Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


[Zamknuto] (Stránka 20 z 61)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Federmann

  Stránky: ««« 1 ... 18 19 20 21 22 ... 61 »»»

RSS

Příspěvky [381 až 400 z 1,209]

(upravil Hop377 30. 10. 2007 13:13)

Re: Zesilovač Federmann

To ci bol kladny alebo zaporny ti teraz isto nepoviem, az vecer. Ale mam pocit, ze kladny. Tiez mi v simulatore vysiel zaporny a bol stale zaporny aj ked som uberal napatie na LED az takmer k nule.
Inak najacie napatie som mal +-40V.
EDIT:
Vecer dodam dalsie podrobnosti merania. Ale musim nejak vyriesit fotky, kedze fotak sa odporucal po pade do kremikoveho neba.

(upravil opamp 30. 10. 2007 13:16)

Re: Zesilovač Federmann

Federmann: OK, i já musím dělat jiné věci... času dost. Díky za odpověď Michalovi i za odkaz na modely, snad najdu brzo čas na to kouknout - ozvu se.

Hop377: Aha, to by znamenalo, že jde spíš o obrovský rozptyl parametrů než o jednoznačnou odchylku danou návrhem. Prosím, ozvi se, ať to upřesníme.

Michal: Tak co, prubneš to? smile

Web

Re: Zesilovač Federmann

Nejde ani tak o presnou hodnotu reference pro ty proudove zdroje, ale ten tranzistor rozkmitu T8 spolu s D1,R2,R10 dela takove zdegenerovane proudove zrcadlo s prodovym prenosem cca 10x, jestli je proti nemu na vystupu T4,R8  s nejakym proudem, tak u vyvazeneho diferaku by mel byt proud dany T3,R7 0,2x, takze na prvni pohled vychazi pomer R7/R8 = 5 a to neni.
Na to neni potreba to ani stavet, ani simulovat, to by mel Federmann ty prumyslovaky naucit a ne do nich busit demagogie.

Re: Zesilovač Federmann

Federmann
"ten ofset je dost popsán v modelu společně se symetrií diferáku, ale je tam hledislo proudové, napěťové a teplotní, nelze žádné opomenout a výsledek je potom kompromis, různé tranzistory to samozřejmě rozhodí."
Každý normálny človek predpokladá, že tie tranzistory v diferáku sú približne rovnaké (h21e). Ak je tam jeden kus s h21e=50 a druhý 150, tak je všetko inak, ale len horšie(drift s teplotou..). Pre všetky hľadiská je podstatná zhoda parametrov vstupných tranzistorov.
"nejste ochotni ani schopni v tomto rozměru uvažovat.." bohužial ten "rozmer" je trochu mimo mojej tolerancie, 2+2 nikdy nebude 7..Skúste odmerať úbytky na odporoch 680R v kolektoroch dif. dvojice. Ak ešte uznávate platnosť Ohmovho zákona, vysvetlite mi ako tam potečie rovnaký prúd, ak sa úbytky líšia o 50-80%. A čo ten prakticky nulový kľudový prúd koncov, to je výhoda a úmysel? Skúste raz odpovedať konkrétne.

Re: Zesilovač Federmann

danhard
D1, D2,R3 sú tam zbytočné, stačí vhodne upraviť hodnotu R2.

(upravil opamp 30. 10. 2007 15:58)

Re: Zesilovač Federmann

BV
Jsou dva přístupy: Buď vyhodit ty diody a zvětšit odpory - bude to klasickej diferák. Nebo dotáhnout do konce koncepci proudovýho zrcadla, jak píše danhard, bude menší zisk v otevřený smyčce ale vstupní diferák bude makat opravdu se ziskem blízkým jedné resp. 1/2 pro rozdílové napětí (zátěží by vlastně měl být jen dynamický odpor D1 - v ideálním případě by mělo jít o "diodu" tvořenou B-E přechodem tranzistoru) a bude to rychlejší.

Zdá se mi skoro, že svými tajuplnými zmínkami se Federmann snažil naznačit, že chtěl použít tu druhou koncepci, leč - jako i jiné věci - praktická realizace pokulhává. Pro korektní "zrcadlení" by navíc T8-D1 měly mít tepelnou vazbu. A bohužel, h21e použitých BCček není nejvyšší, což způsobí další chybu zesílení proudu (je nutno vzít v úvahu i proud báze), bude to o dost míň než 10.

Web

Re: Zesilovač Federmann

O zbytecnosti D2, R3 neni pochyb, D1 tam urcitym zpusobem uzitecna je.
Ale k teplotnimu vyvazeni to ma dost daleko, na T8 je pri 12mA/35V pres 0,4W, co teprv pri deklarovanem +/- 65V napajeni. Mimochodem jsou to 80V tranzistory, jak dobre snaseji tech skoro 130V Federmanne ?

(upravil opamp 30. 10. 2007 16:18)

Re: Zesilovač Federmann

Aha, takže nejen v tom "subwooferovým modulu s 2x 65V, viz #391" jedou evidentně mimo SOAR. Ach jo, kdyby jen konce, on "tu a tam" i rozkmitový stupeň smile

Škoda, že se takhle podrobně nevěnuje tolik lidí společnýmu návrhu OPRAVDOVÝHO zesilovače, bylo by to fajn. Nezkusíme udělat nějakou konkurenci Symasymu? smile

Web

(upravil Federmann 30. 10. 2007 19:30)

Re: Zesilovač Federmann

BV
V modelu jsou pro znázornění použity BC639/640 s proudy I1=2mA a I2=10mA, stejně jak v reálném zapojení, je jasně vidět poměr mezi proudy T1 a T2 při změně proudu I1, obr. 2, 3 a 4.

Pokud máte špatně úbytky na odporech 680Ω, pak je jednoznačně nevhodný proud IR7, odvozený od R7 a ULED. Za předpokladu, že je vše v pořádku dále UR10 a UR8.

„D1, D2,R3“ ty tam mají taky své místo, bez nich by to sice šlo, ale dost odlišně…
#397 ani jedna varianta není nejvhodnější, tedy kompromis….

Proč vymýšlet další problém, je tam jasně napsáno nepřekračovat dovolené parametry! BC639/640 při 2x35 což je standard i do můstku vydrží všechny nad 2x40V musí být na 100V nad 2x50V použít BF422/423, ale musí zvětšit R8/10, nebo, ale taky jiné i kondenzátory…

Re: Zesilovač Federmann

Než taký paškvil, tak radšej miesto diod 2x BC556B, odpory zmenšiť na cca 22-47R a urobiť "normálne" prúdové zrkadlo, rozdiel v cene možno 1Kč., vlastnosti o dva rády lepšie.

Re: Zesilovač Federmann

Ale o těch BF nemáte pane inženýre na webu opět ani slovo!!! Chápete už konečně, o co nám jde? Napíšu to na "plnou hubu": Kdybyste měl na stránkách správné informace, nemusela by tahle debata vlastně vůbec vzniknout!

Web

Re: Zesilovač Federmann

Takhle rozpitvanej zesak, to se mi libi, clovek se i neco priuci a kdyz si z toho veme uzitecne informace, tak z toho musi byt zesak bezmala dokonaly big_smile
Nemam sem hodit i ten svuj? big_smile

Web

(upravil Federmann 30. 10. 2007 20:30)

Re: Zesilovač Federmann

#402
Samozřejmě máte pravdu, že tam mnoho věcí chybí, ale primárně to bylo pouze pro mé studenty. 2x35V žádný problém a všechny „šílenosti“ se jak konzultovaly se mnou, tak dolaďovaly při oživování. Typicky všechny sub, měly na vstupu další elektroniku, nikdy nebyl filtr u reproduktoru, ale na vstupu atd.

Teď mi do toho vpadne spousta diskutérů, které tam chybí to či ono, navíc vše bere jako výrobní firmu. Kdybych dodával celé stavebnice a ne pouze PS, pak bych je samozřejmě musel dodávat s takovým osazením, jaké tam paří.  Nyní je tam jenom u výkonů napsáno „Při volbě výkonů a k nim odpovídajících tranzistoru, je nutné nepřekročit výrobcem udávané mezní hodnoty.“

Když se podíváte na korekce či předzesilovač, jde o stejné zapojení,
http://federmann.wz.cz/index_soubory/Page1072.htm
http://federmann.wz.cz/index_soubory/Page1181.htm
stejné pracovní body…


Konce nejsou sice s těsnou tepelnou vazbou, ale PS je dostatečně malý a navíc je na chladiči, kde je tepelná vazba jako celku dostačující. U korekcí a předzesilovače již kolektorové diody nejsou. U konce D3 ovlivňuje kolektorové proudy IT3 a IT4, její absence by právě rozvažovala poměr proudů T1 a T2, ale rovněž by měnila velikost zátěže pro T8.

Představte si dva zdroje konstantního proudu postavené proti sobě, T8 a T4, velikost napětí na bázi T4 je reference, aby byly zdroje vyvážené, musí být na bázi T8 obdobné napětí, měřeno vždy od napájení, tedy konstantní, totéž platí pro napětí na kolektoru T1. Jakákoliv změna proudu T3 se projeví pouze na T2, neboť to 100% zpětná vazba dorovnala, proudem T3 lze krásně nastavit symetrie. Pokud však dojde ke změně proudu T6 vlivem nepřítomnosti D3, pak se úměrně změní i proudy T4 aT8, ale celá změna se odehraje na T1, neboť na jeho kolektoru musí být konstantní napětí, opět rozvážení dif. Stupně a mohl bych pokračovat.

Napětí D1 R2 je tedy konstantní, odtud velikost proudu T1 (T2) je nepřímosměrný zesílení, použitím menšího odporu při konstantním napětí klesá zisk naopak, až k tomu co zde bylo navrhováno. Ale není to jenom o zisku, ale i tvarovém zkreslení a přechodu do limitace viz model obr. 7
http://federmann.wz.cz/index_soubory/Page415.htm
přesto, že byl tento průběh modelovaný pro jiné tranzistory a proudy, platí obdobně, jen pomaleji i pro BC či BF, dále na tento průběh má vliv tvrdost budiče koncových tranzistorů, tedy proud T4 – T8. Průběh musí být symetrický a přechod do limitace a naopak nejenom symetrický a měkký. Aby toho nebylo dost, tak by to mělo platit přinejmenším od 20°C až po 80°C při frekvencích od Hz až do 500kHz.

Pro tu dynamiku se můžete podívat na tabulku zdrojů signálů, kde je běžné maximum o 20dB výše než typická úroveň, odtud i mé pojetí výkonů,
http://federmann.wz.cz/index_soubory/Page2203.htm
pokud bych vzal studiové zdroje signálu, pak by měla přebutitelnost činit až 40bB. Jak si s tímto faktem poradí který zesilovač? Rovněž je tam můj názor na zkreslení.


Hop377 #385 #392
Pokud máte BDW83D/84D a 2x40V, lze uvažovat až o 160W špičkového výkonu, tedy jde o zesilovač s efektivním výkonem cca 16W, s typickým příkonem 32W, s rezervou 40W tedy 2x40V/0,5A, výjimečně 0,8A (64W/32W již 20%Pmax). Pokuste se, nastavit takovou hlasitost, aby tomu odpovídal odběr a vyhodnotit váš subjektivní dojem, kvalita zvuku, změřit osciloskopem velikost špičkového napětí na zátěži, při slušně dynamickém signálu, zjistit kdy dochází k prvním výjimečným limitacím.
Můžete proměřit 1W či 16W a celé pásmo, hlídat pouze nárůst příčného proudu, krátkodobě i plný špičkový výkon, ale odběr a chladič musí být již takto dimenzované.

Ofset je typický pod 70mV, je třeba jej dostavit R7. Jaké jsou R1 a R13, jsou stejné?

BV #401 #395 #396
Je třeba opravit vaši chybu v zapojení a ne jej měnit.

#359 #360

Kdyby někdo zcela náhodou potřeboval pomoci spočítat impedanci libovolně dlouhého spoje, nech, si představí fázový posuv mezi napětím a proudem na indukčnosti o 90°. Pro konkrétní kmitočet vypočte λ a délku spoje vyjádří ve °, pak ctg tohoto úhlu vyjadřuje impedanci, ze které se dá vypočíst i indukčnost, pokud jde o spoj či vodič se zanedbatelným průměrem nemusíme počítat s koeficientem zkrácení.

(upravil opamp 30. 10. 2007 20:14)

Re: Zesilovač Federmann

Nezlobte se, ale jak se ten "Váš původní návrh" mohl tak rychle a masově rozšířit po celé planetě? Dokonce i do monolitických operačních zesilovačů, i v době před rokem 1977? Ostatní argumenty jsou bohužel založeny na Vašich pocitech a odhadech, proto s nimi nebudu polemizovat.

Web

(upravil Federmann 30. 10. 2007 20:52)

Re: Zesilovač Federmann

není to totéž, ale motivace, tam byla viz mé stránky http://federmann.wz.cz/index_soubory/Page2203.htm

"Konkurence se začala ubírat cestou přidávání výkonových tranzistorů, ale já jsem se od trendu odtrhnul a šel vlastní cestou.Tak nějak jsem zapojení měnil a měnil až k zapojení, kterému jsem dal jednoduchost někdejšího sinclaira, napěťový rozsah okoukaný z µA709 a přidal jsem vlastnosti zesílení a zpětné vazby na jednom prvku, které jsou běžné u elektronkových zesilovačů."

To nic neubírá na originalitě a podobnost je jasná, sam vidíš že je snaha něco vyřešit jinak i dnes, takže odlišnost od běžného řešení je stále a posílení výkonových tranzistorů je zde téměř neřešitelné.

http://en.wikipedia.org/wiki/Operational_amplifier

Re: Zesilovač Federmann

Simulovane a namerane hodnoty:

Simulacia povodna schema:

I Q1=1.093mA  Q2=616.19uA
ULde 1.53V Offset na vystupe -138.918mV

Po vyvazeni diferaku
I Q1=863uV Q2=844uV Ofsset -6.548mV

Realny zosik
Ofset -193mV

Po uprave diferaku offset= -21.6mV

(upravil Federmann 30. 10. 2007 21:25)

Re: Zesilovač Federmann

Simulovane a namerane hodnoty:

Simulacia povodna schema:

I Q1=1.093mA

stačilo zvětšit proud T3, zmenšením R7 na cca 0,8545 původní hodnoty (na 333Ω, možná o něco víc), nastavit tak správnou hodnotu 2,0mA

(upravil danhard 30. 10. 2007 21:26)

Re: Zesilovač Federmann

Federmane, a co ti tu celou dobu rikame ??? #383, #394

(upravil Federmann 30. 10. 2007 21:44)

Re: Zesilovač Federmann

hodnotu ofsetu nad 100mV beru jako vadnou, kterou je třeba opravit, je to v prapůvodních textech, stačí jen číst. Když je tam napsáno 2x1mA tedy 2mA tak, tam taky musí být! Jinak viz model obr.2, 3 a 4!
http://federmann.wz.cz/index_soubory/Page415.htm

EDIT

je zřejmá závislost ... na velikosti proudu proudového zdroje, při různém napájecím napětí...

Re: Zesilovač Federmann

Federmanne, kdyz uz prepisujes historii jako Orwellovo ministerstvo pravdy, jaky ze je to ten zesilovac Sinclair ?
abych to dal ve svych zaznamech take do poradku.

"Jeden z mých prvních zesilovačů byl čtyřtranzistorový sinclair, bez jediné diody ..."

Příspěvky [381 až 400 z 1,209]

  Stránky: ««« 1 ... 18 19 20 21 22 ... 61 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Federmann

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£