Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

PB04B sohort som osekal ako sme sa tu bavili s BV viď. aktualizovaná schéma. Okrem toho mám z dosky povyhadzované hl. elektrolyty.

https://i.postimg.cc/nzwgHFTj/PA04-B-upgrade-k-pia.png

(upravil danhard 21. 12. 2020 11:12)

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

Jak jsem psal, snížení R3, R4 nic nepřináší, jenom snížení vstupního odporu (kvůli kterému jsou tam ty sledovače) a zhoršení citlivosti CMR na rozdílný odpor signálu.
Pokud by stačil vstupní odpor kolem 20k, tak můžeš ty odpory R3, R4 vyhodit, sledovače taky, síť na vstupu differáku udělej z odporů 10k, použij OPA134 a bude se to chovat lépe, než celej tenhle blázinec.

Z toho důvodu mi v simulacích třeba vycházel odpor v zemi RCA 100R, protože byl stejný, jako odpor zdroje signálu.
Tady je ten odpor zapojený jinde (tam byl mezi -IN a SGND) a má jiný význam, tady ho dej třeba 10k.

Jaký je tady třeba odpor zdroje RCA signálu ?

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

Analógový sínusový generátor Ri=600ohm, pozerám potom oscilogram.
Obdĺžnikový signál generátor Ri=50ohm, pozerám potom oscilogram.
Inak skratujem vstupný RCA konektor a priložím si citlivý reproduktor na ucho.

(upravil laco 21. 12. 2020 11:33)

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

ked prepnes na XLR co pocut z repraku ? (bez skratovania vstupu)

je rozdiel medzi RCA a XLR ? (bez skratovania vstupu)

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

Teraz po úpravách ako je to v poslednej schéme, je šum v oboch prípadoch BAL/UNBAL o niečo tichší ako bol predtým a rozdiel v neprospech BAL je podobne ako aj predtým znovu malý, odhadom 3dB. Ak odskratujem všetko, tak ten šum významne vzrastie avšak podobne ako predtým, vzrastie odhadom o 6dB.

Čo ale teraz pozorujem oproti predošlej verzii, tak sú ruchy, ktoré sa buď vynorili alebo neklesli úmerne ako šum. Avšak napríklad dnes ráno oproti včerajšiemu večeru tie ruchy ani neboli poriadne počuť a keď som vypol wifi tak skoro zmizli.
Ono by to už chcelo mat 2 prístroje na porovnanie s rôznymi implementáciám.

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

danhard napsal:

...Vstupní zesilovač by měl mít jen jednu zem i pro blokování OZ, minimální plochu a rozlitou zem....

Tohle by se mělo tesat. A možná to platí nejenom pro vstupní zesilovač. Jistě, pro koncák, kde tečou ampéry, bude všechno složitější.

Co by mě ale zajímalo, jestli reálnou situaci, zejména pokud jde o ty různé země, kostry, PE atd. opravdu lze zjednodušit do náhradního schématu, který se dá analyzovat simulací ?

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

danhard napsal:

Z toho důvodu mi v simulacích třeba vycházel odpor v zemi RCA 100R, protože byl stejný, jako odpor zdroje signálu. Tady je ten odpor zapojený jinde (tam byl mezi -IN a SGND) a má jiný význam, tady ho dej třeba 10k.

Podľa tvojho odporúčania by v PA04B mohol byť použitý RC 100//100nF namiesto dorabanej prepojky -IN COLD z RCA konektoru na SGND?

V tvojom odporúčaní ešte spojenie SGND aj s PGND v rozliatej podobe, ale to by už bola iná doska. Na tejto doske spájanie SGND s +PGND a -PGND robí problémy, bzukot 100Hz a iné ruchy.

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

jmd napsal:

Teraz po úpravách ako je to v poslednej schéme, je šum v oboch prípadoch BAL/UNBAL o niečo tichší ako bol predtým a rozdiel v neprospech BAL je podobne ako aj predtým znovu malý, odhadom 3dB. Ak odskratujem všetko, tak ten šum významne vzrastie avšak podobne ako predtým, vzrastie odhadom o 6dB.

Čo ale teraz pozorujem oproti predošlej verzii, tak sú ruchy, ktoré sa buď vynorili alebo neklesli úmerne ako šum. Avšak napríklad dnes ráno oproti včerajšiemu večeru tie ruchy ani neboli poriadne počuť a keď som vypol wifi tak skoro zmizli.
Ono by to už chcelo mat 2 prístroje na porovnanie s rôznymi implementáciám.

vies to zmerat zvukovkou ? (sumove pozadie 20-20kHz, unweighted, zvukovka kalib dBV, bez delica na vstupe)

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

jmd napsal:

Keď dám uzemňovaciu svorku sondy osciloskopu na PIN4+chassis+PE tak pri meraní výstupu PA04B sa objaví akoby kmitanie 1MHz na nábežnej aj zostupnej hrane viď. foto. Ak však dám svorku na SGND, tak je všetko v poriadku hladké viď. foto....

Když připojíš osciloskop, který je zpravidla uzemněný na PE, tak je z toho zcela jiná nová soustava se svým rušením, zemními smyčkami atd.

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

Ale prečo 1MHz 600mVp-p? s tým som sa ešte nestretol.

(upravil danhard 21. 12. 2020 14:02)

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

jmd napsal:

V tvojom odporúčaní ešte spojenie SGND aj s PGND v rozliatej podobe, ale to by už bola iná doska. Na tejto doske spájanie SGND s +PGND a -PGND robí problémy, bzukot 100Hz a iné ruchy.

Nikoliv, já bych tam PGND ze zesilovače vůbec netáhl a spojil to dohromady se SGND jen na té destičce.

Úplně mi stačil ten spoj od vf filtru někam na zem, dyť to je 10cm dlouhý ! jakpak se to chová pro 100-3000MHz, kdy tam přichází rušení ze všech tv multiplexů, gsm a wifi sítí, které má v obálce am modulaci ?
A ten použitej operák s bipolárním tranzistorem je na detekci vf citlivej.
Taky propojení přes nějakou odporovou síť ve zv invertoru je nějaká anténa, proto Ti radím, propoj to přímo na OZ zespoda a ty odpory vyhoď , tak to bude nejlepší.
Můžeš zkusit, jak se to změní proti původnímu provedení a s wi-fi routerem pod stolem big_smile

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

laco napsal:

vies to zmerat zvukovkou ? (sumove pozadie 20-20kHz, unweighted, zvukovka kalib dBV, bez delica na vstupe)

Nemám dobré merania s zvukovkou.

https://i.postimg.cc/SKgJdHY4/DPA-off-power-OUT-conector-E-MU-Tracker-Pre.png
DPA-off-power-OUT-conector-OPEN-E-MU-Tracker-Pre


https://i.postimg.cc/CxVBxGp3/DPA-on-power-OUT-GND-conector-E-MU-Tracker-Pre.png
DPA-on-power-OUT-GND-conector-CLOSED-E-MU-Tracker-Pre


https://i.postimg.cc/1z3Gck50/DPA222mk2-Fast-PA04-BShort-RCA-open-E-MU-Tracker-Pre-no-WIFI.png
DPA222mk2-Fast-PA04-BShort-RCA-open-E-MU-Tracker-Pre-no-WIFI


https://i.postimg.cc/zG0WBxSy/DPA222mk2-Fast-PA04-BShort-RCA-closed-E-MU-Tracker-Pre-no-WIFI.png
DPA222mk2-Fast-PA04-BShort-RCA-closed-E-MU-Tracker-Pre-no-WIFI


https://i.postimg.cc/ZnS0jNxk/DPA222mk2-Fast-PA04-BShort-XLR-open-E-MU-Tracker-Pre-no-WIFI.png
DPA222mk2-Fast-PA04-BShort-XLR-open-E-MU-Tracker-Pre-no-WIFI


https://i.postimg.cc/MKtXbvc4/DPA222mk2-Fast-PA04-BShort-XLR-closed-E-MU-Tracker-Pre-no-WIFI.png
DPA222mk2-Fast-PA04-BShort-XLR-closed-E-MU-Tracker-Pre-no-WIFI

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

A jak máš tu zvukovku připojenou ?

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

Dáta USB2.0
Analóg mám do vstupu XLR cez symetricky kábel, ktorý má na konci spojený -IN s GND (pin1+pin3) a opretý o - výstup zosilňovača.  pričom meriam na konci pomocou +IN pin2. Ten som mal operetý o + výstup zosilňovača bez deliča.

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

USB bude galvanicky spojený s počítačem, takže jaký je to počítač ? napájený ze sítě ?

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

a ako to vypada bez PA04B ?

(upravil danhard 21. 12. 2020 18:12)

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

Když se odstraní tvrdé propojení PGND a PE, zkratuje mezizemní odpor a vyvede se to ze zesilovače přes RCA konektor (stínění RCA přes 47n//100k přímo na kastli), tak není důvod, aby to nebylo lepší smile
I když to bude zařízení třídy I, tak to bude zařízení s ochranu SELV a síťová část by měla být ve vztahu k izolovanému zesilovači v izolaci třídy II.
Navíc tam můžete dát mezi PGND a PE 1.5KE transil na bezpečné napětí.

(upravil laco 21. 12. 2020 18:56)

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

bez PA04B a skratovany RCA musi dat okolo  -90dBV RMS

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

Na USB2 používám galvanickou izolaci, když je k něčemu potřeba (rozdíl potenciálu desítek voltů), ale u audia jsem to dycky dokázal vyřešit bez ní, i bez oddělovacích traf a podobnejch blbin.

Re: 0V GND AGND PGND SGND PE ground zem

Zapožičiam môj pracovný stôl ako EMI pracovisko. Tie vrtuľníky sú lepšie ako v Pink Floydoch.

danhard napsal:

Navíc tam můžete dát mezi PGND a PE 1.5KE transil na bezpečné napětí.

Aké je prosím to bezpečné napätie? Mám STM 1.5KE 12Vac, to je tiež bezpečné napätie do ale k bazénu alebo sauny do mokrého prostredia.
Má slušnú kapacitu 6nF, podľa datasheets.

danhard napsal:

USB bude galvanicky spojený s počítačem, takže jaký je to počítač ? napájený ze sítě ?

Áno, cez NTB a adaptér na sieti.