Téma: Digitalizace zvukových kazet, formát?

Ahoj. Mám poslední funkční věž s neohranou mechanikou, pár pro mne zajímavých,koupených kazet. Vyzkoušel jsem jednu kazetu nahrát do WAW a funguje to. Tak si pohraju, než mi odejde mechanika stářím. Velikost souboru mi vyšla cca 700 MByte. Jistě jsem nastavil zbytečně vysokou kvalitu. Co myslíte, nebude to bohatě stačit do mp3/320?

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

Ja teda neviem, ale mp3 nepovazujem za spravny format uchovavania analogovu zaznamu. Najlepsia volba je podla mna urcite PCM pripadne DSF...mozno uz ked ide o kapacitu pouzit aspon FLAC.

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

Když koupené, tak je vysoká pravděpodobnost, že to vydali i na CD. Není to třeba na ulož to?

(upravil mechanik 24. 12. 2020 20:27)

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

Najlepšie je niekde zohnať digitálny záznam. Konvertovať analog do digitálu je dosť divné. Jedna vec je že ta nahrávka pravdepodobne už v základe bola digitálna a prevodník D/A použili len aby to mohli vydať v nižšej kvalite na kazete pre staršie zariadenia. No a druhá že z kazety už žiadna špičková digitálna nahrávka nebude a už vôbec nie na nejakom prevodníku čo používaš doma. Z môjho pohladu je to taký paskvil že by som neriešil či to je WAV, FLAC alebo mp3 320kbps. Inak mp3 320kbps od FLAC ani nejde rozoznať a to ani na drahých systémoch. Kedysi urobil porovnávací test s dvoma súbormi PMA na fore hifislovanet a výsledky boli nejednoznačné. Väčšina ludí tušim dokonca preferovala mp3 320kbps.

Takže podla mna ak ti ide o úsporu miesta kludne mp3 320kbps použi. Budeš niekde na 100bm/album. Hlavne takéto nahrávky už neuploaduj na internet ako digitálne...

(upravil marcin 25. 12. 2020 1:03)

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

Je tu dôvod digitalizácie a to raritné nahrávky. Raz sa ma na to pýtal kamarát, že má audiokazety z čias začiatkov ich kapely a ako to dnes prehrať, resp. digitalizovať. Určite to bude nahrávka dosť mizernej kvality, ale tu ide o inú hodnotu. Na to myslím postačí normálna zvukovka + Audacity, ale problém je zohnať nejaký funkčný 90s tape deck za rozumnú cenu.

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

Pri vlastnej tvojbe kde to mali len na kazete je to fakt na mieste. Ale inak sa oplatí dostať k nahrávke v inom formáte - digitálnom, aby sa to zbytočne neprznilo. Na zahraničných torrentoch ide stále 99% vecí staihnuť a SK, CZ tvorba fakt môže byť na uložto, alebo to niekto nájde na HDD alebo CD.

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

O nic nejde. Prostě pustím v dílně kazetu propojenou s počítačem. Dělám, poslouchám a nahrávám. No tak trochu odbočíme: Nahrávání rodinných VHS kazet do PC. Přes jakou PC desku? Dík.

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

sporilek napsal:

O nic nejde. Prostě pustím v dílně kazetu propojenou s počítačem. Dělám, poslouchám a nahrávám. No tak trochu odbočíme: Nahrávání rodinných VHS kazet do PC. Přes jakou PC desku? Dík.

Vzhledem ke kvalite VHS zaznamu je to asi fuk. smile To musi zvladnout cokoliv. Spis si sezen kvalitni prehravac. Na pude se mi vali nejaka letita TV karta. Mozna bych ji mohl i pujcit.

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

A na čo by mu bola? On potrebuje previesť audio formát na CC kazete.

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

co přes DVD rekordér?
https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.p … highlight=

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

Milos66 napsal:

A na čo by mu bola? On potrebuje previesť audio formát na CC kazete.

Ne ne, to je druhá věc. Jeden chlap tady u nás dělá (dost fundovaně), mimo jiné, převod VHS kazet na DVD placky a je to sakra drahé. Snažím se to manželce vymluvit, že to z VHS přehrávače zdigitalizujem sami . (zvuk i obraz). Kdysi jsme měli digitální kameru Sony, ještě na malé pásky. A to jsme přehrávali na VHS a dokonce mi to nějak šlo i do PC, už nevím jak.

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

xor napsal:

Když koupené, tak je vysoká pravděpodobnost, že to vydali i na CD. Není to třeba na ulož to?

Jasně, na ulož to chodím a stahuju. Neznám ovšem "dodavatele" hudby, z čeho to kopírujou. U něčeho kvalitu snesu, něco se poslouchat nedá. Tady vím, že je to z mých kazet. No a nemyslím si, že tyto MC kazety byly nahrány z digitálního záznamu. To už je hodně dávno, nebo ne. (??) Mimochodem, může mít hudba na kazetě nějaký větší DR?

Pozn: Tu jednu kazetu, co jsem si zdigitalizoval do WAW, puštěna přes zvukovku na malých dvoupásmech, hrálo to velice příjemně. Jistěže to není myšleno na velké HiFi.

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

Čo som teraz pozrel v PC, grabnuté zo starých kaziet a LP platní - DR 10-16. Proti občasným 4 modernej hudny paráda. Možno pre to tie z časti nekvalitné záznamy znejú príjemnejšie.

(upravil scoop 26. 12. 2020 12:31)

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

Pokial sa snazis zdigitalizovat pasky, ktore naozaj neexistuju v digitalnom zazname, tak nevidim na to nic zleho a sam som digitalizoval niektore veci plus vhs kazety. Snazil som sa to robit cez kvalitnu m-audio zvukovku a dobry magnetofon. Aj ked dnes je otazne ci sa vibec da kupit este dobry kazetak, lebo neverim, ze aj tie pristroje nad 300€ co predavaju maju v poriadku hlavy.
Co sa tyka digitalizacie VHS najlepsi obraz som dosiahol cez VHS DVD rekorder.

Pri digitalizaciu cez PC si zavisly od poctivych ovladacov, ktore pri niektorych striznych kartach a tv kartach aj znackovych boli pochybne s vyvojom OS a pomalym upadkom analogu vtedy.
Sam som vystriedal asi 4 strizne karty a zvukovky som mal od vymyslu sveta, este vacsie ako dnesne VGA karty.
Ideal zohnat HW Pinnacle usb externu striznu. S tou urobis a nastrihas analog paradne.

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

Záznam na VHS je z pohledu dnešních videí (třeba z mobilu) mizerný. Já si převedl své historické rodinné záznamy pomocí kompozitního vstupu TV karty Leadtek. U nich skončila podpora ovladačů při Windows 7, takže je na to potřeba mít nějaké starší PC.
Nejlepší je použít DVD recorder, nebo Panasonic vyráběl HD recorder.

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

Pro převod VHS je potřeba co nejlepší přehrávač. Ideál je S-VHS co má obvod 3D-DNR a TBC, pak je z toho koukatelný stabilní obrázek bez sulcujících barevných ploch - největší slabina VHS. Já mám například Panasonic SV 121 - poslední vyráběný typ - ten má ještě obvod CVCsuper. Mimo jiné uměl záznam SVHS na obyč. VHS-ky. Celkem uměl 7 režimů záznamu: SVHS SP, LP, EP,+SVHSET(to je ten super záznam na VHS-ky - jen SP), + VHS SP, LP, a EP.

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

scoop napsal:

Ideal zohnat HW Pinnacle usb externu striznu. S tou urobis a nastrihas analog paradne.

LOL, zrovna Pinnacle je ten kus HW co se mi vali na pude. Ale je to interni PCI.

Re: Digitalizace zvukových kazet, formát?

kratz napsal:
scoop napsal:

Ideal zohnat HW Pinnacle usb externu striznu. S tou urobis a nastrihas analog paradne.

LOL, zrovna Pinnacle je ten kus HW co se mi vali na pude. Ale je to interni PCI.

Ahoj, poslal jsem SZ.
Jinak teda rozumím. Také jsem tenkrát koupil přehrávač S-VHS, který uměl vyšší rozlišení a když je ta kazeta v tom nahraná, hlásí to "best", pokud si matně pamatuju.