Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky a méně zdatné » Crest CPX 2600 - problém?

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [7]

1

Téma: Crest CPX 2600 - problém?

Ahojte,
pred pár týždňami som kúpil tento zosilňovač. Nastal však problém (z môjho pohľadu), kedy samotný zosilňovač bez pripojeného vstupného signálu a bez pripojenej záťaže, cca po 20min prepína ventilátor na vyššie otáčky, pretože sa silno zahrieva. Zároveň postupne stúpa spotreba z 50 na 140W. Nemyslím si , že je to normálny stav, avšak po reklamácii som sa dozvedel, že zosilňovač je OK.
Pán serviceman, ktorý robí cresty 30 rokov alebo aj viac tvrdí, že zosilňovač je v poriadku.
Zároveň však nevie povedať, aká je kľudová spotreba zosilňovača, lebo to výrobca neuvádza a teda mojich 140W je v poriadku.
Snažím sa mu vysvetliť, že je to blbosť (aj manuál uvádza prepnutie na vyššie otáčky až pri nedostatočnom chladení), bavíme sa o kľudovom prúde koncov. Spýtam sa ho aký je teda kľudový prúd? Odpoveď nedostanem, lebo kľudový prúd stúpa so zvyšujúcou sa teplotou. Pánovi servicemanovi zosilňovač vraj bez pripojenej záťaže nespína ventilátor na vyššie otáčky. Zosilňovač je v poriadku, lebo pán serviceman nemá selský rozum a to, čo nie je napísané v service manualy ani nebude kontrolovať. On ani nevie pri akej teplote spína ventilátor na vyššie otáčky, to som mu musel ozrejmiť a vysvetliť, že nereklamujem, že spína pri nesprávnej teplote, ale že sa to naprázdno kur**vsky hreje....

Stretli ste sa s podobným problémom zahrievania pri tomto zosilňovači? Tipujem, že tam niečo kmitá.

Aký je váš názor, je normálne, že zosilňovač v triede H má kľudovú spotrebu 140W ?

2 ...editoval Otas (8. 8. 2020 15:43)

Re: Crest CPX 2600 - problém?

Mno přivedlo mne to ke kontrole svého QSC1804 (což přibližně stejně silný zes ve třídě AB/H, jen se liší zdrojem a tudíž hmotností) a jeho spotřeba bez zátěže je cca 25W (podle zásuvkového wattmetru). Odběr zůstává stále stejný.

1. úkon: Asi bych v první řadě změřil, co dělají reprovýstupy - pokud to kmitá, musí to na nich být vidět.

Kdyby to nebyla obvyklým systémem spínání vyššího napájecího napětí skoro vyloučená věc, tipnul bych, že je to od počátku v režimu pro plný výkon.
Vyslovil bych tedy hypotézu (pokud je to náhodou z druhé ruky), že tam třeba někdo "moudrý" mohl odstranit zvukově nepříjemný přechod ze sníženého na plné napětí tím, že to někde na desce proklemoval. A klidový proud takového AB zesu s x páry trandů na kanál při napájení +- cca 100V už může vzít dost energie. Pokud je to nový zes, pak to lze prakticky vyloučit.
2.úkon:  To se dá opatrným oměřením zjistit - kolik je na lineárních (nevím, jak je nazvat - ty co dělají zvuk - jsou spojeny s reprovýstupem, nikoliv spínače) koncácích napájecí napětí.

3. úkon je kontrola proudu na koncácích - na emitorových odporech každého trandu v době náběhu spotřeby.

Ještě mne napadlo kontrolovat správné seřízení klidového proudu (viz údaj z emitorových odporů) a funkčnost jeho stabilizace (třebas nepřišroubované snímací trandy k chladiči u nového zesu), to vše je ovšem proti názoru specialisty na Cresty smile.


Tolik co bych dělal já. 140 W by se mi také dost nelíbilo, v dneší době někteří výrobci dost honí každý wattík v klidu a při jednotlivých stupních zatížení, aby se mohli někde blýsknout v prospektu. Ono je snad nutí dokonce i nějaká norma to uvést.

3 ...editoval Sendy (8. 8. 2020 15:52)

Re: Crest CPX 2600 - problém?

Jako první krok bych viděl porovnání obou kanálu co se týče klidového proudu, napětí na konc. trandech atd. jak zastudena, tak po nějaké době provozu.
U jednoho H konce s podivným chováním jsem před časem našel problém v odporech kolem komparátorů pro spínání stupňů kaskády. Po zahřátí se jeden stupeň trvale sepnul a klidová ztráta solidně narostla. Kupodivu to přežilo pár měsíců provozu, ovšem jelo to s dost lehkou zátěží.

Edit: Otas byl rychlejší....

Web

4

Re: Crest CPX 2600 - problém?

Ďakujem páni,
keď mi zosilňovač pošlú späť, že je OK, dám ho preveriť kompetentným a potom im spravím reklamu.

5

Re: Crest CPX 2600 - problém?

Zo servisu prišiel zosilňovač s tým, že je v poriadku a reklamácia je zamietnutá (nič s ním "nerobili" iba premerali). Vyjadrenie nezodpovedá tomu, čo som reklamoval. Tak som zosilňovač znovu vyskúšal a zrazu bol naozaj OK a neprehrieval sa.
V skratke: problém bol v nastavení kľudového prúdu, ktorý bol príliš vysoký. BIAS trimre po servise už neboli v polohe od výroby. Bolo vidno, že červená "fixačná/plombovacia" farba už nelícuje. Servisák znížil kľudový prúd na cca 40mA. Pred tým to bolo 80-100mA! Zaujímalo by ma, na základe čoho nastavil takýto (aj tak vysoký) kľudový prúd, keď to podľa ich vyjadrenia neobsahuje SM od výrobcu. Na môj posledný email už ani nereagovali.

MusicData s.r.o.
U Tržiště 2246
594 01 Velké Meziříčí
https://imusicdata.cz/
https://imusicdata.sk/

je nekompetentná a neseriózna firma, dávajte si na ňu pozor!
https://i.postimg.cc/DWs23d4Z/cpx2600-reklamacia.jpg

6

Re: Crest CPX 2600 - problém?

Že byl špatně nastavený kliďák (na obou koncích?), no co už. V servisu ho dali na přijatelnou hodnotu 40mA. Co mě ale více znepokojuje, že je špatně navržená teplotní stabilizace. Jinak by "studený" proud nemohl za tepla stoupnout skoro 3x. Totéž ti zřejmě udělá i nyní. A že nastavení nepřiznali? Měl by jsi jednu záruční opravu. Ještě dvě a mohl by jsi to vrátit. Takhle jsi za hlupáka.

7

Re: Crest CPX 2600 - problém?

Myslím si (a nie som sám), že ani 40mA nie je prijateľná hodnota, je to kľuďák na jeden tranzistor, resp. na pár. Vo výsledku je nastavená je iná hodnota. Teplotná stabilizácia je spravená naozaj zle. Všetko som podoťahoval, pastou napatlal snímacie diódy, ale tie sú aj tak blbo uchytené na chladič, takže sa prakticky nič nezmenilo a kľudový prúd aj tak po zahriatí vzrastie 3-násobne.

Keďže reklamáciu neuznali, tak mi neostávajú dve opravy pre vrátenie, ale stále tri. Za hlupáka je tu teda niekto iný.

Příspěvky [7]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky a méně zdatné » Crest CPX 2600 - problém?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£