Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Očesání korekčního zesilovače

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [13]

Téma: Očesání korekčního zesilovače

Občas všude možně řeším korekce, už ani nevím, kde. Ekvalizer už jsem okopíroval a přizpůsobil si. Ještě se dotážu na tohle, schema cca zde: https://www.hadex.cz/img/zbozi/m434_3.jpg
Když "odstrojím" basy a výšky , ponechám si pouze regulaci středů. Pomůžu si, když v cestě signálu bude pouze jeden korekční obvod? Vede mne k tomu to, že přidávání basů tady nemá smysl, jen to víc bučí. Díky.

Re: Očesání korekčního zesilovače

To nelze takhle dělat, mimo jiné to ulítne do saturace, protože tam nebude DC zpětná vazba.

Re: Očesání korekčního zesilovače

Co takhle "zbytečné" potenciometry nahradit trimry?
Napevno se to nastaví do poloviny dráhy; přitom existuje možnost si zvuk trošku doladit k použitým bedýnkám.
Předpokládám, že člověk, který ví, že ty basy jen bučí, je přidávat nebude, nýbrž je to zábrana pro jiné.

Re: Očesání korekčního zesilovače

Otas: Souhlas.

(upravil kratz 13. 1. 2021 14:26)

Re: Očesání korekčního zesilovače

A nevyplatilo by se upravit topologii tech korekci, aby ty frekvencni filtry nebyly soucasti zpetny vazby OZ? Kdysi jsem nekde videl clanek, kde se to resilo, ale ted to marne hledam.
Schemata co ted vidim na netu to maji resene v podstate jak pres kopirak v ramci ZV OZ, jen se lisi vyladenim tech filtru.

Edit: Tohle je asi jediny, na co jsem narazil: https://imgbank.cz/images/korekce2p.jpg a pochazi to odsud. smile Pripadne v tehle praci: https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace … e_id=55404 strana 16, obrazek 11.

Re: Očesání korekčního zesilovače

To první je stejně ve ZV toho OZ, běžná konstrukce u vícepásmových EQ, to druhý jsou pasivní korekce, tj +- 6db/okt.

Re: Očesání korekčního zesilovače

Ale to jsou zpětnovazební korekce, ale je to cypovina, jelikož ty vyžadují malý odpor signálu a ne 100k potenciometr. A balance je taky úžasná.

Re: Očesání korekčního zesilovače

danhard
Ja nemyslim to co je tady. Mam na mysli hlavne tu bakalarku - viz odkaz co jsem pastnul. Tam je to prave vsazeny mezi 2 OZ co maji v ZV jen paralelni RC clanek. Zaroven tam ma potaky 10k, takze zadny megahodnoty.

Pred nejakou dobou jsem nekde cetl clanek, kde hanili cpani korekci do ZV a resilo se to takto - pasivni korekce a k tomu operak, co to pripadne trochu zesilil. Bohuzel ten clanek nemuzu nikde najit, abych se podival, co jim na ZV vadilo.

Jinak ja kdysi 3-pasma stavel taky, pouzil jsem na to schema z modryho amara KE 1988/05, strana 195. Je to hodne podobny tomu, co tu ma sporilek, vcetne 100k potaku. V kombinaci s dokonalosti TL072 to melo svoje kouzlo. big_smile Vlastne 2 filtrovaci clanky (basy a stred) tam jsou uplne stejny. Vysky resi trochu jinak. Mozna se to jako dalsi inspirace hodi.

Re: Očesání korekčního zesilovače

Nakonec jsem potenc. nahradil odporama s tím, že vše je na min. a středy na max.
Tady třeba je korekční bez z.v., že ano? https://stavebnice.tipa.eu/pdf/PT007.pdf
Když mi tam dokážete namalovat jen regulaci středů, uvítám to.

(upravil Otas 17. 1. 2021 18:43)

Re: Očesání korekčního zesilovače

"Nakonec jsem potenc. nahradil odporama s tím, že vše je na min. a středy na max."

Tomu asi nerozumím. Výšky a basy na minimum a středy na maximum?
Pokud je to tak, k čemu je to dobré?

Re: Očesání korekčního zesilovače

Otas
Přesně tak. To už je z nouze ,neřešme to. Třeba aby ty pot.nezabíraly místo.
A, vlastně,aby mne to nesvádělo s tím pořád kroutit po každé změně skladby. Takhle je to ON/OFF. Jen teď nevím, kdy mohu citovat a kdy ne....

Re: Očesání korekčního zesilovače

To je těžký, když ani nepochopí otázku. Ptal se na:

Výšky a basy na minimum a středy na maximum? K čemu je to dobré?

Zeptejte se mě na co chcete, já vám něco odpovím....

Re: Očesání korekčního zesilovače

Měl bych ještě jednu "novinku" v uvažování. A to rozdíl v korigování charakteristiky zvuku mezi dvoupásmem a třípásmem. Rozsah korekcí středů mi sedí- chodí to od cca 350 Hz skoro do 4000 Hz. Dvoupásmová repra, co osobně mám, mají dělení na 3000 Hz. I zapůjčené třípásmo to má podobně. Dole u těch 350 Hz nahoře 3000 Hz. Selskou audioúvahou mi vychází, že zdůraznění středních kmitočtů vyjde lépe u třípásma jen proto, že ovlivňuju samotný středový repro. Zatím to řešit nebudu, počkám na názory.

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Očesání korekčního zesilovače

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£