Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 5)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 90]

(upravil Bobeš1 21. 10. 2019 10:01)

Téma: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Nemáte někdo zkušenost se subem s 2xARN 230? Jsou to 4 ohmovky. Jestli bas reflex, nebo uzavřenka. Potřebuji se dostat na co nejnižší kmitočet.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Udělal by mně někdo výpočet bedny na tyto dva repro pro dosažení co nejnižšího kmitočtu bez nároku na šířku pásma (pod 40 hz) a účinnost. Velikost nerozhoduje. Nemám a ani neumím používat žádný návrhový program. Nebo prosím odkaz, kde stáhnout.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

když je dáš face to face isobaric el. v sérii do o něco menšího objemu uzavřenky než je doporučený objem pro jeden a bednu nacpeš vatou, tak nic počítat a simulovat nemusíš, reprák se nebude trápit v blbě navrženém BR, zvýšíš zatížitelnost, bedna bude malá, lehce vyrobitelná a basovat to bude, pro amatéra nejjednodušší řešení s nejmenším rizikem neúspěchu, akorát ti trčí koš s magnetem z bedny, ale dá se to designově ošetřit hlubokým rámečkem...
s těmahle repro je honba za nejnižším km. diskutabilní a i když ho papírově dosáhneš, tak to neznamená, že to bude hrát pěkné konturované úderné basy..ale jestli to chceš na dunění ponorky ve filmu, tak sofistikovanější ozvučnice asi bude vhodnější,
já jsem si isobaric postavil a moje zadání splnil  smile

(upravil marcin 28. 11. 2020 22:13)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Zvláštna požiadavka. Bez ohľadu na účinnosť, je tých možností nekonečno. Príklad pre 2x ARN 230-0000/4 v sérii: 100l closed, LP filter @35Hz
BW 24dB/oct. 16-55Hz v tolerancii 6dB s mizernou účinnosťou.
https://i.postimg.cc/F7028MPB/xtreme-2x-ARN230-4ohm.jpg

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

marcin, to dúfam myslíš ako vtip alebo ukážku toho čo simulácia dokáže. Celkom určite v 100L budú hrať na hovno už len THD dole bude vysoké. Prakticky udávať citlivosť pod 30Hz nemá cenu v tomto prípade... Bass reflex je výborný už len v tom ako stiahne výchylku a THD reproduktoru. Ale človek to zistí až si nejaky reproduktor vezme, dá ho do tej uzatvorenej reprobedni a podla simulácie a EQ to natiahne napríklad rovno od 20Hz... Hrať to dobre nebude...

Ak ešte máš tie stlpy s 2x10PS26 tak si zapchaj BR a skús od toho chcieť len 30Hz. Bude to príšerné oproti takému SB29RNX75-6. Viem pretože som si to skúsil. Ono od toho 10PS26 nemá cenu ani v BR chcieť ktovie aký spodok aj pri použití EQ.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Tenhle člověk chce slyšet z více míst a od více lidí, že ty repráky na tohle nejsou dobrý, ))vlastně na nic nejsou dobrý) tak už jste mu to snad splnili, já mu něco podobnýho psal včera, i se simulací BR isobaric, kde by to teoreticky fungovalo, ale jenom při malejch hlasitostech. Podle mě škoda práce s bednou, pokud teda nebude použit starej botník...

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Přesunuto z jiného vlákna:

kaed napsal:

Ty repráky budou za sebou, tj isobaric?
V prvním okně vyber reprák a v druhým simuluješ bednu.
Na angličtinu zkus třeba tohle: https://slovnik.seznam.cz/ nebo si ulov nějaký dítě případně dorostence/dorostenku, podle osobních preferencí smile
Zkusil jsem si tvoje zadání splnit, a v podstatě je to s těmahle reprákama prakticky nemožný, spíš naopak, ... Zkus něco, co je levnější a líp funguje odspoda, třeba na repromanii ověřený repro z hadexu: http://repromania.net/forum/viewtopic.p … ilit=hadex
tady máš ukázku jak by to mohlo fungovat, ale rychle narazíš na limit X-max (max. výchylku reproduktoru), i isobaric řešení ještě o to dřív.
https://i.postimg.cc/7Cwm2971/TVM-ARN-230-0000-4.png
tady máš podobný, drobek lepší výsledky s jedním 8" hadexem, nebo se dvěma, ale bedna najednou nemá 300l ale 30l nebo 50l.
https://i.postimg.cc/87VqZhMc/Hadex-Q358a-var.png
mořžná by to šlo jako bandpass, ale to nějak neumí, a nikdy jsem takovou bednu nestavěl.

Bobeš1 napsal:

Ano, ten bandpass, ten mě zajímá. Repráky mám už delší dobu ve skříni. Díky za pomoc.
Zvláštní je, že ve 100 litrech to jde níž, než ve 300.

kaed napsal:

to není zvláštní, to jenom nečteš všecko, to je isobaric , tj dva repráky za sebou. Potom mají dvojnádobnou "sílu" a díky tomu potřebují menší objem. Ale díky tomu, že to nejsou subbasový repráky, tak nic moc nedokážou, protože narazíš na nízkejch kmitočtech (doopravdy narazí cívka do dna mezery magnetu) na X-max a hned potom na X-damage a budeš shánět, co místo toho. Do stejnejch 100l když dáš jeden LAB12, tak po doladění BR to bude chodit od nějakejch 24Hz v plné síle. ARN8604 (to je vlastně stejný jako ty tvoje) skončil  před třiceti lety na smetišti dějin, ne li hned v době uvedení na trh. Malá cívka a slabej magnet za velkou membránou. Jsou velký, ale basy hrají hůř než 6604. Ale to je všecko už dneska tak do muzea, když to přehraje  o několik řádů čínskej šunt za 7 stovek v malinké bedýnce - osobně ověřeno, 2x8604 ve dvou 70l bednách vůbec nehraje pod 50Hz, proti subu s dayton RSS210HO a zkušebně osazen  i ten hadex Q339 (hraje skoro stejně jako dayton za 3kKč), a u Interstellaru máš pocit, že hrozí narušení statiky domu, z ARN8604 je slyšet slaboučký hučení.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Ale ten isobaric je pro případ, že potřebuji malou bednu, ne? Já mohu mít bednu velkou, v tom případě je lépe mít větší plochu membrány a mít dva reproduktory vedle sebe a využít ten bandpass, jen to navrhnout. Zatím jsem jen slyšel jak je to nevhodné, ale nikdo mě to nepomohl do toho programu zadat. Ten isobaric já naprosto nepotřebuji. ARN 8604 je úplně jiný reproduktor než ARN 230. 230 určitě nemá malou cívku a slabý magnet a velkou membránu. Pro něj platí přesně opak. Je to jen 8 palec a má silný magnet s velkou cívkou a velkou zatížitelnost.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Bobeš1: Udělal bych bandpass s tím, že v desce budou reproduktory orientovány opačně, spadne tím elegantně zkreslení (jako když jsou měniče proti sobě). Nátrubek bych udělal obdelníkový podle šířky stěny a vedl uzavřenou částí až do druhé komory, kde by byl v desce zakončený. Chce to přesně spočítat, změřit a upravit.

https://i.postimg.cc/hh9Fyyr4/TVM-ARN-230-0000-4-2x.png

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

mechanik: áno je to skôr vtip, tá požiadavka je nezmyselná smile

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Popletl jsem si ty repráky, tak dobře, je arn6604, ale v simulaci mám použitý ty správný, TS od antonia, tam zradu nehledej. Stejně to není reprák pro suwoofer vhodnej, na tom se nic nezměnilo, protože reprák pro sub snad nikdy Tesla nedělala.
Když se podíváš na obrázek od Antonia, tak to pod 40Hz nedokázal nahnat ani on v bandpassu. Dávat dva 8" repráky do  200-300l bedny mi nepřijde rozumný, už proto, že to nebude jistě hrát tak, jak by mohlo s  mnohem menším úsilím v malé bedýnce s moderním repro za nedlouhý peníze...Navíc asi nebydlíš na zámku, 300l skříň už je kus nábytku 1mx 0.6m x 0.5m vnitřkem, bez BR a výztuh...
ARN226 prodej ve stylu Angelicaudio, že je to "vintage super tesla" a za utržený prachy si pořiď něco, co patří do subu. klidně i nějakej levnej autoreprák. 
Nevím odkud jsi a co od toho očekáváš, ale napřed se u někoho zastav si poslechnout, jak funguje sub třeba i s jedním moderním 8".

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Tá tesla ARN-230 stála nová kolko? 15e/kus? Tak velká bedna sa neoplatí už kvôli cene materialu farieb a všetkého... Do 300L si viem predstaviť nejaky hlbšie chodiaci 21" PA. Ten by už v uzatvorenej ekvalizovanej bedni mal fungovať smile Ja už by som dnes asi ani nič nad 100L nestaval...

kaed, ako si s tým dayton RSS210HO spokojný? Máš len jeden? Vieš si predstaviť že by 4 kusy uplne nahradili LAB12? Tušim tie daytony má dnes v aktuálnych reprobedniach Sroll. Ja som išiel do 4 kusov 8" od SB acoustics. THD bolo nižšie a do 3 pásma sa to zdalo ako lepšia volba...

(upravil kaed 29. 11. 2020 16:31)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

v 80-tých letech stály ARN6604 tuším 120Kčs...
Myslím, že už dva  RSS210HO by byly srovnatelný s LAB12, (podle katalogu ne úplně, drobek menší plocha součtu mebrán daytonu(428cm2 vs 507cm2)  a menší X-max (11mm vs 13mm) já to mám na doma a nějaký extra akustický tlaky po tom nechci. Ono je těžký to srovnávat, 8" Dayton je v 30l BR laděné někde na 28Hz, a LAB12 ve víc než 100l bedně laděné na 22Hz, LAB 12 má výrazně vyšší citlivost, basy jsou takový přirozenější, u daytonu jsem trochu podcenil průřez BR, tak je slyšet svist při vyšších hlasitostech, ale pokud toto nenastane, přijde mi bas takovej údernější, asi je to daný menší lehčí membránou... Ale to je subjektivní, možná bych to při slepým testu ani nerozeznal, pokud bych bedny naladil +- stejně. Jenom perlička: Nějak jsem přepískl dýlku štěrbiny u LAB 12 a nebyl jsem schopen druhej hrb na impedančce najít. Byly to někde na 12Hz a tam už mi nějak nefunguje vstup zvukovky, po odstranění kusu štěrbiny na dýlku dle výpočtu se konečně druhej hrb objevil - stejně je ta impedančka tak plochá, že nejsem schopen říct jestli je to 22 nebo 24Hz, a asi je to ve výsledku jedno. Zajímavá varianty by byl i třeba ten 10" od daytonu, ale já byl do obýváku dost omezenej místem, muselo to zapadnout do určenýho místa v nábytku. Jelikož je to blízko rohu, tak se ještě na některejch kmitočtech přidá místnost a při určetým zvuku prchají bublinky z lahváče na stolku smile mám to jenom na filmy, na muziku stačí sica 6.5H 1.5CP ve stereu.

(upravil mechanik 29. 11. 2020 16:59)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

kaed, ďakujem že si sa rozpísal. Tie menšie reproduktory vždy znejú "rýchlejšie a údernejšie". Po rokoch som došiel k názoru že to bude hlavne výrazne vyšším THD dole menšiho priemeru. "Správne" je skôr ten mäkkší bas.

Mohol by si ešte prosím napísať vnútorný rozmer BR? Tiež mám dojem že som nepoužil na dva kusy extra velký priemer. Spolieham dosť na brutálne zaoblenie na koncoch... Inak to nejde. Koleno a iné veci by zhoršovali účinnosť a pasivy sú drahé a tiež účinnosť oproti BR je o niečo horšia. Musím tie bedne konečne dokončiť do začiatku budúceho roka a urobiť si názor...

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

cca 45cm2 tj vnitřní průměr 7.6cm, myslím, že to bylo toto https://www.lhotsky-elektro.cz/bassrefl … escription  pak je kus červené chráničky 80mm vnitřní průměr do zatáčky, na konci jsem to nahřál a natáhl, aby to mělo trochu náběh, už nevím kde jsem to koupil, skoro 1/4 plochy membrány, a je to pro takovou "pumpu" málo.  Podle mě minimum BR pro 8" je 10cm průměr, ale to už se zatáčkám nevyhneš, na 28Hz je to skoro metr. U LAB 12 mám štěrbinu cca 36x3cm (108cm2), a  pro plný využí potenciálu repro je to taky málo, a to je štěrbina prakticky po celé spodní stěně bedny. Při krmení 100W+ už je to taky slyšet. Ale na druhou stranu nějaký extra zaoblení tam nemám, jenom zařízlej konec na 45° a vepředu trochu zaoblený hrany.

(upravil mechanik 29. 11. 2020 18:03)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Tak ja mám 85cm2 na dva kusy, ale ladenie je na 30Hz. Tak sa uvidí... Inak to fakt nešlo a to mám bednu hlbokú asi 52cm smile Za BR som nechal 125mm priestor a vlastne je tam 3mm hliník na miesto zadnej steny 36mm, takže je to ešte +33mm. Keby tie trubky išlo kupovať po 5mm tak by som možno ešte uvažoval o väčšej... Ja to mám v bedniach tak sa tie turbulencie bude lahšie maskovať so signálom big_smile

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

bobeš1: sofistikovanej vyladěnej  bandpass by možná šel níž / hrál líp než uzavřenka s isobarikem...ale ty na to máš vědomosti abys ho postavil??, abys ho pak odladil-oměřil etc...? kolik "stupňů volnosti" má takový návrh?
uzavřenka má při inteligentní geometrii a x b x c, jen jeden stupeň volnosti = objem...pouze jedna veličina, kterou můžeš posr... smile smile
nečekej, že ti tady někdo (pro ausgerechnet nevhodné repro) navrhne malý, akusticky výkonný bandpass, to by mohl rovnou dělat taková kouzla pro BOSE smile ...bandpass není návrh pro nevybaveného kutila sad
BTW: neplést si isobarik (push-pull) s tandemem...

(upravil kaed 29. 11. 2020 20:54)

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

to mechanik: do určité hlasitosti to bude v pohodě, ale pak to asi začne být slyšet. Já si taky nepouštím samotnej sub smile průřez BR jako 1/4 membrány tak sotva na doma, pro moderní repro s velkým zdvihem to už asi neplatí, Antonio to zapracoval do amplionu, je to označený X% - teď jsem si konečně stáhl verzi 2.5  a podle toho 7.5cm průměr stačí pro 8" X max 11mm, což teda nemůžu potvrdit, na druhou stranu, ty zaoblení konců nemám nic moc... Já bych to viděl tak na 10m/s, tj o třetinu větší teoretický Xmax, než mají ty repráky doopravdy. a zatáček na BR bych se tak nebál, když je to aspoň trochu pozvolný, tak by to nemělo dělat problémy. Ta elektrikářská chránička je na jednu stranu poměrně tuhá, na druhou se ještě dá jakž takž ohnout, a jsou v prodeji v celkem dost průměrech. Není to vevnitř úplně hladký, jsou tam drobek vlnky, pokud jde o hladkej povrch tak jedině použít odpadový trubky HT systém, ale třeba 110mm oblouk je těžko koupitelnej, a už se to musí komplet vymyslet předem, ne nacpat někam  ohebnou rouru, kam se zrovna podaří smile A nebo štěrbinovej BR, ten si uděláš sám a o průřezu, jakej se ti líbí.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Ale já nechci ani malý,ani akusticky výkonný bandpass. Jak jsem již několikrát psal mám 2 ks repro ARN 230-4 (není to ani ARN 6604, ani ARN 226) a chci si udělat bandpass bednu s nejnižším rezonančním kmitočtem, bedna může být velká - i stovky litrů, může mít úzké pracovní pásmo (potřebuji aby hrála jen kmitočty pod 40 Hz. Nemusí mít vysokou účinnost. Mám k nim 2 ks zesilovačů á 300W a chci to do obýváku.

Antonio děkuji za návrh, takhle si to přestavuju, jen pro upřesnění nedalo by se dostat při větším objemu na nižší kmitočty? Předpokládám, že jedna bedna má těch 32 litrů a druhá 50 l, ale která je která? A nátrubek je jakých rozměrů? Děkuji za odpověď, už to dostává konkrétní řešení. To umístění reproduktorů je paráda.

Re: Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Nešlo, protože se zvětšováním objemu je provozuješ jako ve volném prostoru, snižuješ zatížení, zvětšuješ rozkmit...

To provedení nátrubku bude jiné než jsem psal, on totiž kvůli velkému objemu nebude dlouhý vůbec nebude, nebude mít prakticky žádnou délku. Udělej uzavřenou 50l komoru, druhou 32l s tím, že v ní bude pouze otvor ve stěně u dna, obdelník cca 24x4 cm. Bude-li to hučet, zkus o pár litrů zmenšit 32l komoru.

Příspěvky [1 až 20 z 90]

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofer s 2x TVM ARN-230?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£