Re: Zopár otázok ohľadom DPA

Spíš je tam někde studák, jak jsi do toho drbnul tak se to spojilo..

Web

Re: Zopár otázok ohľadom DPA

Inak tie KSX 71 a 81 sú vývojové kúsky v plastových púzdrach TO-92 z Tesly Piešťany. Nestihli ich v začiatkom 90tych rokoch pravdepodobne dovyvýjať a ani sa nedostali do štandardného produktového katalógu Tesla. Nadväzovali na radu KSY 71 a 81, ktoré boli v kovových púzdrach TO-18 s kolektorom vodivo spojeným s púzdrom. Všetky tieto tranzistory majú malé záverné napätia 12Vcb0 ce0 a 4Veb0. Na tomto mieste za normálnych prevádzkových podmienok to nevadí. Dostanú však na frak, keď dôjde k chybe pri osadení, podobne ako teraz pri meraní, ale často aj pri odpálení len jednej poistky, prípadne koncákov. To je už ozaj havaríjny stav, ktorý sa bežne nestáva. BCčka sú na tejto pozícii odolnejšie. Prípadne je dobre dať ako aj v novších modeloch DPA diódu do napájania. Tá zamedzí prepólovaniu po odpálení jednej poistky.

(upravil iguardo 29. 11. 2020 14:00)

Re: Zopár otázok ohľadom DPA

Stuďák je tiež možné vysvetlenie, len som si myslel, že by sa prejavoval trochu nepravidelnejšie.
Toto sa tvárilo pri všetkých manipuláciách a meraniach stále rovnako, pri tom polovičnom napájaní
to dokonca hralo. Opticky som tam nič nezbadal, skúšal som trochu hýbať zo súčiastkami, stále to ide.

K tým KSX tranzistorom: Časovo to sedí, zosilovač som staval ešte pred rokom 2000. Je to už veterán.

Re: Zopár otázok ohľadom DPA

jmd: dík za info k těm KSX, už jsem jich měnil dost v DPA, ale vždycky mi vrtalo hlavou že nejsou v žádným katalogu, už vím proč smile

iguardo: vyměnil bych ty KSX aj tak, mě třeba jedno nakoplý KSX taky pěkně nachytalo v jedné 380, všechno sedělo, DC poměry taky, na škopku to fungovalo, ale na měření FFT to mělo výrazně větší šum pod 1k a výrazný brum 100Hz a násobky. Nakonec se ukázalo, že je nakřáplej jeden KSX. Takže teď když je někde vidím, hned letí do koše big_smile

(upravil iguardo 29. 11. 2020 21:19)

Re: Zopár otázok ohľadom DPA

OK, ďakujem za radu, vymením ich. BC-čka mám už pripravené. Len to ešte chcem chvíľu pozorovať,
či a kedy sa porucha znovu objaví.
Pozriem ešte, či ich nemám aj v 380-ke.

(upravil iguardo 8. 12. 2020 13:42)

Re: Zopár otázok ohľadom DPA

Takže KSX tranzistory som vymenil za BC v oboch kanáloch, pre istotu som preletoval aj nožičky na T10, kde by mal byť ten stuďák. Doladil som kľudový prúd, ofsety sú okolo 1 – 2mV. Tešil som sa ako to super hrá, lenže pri testovaní z mobilu sa mi na chvíľu povytiahol jack konektor, po náznaku lupanca zosík stíchol. Po vypnutí a zapnutí nenabehol, zase nezopli ochrany. Nemeral som, či tam je znova ten ofset, len som skúsil zoskratovať skrutkovačom kolektor s emitorom na T10 (čo "zázračne" pomohlo oživiť kanál pred týždňom), objavil sa malý záblesk v oblasti diód D3, D4, D9 a zosík naskočil. Už predtým som si spomenul, že aj tá prvá porucha sa prejavila potom, ako som pri zapnutom zosíku pripájal signál na vstupný Cinch konektor (podobná situácia sa vlastne nasimulovala aj teraz). Čo je pri takomto nekorektnom pripájaní signálu pod napätím na zosilovači najviac ohrozené?

Re: Zopár otázok ohľadom DPA

Může mi někdo poslat nějakej datašít od těch KSY transistorů ? Já nic nenašel, jen zmínky o nich, ale bez jakejkoliv parametrů...asi to bude nějakej výrobce z pralesa... smile

Re: Zopár otázok ohľadom DPA

Pozrite si príspevok č.42 od JMD

Re: Zopár otázok ohľadom DPA

JJ, to jsou ty mrchy obchodnický - koupit něco bez záruky a pak to desetkrát " předraženě " prodat...bohužel i to zpropadený géemko už jde touhle cestou...