Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 5)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 90]

(upravil Bobeš1 30. 11. 2020 13:14)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Takže reproduktory budou v uzavřené bedně  50 l a budou vyzařovat do druhé s objemem 32 l a z té bude otvor 24x4 cm. Pochopil jsem to správně? Každý reproduktor bude napájen samostatným zesilovačem, které budou buzeny z AV recieveru. Reproduktory budou přímo na výstupu zesilovačů s krátkým připojením silného drátu - tzn. téměř 0 ohm.
Takže nemá smysl zvětšovat objem té 50 l, přesto, že to ukazuje lepší průběh?
Ten otvor je lepší vyříznout doprostřed stěny, nebo u hrany. Umístění bude v rohu místnosti na podlaze.
Díky.
Jestli to správně zadávám, tak se mně nejvíc líbí kombinace 150 l/20 l, ale nevím jaký otvor, kde je ten otvor udán?

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Reproduktory "září" do obou komor, ale to je jedno, asi to chápeš dobře. Otvor jsem psal u dna. 150/20 bude taky hrát, ale vezmeš tomu 7 dB a zhoršíš řadu jiných věcí. Víc už k tomu asi nemám. Tenhle borec ti poradí líp:

https://www.youtube.com/watch?v=wqm82HmuhLU

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

bobeš1: a tys někdy viděl nějakou obývákovou bandpass-almaru? na doma? u bandpasů se právě čaruje s akustickými hmotnostmi vzduchu v nátrubcích /souhrou komor, aby to bylo celkově malé..taková vědecko-fyzikální ojebávka,
ale si myslím, že profi-výrobci na to jdou přesně opačnou cestou: od požadovaných parametrů subíku - přes ozvučnici - ke specifikaci repráku...ty máš holt danej jako první ten reprák...no, postavíš, uslyšíš a budeš zkušenější   smile

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

To mě zajímá, jaké jsou ty "jiné věci", co zhorším? Pokud ho budu využívat jen na reprodukci pod 40 Hz, tak tam to zhoršení citlivosti nebude takové- bude v tom pásmu rovnější charakteristika. Vím, že jsem otravný, ale kde v tom programu najdu tu velikost (obsah a délku) otvoru (nátrubku).
Díky.
Toho "rádce" jsem nedoposlouchal - nedá se to.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Fakt nechápem, čo tu riešite. Požiadavka bola daná, aj keď je nezmyselná. Kľudne ich daj do objemu, čo si môžeš dovoliť a deliť nízko a strmo. Že to bude mať mizernú účinnosť a vysoké THD predsa nevadí prvotnej požiadavke. Chápem, že sa to snažíte Bobešovi navrhnúť rozumne resp. vyhoviť, ale on chce niečo iné, musí si to vyskúšať.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Tiež som to chcel napísať. Až mu z toho pôjde THD na úrovni hlavného kmitočtu a bude to ledva hrať, až spáli cievku tak ho napadne aká blbosť to bola. Škoda bude aj materialu. Ak to nebude zo starej skryne. No bude to väčšie než sub s LAB12 big_smile

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Jo, kdysi měl jsem bandpass "subwoofer" k PC reprákům (modecom nebo podobná značka), celý to mělo cca 5l objemu a vevniř byl nějakej 4" na gumě. 80Hz to nějak ubučelo.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Vsadím se, že Bobeš neví co chce, 40 Hz chce asi proto, že na frontech z Tipy těch 40 Hz je napsaných, tak nechce "aby se to vzájemně rušilo". lol

Ty "jiné věci" jsou jiný průběh fáze a group delay, zvětšená výchylka, snížené zatížení. Proč se na to ptáš, když ani nevíš co v simulačním programu kam zadat? Ale vážně, ten týpek z videa by tě fakt udělal spokojenějším než my tady.

(upravil Bobeš1 1. 12. 2020 7:57)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Vím, že už vás hodně otravuju, ale přední bedny mám 55 l s ARN6614 doplněný dalším magnetem a bassreflex je naladěn na 38 Hz. Chci jen domácí kino doplnit subwoferem z toho co mně leží ve skříni a vyšší úroveň basů nepotřebuji, chci jen doplnit ještě níž, tak to asi nepůjde nějakou krabičkou menší než hlavní bedny. V rohu místnosti mám prázdný nevyužitý prostor, kam jej dám. Tak jej vyrobím v dlouhých zimních večerech a budu si "hrát". Děkuji za pomoc s programem, i když musím hodně překládat a hledat ve slovníku (to mě štve, že nikdo neřekne který údaj je co-každý není angličtinář, to už bych to dal spíše z ruštiny jenže to už je taky 40 let, co jsem se ji učil).

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

jsem si to myslel, že to má být na dinosaury a ponorku z bondovky...  smile
ale vážně: PA-bandpass (nějací Němci) kde je druhý reprák/komora sladěn s prvním přímovyzařujícím přes DSP může hrát dobře a být malý (a lehký), mám k tomu někde povídání...papírové parametry měl výborné...když se to udělá sofistikovaně, tak to může hrát ne?  smile
jinak pro kmitočty, co už nezahraje žádný reprák se prodávalo takové ploché diskové třesadlo pod prd.. do křesla, co mlátilo už 5 Hz...takže když ta zelená obluda dupala, tak to s tebou v té sesli mlátilo  smile  smile   virtuální realita jak prase!

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

dexon kniha,několik návodů různých variant s gdn 20/80, vcelku za hubičku, arn se zbavit.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Ponorku z bondovky s dvěma osmipalcema s jednopalcovou cívkou,malým xmax.Ty 330ky alias,přemóděné 226 jsou sice basáky,ale sub znamená pod.Ty repro ve dvou mají šanci začínat tak od 32-36Hz.Chtít po band-passu jednu oktávu je správně(RNDr. Sýkora).Každý kdo chce od repro,či od subwooferu od 20Hz neví o čem mluví.V poslední době jsem navrhl a zrealizoval dost subů a nejníže hrající od cca 25Hz byl s nějakou 12inch "kovadlinou" s velkým xmax.Taky na jednu oktávu.Bylo to do auta a bohužel "vrchní" repro byly nějaké 10cm umřítka hrající od 1OOHz a vznikla tam mezi těmi 50-100 ne díra,ale lavor v charakteristice.Já to slyšel,ale majitel měl požadavek spíš než na dobře hrající hudbu,právě na ponorku z bondovky.Úkol jsem splnil a po 15 minutách se každému kdo měl problémy s vnitřnostmi,včetně mě,udělalo blbě. Zdravý majitel jásal,říkám mu a dalším jeho ražení basofil:-)
Bobeš1,úplným základem dnes je u vhodně vybraných repro změřit TS-parametry.U úzkopásmového band-passu je velkou chybou se spolehnout na parametry výrobce.Tolerance je sviňa.Rovněž nerezonující,pevný materiál na stavbu subwooferu je nutnost.Měl jsem tu jeden naivně majitelem slepený z OSB desky.Takhle,byl to první sub v mém životě,který jsem viděl pochodovat:-)Vůbec všem lidemco mají větší zájem o stavbu reprobeden doporučuji vyrobit si zkušební bednu právě z měkkého OSB,na pochopení souvislostí co se s reprobednou děje a jaké tlaky vznikají.
Dalším základem je problematiku basů pojmout komplexně a to už v aktivní výhybce,která je u dobrého návrhu nutností.To je odříznutí všech frekvencí pod účinností subwooferu,optimálně se strmostí podobnou právě použitému subwooferu a oříznutí všech frekvencí nad účinností subwooferu přeladitelnou výhybkou se strmostí 18dB/oct. pro band-pass a 24dB/oct. u přímo vyzařujících konstrukcí.Hodí se i přepínač fáze.Plynule laditelná fáze je pro lidi zkušenější s problematikou.Pro ty kteří vědí co dělají.
Nedoporučuji dva repro do společného bjemu a už vůbec na dva koncové zesilovače,v takové konfiguraci.Když už,tak je potřeba dvou repro se stejnými parametry(ověřit měřením) a dále je potřeba dodat stejný výkon do obou repro,což se může vlivem nastavení stereo potenciometru změnit a je potřeba použít pro tyto dva subwooferové zesilovače i balance.Při nedobrém "vyvážení" těchto paralelních systémů bude jeden reproduktor "tahat" ten druhý.Při selhání jedné poloviny tohoto systému může vzápětí dojít i k destrukci druhé poloviny systému.
Chceš-li opravdu pomoci svým basům,je dobré vědět v jak velké místnosti to má být a zda-li pouze tam,a nebo zda-li bude sub občas použit např. při zahradní párty venku.Podle toho zvolit typ repro,dále měřit,atd. jak už jsem napsal.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Ale já na to mám připravené 2ks koncových stupňů - naprosto shodných a s oříznutím kmitočtů nad a pod s velkou strmostí samozřejmě počítám, a změna fáze samozřejmě. Musí to na sebe navazovat. Žádnej potenciometr balanc tam nehodlám dávat. Reproduktory nejsou žádné přemóděné 226 a nejmenují se ani 330, ale 230 a mají daleko větší magnet a větší cívku i větší Xmax - myslím, že se od 226 dost liší. Co mně to pořád nutíte? Dva reproduktory se do společného objemu běžně dávají. Samozřejmě jsou stejné - nedávám do společného objemu střeďák a basák...

(upravil mechanik 1. 12. 2020 12:21)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Stavať BP sub k reprobedniam čo idú v BR takmer tak hlboko ako ten BP nemá zmysel... Tým bedniam s BR sa nepriblížiš hlasitostou. Ani skreslením ani ničím iným. Ten ARN-230 sa hodí na SUB tak ako náhrada subwooferu k PC bedničkám genius.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

já jsem u SW-filtru 24db z Metronix, kde to nahoře ořezávají 2 operáky (2 x 12dB) cvičně přemostil přepínačem jeden a poslouchal rozdíl mezi 12 a 24 dB low pass...taky zajímavé! nedá se říct, že by obecně bylo 24 dB lepší, jak už tu bylo řečeno stokrát: SW je jen část řetězce a posuzovat ho bez jeho zbytku (včetně poslechové místnosti) nemá smysl..ale u prvního subu jsem se dopouštěl stejných chyb jako výše uvedené...SW je pro hudbu v obýváku stejně jen berlička, cesta plná úskalí...být znovu na začátku, tak dnes bych separátním SW k plnému rozsahu už nešel

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Bobeš: Už v té základní simulaci s laděním na 60 Hz by to měl být slušný sub, velkou roli tady hraje kam to umístíš. Nátrubek můžeš prodlužovat a tak to ladit níž, co to dělá, můžeš vidět níž, rozhodně objem bych už větší nedával. Rozměry nátrubku jsou v těch popiscích to 1xRv šxvxh cm (Rv=Rectangular Vent), k=2,23 je umístění u dna aby tři stěny tvořily stěny nátrubku.

https://i.postimg.cc/WhLzfyWN/TVM-ARN-230-0000-4.png

Narazil jsem na chybu s Rv, opravím.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

kal, ono keď tam dáš 12db/okt tak ten sub jasne naruší stereo. Bude lokalizovatelný. Hlavne keď bude umiestnený niekde dalej od reprobední. Ja som napríklad mal sub zasebou a reprobedne pred sebou a jasne som ten zdroj zvuku počul aj pri 24db/okt. Ideálne to chce deliť pod 50Hz. Pri doplnení malého  pásma s 8" by mohol sub s LAB12 delený na 40Hz 24db/okt. fakt robiť to čo má. Doplniť len uplný spodok a byť nelokalizovatelný.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Ta spodní křivka se mi moc líbí. Rozumím správně, že ten bandpass je vlastně uzavřená bedna se zvukovodem? Takže reproduktory jsou v ní tlumeny objemem té zavřené skříně a oproti bassreflexu "pracují" zadní stranou do zavřeného objemu? Takže směrem dolu to není nutné omezovat na elektrické straně.

Super, už to ovládám a vycházejí mně stejné hodnoty jako tobě a vím proč! Díky za navigaci v programu. Jaká je chyba v Rv, takže ještě mám počkat s výrobou?
Až to opravíš, budu si muset stáhnout novou verzi, že.

(upravil kal 2. 12. 2020 10:55)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

https://www.vueaudio.com/products/hs-20 … subwoofer/
https://www.vueaudio.com/active-complia … ement-acm/

k tomu je na netu povídání jednoho studenta VUT-FEL Brno, cit.:
"...Tento subwoofer od firmy Audiotechnik kombinuje přímo vyzařující hlubokotónový
reproduktor s principem pásmové propusti. Tím je docíleno snížení zkreslení a zvýšení
výstupního výkonu zvuku při současném snižování objemu boxu. Jedná se o uspořádání dvou
hlubokotónových reproduktorů, které sdílejí společnou větranou komoru. Nepřímo vyzařující
reproduktor pak vyzařuje přední plochou membrány do větrané komory, která má charakter
pásmové propusti čtvrtého řádu. Každý reproduktor pak má vlastní zesilovač a DSP (Digital Signal Processor – digitální
signálový procesor). Tato kombinace vede ke zvýšení charakteristické citlivosti, přičemž
součet modulových charakteristik reproduktorů a bassreflexových nátrubků udržuje plochou
fázovou odezvu, aby docházelo k minimálnímu zkreslení. U tohoto subwooferu je díky tomu, že každý reproduktor má vlastní DSP, možné libovolně
zpožďovat jeden či druhý signál. Pokud jsou oba bez zpoždění, tak daný systém reproduktorů
funguje jako klasický systém s dvěma reproduktory a větranou komorou. To má za následek
vytváření symetrického tlaku ve společné komoře, ale reproduktory vzájemně ovlivňují svůj
akustický výkon. Pokud je jeden ze signálů zpožděn a reproduktory se dostanou do protifáze,
pak se jejich akustický výkon sčítá, ale ve společné komoře vzniká asymetrický tlak.
Při porovnání kmitočtové charakteristiky isobarického uspořádání 21 palcových
hlubokotónových reproduktorů v Bassreflexové ozvučnici se subwooferem od firmy
Audiotechnik je vidět, že díky uspořádání, které tato firma vyvinula, je tento sytém
schopen reprodukce nižších kmitočtů při vyšší charakteristické citlivostí než srovnávaná
Bassreflexová ozvučnice..."

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Ta spodní křivka se ti právě líbit nemá, ale těžko mluvit do dubu... Každopádně než začnu dělat band-pass, měl bych mít přesně změřená repra, záznam v programu je z datasheetu výrobce a mají tak překlep v Qms, nemělo by to být nějak uhnuté, ale jak říkám, pro zodpovědnější návrh je to třeba.

Popis band-passu si vygoogli, popisuješ to zmatečně a nevím jak na to odpovědět.

Rv neřeš, v další verzi to vyhodím, nastav si 0 a všechno je ok.

Rozkresli si to a ukaž.

Příspěvky [21 až 40 z 90]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£