Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 6)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Externí zvuková karta pro měření/testování

  Stránky: 1 2 3 ... 6 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 110]

Téma: Externí zvuková karta pro měření/testování

Ahoj,

mám dotaz ohledně měření karty. Jde mi o testování neznámých reproduktorů - měření TS parametrů. A případně o měření zesilovačů utilitou RMAA. Ideálně by měla být externí pro přenášení a použití s NTB. Nepotřebuji nějaké zbytečné funkce a nadstandardní konektorovou konektivitu. Pro poslech ji také nepotřebuji - mám jiný externí DAC. Spíše aby prakticky byla použitelná (malé vlastní zkreslení) a neměla nějaké zbytečné komplikace při používaní (ovladače, nastavování)..

Líbí se mi https://www.esi-audio.com/products/maya44usb+/

Má někdo zkušenosti? Případně co používáte a co se vám osvědčilo/neosvědčilo?

Děkuji za tipy a připomínky.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Ak to má byť "univerzálne", na boxy aj na zosilňovače, tak potrebuješ zvukovku aj  so vstupom na mikrofón (merací..) teda symetrický vstup s fantómovým napájaním pre mikrofón. Druhá možnosť pre akustické merania je USB mikrofón, niečo ako UMIK-1 alebo lepší. Ak chceš merať iba T-S parametre, na to mikrofón ani nepotrebuješ, stačia linkové vstupy/výstupy, 2 kanály. Na meranie zosilňovačov potrebuješ zase čo najmenší vlastný šum a skreslenia zvukovky  na linkových vstupoch/výstupoch.

(upravil Dualka 13. 1. 2021 17:05)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

BV Děkuji. UMIK-1 mám, ale ještě jsem neměl čas s tím začít operovat smile.

Takže pro moje měření T-S reproduktorů a zkreslení (ve smyčce) by měla stačit zvukovka s linkovým (sluchátkovým) výstupem a linkovým vstupem. V jaké cenové relaci se má smysl pohybovat? A údaje co udávají výrobci nejsou něčím zkreslené (na co si dát pozor?)? Nejde mi o měření 0,000X% zkreslení. Ale abych měl možnost poměřit nějaké konstrukce ať vlastní nebo komerční jestli kreslí 0,01% nebo 1%. Případně si udělat obrázek jak se mění které parametry při zásahu do zapojení.

(upravil BV 13. 1. 2021 17:41)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Potrebuješ 2xIn, 2xOut, a 24bit/96kHz (lepšie 192kHz). Súčasnú produkciu nesledujem (používam internú zvukovku..), takže konkrétny typ neporadím..
Vyhovovať vlastnosťami by mala napr.  Steinberg UR22 MKII, neviem či bude cena prijateľná.. ALe určite existujú aj iné pdobné typy

(upravil dhaman 13. 1. 2021 17:54)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Ja pouzivam Focusrite Scarlet 2i2 a max spokojnost myslim ze aj M-Audio AIR 192|6 by mohlo byt fajn.
Obe su USB  zvukovky a nepotrebujes napajanie ked merias z notebooku na baterke tak sa vyhnes zemnym sluckam.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil dhaman 14. 1. 2021 10:41)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

loopback Focusrite Scarlet 2i2 1st gen (ntb baterka)

https://i.ibb.co/mCTj3yy/focusrite-2i2-1khz.png

Ako ti radil BV potrebujes fantomove 48V pre meraci mikrofon + druhy vsup na loopback fazu - je potom vyhoda ze vies merat SPL s loopbackom a mas meranie aj s fazou. Dalsia vyhoda je ked to ma sluchadlovy zosilnovac lebo vies potom krasne merat aj impedanciu reproduktorov a reprosustavy.
- Pozor ked budes merat koncaky a budes vystup z koncaku zapojeny do vstupu zvukovky nevytahovat ten JACK za chodu lebo pri vytahovani to skratne.
- Taktiez pri merani viac ako 10W odporucam odporovy delic aby si si neodpalil vstup. Ta 2i2 zvladne na line vstupe celkom vela Maximum Input Level 22dBu (at minimum gain) = 9.75 Vrms co je pri 4 ohm cca 24W ale aj tak odporucam delic.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Krásný výsledek. Ta cena té karty je přijatelná a půjdu do ní. Děkuji moc za informace ohledně měření a testování.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

jaké hodnoty děličky používáte?

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Budem mat k dispozicii M-Audio AIR 192|6 hodim sem cez vikend loopback na porovnanie.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil dhaman 14. 1. 2021 11:33)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

xor - ja pouzivam 8k2 / 910R z manualu arta strana 4 bez tych zeneriek
http://www.artalabs.hr/download/STEPS-user-manual.pdf

"To protect the soundcard input from a high voltage that may be generated at the power amplifier
output, it is recommended to use the voltage probe circuit with Zener diodes, as shown on Fig. 1.3.
Values of resistors R1 and R2 have to be chosen for arbitrary attenuation (i.e. R1=8200 and R2=910
ohms gives a probe with -20.7 dB (0.0923) attenuation if the soundcard line input has usual input
impedance - 10k Ω). "

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil BV 14. 1. 2021 11:58)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Ešte jedno doporučenie.. Každá zvukovka má určité optimum úrovne Uin/Uout, kedy má najmenšie skreslenia. Takže pre presnosť meraní je dobré si toto zistiť meraním v loopbacku zvukovky od 0dBFS po nejakých -20dBFS a snažiť sa pri meraní (samozrejme v režime 24bit..) pohybovať blízko týchto optimálnych úrovní , teda používať viac vhodných deličov na (podľa možnosti) malej impedanci, napr. pre meranie konca pri vyšších výkonoch používam delič 1k/39R.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

loopback M-Audio AIR 192|6 (ntb baterka)
https://i.ibb.co/Y3fF9Jd/maudio-1k-Hz-loopback.png

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil dhaman 18. 1. 2021 17:51)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

To M-Audio AIR 192|6 je pouzitelna, ak sa pouzije ako zdroj nejaky lepsi DAC. Ten vystup zo zvukovky neni bohvie co, ale vstup je OK.
Tu je meranie Topping-d10s DAC. Pre predstavu co sa z toho da vytrieskat.

https://i.ibb.co/dcP2bn9/topping-d10s.png

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Ahoj, zaujalo mě toto měření zvukovou kartou. Doma mi leží právě jedna starší Focusrite 2i4 a tak bych jí rád vyzkoušel. Chtěl bych zkusit měřit mé starší výhybky, skoro 30 let, které jsem stavěl před vojnou. Díky tomu, že si můj 2 letý syn pohrál se středovými reproduktory a již se nedají sehnat, musel jsem zvolit náhradu od Visatonu W130S, které ale nejsou zakryté a tak jen na vyzkoušení hrály bedny (sloupy 120cm) ostřeji středově a výškově. Takže jsem je rozebral a rovnou koukl na výhybky. Dnes bych se za ně styděl... No nicméně byly ručně dělané a opravdu základní. Poctivě motané vzduchové cívky, celkem těžké a žel bipolární elektrolyty. Změřil jsem výhybky pomocí osciloskopu se zapojenými měniči a pak i bez nich. Myslím, že nevypadají plně špatně ale jistě se dá co zlepšovat. Nicméně měření osciloskopem pomocí funkce Bode Plot je poměrně zdlouhavé. Proto bych chtěl požádat o pomoc, co přesně budu potřebovat ke zvukové kartě, jak zapojit, nastavit a hlavně jaký použít SW. Budu moc rád, pokud někdo bude mít trpělivost a navede mě. Mohu případně nahrát fotografie beden, výhybek a jejich charakteristiky změřené pomocí osci.

(upravil PMA 7. 8. 2023 10:01)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

dhaman napsal:

loopback Focusrite Scarlet 2i2 1st gen (ntb baterka)

https://i.ibb.co/mCTj3yy/focusrite-2i2-1khz.png

Ako ti radil BV potrebujes fantomove 48V pre meraci mikrofon + druhy vsup na loopback fazu - je potom vyhoda ze vies merat SPL s loopbackom a mas meranie aj s fazou. Dalsia vyhoda je ked to ma sluchadlovy zosilnovac lebo vies potom krasne merat aj impedanciu reproduktorov a reprosustavy.
- Pozor ked budes merat koncaky a budes vystup z koncaku zapojeny do vstupu zvukovky nevytahovat ten JACK za chodu lebo pri vytahovani to skratne.
- Taktiez pri merani viac ako 10W odporucam odporovy delic aby si si neodpalil vstup. Ta 2i2 zvladne na line vstupe celkom vela Maximum Input Level 22dBu (at minimum gain) = 9.75 Vrms co je pri 4 ohm cca 24W ale aj tak odporucam delic.

Šum je, bohužel velká bída (THD+N cca 0.01%, jinak řečeno -80dB). THD+N musí nutně být lepší, než -100dB, při zachování THD lepšího, než -110dB, jinak to nemá smysl. Tu kartu a řadu podobných mám. Výstupní šum DACu > 8uV, to když se vynásobí ziskem měřeného zesilovače, tak jsme na nepoužitelných hodnotách S/N, měří se pak karta, ne zesilovač. Je to vhodné jen na orientační měření, na to je to OK.

Bída je i ta další ukázaná, opět mizérie šumu.

(upravil dhaman 7. 8. 2023 10:18)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Su to pomaly 3 roky stare prispevky. Aktualne na meranie THD pouzivam Cosmos E1DA ADC + Viktorov 1kHz generator na baterkach.
Popripade ako gen sa da pouzit Topping D10s.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil Wili 7. 8. 2023 12:45)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

velmi zalezi ako postelujes tu focusrite kedze ma hardwarovo regulovatelny gain na vstupe. Tak isto kolko chces z vystupu, ked ho vypeckujes na max ako je vyssie tak je to na hovno, ale netreba ti stale 4V vystup..., staci ze to stiahnes o kusok nizsie a cisla su uplne inde. Nizsie najlacnejsie focusrite solo 3rd gen, len tak narychlo screenshot nechce sa mi s tym sparat a hladat sweetspot. Ale neviem ci vyssie meranie je line-in alebo mic vstup. Ten mikrofonovy ma vyssi gain a ma samozrejme horsi snr

Jezinka ak mas focusrite zvukovku a chces merat bedny staci ti k tomu dokupit xlr kabel a kalibrovany meraci mikrofon. Ak chces usetrit existuju aj lacnejsie nekalibrovane verzie, zalezi ako velmi presne chces merat big_smile

https://i.postimg.cc/FzDTH1Bh/focusritesolo.jpg

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Díky za odpověď. Já bych i třeba pořídil něco lepšího ale přijde mi to zbytečné. Pokud už nyní budu mít - 120db tak to je dobré. Já chci hlavně v první řadě vidět filtry na vyhybce jak fungují, fáze a pak i útlum signálu. To že bude dole šum bych řekl že pro tyto informace nevadí. Spíš by mě zajímalo v čem to měříte? Všichni sem dávají pěkné grafy ale nepřišel jsem na to z jakého to je programu. Jinak u toho měření předpokládám, že vyvedu linku na vstupu zvukovky na výstup výhybky a postupně změřím všechny tři pásma. Propojení bych viděl asi krokodylkama.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

to co ty popisujes je elektricke meranie, ja som popisoval akusticke = meranie samotnych reproduktorov. Neviem co konkretne chces merat ale vacsinu veci je mozne merat v programoch Arta alebo Rew. Pre zaciatocnika su ale dost zlozite a musis hodne nastudovat aby si sa v tom vobec co i len pohol spravnym smerom

(upravil dhaman 7. 8. 2023 13:09)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Filtre vo vyhybke by som meral akusticky ne elektricky.

@Jezinka - Kde si prosim ta videl tie "Všichni sem dávají pěkné grafy ale nepřišel jsem na to z jakého to je programu." Vies sem dat priklad takeho obrazku kde je merana vyhybka elektricky ?

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Příspěvky [1 až 20 z 110]

  Stránky: 1 2 3 ... 6 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Externí zvuková karta pro měření/testování

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£