Téma: AQ Wega 55 proti AQ Kentaur 655

Kdysi jsem za pouhé 4000 Kč koupil jakési AQčka podobného ražení, ještě s repro TVM. Na první poslech bylo zřejmé, že to není na hudbu. Tak jsem to prodal po dílech. Hledám přijatelná třípásma a stále nacházím varianty jen s 6,5" basáky. A když 8" jako Yamahy NS 777, pak už jsou to bedny pro "pořádný nářez". Takovou klasiku jako jeden 8", střed a výška jsem nenašel v cenové úrovni malých dělnických platů.  Teď dotaz. Dle vyjádření AQ je rozdíl mezi oběma typy v lepší výhybce a výškovém reproduktoru. Obě výhybky jsou udány jako 12,12,6 dB/oct, tady by jistě šel časem udělat kvalitativní upgrade. Stejně bych to viděl i u výšky, pokud by to snad tahalo za uši. Kdyby se to dalo poslouchat, těch 13 500 bych jim za AQ Kentaur 655 MKII dal. Bassreflex vpředu-OK! Váše postřehy? Díky.

Re: AQ Wega 55 proti AQ Kentaur 655

koukni zde.
http://www.tykon.cz/recenze/ctyri-sloup … lenby.html

(upravil tatko Tom 31. 12. 2020 9:49)

Re: AQ Wega 55 proti AQ Kentaur 655

"Čím viac čiarka - tým viac adidas" ...

"Hledám přijatelná třípásma" - skús pohľadať seriózne dvojpásma - naozaj môžu podať za cenu omnoho lepší "zvuk" smile

(upravil Benazi 31. 12. 2020 10:02)

Re: AQ Wega 55 proti AQ Kentaur 655

necht si vybere,nemusíš hned všechno kritizovat,neznáš jeho záměr.

Re: AQ Wega 55 proti AQ Kentaur 655

Benazi
Pěkné. Nebo snad VMA I-SL stavebnici?

Re: AQ Wega 55 proti AQ Kentaur 655

To se z fora ani recenzi nedozvi..chce to poslech

Web

Re: AQ Wega 55 proti AQ Kentaur 655

No, početl jsem si zde. https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=23864. I jinde.
Třípásma jsem si vysnil proto, aby středy hrál právě jen středový reproduktor. Což je obecně prý nejcitlivější místo poslechu vůbec a já si na to potrpím. Což zřejmě znamená, aby střed byl to nejlepší, co v té bedně je. Pro mne. A to asi u AQ nebude. No, vydám se někdy na poslech, s někým, pro jistotu. I zažitá negativní zkušenost je dobrá pro další úvahy, jak dál. Mám doma "jistá" třípásma, nemám problém s jejich továrním vyladěním, ale hrají až příliš sterilně. Neplést s neutrálně. Možná by pomohl hoodně "přibarvený" zes.To už jsme ale mimo téma.
No a z dvoupásem nelezou opravdové basy. A pokud snad ano, pak zas ne fajnové středy, u beden zaplatitelných.

Re: AQ Wega 55 proti AQ Kentaur 655

"Measurements"

"z dvoupásem nelezou opravdové basy" - naozaj? Nebyť situácia, mohol by si prísť vypočuť a padla by Ti sánka, aké basy lezú z pomerne jednoduchých unicornoviek smile

Re: AQ Wega 55 proti AQ Kentaur 655

To je zase drístov, ako aj vo vedľajšom vlákne. Zjavne tie posluchovky, ktoré som robil, mali význam, lebo ľudia si mohli vypočuť rôzne reprosústavy od najmenších koaxiálnych bedničiek, cez dvojpásmovky, až po veľké dospelé 4-pásma. Tam by sa veľa ľudí presvedčilo, že aj z dvojpásmoviek lezú basy, či majú osadený 4", alebo 6,5". Potom skôr ide o použitie, či to majú byť PC monitory, alebo ako hlavné bedne k TV. A bafflestep je tiež zaujímavá záležitosť. Naštudovať, potom písať o basoch z dvojpásmoviek.

Re: AQ Wega 55 proti AQ Kentaur 655

sporilek: dobře hrající dospělá 3p za 13t : já bych šel do vintage německé produkce 80.-90.-tých let...Cantonům na gumě nic není a zvuk bude proti současné produkci za stejný peníz zaručeně nesrovnatelně lepší...v Brně je chlapík, co se tím baví a vozí je sem,
při nějakém budgetu si můžeš vybrat min. ze dvou typů, poslechnout na svém železe...ideál!
pokud si to neumíš/nechceš/nemůžeš postavit sám, tak je to jediná cesta k maximálně možnému příznivému poměru cena/výkon při budgetu do 15t

Re: AQ Wega 55 proti AQ Kentaur 655

tatko Tom
Neboj, sáňky by mi neupadly. Záleží, jak jsme kdo nároční.

Re: AQ Wega 55 proti AQ Kentaur 655

Iste máš pravdu - ja na čím presnejšiu reprodukciu toho, čo lezie zo zdroja zvuku v rámci možností (rozmerov) miestnosti, nemožnosti ju poriadne zatlmiť a tak. Keď som zistil, že som dlhé roky počúval sračkobedne aj neskôr, keď už nie, bol som popočúvať, čo sa (časovo) podarilo. Niečo zaujalo, niečo nie. Vtedy som veľa nechápal, dnes viem, že tie merania zmysel majú smile