeni postaci dokonce i 9V, nejaky adapter, co da aspon 1A
https://www.aliexpress.com/item/4001203 … web201603_

https://i.pinimg.com/originals/af/8a/e7/af8ae733a5e593a2e5a9d0e2d97b5dc6.gif

Muj neoblibenejsi predzesilovac, booster, fuzz, ktery sem replikoval mnohokrat, je tento... Frank Clarke
http://beavisaudio.com/schematics/Images/Frank-Clarke-MOSFET-Power-Booster-Schematic.png
http://beavisaudio.com/schematics/Frank … ematic.htm
Asi je to z duvodu, ze mam ruzne vyletovane IRF 510..

P.s.
Pro zarputile vrtaky, vstupni kond 100nF, ovplyvnuje zvuk.
stejne tak vystupni kond.
Lety overene mam, ze nejlepsi zvuk dava cca 100 az 200 nF kondik mica na vstupu a je to opravdu slyset, kdyz se tam placne nejaka keramika, zvuk je daleko mene hutny, stejne tak na vystupu, se nehodi elektrolyt, ani keramika, lepsi je nejaky svitek, nebo dokonce hovnak svitkovy, papirovy. Nejlepsi zvuk dodavali vzdy PET kondiky, vyletovane kupr. WIMA, obvykle paralelne 2x 4,7 mikrofarad.
Je dobre tomu dat poradne stineni, treba vystrihat a poohybat krabicku z Fe plechu od slehacky (spray) a do ni vlozit ten plosak, napajeni jeste ofiltrovat aspon 100mikrovym elytem, jinac to rado zere brum.

Re: Zase jeden "klenot"-Videoton

studiem literatury (Kottek III) jsem zjistil že citlivost zesilovače kytarového snímače je přibližně
50 mV / 50 kΩ ale, to na konci 70. let a vývoj, doba trochu pokročily...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Příspěvky [6]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zase jeden "klenot"-Videoton

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£