Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Taky jsem nevěřil,  že kabel k reproduktorům mění zvuk. Původně jsem měl k reprobednám kabel cysy 4x 1,5 zapojený do kříže délka asi 2m, pak jsem na doporučení místních guru vyzkoušel 2x koaxialní kabel RG213 zapojený do křiže  a zvuk byl úplně jiný. V mém případě horší pro mé uši. Taky jsem zastáncem toho, co si nezměřím tomu nevěřím, ale tady mi spadla brada.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Ja mám mnoho metrov postriebreného RG214. Po prehodení z reproduktorového káblu 4x4mm4 alebo 4x2,5mm2 som nemal dojem nejakej zjavnej zmeny. Aj keď je fakt že som nemal ešte tak dobrý retazec a nemal ani tak predstavu kde čakať rozdiely... Tak som tam s potešením nechal ohybný kabel a koax odpratal do skryne... Niekedy to môžem skúsiť znovu. Ale mám bedne pod 8R a len asi 2,5m káble takže sa to tam bude logicky prejavovať málo... To už mi pripadá ako lepší nápad riešiť signálový kábel. Sú tam vyššie impedancie, signál sa zosilnuje a tiež tam má nejaky zmysel kvalita tienenia.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Teď jsem objednal SPK240, už jsem o tom uvažoval delší dobu, zdejší debata mě k tomu rozhoupala. Jsem zvědavý na rozdíl.

(upravil mechanik 24. 11. 2020 14:59)

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Ja by som sa zameral na elektroniku. Je to mnohonásobne účinnejšie ak chce niekto lepší zvuk. To až do takej miery že kábel takmer nemá cenu riešiť. 5m toho kábla stojí 25e. Za to sa dá kúpiť v polovodičoch všetko možné, kvalitné tranzistory, stabilizátory, OZ s daleko väčším dopadom na zvuk a väčšinou aj meratelným rozdielom k lepšiemu.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Mám zde rozdělané bedny STH12, k novým bednám patří nový kabel. Zásobu polovodičů mám, když něco kupuji tak nejsem troškař.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Nejlepší něco od supry, pak nemusíš co dva roky odstrihavat zaoxidovane konce.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

ten slavnej audiokabel Audioquest SLIP-DB 14/4 bulk 152 Grey  za 10E metr jsem viděl u nějakýho americkýho nebo italskýho 3f motoru, měli ty barvy nějaký po****ný. Ale proč něco nezaplatit desetkrát dráž než je potřeba, už tady je podobnejch příspěvků víc.

(upravil kratz 26. 11. 2020 2:49)

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

mechanik
Kdyz uz, tak RF400, ten jsme pouzivali na delsi vedeni pro 5 GHz wifinu v czfree. big_smile Chova se slusne do cca 6 GHz. RG 213/214 ma moc velky utlum. :trollface:

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

kaed napsal:

Ale proč něco nezaplatit desetkrát dráž než je potřeba, už tady je podobnejch příspěvků víc.

Protože když je na tom nápis Audioquest, Kimber ap. tak začíná platit uplně jiná fyzika smile A psal to recenzent big_smile

Web

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Ale tak pokud to kabelový šílenství někoho baví a ty vyhození peníze mu nechybí... smile Já osobně to neřeším, protože ten rozdíl neslyším. Ale taky neumím dokázat, že to ostatní nemůžou slyšet (nebo si myslí, že to slyší). Je to prostě tvrzení proti tvrzení. Mě na můj ubohej aparát stačí křížová 4x2,5.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

TheLastUnicorn
Tak na zdroje signalu co mam doma - Soundblaster X-Fi 5.1 v USBcku, domaci kino honim pres Logitech Z906, stereo z toho SB pres Yamahu AX 596 - by stacila i obycejna 2.5 mm^2 2-linka z BauHausu zkroucena rucne (nebo vrtackou). Vlastne k tem reprackum od Logitechu to mam necim podobnym natahany a cokoliv drazsiho jsou vyhozeny prachy a pochybuju, ze bych tam slysel nejaky rozdil. Mozna na stereu az budu mit hotovy hromobedny, tak dostanou svuj vlastni kabel k michacce. smile

Sice jsem jen blby informatik co elektrice rozumi az od hradla a klopnyho obvodu, ale v tomhle mam celkem jasno taky. smile

Vykasli se na predrazeny kabely z firem, co z lidi jen tahaji prachy. Kup si gumovej kabel k michacce (3 faze + PE vodic) co podle normy utahne 16A (prurez 2,5 mm^2) a vysledek a hlavne pomer cena/vykon bude v pohode.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Kvalitu těch kabelů k míchačce aka reprokabelů výrazně zvýší návlek, třeba tenhle : https://www.aliexpress.com/item/4001223 … 5608%23199 
a pozlacený vidličky nebo banánky... Já na to kašlu, nemám ani návleky, vidličky obyčejný elektrikářský, nalisovaný kleštěma. Co není vidět neexistuje smile

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Koho to baví, nech si kúpi alebo vyrobí hoci káble s diamantovým prachom. Zmysel to má, ovšem iba pre predajcu. Kto neverí - nech si spraví prepojenie dvoma rôznymi káblami o rovnakom priereze s možnosťou bezprostredného prepnutia, poprosí kamaráta, aby mu to prepínal. Zistí, že na zvuku nič nezistí. No kto má rád ilúzie, neberiem mu ich.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Když už se tu tolik mluví o kapacitě, změřil jsem 4m dlouhý kabel CYSY 4x1,5 se žílami zapojenými do kříže - má kousek přes 1nF. Na metr kabelu to vychází asi 250pF. Podle tabulek permitivity materiálů by silikonový kabel na tom měl být podobně, gumový bude mít maximálně o 20% nižší kapacitu.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

ten 1nf je na 20kHz impedance cca 8 kiloohm... Zesilovač běžně dokáže pracovat do 4R, tj vniřní odpor bude mít ještě o řád (nebo taky  o tři) nižší (tranzistory, u lamp to bude horší) takže máme dělič 0.4/8000=0.00005 což po logaritmování a vynásobení 10 je cca -100dB v nejhorším případě. Ale kdo tomu nevěří, ať přidává diamantovej prach smile

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Na tom koaxu mě láká, stínění živého drátu k repro, eliminace možného zpětného rozhození zpětné vazby výkonového zesilovače venkovním rušením. Shodou okolností jsme v práci měřili zkreslení a napěťové harmonické a proudové harmonické na výstupu UPS, takové malé upsky 200KVA, celkem zajímavé obrázky, zkreslení proudové cca 10%, napěťové 2%. Pak jsme měřili vstup frekvenčního měniče,  protože nám každý ampérmetr a elektroměr ukazoval něco jiného, zjistili jsme že proudové harmonické mají zkreslení 150%, např. třetí harmonická měla vyšší hodnotu než první. Měření jsme prováděli až do 19 harmonické, víc toho měřič neuměl. Na nule (zpětném vodiči) již průběhy neměly se sinusovkou nic společného a zkreslení bylo cca 200%. Běžný elektronický elektroměr má zaručenou přesnost podle typu v kmitočtovém rozsahu cca 45 až 60Hz. Pak  se můžeme divit, že nám elektroměr ukazoval nesmysly.
Ten člověk co prováděl měření, tvrdil že odfiltrováni tohoto bordelu dojde až na rozhraní NN/VN na trafu. Takže toto rušeni se šíři v pohodě po celém rozvodu NN. Podotýkám, že  frekvenční měnič nebyl žádný noname. Takže když máte za souseda kutila a má např. brusku s frekvenčním měničem pro změnu otáček, nebo  živnost kde se frekvenční měniče používají, tak máte o vylepšení poslechu postaráno. Celkem by mě zajímalo co leze za les harmonických z měniče sluneční elektrárny.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Zrovna měnič FV do sítě nijak výrazně neruší (ale ruší na DC straně), sinusovka vzniká za pomoci PWM modulace kmitočtem přes 20kHz (v podstatě výkonovej DAC nebo D zesilovač) některý naopak tu sinusovku "srovnávají", dnes se dělají i aktivní kompenzace- tj měnič, kterej na té sinusovce přidá tam, kde chybí a ubere, kde přebejvá. Ale to už jsem hodně off topics. V síti dnes dělá bordel jsou všechny spínaný zdroje , LED žárovky a t.d.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Nemám možnosť merať no odkedy mám všetko audio aj s PC za APC_SMART-UPS_750VA_LCD - nikdy som nezačul nič poruchového vo zvuku.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Reprokoax dorazil, místo deklarovaných 140pF/m to má 410pF na metr. Měřil jsem to na 1kHz dvěma můstky pro kontrolu. Kabel je krásně ohebný, uvidíme, co to udělá se zvukem. Podíval jsem se na stránky Thomanna a tam uvádí 450pF/m, takže Musicdata pěkně kecají.

(upravil bastl 27. 11. 2020 15:40)

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

SPK240 je skvělej kabel. Ještě lepší je 260tka ale jak je supr ohebná 240tka tak 260tka není a nevhodná na stojanovky. Na sloupovky je ok.