Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 5)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 90]

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Zdravím,

https://i.postimg.cc/D8x0Fsk8/sub-001.jpg

Tohle mohu sfouknout bez nějakého velkého řezání z toho co jsem objevil doma. Samozřejmě mohu kdekoliv ubrat, ale nechce se mně moc řezat. Ať googlím jak chci, stále vidím reproduktory zářit jednou stranou do uzavřeného prostoru, nebo se mýlím?

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Jo, je to mimo schopnosti těch reproduktorů, ale aspoň budeš mít zkušenost, pak poreferuj, nedokážu odhadnout co z toho vlastně poleze a kdy se to dostane do limitu. Orientaci si zvol jak chceš, v případě isobariku zkreslení padá znatelně, ale tady bych to neřešil, výhody se v takovém "designu" ztratí, hádám.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

antonio: co se uvádí, tak isobaric "face to face" má minimální objem vzduchu mezi membránami a proto je nejvíc "stejnotlaký" ...u návrhu výše (pokud tedy pojedou repra v protifázi) je mezi nimi 69 litrů...je to ještě isobaric? nebo jedou repra ve fázi??

...no až to bude hotové a vyvedou se dráty ven, tak se to nechá za provozu přepólovat a bude slyšet, co to dělá/nedělá...empirie je víc než teorie  smile

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Tohle isobaric není.

Membrány jdou stejným směrem; když jsem navrhl jeden otočit tak proto, že by se tím mohly kompenzovat nelinearity v Cms a Bl. Ale jak to bude měřitelné, nevím, mám jen změřený vliv isobariku jednoduše v blízkém poli na ARN 665 a iso smysl má; sám se chystám na malinký s Hivi M8N.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

kal - Nestíhám sledovat tok tvých myšlenek, ty v tý mý čmáranici vidíš isobarik? A mezi reprama 69 litrů? Já to asi nikdy nepochopím. Už jsem si myslel, že to začínám chápat. Zase budu googlit.

(upravil kal 6. 12. 2020 20:26)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

sorry, překlep, 96 litrů...
kdysi dávno jsem v rámci pokusů zmastil uzavřenou bednu s dvěma repráky v protilehlých stěnách, kde jeden funěl dovnitř a druhý ven, tj. repro zapojené elektricky ve fázi a nehrálo  to vůbec, natož basovalo...proto jsem se ptal na pohyb membrán,
...ale poučil jsem se tehdy minimálně o tom, že fyzika je jinde než moje laické představy, ale to ještě nebyl žádný free-simulační program  smile

(upravil Bobeš1 6. 12. 2020 21:02)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Ale ty moje repra jsou vedle sebe na jedné stěně a hrají oba na jedné straně do uzavřené komory a na druhé straně do otevřené komory, nevím, kde vidíš ten isobarik?
To co popisuješ ty je vlastně jako bys položil repro bez ozvučnice a chtěl aby to hrálo basy!

V tom  bandpassu mně pořád vadí, že zadní strana reproduktorů hraje nevyužita do uzavřeného prostoru. Není možné udělat do mezistěny nátrubek a využít tak i pohyb membrány ze zadu jako u bassreflexu? Pořád nechápu proč by měl být problém s X-max, když je reproduktor tlumen uzavřeným prostorem jako v uzavřené bedně.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Stáhni si VituixCAD a zkus Enclosure tool: https://kimmosaunisto.net/Software/Software.html

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

pokud chceš mermomocí využít vyzařování i zadní strany membrány, tak si postav (s jiným repro) ozvučnici otevřenou...v jisté vzdálenosti od bedny se to bude chovat jako kulová vlna  smile ...sub bych tak asi (kvůli požadované velikosti desky) nestavěl, ale měl jsem veliké otevřené ozvučnice s ARO835 a hrálo to parádní medové basy!  smile ...tady OB spoustu kluků taky bastlilo

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Otevřená ozvučnice vyzařuje vzadu přesně opačně než já potřebuji, to jsi vyrobil ty v příspěvku 46 a ještě si k tomu potřeboval 2 reproduktory a skříň.
Antonio - ano, tam je přesně to co se mně líbí, ale to už nejsem schopen já zadat.
Už vyrábím díly na subík, ale jen vnitřní desku, objemy jsem ještě neurčil definitivně. Díky.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

S drobnou připomínkou vstoupím do rozjeté diskuse, kterou jsem doteď jen pasivně sledoval. Stavět nebo připravovat něco "napřed" aniž by bylo přesně jasné jak a co bude, je většinou špatně... tuhle pak potřebuješ změnit to, či ono a nejde to kvůli tomu, že dřevo už mám nařezané takto, tuhle bych potřeboval delší BR, ale už se nevejde, atd. Tomuto bych se tedy opravdu důkladně vyvaroval

Nehledě na to, že jak tu už padlo, věnovat tolik práce a vymýšlení (v reálu nevymyslitelného) "subwooferu" s tímto osazením, s těmito požadovanými parametry, rozměrově zhruba na úrovni opravdového subwooferu s 12" nebo dokonce i 15". Skoro se až divím, že tu mají kluci takovou trpělivost nad tímhle projektem.

Ve tvé zmínce odkazující na #46 zřejmě zaměňuješ akustický zkrat dvou měničů v rámci jedné ozvučnice a openbaffle ozvučnici.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Bobeš má tohle na naučení a jde si za svým, tak ať si to udělá. Výsledek bude "zajímavý" pokud to bude vypadat jako v náčrtu v #41, totiž těch 34 l + nátrubek připomíná zvukovod, a jak se tohle bude chovat...

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

kdo si hraje nezlobí! smile
pro méně zkušeného je další pastí předem dané a jediné možné umístění SW...
módy místnosti, kmitny, uzly a jiné neřádstvo!  smile
to je pak peklo, když máš kmitnu 80 Hz metr od svého sweet pointu a manželkárna ti nedovolí s tou bednou hnout  sad
myslím, že tu kdysi proběhla nějaká apka, kde se zadalo a x b x c místnosti a umístění SW a výsledkem bylo vhodné/nevhodné umístění SW vzhledem k poslechovému místu a s doporučením přemístění...dnes jsou na všechno apky!  smile smile

(upravil ondra.klofat 7. 12. 2020 14:09)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Taky jsem si říkal, že poslední co by tomu ještě chybělo, kdyby to chytlo nějaký nepředpovídatelný náznak horn subu na tom portu (ikdyž přecijen objem komory je značně větší oproti portu a víc bych se toho bál, kdyby byly objemově blíže, nebo ještě spíš být to opačně).

Tak či tak, i za předpokladu osazení něčím do subwooferu vhodným, bych se toho takto obával. Reálná akustická délka bassreflexu v této podobě určitě nebude oněch 452mm (o kolik více, to je otázka) a možnost případné následné korekce jeho délky (+ nebo -) pak prakticky neexistuje (tím chci říct, že když stavím prototyp, pak je vždy lepší mít rouru, kterou lze případně vyndat a zkrátit nebo dát delší).

Kal: Ano, s tou místností máš taky určitě pravdu... osatatně už jsem ve fázi, kdy jsem si tolikrát potvrdil, že můžu mít sebelepší bedýnky, ale nejvíc stejně udělá místnost, resp. to, kde v ní máš bedýnky umísněné a kde sedíš. Trochu k OT, před časem jsem měl příležitost s kamarádem trochu blbnout a zkoušet, neb jeho diy systém (2x 2p.sat+ pasivní sub s ARN312 přes jednoduchý analogový akt. crossover) v novém bytě moc nehrál (nehrál asi nikdy kdovíjak, ale v novém to bylo údajně mnohem horší než ve starém - moderní = převážně prázdný obývák, nedivil jsem se). Přestože víceméně lowcost osazení, přes DSP s poměrně drastickým EQ, fázově (resp. časově) trošku posunutý sub a nakonec se to dalo docela dobře poslouchat, čili hrát může nakonec víceméně všechno, což samozřejmě nic nemění na faktu, že pro nějaké obyč bedýnky nemá moc význam investovat do drahého DSP a otázka je, kam se pak posune limit takto silně ekvalizovaného systému.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Dopracoval jsem se k nějaké konečné verzi. Náčrtek se změnil na toto:

https://i.postimg.cc/Lh74Ry8C/sub-001.jpg

A parametry budou:
Vr - 72 l
Vf - 47,4 l
Av - 40 cm
Bv - 4 cm
Lv - 25cm

Je to už lepší? Délkou přepážky se dá ladit.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Spíš hoď screen ze simulace, z tohoto těžko věštit, ačkoliv i vypovídací hodnota simulace bude otázka toho, jak moc se budou lišit datasheetové a reálné TSka, jestli jsou zadané objemy správně (s odpočtem objemu zabraného měniči, bassreflexy, výztuhami,...), další odchylku udělá případné tlumení, je tedy dobré počítat i s tím (což už není vždy 100% exaktní, ale vliv to mít určitě bude). Rychlost proudění i u polovičního průřezu BR oproti původní vychází stále OK? (jako limitní se většinou uvádí 30m/s, ale záleží na zaoblení, které bych určitě udělal ale je potřeba s tím počítat v rámci délky portu, dal bych si limit raději o něco níž: 15m/s, ať je rezerva, je škoda když ti pak sub brzdí taková "blbost" jako hlasitý vzduch v portu). Z konstrukčního hlediska bych řešil i to, jak snadný/komplikovaný přístup k montáži měničů dovnitř si uděláš atd.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Průřez nátrubku je naopak o třetinu větší, tak by snad neměl být problém.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Aha, v původním nákresu jsem četl Bv jako 80, ono je to asi 30? Tak to pak asi OK.

(upravil kal 8. 12. 2020 13:42)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

ondra.klofat: rozumná ekvalizace je rozhodně ku prospěchu, já můžu jen skromných analogových 25-40-80-100-160, ale už i toto je pěkně slyšet  smile
DPS nemám a ani nehodlám si to k SW pořizovat, mám 3 subíky, pochybuji, že bych to vůbec dokázal ten digitál nastavit

(upravil Bobeš1 8. 12. 2020 11:11)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Rozdíl mezi ARN 6614 a ARN 230. Nejsou jen překabátěné jako ARN 226.
https://i.postimg.cc/XNms0NM6/IMG-20201207-091459.jpg
https://i.postimg.cc/PxcQhyRQ/IMG-20201207-091441.jpg
https://i.postimg.cc/4dKp8tx7/IMG-20201207-091416.jpg
https://i.postimg.cc/wxmhLhrn/IMG-20201207-091326.jpg
Reprák sice něco zabere, ale vyříznutá díra pro něj v přepážce zase dost přidá.
Přístup k reprákům jsem taky řešil, původně jsem chtěl vyndavací stěnu, ale proč by to nemohlo být zalepený natvrdo. Jak často budu potřebovat lézt k reprákům, když tam nic jinýho nebude a stejný reproduktory už nikdy neseženu, kdybych je chtěl měnit, tak proč?

Příspěvky [41 až 60 z 90]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£