Téma: Rodina vs koníčky

Milí audiowebáci. Chtěl bych se s vámi poradit, mnozí tu máte mnoho zkušeností za sebou, a o tématu zesilovače se běžně lidé nebaví. Mám tu hotové schéma na lampáč, simulované THD 0.05% plný výkon. Za ty roky dané dokupy všechny součástky, včetně lamp, trafa, tlumivky.. I nějakou vysoustruženou bižuterii, apod. Mám teď ale rozrůstající se rodinu a jediné co nemám je čas a nebo chuť to postavit. Teď co s tím? Počkali by jste až děcka odrostou a nebo by jste to prodali?

Web

Re: Rodina vs koníčky

Za sebe mohu říct, že bych počkal. Tyhle věci nepodléhají zubu času, jejich hodnota neklesá, a pokud ti to nezabírá místo, tak se k tomu jednou rád vrátíš. A pokud ne, prodáš to i za čas.

Web

Re: Rodina vs koníčky

Ahoj, tohle se nezkazí, za mě nic neprodávej. Já měl tohle období poslední 3 roky, teď se ke všemu zase pomalu vracím. Za ty roky se toho nashromáždilo víc, takže to chce si to jen utřídit, aby se nezačlo se vším najednou smile.

Re: Rodina vs koníčky

Za mě v žádném případě neprodávat. V roce 94 jsem stavěl DPA 330 a ze stejných důvodů jsem ji za pár korun tenkrát prodal. Je mi to líto dodnes.

Re: Rodina vs koníčky

Zatím neprodávej pokud určitě víš, že tě to bude v pozdějším věku bavit. Někoho rodina tak semele, že na to už nesáhne. Děti odrostou a z malých starostí se stanou velké. Pak budou mít i ony děti a ty se budeš zase občas starat o vnoučata. Možná až v pozdním důchodu bude více času. To zase už prd uvidíš, prd uslyšíš a navíc se ti budou klepat ruce a budeš si ho*no pamatovat big_smile. To byla jen nadsázka wink.
Rozhodnout se musíš sám.

Re: Rodina vs koníčky

Nesmíš propadnout, byť tvrdý jak skála,jinak budeš otrokem.

Re: Rodina vs koníčky

Před rokem jsem řešil to samé - mám nasyslený materiál na dvoje bedny a tři zesilovače zhruba ve fázi "už to jen složit dohromady/udělat krabice". Teď se mi tu hemží 10měsíční dvojčata a já jen čekám až udrží v ruce pájku a složíme to spolu big_smile  jen doufám, že do tý doby nikdo nevymyslí bezdrátovej přenos hudby 24/192 přímo do mozku a kluci mě nepošlou k šípku jako neandrtálce

Re: Rodina vs koníčky

Ja se k bastleni taky vratil letos po asi 20 letech. Ale nez se vrhnu na DPA, tak jsem zacal jednodussima vecma. Dodelal jsem si tu 2 linearni stabilizatory a desulfator na baterie. Dopadlo to dobre az na 1 odpraveny tranzistor, takze je cas pokrocit na vyssi level a zkusit nejaky jednodussi NF obvod.
Problem ale je, ze za tu dobu se cloveku z hlavy vyparila i veskera teorie. Spocitat stabilizator zvladnu, ale kmitoctovou charakteristiku filtru dneska nedam. Obvody s operakem jsem taky naposledy pocital na cvikach teorie obvodu nekdy pred 25 lety. Takze jedina sance je sehnat skripta a ozivit si to.
Jestli nechces dopadnout stejne, doporucuju si to aspon cas od casu trochu ozivit a zopakovat, nez se dostanes do stadia, ze tu budes jako ja za blba, co jen parazituje na existujicich resenich od nekoho jineho. smile

Re: Rodina vs koníčky

Vydržet! Příhodný čas zase nadejde. Děti toho budou urychlením a někdy i dalším důvodem.

Re: Rodina vs koníčky

Pozor na omezování zájmů při rodině! Z vlastní zkušenosti,... všechno jsem omezil a stejně mě nakonec vyhodila. Děti musí od mala vidět nějakou zajímavou činnost. A na závěr citát klasika:

Naše názory se neustále sbližovaly,... až její nabyly vrchu.

Re: Rodina vs koníčky

Rodina a hifi podle mě jdou celkem dobře skloubit, pokud se postupuje s rozvahou a citem. Také jsem před narozením dítěte neradostně přemítal, že si asi už ponechám pouze sluchátka. Nakonec se ukázaly být rozumným kompromisem dostatečně velké a těžké sloupové bedny (tedy dostatečně stabilní, aby nešly převrhnout činností potomka, což stojanové repro nikdy nesplňují) s hliníkovými měniči, které několikrát obstály v dětském zátěžovém testu, včetně útoku ručičkama umolousanými od dortu během provozu na narozeninové party. Jak bylo naznačeno výše, i dítě ocení spokojeného rodiče. Takže se těch věcí nezbavuj.

(upravil kratz 6. 1. 2021 16:03)

Re: Rodina vs koníčky

TigiGold
Jen pozor na nekolik veci. smile Dokud dite najdes tam, kde jsi ho polozil, tak jsi celkem v pohode. Po nejake dobe se nauci lezt po ctyrech a pak nastane problem. Vsechny nase hracky musime dostat z jeho dosahu. Coz u nas fungovalo tak, ze jsme postupne zacali vse na policich, co by neprezilo kontakt s potomkem, stehovat do vyssich pater. Ta trocha slehacky z dortu je celkem v pohode, ale ono to ma ve zvyku vzit nejaky predmet a s nim pak mlatit do cehokoliv, co se mu zrovna postavi do cesty. Nemluve o neustalych pokusech za neco tahat a nebo s tim kroutit, dokud to neupadne ...a pak se z toho stane ten predmet, se kterym zacne tlouct do neceho jineho.

Re: Rodina vs koníčky

Neprodávej ale daruj !!! Uděláš mě tím velkou radost. Adresu ti napíšu do SZ. Poštovné samozřejmě hradím.

Re: Rodina vs koníčky

Kamarát mi tak chcel darovať hooodne elektrotechnických súčiastok, merákov atd keď sa mu narodila dcéra. Vysvetlil som mu, že by raz ľutoval - nechal si to, vrátil sa k bastleniu a dodones ma rád vidí smile

(upravil TigiGold 6. 1. 2021 19:11)

Re: Rodina vs koníčky

Kratz: Jasně, problém má dvě roviny: Za prvé je nutné uchránit nebohé dítě od nebezpečného hifi (tj. nemít doma vratké reprobedny, lampové zesilovače nebo otevřené konstrukce, jako jsou např. některé zesilovače McIntosh) a za druhé je potřeba uchránit nebohé hifi od nebezpečného dítěte (tj. používat pokud možno odolné konstrukce nevalné estetické úrovně, jako jsou jednoduché DIY skříně nebo monstrózní vintage bedny, do kterých už zub času podstatně zahlodal a v jejichž případě nezpůsobí nové škrábance od hraček záchvat zuřivosti rodiče. Lákavých tlačítek, světýlek a potenciometrů by mělo být co nejméně, ideální je pouze jedno kovové tlačítko "on-off"). S geniálně ukrouceným modrým alpsem na předzesilovači jsem se už také setkal... slovem "geniálně" myslím to, že na první pohled vypadal úplně normálně (jako by byl nastaven na mínimální hlasitost), poté co jsem však zapnul poklidnou sváteční hudbu (Karel Gott - Bílé Vánoce), nastalo horoucí peklo a DPA 222 šlo do limitace:-)

Re: Rodina vs koníčky

Vytrvej. Když začneš tu věc dávat dokupy s dvouletým dítětem, tak je to nejlepší způsob, jak ho zaujmout a taky si vybudovat nějaký obdiv, i když to není asi to vhodné slovo.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

(upravil hranatybraska 6. 1. 2021 21:04)

Re: Rodina vs koníčky

Tak já to úplně na hřebík věšet nechci, zaprvé ženě audio nevadí a podporuje mě, zadruhé je třeba vést děcka k muzice. Jen např. prodávám sloupový a koupil jsem si ptačí budky, který budou vysoko, aby prcek nemohl promáčknout kopulky v reprákách. Prcek už leze, takže se mu dost věnuju a nemám čas dávat dokupy lampáče, a není taky chuť zvlášť když slušný zesák seženu třeba za 2,5tis. No ale asi s tím teda počkám, třeba se to časem nějak vyvrbí. Děkuju všem za rady či názor, drtivě převažuje nechat si to a dát tomu čas.

Web

Re: Rodina vs koníčky

TigiGold: A vrchlíky! Ty jdou do kopru všude! Čím je pro Kunu kabel v autě, tím je pro dítě vrchlík!

Re: Rodina vs koníčky

Jasně, však na toto téma proběhla kdysi diskuse na vedlejším fóru pod názvem "malí vrahovia":-)

https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.p … 4fc089bcb5

Re: Rodina vs koníčky

Já mám na kalotách síťky, na středech síťky, a na basech vrypy... Zesilovače v bednách, PC a DAC nechává bez povšimnutí. Aparaturu jsem uhájil, leč hlavní reprodukcí jsou videa z YT...