Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 24 z 24]

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

kaed napsal:

Co je na tom nejasnýho? Potřebuješ pohnout nějakou masou vzduchu. Tak to dokážeš buď velkou membránou s malým zdvihem (v adekvátně velké bedně) nebo ten stejnej objem vzduchu rozhejbeš malou plochou s velkým zdvihem. A na ten zdvih potřebuješ ten výkon. Momentálně je spíš v mě varianta 2, protože dneska je výkon levnej (2x 50W "D" za 6USD...) tak není problém na domácí poslech používat 4" "pumpy" který klidně uhrají 50Hz ve 2l bedýnce s citlivostí sotva 80dB tím pádem s max SPL někde pod 100dB (100W příkonu).
Naopak historicky měly lampový rádia 12" repráky a 5W zesilovač... Každá doba má nějakou módu a tomu odpovídající technický řešení. Ten 5W 12" ze starýho lampovýho rádia by minizes s TPA3116 napájenej 5ks 18650 dokázal roztrhat na kusy...

Dobře, základem předání basů je rozhýbání množství vzduchu reprákem. To třeba každej začátečník ani neví. Je tedy jedno, jestli to provedu malým repráčkem s velkým zdvihem nebo velkým basem s malým zdvihem. Velký bas -velká bedna, slabý zesilovač, malý bas- malá bedna, silný zesilovač. Stluču si tedy 2l bedýnku, dám malý odpovídající středobas, omezím to zkusmo výhybkou na 100 Hz a budu si tleskat, jak mi to basuje. To nerejpu, opravdu to vyzkouším dle tvého návodu. Minizes s TPA3116 totiž vlastním. Už to chápu?

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Ano, ale samozřejmě těch 50W rozhodně se 4" pumpou ve 2L na žádný randál nebude. Bude to na komorní poslech. A pokud to omezíš tak, že uřežeš frekvence pod 100Hz, tak od toho žádný basy nečekej. Už jsem Ti psal, že celá ta problematika je hodně složitá. Většina z vás tazatelů něco hledá...pořádně ani neví co, ale má pocit, že to najdou pomocí instatních otázek a odpovědí. Ale takhle to prostě nefunguje. Řešení je jen studovat, simulovat a zkoušet. Pak Ti ty jednotlivý skládačky do sebe zapadnou a zjistíš taky, co vlastně reálně potřebuješ.
Pro začátek by sis měl stáhnout Amplion nebo WinISD a vyzkošet si simulaci. Pochopit, jak funguje která ta ozvučnice, jaký jsou vzájemný vztahy mezi ozvučnicí, její typem, objemem a mechanicko-elektrickými parametry reproduktoru. Ptát se je správné, ale tak, jak to běžně lidé dělají to příliš velký tah na bránu nemá.

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Nad 100Hz podle mě basy končí a jsou to už středy  smile -oficiálně se to tvrdí někde od 300Hz, ale 100Hz zahraje prakticky jakýkoliv  šumítko z číny.  A samozřejmě není to jenom o tom stlouct bedýnku, ale taky vybrat ten správnej reprák k objemu a případně správně naladit basreflex. Spíš jde o to, čeho chceš dosáhnout, jestli minibedýnky na stůl pro komorní poslech, co jdou co nejníž, nebo jestli chceš ozvučit 20-30m2 obývák v nějaké rozumné kvalitě, nebo jestli budeš dělat technopárty na 100m2 s požadovaným SPL 110dB od 30Hz...

Re: Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Jasně, dobře a přesně jste to vystihli nakonec. Ochota a schopnost to nastudovat už chybí, takže je to takové sbírání útržkovitých informací po diskuzích. Musím ale použít slovo "Bohužel", mne to pořád zajímá. Alespoň z toho hrubého pohledu. (proč je tam tohle a ne tamto, jaký to má vliv na zvuk a tak.) Druhé Bohužel, že komponent s komponentem hraje jinak nebo vůbec, že i v malém prostoru mohou být velké bedny, atd, však víte.

Příspěvky [21 až 24 z 24]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Co je dvouapůlpásmová reprosoustava? A možná i více dotazů...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£