Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Dotazy ke stavbě DPA223

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 31]

Téma: Dotazy ke stavbě DPA223

Chystám se postavit DPA223 a mám dotazy pokud může někdo odpovědět:

1) jaké podložky pod tranzistory je nejlepší použít ? slída 0,1/0,05mm, nebo silikon, nebo něco jiného ??

2) Kde sehnat originál tranzistory pro pomalou verzi z těchto možných 2SC3467/2SA1370; 2SC2910/2SA1208; 2SC2705/2SA1145; KSC3503/KSA1381, posílá něco ALDAX ? (Mouser má KSC3503D/KSA1381E ale to asi nepůjde spárovat na betu)

3) má někdo nějakou dobrou radu na co si dát pozor při stavbě ?

Předem dík za rady.

(upravil reeb 5. 12. 2020 14:31)

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

1) U DPA223 nejsou žádné velké ztrátové výkony, takže je to vcelku jedno, používám slídovou
https://www.ges.cz/cz/glimmer-to220-GES06814025.html

lehce máznutou teplovodivou pastou https://www.ges.cz/cz/tepelne-vodiva-pa … 03356.html

2) Použil jsem 2SA1145/2SC2705 z Aldaxu. Nic není třeba párovat.

3) Použít kvalitní značkové součástky, být pečlivý a pozorný. Je to ověřená konstrukce která funguje na první zapnutí.

Web

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

V tuhle chvíli bych asi ale udělal rychlou verzi. Náklady téměř totožné, výsledek tak trochu jiný zesilovač smile

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

Souhlas

Web

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

Začínám oživovat první modul DPA223.
Může někdo dát k dispozici schema správného "zemnění" (rozvodu napájení) v krabici.
Jak je to s izolováním (propojením) chladiče s krabicí ?

Předem díky za rady

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

Stabilita klidového proudu ????

Mám postavené moduly DPA223 v rychlé verzi (2SC5200N/2SA1943N).
Základní oživení jsme prováděl na trafu 10W s napětím po usměrnění +30V -30V s "žárovkovými" pojistkami a testem nf signálem (rádio) a reproduktorem (nemám osciloskop)
Všiml jsem si, že při nastavování klidového proudu se při točení trimrem dlouho nic neděje a pak jde proud dost rychle nahoru.
Dnes jsem začal oživovat moduly zabudované v bedně s velkým trafem po usměrnění napětí +42V -42V.
Při nulovém odporu trimru je klidový proud cca 25mA, dlouho točím trimrem a pak se teprve začne proud zvyšovat a strmost nárůstu se s otáčením zvětšuje.
Nastavil jsem proud 60mA  a čekal jak se pohne s teplotou. Proud se po chvilce začal zvětšovat a najednou odešla 0,5A pojistka (pojistka ve druhé větvi v multimetru 2A vydržela).
Vrátil jsem "žárovkové" pojistky, ověřil nf signálem že modul je OK a zkusil jsem nastavit proud na 40mA kde se zdál být stabilní (na žárovce jsou 2V a začíná svítit).
Hodnota odporu trimru je při tomto nastavení 1500 ohm.

Mám dotaz k těm co mají zkušenosti, zda je normální, že strmost nárůstu proudu stoupá při nastavení trimru nad 1500 ohm a čím může být způsobeno to, že mě s teplotou proud takto ustřelil ????
Nerad bych modul s doporučenou pojistkou 2,5A zničil.

Díky předem za rady.

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

Podla mna to kmita. Daj na vystup osciloskop a ked ti kludovy prud vyskoci tak pozri frekvencie 5 a viac MHz.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil reeb 25. 6. 2021 11:54)

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

Jo proud vyběhne když to zakmitne, hod to na aspon 100MHz scope. Lip se ozivuje s regl trafem. Zkus zvětšit C12. Máš předpokládam úpravy přesně podle opampa..

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=16053

Web

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

Já musím bohužel konstatovat, že osadení typu kuchařka od opampa mi u několika posledních kusů už nechodilo a všechny kmitaly. Buď se změnily některé tranzistory, nebo je tam nějaký další vliv, který jsem na první pohled neodhalil.

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

Mám to dle doporučení C11 = C12 = 27p, C7 = C8 = 1n, C20 = C21 = NC.
Uvažoval jsem o umístění Q16 na šroub výkonového tranzistoru (kontakt přes plast) zda by to neřešilo teplotní stabilizaci jak to doporučoval tubamusic. Pokud to však kmitá tak bych si nepomohl a tak asi půjdu napřed cestou zvýšení c12 na 47p (a co C11 ??)
S nastavováním klidového proudu se mě to stejně nezdá, že je to navrženo tak, že se mě proud začne zvedat až v poslední třetině rozsahu trimru....
Osciloskop 100MHz nemám dal bych možná do provozu PC skop do 5MHz.

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

Co mas na vstupu za tranzistory? Pokud nemas jfety dej degenerovany bipolar. Trimr je viceotackovy? Pokud mas vse podle navodu s regulaci klidaku neni zadny problem. Problem muze byt kmitani jak pisem vys..

Web

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

reeb

Vstup je s BC5xx jak je to v pomalé verzi. Trimr je víceotáčkový. zkusím tedy C12, C11 dle doporučení pro pomalou verzi a ověřím jak se to bude chovat. Můžou mít též vliv vynechané C20, C21 ??

(upravil reeb 26. 6. 2021 11:58)

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

C11,C12 osadit dutinky a zkusit menit..
vynechané C20, C21 můžou mít vliv
Do emitoru diferaku (T3 az T6) vlozit odpory asi 47R- 0204

Web

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

ma dpa bazove odpory v koncoch?

(upravil reeb 26. 6. 2021 11:54)

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

Ne. Ty by taky pomohli ale blbe by se to tam bastlilo..

Web

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

mozno ustiknut nozicku 2-3mm od puzdra a medzi pad dps a pin koncaku dat smd odpor. Neviem ako daleko je od budica ku koncom, ale ak je tam dlhy spoj po doske tak presne tam by to mohlo chytat nestabilitu.

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

DJ_Rix

Mužete mě prosím sdělit jak jste kmitání vyřešil.
Šahat naslepo do  desky není jednoduché a doporučení na první úspěšný pokus může ušetřit spoustu času a poškození desky, předem díky.

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

DJ_Rix bohužel nesdělil jak řešil kmitání a tak uvedu jak jsem to řešil já.

Kmitání lze řešit zvětšením kapacity C12 a především C11. Protože nemám osciloskop osadil jsem hodnoty uvedené v originále pomalé verze a též pro jistotu i C20, C21. Klidový proud nastavený na 50mA se jeví jako stabilní.

Zemní smyčky:
mám celkové provedení zesilovače s jedním transformátorem a společným napájením pro oba kanály.
Zapojení zemnění jsem provedl dle  http://hifisonix.com/wordpress/wp-conte … -Loops.pdf strana 58/59 a vše je v pohodě.
Při testování jsem měl na modulech osazené usměrňovací můstky které jsem do finálu ponechal (není třeba dávat pozor na  připojení +/-)

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

Ladit to bez osciloskopu je zvláštní, jak víš že už to nekmitá?

Kapacity jsi zvedl na jakou hodnotu?

Nechávat tam nesmyslné můstky navíc znamená ubytek napeti..

Web

(upravil dawsoo 19. 8. 2021 11:27)

Re: Dotazy ke stavbě DPA223

mirane kup si aspoň základní oscík z druhý ruky za pár kaček,nebo to vem k někomu kdo ho má. Bez toho je to fakt nebezpečný to provozovat, kmitajících DPA hodně vysoko ale s malou amplitudou jsem bohužel pár viděl a byla by škoda to upéct příčným proudem nebo tepelně tavit boucherotův člen. zkreslení je také vyšší než by mělo být.Pokud ti to slabě brumí nebo cvrliká padesátka,tak je to vcelku jasná kamitačka a tím zdrojem jak píše reeb nevyřešíš nic. nemusí vůbec kmitat konec jako takovej díky omezenýmu fT ,ale spíše někde uvnitř struktury okolo VAS.

Není co dodávat...

Příspěvky [1 až 20 z 31]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Dotazy ke stavbě DPA223

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£