Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Tesla AKR 153 vs Electro Voice ZLX 12P

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [13]

Téma: Tesla AKR 153 vs Electro Voice ZLX 12P

Zdravím, mám obě verze a zvažují co si nechat jako kino domů. Prostor by byl i na akr, zesilovač by se na ti nějaký našel. Akr jsou plně funkční a zachovalé, prosím o radu.

Druhy dotaz;
Pokud se rozhodnu nechat akr, co byste doporučili za centr, plus zadní.

Třetí dotaz;
Pokud se rozhodnu pro Ev, v tomhle případě co za centr, plus zadní.

Děkuji za rady, sub mám s lab 12, aktiv.

Re: Tesla AKR 153 vs Electro Voice ZLX 12P

PA na doma je věc dost specifická... někdo si na to vyloženě potrpí, někdo ne. Měl jsem jednu dobu na doma PA boxy a vrátil jsem se ke klasice. Compression driver má celkem dost odlišný charakter oproti hi-fi kalotám. U PA je taky potřeba počítat s tím, že můžou mít výrazně vyšší šum, než na co je člověk z hifi běžně zvyklý. Pokud máš možnost obojího, pak není lepší rady než to vyzkoušet a říct si sám, co bude tvému uchu víc lahodit.

Co se týče centru + zadních kanálů, tak určitě někdo poradí i líp, já nejsem příliš velký příznivec multikanálového audia. Ze dvou důvodů: Opravdu dobře funguje pouze v akusticky optimalizované místnosti, v random konfiguraci a neupraveném prostoru mi to vždy po chvilce poslechu připadá spíš na škodu a užiju si víc pouze stereo. Pokud je místnost, která toto nějak řeší, a pokud má multikanálové audio na filmy (případně hry) fungovat tak jak bych od něj očekával (na hudbu je samozřejmě víceméně nesmyslné, až na pár vyjímek, kdy je live multikanálový záznam fakt poctivě a kvalitně smíchán), pak se z toho co jsem slyšel vždy nejblíž k ideálu blížilo to, co mělo centr s osazením adekvátním k L a R kanálům, protože v případě kvalitně smíchaného 5.1 se vždy většina odehrává právě v centru. Pokud je centr nějaký (většinou rozpočtem) utiskovaný chcípáček a jeho práci musí suplovat L a R, pak mi výsledek s pouhým stereo poslechem připadá téměř vždy lepší. Čili pokud centr, pak něco srovnatelného s hlavním stereopárem, umístitelným co nejblíže k obrazu (ideálně samozřejmě za obraz v případě obrazu na plátno). Efekty pak už nutně nemusí být na stejné úrovni - když je možnost se podívat na analýzu multikanálového signálu, uvidíš, že většinou je signál pro zadní kanály výrazně frekvenčně omezen a dost komprimován, ale mohou být i výjimky, z toho co si vybavuji např. Hans Zimmer: Live in Prague z Blu-Ray nebo film Interstellar... tam mi v multifunkčním sále zadní efekty reálně nestíhaly přestože běžně s tímto nikdy jindy nebyl problém a signál při přeroutování zezadu na main byl normáně v pořádku, jen prostě hodně dynamický), ale pokud se někde ušetřit musí, pak určitě na efektech, ne na centru. Pokud by měl být velký kompromis i na centru, šel bych jen do sterea.

Re: Tesla AKR 153 vs Electro Voice ZLX 12P

Děkuji za názor, nechci nějak šetřit, chci nějaký kompromis. Ev nehrají špatně ale akr 153 si myslím, že na filmy dopadne líp. Teď mám 2 ev a sub z lab 12 v 90 litrech, ladění 29 hz, jsem bez centru. Asi to udělám tak, že dam oba páry vedle sebe a uvidíme.

Re: Tesla AKR 153 vs Electro Voice ZLX 12P

Mal som doma akr 153. Aj troje rôzne iné trojpásmové Tesly. Pocit z AKR 153 bol impozantný.
Už by som to nechcel ani zadarmo. smile

Re: Tesla AKR 153 vs Electro Voice ZLX 12P

Proč bys už to nechtěl.? Kvůli velikost.? Nebo jaký je důvod.

(upravil tatko Tom 5. 1. 2021 21:32)

Re: Tesla AKR 153 vs Electro Voice ZLX 12P

Kvôli zvuku. Tiež skrz to, že každý ten tlakáč - výškáč hrá inak.
Ony mali svoje opodstatnenie v kinosálach, v relatívne malej miestnosti od toho nečakaj nejakú priestorovú lokalizáciu. Niekde mám z netu, no nechcem to sem dať (ani neviem) - zmeranú frekvenčnú charakteristiku - des.
Pred časom som si vo Foobare spravil taký pokus - nastavil som 31-prvkový ekvalizér tak, že jeden jazdec -6dB, nasledujúci +6, ďalší -6... atd. A ostal veľmi prekvapený, že s tak rozhádzanou frekvenčnou charakteristikou to malo "zvuk", veľmi podobný s nekvalitou, ktorú som počúval z kinobedne a Tesloviek.
Ťažko to opísať, treba to počuť.

Re: Tesla AKR 153 vs Electro Voice ZLX 12P

Pointu ti už napísali kolegovia vyššie, najmä ondra.klofat. Niečo z toho ti zopakujem, lebo už som to mal rozpísané, keď som prečítal jeho príspevok.

Na fórach sa občas človek dočíta niečo také, že center je najdôležitejší prvok domáceho kina, lebo prenáša najviac dialógov a celkovo zvuku a že použité reproduktory v centri a predných reproduktoroch by mali byť rovnaké - kvôli charakteru zvuku. Ako chceš toto docieliť pri tých AKR? Pri EV by sa to teoreticky dalo dokúpením rovnakej reprobedne.
Zadné efektové až také významné nie sú, môžu byť menšie.
Ďalší problém - vysoká citlivosť PA reprosústav. K tomu nejaký sebelepší center nedopasuješ.
Nadviažem na to PA s vysokou citlivosťou. K čomu je toto dobré doma? Moja osobná skúsenosť s domácim kinom, odladené 4ks dvojpásiem TM265 a k tomu center s rovnakým osadím - pri filme to ide na pár wattov. Dokonca aj na urevané a neprimerane hlasné efekty to stačí. Jednoducho PA je raz PA a na to ho treba využívať. Nepoviem, občas z recesie, ale na seriózne využite v domácich podmienkach je to mrhanie prostriedkami.
Z pohľadu tej recesie by sa dalo pozerať aj na tie AKR, ale zase nastávajú problémy s centrom, ako som písal vyššie.

(upravil ondra.klofat 6. 1. 2021 11:35)

Re: Tesla AKR 153 vs Electro Voice ZLX 12P

tatko Tom: úpně nechápu pokus s EQ, především, pokud nastavíš EQ tak jak říkáš (kdy v původním dejmetomu rovném nastavení máš in/out levely správně a pak jen rozházíš pásma +6/-6/+6/...), tak budeš mít výstup přebuzený.

Druhá věc je, že z určitého úhlu pohledu jsi frekvenční charakteristiku samu o sobě zas tak drasticky nerozházel a brát to jako "simulaci" frekvenční odezvy nějakých reprosoustav bude spíš náhoda nebo subjektivní dojem. Tímto pokusem (s dorovnáním output levelu na nominální úroveň) vlastně vytvoříš něco jako pevnou multipásmovou kompresi (řízenou počtem pásem a jejich rozsahem), v digitálním světě by se to vzdáleně dalo přirovnat ke snižování vzorkovací frekvence... z určité "vzdálenosti" pohledu ale půjde stále o relativně konstatní charakteristiku. Když bychom počet pásem zvyšovali dál a dál, tak se zvyšujícím se počtem pásem bude rozdíl mezi eq-ON a eq-OFF při stejném rozsahu a stejném output levelu postupně mizet.

V reálném světe ti pak samozřejmě ti při tomto pokusu v závislosti na původním signálu a na frekvenční charakteristice toho, přes co to posloucháš  něco vyleze nebo zaleze víc či míň, podle toho, jestli jsi zrovna neumocnil nějaký už tak existující peak, čili se tam pak může zdůraznit něco, co si spojuješ s charakterem některých konkrétních beden, ale jako obecnou věc bych toto určitě nebral, spíš to bude jen náhoda a subjektivní dojem.

Re: Tesla AKR 153 vs Electro Voice ZLX 12P

Iste, to bola ťažká nuda na maródke. Zvedavosť, čo to spraví so zvukom
Bez prebudenia, to som ošetril stiahnutím o -6.
Viac takých hlúpostí som skúšal. Niektoré nastavenia EQ degradovali zvuk, ako píšeš - iné ho spravili "zaujímavým" big_smile
Pri tých reprosústavách, ku ktorým sa ja osobne nevrátim ani omylom, neprirodzene vyčnievali hlasy spevákov a niektoré nástroje, iné nástroje a zvuky boli slabé, alebo skoro žiadne. Navyše až na jeden pár hrala každá bedňa z dvojice trochu inak.
Za seba - už len niečo z overených projektov so zmeranými frekvenčnými charakteristikami. Možno to sem ani nepatrilo.

Možno pre "kino" neterba vysoké nároky a na to sa pýtal autor otázky. Hodina-dve neoptimálneho zvuku mu vadiť nebude, hlavne, že to bude mať vyjadrený stred, napríklad reprákmi, ako píše Penjo a bude mať aj zadné efekty smile

...Naučiť sa na dobrý zvuk má aj nevýhodu - ten zlý rozčuľuje...

Re: Tesla AKR 153 vs Electro Voice ZLX 12P

Chápu, nemyslel jsem to jako zastání nebo vyzdvihování těch AKR (šlo mi o princip toho experimentu), mám podobně nedobrou zkušenost s AKR303 z našeho sálu před rekonstrukcí, určitě bych do toho nešel ani jako do provizorního řešení. Stejně tak bych na doma nešel ani do těch ZLX, ale pokud bych si měl nutně vybrat z této dvojice, bude to EV jako stereo. Pokud nutně 5ch, pak bych koukal nejspíš po nějaké kompletní sestavě spolu s řešením místnosti tak aby to dávalo smysl (mít např. efekty pár cm za hlavou mi přijde opravdu spíš otravné, tedy pokud bych věděl, že nebudu mít za sedačkou dost místa, pak bych zadní kanály vůbec neřešil).

Ještě zpět k těm ZLX, velké basy od nich nečekej (stejně jako ty Tesly, u kterých bych vzhledem ke konstrukci nečekal ani dobré středy především co do směrové charakteristiky). Na basy ale máš LAB12, pak mi ale příliš nedává smysl mít v obýváku tak velké "satelity". Kamarád např. takto na doma používá pár FBT J8A spolu s FBT Subline 12SA, nepřipadá mi to jako špatné řešení, pokud chci domů "PAčko"... ty maličký satelity hrajou poměrně příjemně. Pokud bych chtěl domů nutně skříně s 12", pak bych naopak chtěl aby se to obešlo bez subwooferu a hrálo to dostatečně odspodu samo o sobě (a byly i tady na foru, nebo na repromanii, konstrukce s profi osazením pro domácí použití a věřím že to velmi dobře funguje, když člověk není jako u klasického PA omezen rozměry, hmotností a jinými nutnými kompromisy).

Re: Tesla AKR 153 vs Electro Voice ZLX 12P

Děkuji za zajímavé postřehy, popravdě jsem je vedle sebe neslyšel, nemužů soudit, jestli jsou každá jiná nebo ne. Co se tyče citlivosti, no je pravda co pak na střed. Poslouchal jsem na hudbu a připadá mi, že tam nějaká frekvence na středech je navíc. Nijak jsem neměnil nezjišťoval, mají své kouzlo. Ev další není problém, mám jich na skladu dost a i jiných zajímavých aktivek,  dělám do zvuku.

Zlx mám právě navíc, jako nejslabší monitory. Pak mám další elx a vyšší řady Ev nebo i rcf 410,712 atd. Co se tyče zvuku, ty Ev zlx mi přijdou poměrně v poho oproti třeba rcf. Je to ekonomické kino ze šuplíkových zásob. Jak asi všichni víme, není co dělat, tak se vymýšlí blbosti. Lab se mi dostal pod ruce starší, tak jsem ho vzal a udělal bednu podle plánu a dal ho do bílé barvy.  Zesak jsem použil nějaký starý, co se nepoužíval 2x600w v můstku, výkonu to na něj má až až.

Re: Tesla AKR 153 vs Electro Voice ZLX 12P

RCF ART jsou známé tím, že jsou poměrně agresivní na vyšších frekvencích (ty novější série, původní ART310/312/315 byla v tomto směru přijemnější). My máme v multifunkčním (kino) sále Dynacord A115A na předních kanálech za plátnem, A118A sub a nějaké AQ třípásma (teď nevím přesný model) na efektech. Ty Dynacordy jsou co do osazení měniči totožné s ELX, údajně je tam, podle někoho s kým jsem to kdysi řešil, trošku jiný processing, přestože dealer i servis mi tvrdil, že je to zcela totožné, tak kdoví. Každopádně zvukově jsou nerozeznatelné (vedle sebe jsem je slyšel). Pokud to má být "co dům dal" a máš toho k dispozici víc, pak není nic lepšího než zkoušet a zkoušet a sám nejlíp poznáš, co je pro tvé uši OK, a co není.

Re: Tesla AKR 153 vs Electro Voice ZLX 12P

ondra.klofat napsal:

RCF ART jsou známé tím, že jsou poměrně agresivní na vyšších frekvencích (ty novější série, původní ART310/312/315 byla v tomto směru přijemnější).

Nynější  nová řada ART 9 je úplně jinde. Doporučuji poslechnout a porovnat s řadou 7, řada 3xx je minulostí. Je 6 modelů a mají podstatně kultivovanější projev - RCF ART 910-A, RCF ART 912-A, RCF ART 915-A, RCF ART 932-A, RCF ART 935-A a vrcholný model RCF ART 945-A. Většina se u nás dá poslechnout a porovnat s čímkoliv jiným.
PeLop
PRODANCE, s.r.o.

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Tesla AKR 153 vs Electro Voice ZLX 12P

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£