Téma: Kabely k reprosoustavám, jak?

Ahoj. Vychází mi pro domácí poslech repra daleko od zesiku. Mám teď reprometráž 2,5 mm2,  4-5 metrů ke každé bedně, pohozené na zemi. Nakonec to půjde podlahovými lištami, jiné řešení není. No a do lišt se toho zas moc nevejde, nějaký kabelový "vynález".  Je to pro kvalitu zvuku problém? Byla by nějaká rada? Dík.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Podľa mňa nerieš. Ak sa Ti tie káble, čo máš, zmestia pod lišty - vyriešené.
Sám mám reprokáble dlhšie, pohodené, nadbytočnú časť v chuchvalci za bedňami.
Budú Ťa možno presviedčať, aký zázračný rozdiel vo zvuku je s inými reprokáblami káblami - nie je a nikdy nebude.

(upravil reeb 22. 11. 2020 11:49)

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

4-5m je v pohodě, pro dobrý pocit můžeš zvětšit přůřez.. Vyrábí se i kabely placaté- pod koberec ap.

ultraplacatý smile

https://www.amazon.de/FlatWire-Lautspre … 4NJJM706KZ

Web

(upravil wimshurst 22. 11. 2020 10:19)

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Nevim zdali me neukamenuji, ale ja sem kdysi resil tento problem a vyresil sem ho vcelku uspokojive.
Nedaval sem to primo pod koberec, ale pod linoleum.
Take pod polovouci podlahu.

Pouzil sem ploche kabely a zdruzoval sem vice vodicu paralelne.
mel sem k dispozici 60x 0,3mm ploche kabely, ktere davaji pri 30 dratech prurez 4,8mm2
Kabel takto vzniknuty, je opravdu velmi plochy a velmi malo mista zabira, pod kobercem a take pod plovouci podlahou.
abych tomu neublizil, lepil sem na napenetrovany podklad pochuznou znackovaci pasku a na kabel polozil penu a na to podlahu plovouci.
Jinak do rohovych list, kdyz neni nic jineho, lze ulozit ploche kabely pro internet, ktere se zdruzi a vznikne spojenim 8 zil, prurez 4,4mm2, ale pro domaci zazracne nekolik malo wattu pouzite satelity, uplne postacuje mekky UTP plochy kabel, rozdelit na 2x4 draty, vznika tak prurez u toho relativne tenkeho kabelu, kolem 2x 2,2mm2

Pokud nekdo bude slyset rozdil, neni mi ho lito. Je to duvod vytrhat podlahy, udelat si do podlahy zlaby, pro pripadne vedeni 2x 16mm2 nebo podobne privody, pro pripad, ze by se delala z bytoveho prostoru nebytova vyrobni hala.

https://www.tme.eu/Document/9ad26097a33 … 01-0xx.pdf

ty ploche kabely, se daji sehnat i z vetsim prurezem jednotlivych zilek, podle toho, co je potreba nacpat do podlahy, nebo do listy.
Treba 8x0,5mm2, nebo 8x 1mm2, to je mozna pokud to jde do zlabu, nebo listy, jeste mozna lepsi, jako se patlat z 60x 0,0 houby.
https://www.tme.eu/sk/katalog/ploche-ka … mp;page=11
https://www.tme.eu/sk/katalog/ploche-ka … mp;page=10

Mozna nekdo na misto pohrdaveho odmitnuti, napise, zdali je lepsi a take proc, zapojit ten plochy  vodic stridave, nebo ho rozdelit na pul a dve stejne casti.

Ja sem to nevymyslel, kdysi mi to nekdo take poradil a reseni funkcni, pouzivam dodnes.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

UTP 5e má drát klasicky průřez AWG24 tj. malinko nad 0,2mm2. Pro domácí kino s malýma KEF bedničkama jsem dával do rohových lišt prostou dvoulinku z Hornbachu, ta se akorát vešla do drážek, asi 2x0,75mm2.
Kdyby to byly nějaký super bedny, tak bych řešil. Teď lišty nemám, tak nemusím špekulovat, 3p aktiv, takže každý repro má svůj 4x1,5mm2 zapojené klasicky křížem a nábal je zamotaný za bednama.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

mám tady kus cat6 a ten je celkem tlustej, odhaduju to na skoro 0.5mm2 na žílu. Pozor na moderní "economy varianty" kabelů - klidně to udělají z postříbřenýho železa nebo z hliníku, stejně tak TV koaxiál.
CYSY 4x1.5 spojenej křížem používám taky. Na koncích dutinky nebo vidličky, podle toho, jak se to do čeho zapojuje, a nic neřeším...poslední kousky mám se silikonovou izolací, díky Ransomovi. Ani jsem je nedával do plastovejch opletů od číňana, je to snima už takový neohrabaný...

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Spojovani moc dratu paralelne je naprd , nebezpecne stoupa kapacita, zvlast kdyz je izolace obyčejné pvc.

Web

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

V podlahové liště jsem do nedávna měl 2x CYSY 4x1.5 k zadním bedýnkám.
To Reeb Nebezpečně stoupá kapacita?  Pokud bych v nouzi použil UTP, tak už jenom z lenosti bych nerozplétal páry (52pF/m což je fakt hodně) ale spojil celý páry, třeba hnědej-modrej proti oranžová zelená. Kapacita bude o řád nižší, páry jsou nakonec stejně zkroucenýkolem dokola, odhadem otočka tak na 0.6m. A jako nějakejch 100pF rozhodí konec, ktrej má d.f.150, někde na 20kHz?
Kabel CYKY 4x1.5mm má kapacitu mezi žílama 107nF/km když spojím žíly křížem, tj nejhorší možnost, mám 400pF na metr na dvou metrech 800pF. Klidně si kdokoliv na výstup zesilovače zapojte 1nF kondenzátor a udělejete slepej test, kdo pozná jestli tam ten kondenzátor je nebo není. Pokud to nebude krám, kterej se i s tak malou kapacitní zátěží rozkmitá, tak to nikdo normální na zvuku nepozná. To už je duchařina. Stejně jako řešit indukčnosti v řádu mikrohenry. Co je ale slyšet, tak plocha smyčky, hlavně pokud jsou kabely někde poblíž síťovejch. tam jasně dvoulinka prohrává, i když má mnohem menší kapacitu než CYSY 4x1.5... info zde: https://www.prakab.cz/upload/DataSheetC … y/CYKY.pdf a předpokládám, že měkčený PVC hodně oproti měkčenýmu trochu nebude dielektricky výrazně jiný.  Ostatně ty zadní repro toho zas tak moc nehrají, klidně tam dej 2x1.5, na 5m to bude mít 0.12ohm, kapacitu 440pF a indukčnost 3.35nH, což je snad snesitelný i pro audiofila:) Akorát doporučuju kabel kulatej, žíly jsou v něm zkroucený, tj má to podstatně menší plochu smyčky než dvojlinka, ,kterou obvykle netočíš o otáčku na míň než metru...

(upravil BV 22. 11. 2020 22:21)

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Sommer cable SPK240. Reprokoaxiál 2x4mm2. Priemer 8mm.
https://imusicdata.sk/sommer-cable-440- … lan-spk240

(upravil reeb 22. 11. 2020 22:44)

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Kaed: ja meril nejaky kamaraduv 7x1 nebo tak nejak a kolem 2nF.. a nebylo to dlouhe 5m.

Web

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Ten reprokoax ma 140pF na metr.
Jinak kdyz uz se bavime o stineni, ma nekdo vubec na reproduktorech zemnici svorku?
Pospojovane kose reproduktoru a stinenou vyhybku?

Ja vim, ze je to zbytecne, ale jen do doby, nez pouzivate repraky treba ku radiostanici, nebo PC repraky z vestavenym zesilovacem u radiostanice.

Treba stary mobilni telefon GSM,vam zarucene udela v mistnosti pri lampovem zesilovaci, velmi rad, starou znamou iniciacni znelku "taptadada taptada"
ale hlavne ze to topi 200W v klidu a dostane se to tam pres repraky a trafo, az na vstup.

Co se tyce kapacity UTP a FTP kabelu, ja bych si klidne dovolil napsat, ze se to nemusi resit.

Kdo by si chtel udelat opravdu stineny reprokabel, tak STP cat 6a, rozdelit na 2x 2 pary a stineni vyuzit pro zvlastni propojku, jak sem psal, na propojeni zvlast svorkou, stinici permaloy plech, nebo tenky Fe plech pocinovany, jako stinici krabicka na vyhybku, propojit kose menicu.

Mozna je to dnes vtip, ale prichodem dalsich siti a suprerychlych wifi, bezdratovych vykonnych nabijecek, to bude aktualni.

kdyz uz se tedy bavime o kabelech k reproduktorum.

Ponevac velmi citlive menice, treba fostex FE206EN, si klidne potichu brumi, pri uplne odpojenem zesilovaci, dokonce uplne odpojeny od zesilovace, jenom z pripojenym kabelem, na konci rozpojenym.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Ten koax za bratru 135Kč/m bude optimální pro člověka s nickem Spořílek smile
Na druhou stanu 4+4mm2 v průměru 8mm je celkem terno, když není moc místa.
V každým případě já už ty CYSY z husích krků ve zdi kvůli tomu vytahovat nebudu. A dvoumetrový kablíky k předním bednám jak by smet.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Heléé, nech si to, jo?
Ale vážně: Já věřím tomu, že by to mohlo mít špatný vliv na stereoefekt, dlouhé poházené kabely na podlaze.
Nic jiného na kabelu neřeším.  Dávám do placu zmínku na AV manii o kabelu Kimber Kwik 16.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Osobne pouzivam kable k repro:
https://www.gramofony-platne.sk/produkt … PQQAvD_BwE

vacsinou ich pouzivaju na instalacie aj audio firmy... sam mam 2x5m kable k repro, nemam ich sice pohodene leda bolo, ale su natiahnute nakolko k jednemu reproduktoru postacuje kratsi kabel, ale je dolezite mat hlavne rovnaku dlzku si myslim prave kvoli balancu.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Ten Kimber je uz hracickovani pro hifisty, zadne zazraky se konat nebudou, prestoze nekteri o tom budou basnit.. Aneb kdyz mam bedny za 100k tak je prece nepropojim tkanickou za 39 Kc..

Web

(upravil wimshurst 23. 11. 2020 19:38)

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Ale kdyz na misto Audioqestu, pouzijete "tenkou" snuru k michacce, 4x1,5, dostane se 2x 3mm2 celkem krouceny a celkem kvalitni kabel.
Nemusi byt ta snura gumova, ani bila, existuji cerne PVC, sede PVC, ale i zarucene cervene, uplne hifi.
CGSG 4x1,5 H05RR-F nebo CGSG 4x1 H05RR-F, co dava dohromady tech kyzenych 2x 2mm2.
Akorat barva vodicu, neni tak vesela, jako u audioqest a je to jina thema.

Ale take existuji i stinene kabely, puvodne urcene, pro freq. menice a privody k motorum.
Treba kabel LiYCY-JZ 4x1,5

(upravil reeb 25. 11. 2020 18:25)

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Hlavně jsou hrozne ty kecy vyrobcu o specialni mědi, specialni geometrii vinuti a kosmické izolaci..a hifisti jim to baští. cool Regulérní obchod se lží..

Web

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

ano, aj startovacie kable od auta mozete pouzit, mozno nastartuje reproduktory komu nehraju.

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

Každá elektrotechnická meď je bezkyslíkatá s vysokou čistotou - aj v "zvončekovom dráte"...

Re: Kabely k reprosoustavám, jak?

https://sites.google.com/site/francisaudio69/_/rsrc/1410179424432/1-prologue/1-7-le-mythe-du-son-des-cables/wirejoke2.jpg